Pielęgnacja i czyszczenie linoleum, gumoleum, wykładziny PCV

Rady jak myć i czyścić linoleum, gumoleum, wykładzinę PCV

 

Jak usunąć zapach nowego linoleum? Jak wyczyścić ślady obcasów, czarne smugi po butach, ślady opon roweru na linoleum? Czym usunąć plamy ze smoły, plamy z żywicy, plamy z pasty do butów, plamy z tłuszczu na linoleum? Czym usunąć plamy z tuszu i atramentu na linoleum? Czym wyczyścić linoleum zabrudzone moczem, kałem? Jak usunąć plamy z rdzy na linoleum? Czym usunąć cement, lakier, farbę emulsyjną z linoleum? Jak usunąć plamy na linoleum po silnych środkach czyszczących? Jak usunąć pożółkłe plamy na linoleum? Czym wypełnić pęknięcia w linoleum? Jak usunąć rysy w linoleum? Co zrobić, żeby linoleum błyszczało?

Co to jest linoleum? Co to jest gumoleum? Jak myć i czyścić linoleum, gumoleum, wykładzinę PCV?
Linoleum
ma raczej matową powierzchnię, nie błyszczy tak jak wykładzina PCV. Jest grubsze, cieplejsze i ma kilka warstw z naturalnych składników (włókna lniane, olej lniany, żywica, naturalne barwniki, mączka drzewna lub korkowa, płótno jutowe lub lniane). Dzięki właściwościom antystatycznym nie przyciąga kurzu i brudu, jest łatwe w pielęgnacji. Linoleum jest miękkie, tłumi odgłosy kroków, ma właściwości antypoślizgowe. Jest zalecane do pomieszczeń, w których bawią się dzieci, przebywają alergicy, astmatycy i osoby ze słabym układem oddechowym.
Linoleum jest ognioodporne, odporne na krótkotrwałe działanie kwasów, zasad, olejów i tłuszczów. Aby zapobiec powstaniu brzydkich śladów odcisków po meblach na linoleum nóżki mebli podkleić filcem.
Porowate linoleum powinno się po położeniu, zamieceniu i przetarciu wilgotną szmatką pokryć warstwą polimerową, aby zabezpieczyć przed wnikaniem brudu w głąb porów. Znacznie ułatwia to czyszczenie linoleum w przyszłości.
Gumoleum ma podobny skład jak linoleum, jednak jest na podkładzie gumowym lub z syntetycznego kauczuku. Gumoleum czyści się podobnie jak linoleum.

Czym myć wykładzinę PCV? Jak usunąć plamy na wykładzinie PCV?
Wykładzinę PCV powinno się regularnie zamiatać lub odkurzać odkurzaczem i na bieżąco usuwać plamy, nawet z wody, ponieważ kurz, zabrudzenia i płyny łatwo w nią wnikają. Do codziennej pielęgnacji wykładziny PCV najlepsza jest czysta woda, a do usuwania zabrudzeń i plam ocet, płyn do naczyń, miękką ściereczka lub gąbka, plastikowy czyścik kuchenny. Do usuwania plam na wykładzinie PCV można bezpiecznie wykorzystać także spirytus, kwasek cytrynowy lub sok z cytryny, pastę do zębów, chusteczki dla niemowląt. Podłogę wyciera się wyłącznie miękką i wilgotną ścierką. Duża ilość wody niszczy klej pod wykładziną PCV.
Popularne środki chemiczne i proszki do czyszczenia niszczą ją, drapią, powodują jej matowienie (niszczą ją np. aceton, terpentyna). Plam nie można trzeć twardą szczotką, ponieważ w tym miejscu wykładzina PCV zmatowieje. Druciak podrapie ją. Po zamieceniu lekko zabrudzonej wykładziny zmyć ją mopem lub miękką ścierką stosując pół szklanki octu na 5 l letniej wody.
Na zaschniętą plamę brudu na wykładzinie PCV wylać płyn do mycia naczyń i zostawić na kwadrans. Następnie brud zetrzeć i zmyć wodą. Czyszczone miejsce wytrzeć do sucha.
Niektóre plamy na wykładzinie PCV usunie pasta z łyżki sodki kuchennej i niewielkiej ilości wody. Wystarczy nałożyć ją na plamę na pół godziny, następnie zetrzeć wilgotną ściereczką.
Tłuste i klejące się plamy na wykładzinie PCV można usunąć olejem sałatkowym i papierem.
Zabrudzenia usunie pasta z łyżki kwasku cytrynowego i 2 łyżek ciepłej wody.
Plamy z farby, lakieru na wykładzinie PCV można ostrożnie zetrzeć płynem do naczyń i twardą gąbką lub wełną stalową.

Jak pielęgnować i czyścić linoleum?

Pielęgnacja linoleum i czyszczenie linoleum nie sprawia dużo wysiłku, systematycznie zamiatane i myte nie wymaga zastosowania agresywnych środków do czyszczenia. Z powierzchni linoleum powinno się jak najszybciej usuwać plamy z wody i plamy z tłuszczu, ponieważ głęboko wnikają w głąb wykładziny.
Linoleum zawiera olej lniany, który szybko wchłania duże ilości wody. Wykładzina wtedy pęcznieje, niszczy się. Linoleum potrzebuje długiego czasu na wyschnięcie, dlatego po wymyciu linoleum lepiej wytrzeć do sucha miękką ścierką, aby zapobiec oddzieleniu się jego warstw. W mieszkaniu linoleum wystarczy przetrzeć wilgotną (nie mokrą) ścierką/mopem raz w tygodniu, a czyścić terpentyną tylko 1-2 x w roku. Terpentyna rozpuszcza ochronną warstwę z żywicy w linoleum.
Linoleum łatwo porysować, dlatego podczas usuwania brudu i plam nie powinno się skrobać ani drapać jego powierzchni. Nie powinno się używać oleju do częstej pielęgnacji linoleum, aby nie stało się gąbczaste pod wpływem rozkładania się tłuszczu.
Linoleum woskowane wymaga specjalnej pielęgnacji ściśle z zaleceniami producenta.

Dlaczego warto sięgnąć po domowe środki do czyszczenia linoleum?

 1. Wiele środków do czyszczenia powierzchni i środki nabłyszczające do podłóg dostępne w handlu powodują, że powierzchnia linoleum przyciąga brud i kurz, powstają na niej smugi, a po czasie kolory stają się blade.
 2. Środki do czyszczenia z cząsteczkami ściernymi (np. mleczko do czyszczenia) trwale niszczą linoleum.
 3. Środki do czyszczenia silnie zasadowe/alkaliczne (np. amoniak, woda amoniakalna) powodują przebarwienia na linoleum.
 4. Zbyt silne kwaśne środki do czyszczenia (np. kwasy) mogą spowodować rozjaśnienie czyszczonego fragmentu linoleum.

Czym myć linoleum?

Linoleum nie powinno się zmywać gorącą wodą, aby nie rozpuścić ochronnej warstwy oleju. W lekko ciepłej lub letniej wodzie rozpuścić płyn do mycia naczyń lub szare mydło w płynie (2-3 łyżki na 1 l wody), przecierać dobrze wyżętą, tylko lekko wilgotną ścierką. Trzeba uważać, żeby nie zalać, nie zmoczyć silnie wykładziny. Stojącą wodę natychmiast zebrać suchą ścierką bawełnianą lub frotte, aby nie powstały plamy na linoleum. Linoleum psuje się jeśli woda się dostanie pod nie. Jeśli na linoleum często stoi woda (np. pod pralką), wykładzina przebarwia się i puchnie.

Jak usunąć zapach nowego linoleum?
Po położeniu nowego linoleum często unosi się w pomieszczeniu silny zapach środków konserwujących. Aby go zneutralizować, zaleca się przetarcie powierzchni środkiem czyszczącym z małym dodatkiem alkoholu. Ze względów zdrowotnych pomieszczenie trzeba koniecznie dokładnie przewietrzyć.
Silny zapach nowej wykładziny usuwa jej regularna pielęgnacja: zamiatanie, odkurzanie, przetarcie wykładziny wilgotną ścierką. Po 2-3 tygodniach po położeniu wykładziny można nadać jej blasku woskując ją. Jednak matowa jest również atrakcyjna.

Jak usunąć plamy z linoleum?


Przed przystąpieniem do czyszczenia linoleum z brudu i plam powinno się dokładnie odkurzyć lub zamieść wykładzinę.
Przed przystąpieniem do usuwania trudnych plam na linoleum silnym środkiem czyszczącym (np. benzyną, rozpuszczalnikiem, kwasem, silną zasadą) warto przeprowadzić próbę na kawałku wykładziny w niewidocznym miejscu. Niewielką ilość środka nanieść na miękką ściereczkę, szczoteczkę lub gąbkę (nie bezpośrednio na linoleum), trzeć, natychmiast spłukać czystą wodą. Linoleum dobrze zniesie tylko krótki kontakt z silnymi środkami czyszczącymi, które po wyczyszczeniu plamy trzeba szybko zneutralizować płynem do naczyń i spłukać czystą wodą. Trzeba pamiętać o tym, że linoleum szybko chłonie wodę, dlatego jej resztki nie powinny zostać na wykładzinie. Stare plamy wchłonięte przez linoleum zeskrobie drobna wełna stalowa, ale nie powinno się nadużywać jej stosowania.
Dobra rada: aceton niszczy linoleum.

Jak usunąć z linoleum ślady obcasów, czarne smugi po butach, ślady opon roweru?
Po linoleum nie powinno się chodzić w brudnych butach, żeby nie porysować powierzchni drobnymi kamyczkami i naniesionym brudem. Szpilki trwale niszczą wykładzinę.

 1. Świeże smugi po butach, obcasach na linoleum można usunąć gąbką zmoczoną olejem do sałatki lub margaryną. Tłuszcz trzeba koniecznie dokładnie usunąć z linoleum płynem do naczyń i wodą. Resztki śladów po butach wytrze gumka do ołówków.
 2. Czarne ślady po obcasach, podeszwie buta i oponach roweru na linoleum trzeć mieszanką 1/3 szklanki octu spirytusowego i 2/3 szklanki wody. Płyn zostawić na powierzchni, po kwadransie plamy zetrzeć miękką ściereczką.
 3. Jeśli rozcieńczony ocet nie pomoże, z odrobiny tej mieszanki i sody oczyszczonej przygotować gęstą pastę i nałożyć na brudne linoleum. Po krótkim czasie trzeć gąbką, spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha.
 4. Stare czarne smugi na linoleum usunie benzyna lakowa White spirit. Trzeba go natychmiast dokładnie zmyć z linoleum, aby nie zniszczył powierzchni.
 5. Trudne do usunięcia smugi na linoleum zetrze gąbka lub miękka ściereczka tylko lekko skropiona terpentyną (koniecznie założyć rękawiczki i otworzyć okno). Terpentynę trudno usunąć z powierzchni linoleum, ponieważ źle rozpuszcza się w wodzie. Uwaga! Terpentyna jest łatwopalna.

Jak usunąć plamy ze smoły, plamy z żywicy, plamy z pasty do butów, plamy z tłuszczu z linoleum? 
Plamę z pasty do butów, z żywicy, ze smoły i tłuszczu na linoleum usunie rozcieńczalnik White spirit. Żywice łatwo rozpuszczają się w terpentynie, którą skrapia się czystą ściereczkę i lekko trze wykładzinę. Terpentyna nie może zostać na wykładzinie.

Czym wyczyścić plamy z moczu, plamy z kału na linoleum? Jak usunąć plamy rdzy?
Plamy z moczu, plamy z kału i rdzę na linoleum usunie nierozcieńczony ocet spirytusowy.

Czym usunąć plamy z tuszu i atramentu na linoleum?
Plamy z tuszu na linoleum można usunąć benzyną White spirit lub naftą do zmywania.
Plama z tuszu długopisu na linoleum zostanie starta ściereczką zmoczoną w oleju spożywczym.
Plamę z atramentu na linoleum usunie korektor do atramentu (ze sklepu z artykułami szkolnymi). Resztki plamy zetrzeć suchym papierem toaletowym.

Czym usunąć cement, lakier, farbę emulsyjną z linoleum?
Resztki cementu, lakier czy farbę emulsyjną na linoleum zdjąć delikatnie drewnianą łopatką lub tępą stroną noża. Dokładnie zamieść lub odkurzyć. Linoleum wymyć wilgotną ścierką.
Farbę emulsyjną usunie z linoleum zasadowy środek do czyszczenia o pH ⩽9 i gąbka.

Jak usunąć plamy na linoleum po silnych środkach czyszczących? 
Żółte i brązowo-fioletowe przebarwienia na linoleum spowodowane przez silne środki zasadowe/alkaliczne o pH > 9 można zneutralizować kwaśnymi środkami do czyszczenia, ale tylko w ciągu 1-2 dób od chwili ich powstania.

Jak usunąć pożółkłe plamy na linoleum?
Z biegiem czasu na linoleum tworzą się pożółkłe plamy w miejscach stale zasłoniętych. Jeśli tworzą się zażółcenia pod dywanikami warto je zdjąć, aby zbladły pod wpływem dziennego światła.

 1. Soda oczyszczona (sodka kuchenna) i sok z cytryny usuną żółte plamy na linoleum. Wymieszać sodę z wodą lub z sokiem z cytryny tak, aby uzyskać gęstą pastę i nanieść bezpośrednio na żółte plamy na linoleum. Zostawić na kwadrans, wyczyścić gąbką. Małe plamy usunie stara szczoteczka do zębów. Pastę dokładnie zebrać, wykładzinę przetrzeć ścierką zwilżoną czystą wodą. Miejsce czyścić co tydzień sodką z wodą, dokładnie spłukać.
 2. Żółte przebarwienia na linoleum można usunąć octem. Na żółte miejsca na linoleum położyć ściereczkę zmoczoną w occie. Po kwadransie zetrzeć czystą wodą i wysuszyć.
 3. Żółte plamy na linoleum wywabi ocet i soda oczyszczona (sodka kuchenna). Na zażółcenia na linoleum trudne w czyszczeniu nałożyć papkę z octu i sody kuchennej. Po 10 minutach miejsce potrzeć gąbką. Papkę dokładnie zebrać, miejsce zmyć czystą wodą.
 4. Środki do czyszczenia z dodatkiem amoniaku wywabią żółte plamy na linoleum. Trudne żółte plamy na linoleum usunie płyn do mycia podłóg z dodatkiem amoniaku. Najpierw trzeba zrobić próbę w niewidocznym miejscu, ponieważ amoniak możne spowodować przebarwienia na linoleum. Po umyciu środek czyszczący z amoniakiem bardzo dokładnie spłukać czystą wodą, dobrze wysuszyć i wetrzeć wosk do linoleum. Silnie zasadowy/alkaliczny środek, np. czysty amoniak czy woda amoniakalna przebarwi, zniszczy linoleum.
 5. Zażółcenia na linoleum wyczyści wybielacz. Na uporczywe plamy nałożyć ściereczkę zmoczoną w wybielaczu rozcieńczonym wodą, zostawić na pół godziny. Płyn zebrać gąbką, miejsce zmyć czystą wodą. Wcześniej warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy wybielacz nie uszkodzi koloru wykładziny.

Jak czyścić zmatowiałe linoleum, żeby błyszczało?
Linoleum zmyć wilgotną ścierką zanurzoną w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła sodowego w płynie. Po wysuszeniu przetrzeć mlekiem rozcieńczonym wodą 1:1. Suche linoleum zabezpieczyć pastą z wosku i terpentyny naniesioną czystą szmatką bawełnianą. Pastę wcierać w podłogę. Aby linoleum błyszczało po wyschnięciu pasty podłogę wypolerować.

Czym wypełnić pęknięcia w linoleum? Jak usunąć rysy w linoleum?
Zarysowane linoleum zamieść, wymyć i dokładnie wytrzeć do sucha. W delikatne zarysowania wetrzeć olej lniany. Brzegi głębokich rys w linoleum wyrównać nożem do cięcia wykładzin, odkurzyć. Rysy w linoleum dokładnie wyczyścić spirytusem, a po wyschnięciu wypełnić wodoodpornym klejem błyskawicznym. Klej powinien tylko wypełnić braki, nie rozmazać się i nie rozlać. Nadmiar kleju delikatnie usunąć nożem lub żyletką, powierzchnię wypełnionych rys przetrzeć papierem ściernym. Rysy w linoleum można wypełniać także bezbarwną twardą parafiną z apteki (topnieje w temperaturze 45–50°C), lakierem do samochodów w odpowiednim kolorze.

Dodaj do zakładek Link.

12 odpowiedzi na „Pielęgnacja i czyszczenie linoleum, gumoleum, wykładziny PCV

 1. Ludmira mówi:

  Bardzo przydały mi się niektóre dobre rady. Dziękuję

 2. Wojciech mówi:

  Po przesuwaniu lodówki, zostały widoczne ślady jej trasy, próbować olejem lnianym, czy jest jakiś inny sposób? Lodówka była na ręczniku i kawałku starej wykładziny, lecz i tak zostały widoczne choć nie wielkie ślady 🙁

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Odgniecenia po jakimś czasie znikną, chyba że jest to bardzo cienka, delikatna wykładzina. Wtedy w opisie producent informuje, że po wykładzinie nie powinno się przesuwać np. foteli na kółkach.

 3. Plamy po papierosie mówi:

  Czy da radę usunąć brązowe wypalone papierosem plamy z linoleum/gumolitu ? Czy nic nie pomoże?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jeśli poparzenie jest powierzchowne brązowe plamy od papierosa na linoleum można delikatnie zetrzeć papierem ściernym o ziarnistości 400-600. W przypadku wykładziny PCV trzeba wyciąć zniszczone miejsce (np. mały kwadrat) i w otwór wkleić kawałek nowej wykładziny o tym samym wzorze.

 4. Rysy zmatowiona mówi:

  Mam problem z lentexem. Uzytkowany jest 4msc i wygląda jak by byl porysowany jest cały w plamach których nie moge zmyć. Wygląda tak jak by ktoś porysowany smatowił.

 5. Katarzyna mówi:

  Mam remont , i w kuchni linoleum zrobiło się żóte . Widać tam gdzie się chodziło . Jak przywrócic i usunąć żóty ślad bo szkoda mi wykładziny a też nie ładnie wygląda

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Albo na butach został przeniesiony jakiś środek o wysokim pH, albo środek do czyszczenia wykładziny jest dla niej nieodpowiedni, za mocny. Wykładzina przebarwia się także, jeśli chodzi się po niej, kiedy jeszcze nie wyschła np. po myciu. Proszę wypróbować sposoby podane wyżej w artykule. I nie przykrywać śladów, może z czasem wyblakną pod wpływem działania światła słonecznego.

 6. Sylwia mówi:

  Witam,
  Skąd biorą się żółte plamy na gumolicie?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Żółte palmy na gumolicie/linoleum/wykładzinie PCV są wynikiem reakcji substancji zawartych w podkładzie ze sztucznym materiałem, z którego wykonany jest wierzch wykładziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *