Domowe sposoby usuwania plam z dywanów i wykładzin dywanowych. Wstęp


Jak stosować amoniak, boraks, wodę utlenioną, glicerynę do usuwania plam?

 

Jak czyścić dywany i wykładziny z włókien naturalnych, dywany i wykładziny barwione naturalnie, dywany i wykładziny z włókien syntetycznych? Jak rozcieńczyć amoniak, boraks, glicerynę i wodę utlenioną? Domowe sposoby czyszczenia dywanu, wykładziny dywanowej… 
Każdą plamę najłatwiej usunąć kiedy jest jeszcze świeża. Ze względów zdrowotnych, ekologicznych i finansowych warto zawsze zacząć czyszczenie najłagodniejszym środkiem czyszczącym, a dopiero w przypadku uporczywych plam przejść do specjalistycznych środków chemicznych. Dywanów i wykładzin dywanowych, szczególnie tych cennych, nie powinno się czyścić proszkiem do prania ani płynami do płukania. Nie można ich wypłukać, a tego typu środki pozostając na włóknach przyciągają brud.

 1. Dla delikatnych włókien nie zawsze jest zalecane stosowanie silnych detergentów.
 2. Dywany barwione naturalnie należy czyścić tylko ciepłą wodą, ponieważ chemiczne środki czyszczące rozpuszczają barwniki i odbarwiają czyszczone miejsca.
 3. Dla dywaników z włókien naturalnych najlepsze jest pranie w delikatnych środkach, jednak duże dywany powinny być czyszczone w pralni.
 4. Plamy na powierzchniach z wełny należy potraktować sokiem z cytryny lub gazowaną wodą mineralną. Po jakimś czasie miejsce przetrzeć pianą mydła z wodą.
 5. Dywany i wykładziny z włókien syntetycznych mogą być czyszczone silnymi detergentami. W przypadku trudnych do usunięcia plam, ważne jest, aby wiedzieć, czym dywan został zanieczyszczony.

Niewłaściwie dobrany sposób czyszczenia może zaostrzyć problem i powodować nieodwracalne szkody. Do zbierania płynnych substancji z dywanów i wykładzin stosować białe papierowe ręczniki. Stałych substancji nie moczyć, lecz zdjąć je tępym nożem lub łyżką, a następnie miejsce oczyścić odkurzaczem. Dopiero kiedy ta metoda okaże się niewystarczająca, można zastosować odpowiedni dla rodzaju plamy środek czyszczący.

Świeże i jeszcze mokre plamy należy delikatnie „oklepać” suchą ściereczką. Nie trzeć, aby nie powiększyć powierzchni plamy. Osuszone przebarwienia przetrzeć środkiem czyszczącym naniesionym czystą białą bawełnianą ściereczką lub niebarwiącą gąbką. Czyścić zawsze w kierunku od brzegów plamy do środka, aby nie powiększyć zabrudzonej powierzchni. Przy silnym nawilżeniu wykładziny należy miejsce wysuszyć suszarką. Suche świeże plamy należy spróbować usunąć najpierw metodą „na sucho”, aby ich nie utrwalić na włóknie. Nigdy nie trzeć, aby nie powiększyć powierzchni plamy.

Plamy po kawie, herbacie, coca-coli lub czerwonym winie powinny być zawsze natychmiast przepłukane czystą wodą. Jeśli plama wyschnie, może zostawić trwały ślad.

Jak rozcieńczyć amoniak, boraks, glicerynę i wodę utlenioną?

Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia dywanu i wykładziny

Wiele plam można szybko i trwale usunąć stosując proste, dostępne w każdym domu środki. Są to np.  sok cytryny, mydło, woda utleniona, soda oczyszczona czyli sodka kuchenna do wypieków, denaturat, ocet, alkohol, gliceryna… Zawsze bezpieczniej jest stosować je w rozcieńczonym stanie:

 • amoniak: płaska łyżeczka amoniaku na pół litra zimnej wody;
 • boraks: płaska łyżka boraksu na pół litra ciepłej wody;
 • gliceryna: 1 część gliceryny na 1 część ciepłej wody;
 • woda utleniona: łyżka H2O2 na 6 łyżek zimnej wody.

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznych detergentów dostępnych w sklepach i aptekach.

Trzeba pamiętać o tym, że amoniaku nie wolno mieszać z wybielaczem, ponieważ w wyniku reakcji ulatniają się silnie trujące substancje. 
Wybielacza nie powinno się dodawać do środków czyszczących zawierających enzymy, ponieważ blokuje ich działanie.
(c.d.n.)

 

Porady jak bez niebezpiecznej chemii usuwać plamy z dywanów i wykładzin różnego pochodzenia, w tym plamy plamy biologiczne, po posiłkach, kosmetykach znajdują się umieszczonych w zakładce Plamy w artykułach z cyklu Jak usunąć plamy na dywanie i wykładzinie. 

(czd)

Dodaj do zakładek permalink.

Jedna odpowiedź na „Domowe sposoby usuwania plam z dywanów i wykładzin dywanowych. Wstęp

 1. PaniKa mówi:

  Wyprać można samemu polecam wypożyczalnię odkurzaczy i maszyn sprzątających, sam skorzystałem i jest ok. Przywiozą odkurzacz wytłumaczą jak działa i jak go używać i odrazu stałem się „bohaterem w swoim domu” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *