Ogród bez chemii. Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

Domowe sposoby ochrony roślin bez chemii. Jak usunąć mszyce na warzywach, krzewach owocowych, drzewach owocowych…

 

Naturalne sposoby na mszyce w ogrodzie. Przepisy na ekologiczne domowe preparaty na mszyce na roślinach w ogrodzie: wywar z czosnku (zapobiegawczo); szare mydło potasowe na mszyce, wciornastki, przędziorki i gąsienice motyli; zimny wyciąg ze świeżej pokrzywy na mszyce; herbata z nasturcji na mszyce; wyciąg z liści rabarbaru na czarne mszyce na bobie; zimny wyciąg z suszonej pokrzywy na oprysk zimą (zapobiegawczo); wywar ze skrzypu na mszyce; wywar z wrotyczu na mszyce; herbata z oregano na mszyce…
Rady jak w naturalny sposób zapobiec występowaniu mszyc w ogrodzie
Aby zapobiec pojawianiu się mszyc w ogrodzie warto stosować uprawę współrzędną. Dobre sąsiedztwo roślin może znacznie ograniczyć występowanie szkodników. Wiadomo wszak, że siany obok bobu cząber ogrodowy chroni bób przed atakiem czarnych mszyc. Funkcję ochrony przed mszycami na sałacie pełni trybula ogrodowa, przy różach sadzi się czosnek i lawendę. Na rabatach z  kwiatami warto wysadzić kolendrę, anyż, nagietki i czosnek, które odstraszają mszyce. Rosnąca pod drzewami owocowymi i przy pomidorach nasturcja przyciąga mszyce i stanowi dla nich pułapkę.
Ważna jest pielęgnacja roślin odpowiednia do ich indywidualnych wymagań. Mszyce chętnie atakują osłabione złą pielęgnacją oraz przesuszone zimą rośliny, pojawiają się w ogrodach nawożonych wysokimi dawkami nawozów azotowych. Dlatego rośliny najlepiej nawozić kompostem i gnojówkami roślinnymi.
W ogrodzie nie zatrutym chemicznymi środkami ochrony i pielęgnacji roślin żyją naturalni wrogowie mszyc: biedronki, złotooki, bzygi, błonkoskrzydłe, pryszczarki, pluskwiaki, skorki, drobne ptaki, nietoperze, szerszenie, osy…

Domowe preparaty na mszyce do ekologicznych oprysków roślin są nie tylko skuteczne, lecz także nieszkodliwe dla ludzi, roślin, pożytecznych owadów. Okazuje się, że wywar z czosnku zapobiega pojawieniu się mszyc, a w walce z mszycami mają zastosowanie rośliny z ogrodu, polne zioła…

Jak przygotować i stosować ekologiczne opryski roślinne na mszyce?

 

  • Zimne wyciągi z ziół i gnojówki przygotowuje się w plastikowych lub szklanych naczyniach, nigdy w metalowych. Wywary gotuje się w emaliowanym garnku.
  • Roślinne preparaty trzeba dokładnie przecedzić przez gęste sito, aby nie uszkodzić zraszacza.
  • Przygotowane preparaty na mszyce można rozpylać późnym południem i wieczorem przy suchej pogodzie, najlepiej przy zachmurzonym niebie (nigdy przy silnym słońcu!). Powinno się dokładnie opryskać roślinę, szczególnie spodnią część liści, gdzie chowają się mszyce.
  • Oprysków nie stosuje się na kwiaty.
  • Fermentującą gnojówką, wyciągiem nie powinno się opryskiwać ani nawozić rośliny, można ją wykorzystać dopiero po ustaniu fermentacji.
  • Nie stosować polecanych wodnych roztworów płynu do naczyń lub alkoholu. ponieważ rośliny wchłaniają zawarte w nich szkodliwe substancje, które powodują uszkodzenia tkanek.
  • Bezpośrednio po opryskach, nawet ekologicznych, nie powinno się spożywać owoców i warzyw.

Przepisy na domowe preparaty na mszyce z roślin rosnących w ogrodzie i na łąkach

 

Wywar z czosnku zapobiega pojawieniu się mszyc 
Zapobiegawczo wczesną wiosną opryskuje się wywarem z czosnku rośliny podatne na występowanie mszyc. 10 ząbków czosnku gotować przez 20 minut w 10 l wody. Odstawić pod przykryciem. Wywar z czosnku stosować po 24 godzinach. Oprysk powtarza się co tydzień.

Szare mydło potasowe na mszyce, wciornastki, przędziorki, gąsienice motyli
W 2 l gorącej wody rozcieńczyć 5 dag szarego mydła potasowego (mydło można zetrzeć na tarce, ale płyn nie może mieć grudek). Ostudzonym roztworem opryskać roślinę. Mydło potasowe to wyjątkowo skuteczny i prosty środek na mszyce i inne szkodniki z „miękką” powłoką. Płynne mydło potasowe z wyciągiem z czosnku można kupić w sklepach ogrodniczych.

Zimny wyciąg ze świeżej pokrzywy na mszyce
Zapełnić wiadro do połowy pokrzywą, zalać wodą (najlepiej deszczową). Przecedzić po 36-48 godzinach, nierozcieńczonym opryskać rośliny zaatakowane przez mszyce (szczególnie spodnią część liści) raz dziennie przez 3 dni.
Dobra rada: w upalne dni wyciąg z pokrzywy jest gotowy już następnego dnia, później zaczyna fermentować i jest szkodliwy dla rośliny. Zbiera się jasnozieloną i jeszcze niekwitnącą pokrzywę.

Herbata z nasturcji na mszyce lub świeży sok z nasturcji
Grube łodygi i liście można pociąć. Roślinę zalać wrzącą wodą, przykryć. Po kwadransie przecedzić, roślinę mocno wycisnąć. Nierozcieńczonym naparem opryskać zaatakowaną przez mszyce roślinę. Herbatą z nasturcji można też opryskać zmiany rakowe na drzewach. Świeży sok z nasturcji nanosi się pędzelkiem na mszyce.

Wyciąg z liści rabarbaru na czarne mszyce na bobie
Liście pociąć grubo. 1 kg liści zalać w plastikowym wiadrze 10 l chłodnej wody, odstawić na 24 godziny. Doprowadzić do wrzenia, gotować przez 30 minut. Ostudzić, przecedzić. Wyciągu z liści rabarbaru nie rozcieńczać. Rośliny opryskać trzykrotnie. W szczelnie zamkniętym słoiku preparat na mszyce można długo przechowywać w lodówce.
Dobra rada: gnojówka z rabarbaru rozcieńczona woda w stosunku 1:5 odstrasza mszyce i ślimaki.

Zimny wyciąg z suszonej pokrzywy na zapobiegawczy oprysk zimą
Litrem zimnej wody zalać 2 dag suszonej pokrzywy. Po 24 godzinach przecedzić. Preparatu z pokrzywy nie rozcieńczać. Oprysk stosuje się zapobiegawczo na rośliny chętnie atakowane przez mszyce.

Wywar ze skrzypu na mszyce
Do plastikowego wiadra wsypać 10 dag suszonego skrzypu lub kilogram świeżego skrzypu, zalać 10 l wody. Po 24 godzinach gotować przez pół godziny. Ostudzić, przecedzić i rozcieńczyć 5 częściami zimnej wody. Wywar ze skrzypu rozpylać na zaatakowaną przez mszyce roślinę, także zapobiegawczo przeciwko szkodnikom i chorobom grzybiczym. Lepiej zrezygnować z oprysków na roślinach strączkowych.
Dobra rada: skrzyp na opryski można zbierać tylko do końca lipca.

Wywar z wrotyczu na mszyce
10 dag suszonego wrotyczu (liście, też kwiaty) zalać litrem wody, doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 30 min. Ostudzić, przecedzić, rozcieńczyć 10 częściami wody. Przy silnym porażeniu wywar z wrotyczu rozcieńczyć w stosunku 1:6. Część wywaru można przelać do słoika, szczelnie zakręcić i przechować w lodówce. Wywar z wrotyczu odstrasza mączliki, gąsienice, wełnowce, działa na mączniaka rzekomego.

Gnojówka z wrotyczu na mszyce przygotowana późnym latem
30 dag pokrojonego kwitnącego wrotyczu (lub 10 dag suszonego ziela) zalać 10 l wody. Po 2-3 dniach przecedzić, nie rozcieńczać.

Herbata z oregano na mszyce i czerwce
Litrem wrzątku zalać 10 dag świeżego lub 10 g suszonego oregano, przykryć i odstawić na 20 minut. Po tym czasie przecedzić. Napar z oregano rozcieńczyć dolewając 2 części zimnej wody.

 

Tekst opracowany na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, lektury „Działkowca” od 1990 roku oraz książek:
Friedrich Schmidtke „Domowe sposoby ochrony roślin” wyd. 1995;
broszura informacyjna „Opcje alternatywne do stosowania syntetycznych środków ochrony roślin” 2016.

 

Artykuły powiązane:

Ekologiczne sposoby na mszyce na roślinach ozdobnych. Przepisy na ochronne preparaty na mszyce. 
Ochrona roślin przed ślimakami w ogrodzie cz. 1.
Wieloletnie rośliny odstraszające ślimaki w ogrodzie.
Ochrona roślin przed ślimakami w ogrodzie cz. 2.
Przepisy na ochronne preparaty na ślimaki. 

 

 

 

 

Dodaj do zakładek permalink.

2 odpowiedzi na „Ogród bez chemii. Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

  1. Ania mówi:

    Uwielbiam tę stronkę, tyle super porad. Dziękuję bardzo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *