Święta Bożego Narodzenia to trudny czas dla alergików cz.2.

 

Jakich pokarmów powinien unikać alergik w czasie świąt?

Nie wszystkie domowe wypieki i świąteczne potrawy zdrowe są dla alergika

Domowe potrawy nie tylko smakują lepiej od kupionych w sklepie, lecz mają tę zaletę, że dokładnie wiemy co w sobie zawierają. Najlepiej przygotowując je, zastąpić problematyczne składniki innymi, zwłaszcza, jeśli organizm manifestuje nadwrażliwość czy reakcję alergiczną na nie. Najłatwiej jest uniknąć uciążliwych objawów alergii poprzez unikanie alergenu.

Pokarmy
Ryzyko uczulenia wzrasta wraz ze stopniem ostrości przyprawy, gdyż osłabia ona  funkcje ochronne błon śluzowych. Niektóre przyprawy po podgrzaniu tracą właściwości uczulające, ale w niektórych przypadkach niepożądane objawy mogą się nawet nasilić. Święta Bożego Narodzenia to długo oczekiwany czas, w którym sięgamy wreszcie po orzechy, migdały, jabłka, Mikołaja z czekolady, marcepan, nugat, pierniki, ciastka i specjalne przyprawy. Nawet śladowe ilości alergenu znajdującego się w „zakazanym” dla alergików pokarmie, a unoszące się w powietrzu, w kurzu czy przeniesione do żywności na sztućcach, mogą powodować poważne reakcje spowodowane silnym opuchnięciem gardła. Potrawy dla alergików mogą być przygotowane oddzielnie, nie pozbawimy wtedy przyjemności innych członków rodziny.

Świąteczne przyprawy – goździki, cynamon, imbir, anyżek, ziele angielskie, gorczyca, kardamon, kumin, anyż gwiazdkowy, gałka muszkatołowa, sezam, szafran, suszona skórka pomarańczowa, także ekstrakty i olejki uczulają wiele osób. Niektóre zioła, zwłaszcza te zawierające silne olejki eteryczne, zastosowane w święta do wykwintnych dań mogą wywołać niepożądaną reakcję alergiczną (np. jałowiec, szałwia, czosnek, kolendra, rozmaryn).

Potrawy wędzone i przechowywane przez długi czas np. łosoś wędzony, ser, wędzona szynka, salami i wędzone wędliny, kiszona kapusta, czerwone wino, grzane wino, produkty z puszek, a także tradycyjny karp, kolorowe słodycze i wszelkie gotowe produkty z konserwantami zawierają bardzo dużo histaminy, która zaostrza objawy alergii.

Alergia manifestuje się gwałtownie po spożyciu warzyw i owoców. Brzoskwinie, jabłka, truskawki, winogrona, papryka, sałata, szpinak, ziemniaki – mimo dokładnego mycia – często wywołują jej gwałtowne objawy, m.in. dlatego, że absorbują dużo środków chemicznych stosowanych w uprawie. Nawozy, środki ochrony roślin, środki grzybobójcze stosowane po zbiorze to częste alergeny, niebezpieczne zarówno dal dzieci jak i dorosłych.

Osoby uczulone na pyłki roślin powinny nawet o tej porze roku z rozwagą śledzić komunikaty dla alergików, ponieważ w ciepłe zimy nie tylko chwasty, lecz także niektóre krzewy i drzewa zaczynają kwitnąć już w grudniu. Niewiele osób wie co to są alergiczne reakcje krzyżowe. Są to alergiczne reakcje na niektóre pokarmy w wyniku wrażliwości na pyłki lub sierść zwierząt. Alergia krzyżowa objawia się u wielu ludzi tylko w sezonie pylenia, podczas gdy inni mają jej uciążliwe objawy przez cały rok. Dlatego alergik powinien z rozwagą próbować świąteczne delicje, ponieważ niektóre z nich mogą wywołać dodatkowe nieprzyjemne reakcje.  Mak, orzechy, daktyle, ananas, migdały i jabłka mogą wywołać dodatkowe reakcje u osób, które cierpią z powodu alergii na pyłki brzozy. Osoby uczulone na pyłek traw powinny obserwować reakcje po zjedzeniu  orzechów, szczególnie ziemnych, pomarańczy, jabłek, potraw zawierających pszenicę i mąkę pszenną. Cynamon, anyż i kardamon są przyczyną nadmiernych reakcji u osób uczulonych na bylicę.

Tradycyjne przysmaki na święta i dodatki  (gotowa skórka pomarańczowa, aromat do ciast, gotowy lukier, kolorowa i srebrna posypka, kolorowy lukier) zawierają sztuczne aromaty i barwniki, powodujące pokrzywkę, nasilają objawy astmy, są przyczyną nadpobudliwości u dzieci. Nie są one odpowiednimi dodatkami dla alergików.

Lepiej unikać gotowej masy makowej i przygotować własną, zastępując bakalie suszonymi owocami bez konserwantów. Własna masa serowa do sernika jest o wiele bogatsza w białka i nie zawiera szkodliwych alergenów: konserwantów, spulchniaczy czy wypełniaczy.

Wiele smakołyków typowych dla Świąt Bożego Narodzenia prowadzi do nadmiernej reakcji układu odpornościowego. Warto mieć w pogotowiu lekarstwo hamujące reakcję alergiczną.  Czasem trzeba szybko szukać pomocy lekarza, ponieważ reakcje mają różną skalę – od uczucia mrowienia języka i w gardle, swędzenia podniebienia i w uszach po niebezpieczne opuchnięcie ust i gardła.

 

Artykuły powiązane:

Czym zastąpić składnik w wypiekach dla alergika?

Przepisy na domowe mieszanki mąk bezglutenowych można znaleźć w artykule Pieczemy z mąką bezglutenową cz. 1.

Tajemnice udanego ciasta bezglutenowego i chleba bezglutenowego w artykule Pieczemy z mąką bezglutenową cz.2.

Przepisy na wypieki dietetyczne oraz bez glutenu znajdują się na stronie Desery i wypieki.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *