Temperatura pieczenia i czas pieczenia mięsa wieprzowego

Pieczenie wieprzowiny w rękawie do pieczenia


Rady jak długo i w jakiej temperaturze piec mięso wieprzowe i czym je przyprawiać: pieczony boczek wieprzowy, pieczona golonka wieprzowa, pieczona karkówka wieprzowa/karczek, łopatka wieprzowa z piekarnika, pieczony ozór wieprzowy, polędwiczki wieprzowe pieczone w rękawie, pieczony prosiak, pieczona rolada wieprzowa, serca wieprzowe z piekarnika, pieczony schab w całości i w plastrach w rękawie, pieczona szynka wieprzowa, pieczone uszy wieprzowe, pieczone żeberka wieprzowe…

Rady jak przygotować wieprzowinę do pieczenia w piekarniku

  • Najpierw trzeba wyciąć duże kawałki tłuszczu i błon. Wieprzowinę w całym kawałku wypłukać pod strumieniem chłodnej wody i wytrzeć do sucha.
  • Smak i aromat nada jej moczenie w marynacie przed pieczeniem. Jeśli nie ma czasu marynowanie, wystarczy wetrzeć podstawowe przyprawy: sól, pieprz, czosnek i majeranek, a mięso obłożyć kawałkami słoniny lub posmarować je smalcem, które ochronią je przed wysuszeniem. W wersji na słodko wieprzowinę smaruje się miodem i posypuje orzechami, lub faszeruje suszonymi śliwkami, morelami.
  • Wieprzowinę przygotowaną do pieczenia w całości lub w porcjach umieścić w rękawie do pieczenia. Można dołożyć świeże lub suszone jabłka albo warzywa i zioła.
  • Kości (szczególnie z nogi wieprzowej) nie usuwa się, ponieważ ich sok sprawia, że pieczeń jest bardziej soczysta i ma lepszy smak. Skóra zapobiega wysuszeniu pieczeni, zaleca się usunąć ją dopiero przed końcem pieczenia.

Przygotowane mięso wieprzowe wkłada się w rękawie do pieczenia lub w folii do pieczenia do dobrze nagrzanego piekarnika o podanej w przepisie temperaturze i piecze na blasze na środkowym poziomie. Nie powinno się wkładać mięsa do niedogrzanego piekarnika!

W rękawie do pieczenia zostają soki, które wypływają z mięsa podczas pieczenia. Nie powinno się ich usuwać, lecz przygotować z nich sos do pieczeni.

Nie powinno się piec w folii aluminiowej, na aluminiowych tackach i w aluminiowych naczyniach potraw kwaśnych i solonych, ponieważ istnieją podejrzenia, że aluminium w kontakcie z nimi może wywołać raka piersi, chorobę Alzheimera… 

 

Jak długo piec wieprzowinęW jakiej temperaturze piec mięso wieprzowe w rękawie? Czym przyprawić wieprzowinę?

 

Czas pieczenia mięsa i temperatura pieczenia podane są dla mięsa wieprzowego pieczonego w rękawie do pieczenia.

 

Jak długo piec boczek wieprzowy w rękawie do pieczenia?
Boczek wieprzowy wymyć najpierw pod ciepłą, a następnie zimną wodą, nożem zeskrobać tłuszcz ze skóry, wytrzeć do sucha. Naszpikować czosnkiem, natrzeć solą i pieprzem, wstawić do lodówki na 2-12 godzin. Boczek wieprzowy przed pieczeniem przyprawia się także bazylią, tymiankiem, liściem laurowym.
Kilogram boczku wieprzowego po przyprawieniu piec w rękawie do pieczenia przez 1,5 godziny w temperaturze 180°C. Po wyłączeniu grzałki boczek zostawić w piekarniku na 30 minut.

Jak długo piec golonkę wieprzową w rękawie do pieczenia?
Surowa golonka wieprzowa (bez marynowania) o wadze do 1 kg potrzebuje 2 godzinnego pieczenia w temperaturze 180°C. Golonkę wieprzową marynowaną przez przynajmniej kilka godzin można upiec w ciągu godziny. Parzoną golonkę wieprzową o wadze 1 kg piecze się przez 1,5 godziny w temperaturze 150°C.

Temperatura pieczenia i czas pieczenia karkówki wieprzowej w rękawie do pieczenia 
Karkówkę wieprzową o wadze 50 dag pokrojoną na porcje piecze się w temperaturze 180°C przez 25 minut, natomiast cały kawałek o wadze 50 dag o 25 minut dłużej.

Temperatura pieczenia i czas pieczenia łopatki wieprzowej
Łopatkę wieprzową o wadze 1 kg piecze się w temperaturze 180°C przez godzinę. Przed pieczeniem warto nakłuć ją widelcem.

Jak długo piec ozór wieprzowy w rękawie do pieczenia?
Ozór wieprzowy o wadze 1 kg piecze się po oczyszczeniu, wymyciu i przyprawieniu w temperaturze 180°C przez 60 minut. Obgotowany przez minut i pokrojony w plasterki ozór wieprzowy po przyprawieniu upiecze się w temperaturze 180°C w ciągu 20 minut. Ozór wieprzowy tradycyjnie przyprawia się solą, pieprzem, czosnkiem, sokiem z cytryny, liściem laurowym, tymiankiem, cebulą, śmietaną i olejem.

Temperatura pieczenia i czas pieczenia polędwiczek wieprzowych w rękawie do pieczenia 
Polędwiczki wieprzowe o wadze pół kilograma krojone piecze się w temperaturze 180°C przez 20 minut, natomiast mięso w całości o wadze 50-70 dag potrzebuje dodatkowych 20-30 minut.

Jak długo piec prosiaka?
Całe prosię trzeba koniecznie opalić nad ogniem, przyprawić, a przed włożeniem do folii do pieczenia obłożyć plasterkami słoniny lub boczku. Uszy i pysk trzeba owinąć kilkoma warstwami folii, aby nie spaliły się.
Prosię o wadze 4-5 kg piec w temperaturze 200°C przez 2 godziny.

Temperatura pieczenia i czas pieczenia rolady wieprzowej
Roladę wieprzową o wadze 1,5 kg piec w rękawie w temperaturze 180°C przez 2 godziny. Przed ostatnim kwadransem wyjąć z rękawa.

Jak długo piec serca wieprzowe?
Serce wieprzowe piecze się przez godzinę w rękawie do pieczenia, dodatkowo przez 7-10 minut w rozciętym rękawie (można wtedy dodać kawałki warzyw). Serce wieprzowe przyprawia się solą, majerankiem, kolendrą, bazylią.

Jak długo piec schab w rękawie do pieczenia?
Kotlety schabowe z kością piecze się w temperaturze 180°C przez pół godziny, natomiast schab w kawałku o wadze 70 dag-1 kg piecze się przez 80-90 minut.

Temperatura pieczenia i czas pieczenia szynki wieprzowej w rękawie do pieczenia 
Szynkę wieprzową krojoną o wadze pół kilograma piecze się w temperaturze 180°C przez 25 minut, natomiast całą porcję mięsa o tej samej wadze o 25 minut dłużej.
Szynkę wieprzową parzoną o wadze 1 kg piecze się w całości przez 60 minut.

Jak długo piec uszy wieprzowe?
Uszy wieprzowe najpierw myje się, osusza i opala nad palnikiem. Oczyszczone uszy gotuje się w ciągu 2-2,5 godziny, a następnie piecze w rękawie w temperaturze 180-200°C przez 20-30 minut. Uszy wieprzowe można nadziewać mielonym mięsem wieprzowym z warzywami i ziołami.

Temperatura pieczenia i czas pieczenia żeberek wieprzowych w rękawie do pieczenia
Żeberka wieprzowe krojone na porcje piecze się w temperaturze 200°C przez 25 minut, natomiast cały kawałek o wadze 50 dag o 25 minut dłużej.

Artykuły o podobnej tematyce:

Kuchenne S.O.S. Jak uratować pieczeń?

Temperatura i czas pieczenia kurczaka, indyka, gęsi, kaczki, przepiórki i podrobów. Czym przyprawić mięso drobiowe?

Temperatura i czas pieczenia mięsa cielęcego i wołowego.

 

Rady jak marynować mięso zawarte są  w artykule Proste marynaty do mięsa pieczonego, grillowanego, smażonego.

Przepisy na marynaty do mięsa i podrobów oraz sosy znajdują się na stronie Sałatki, surówki, sosy, marynaty.

Dodaj do zakładek permalink.

2 odpowiedzi na „Temperatura pieczenia i czas pieczenia mięsa wieprzowego

  1. andrzej mówi:

    ja używam do pieczenia albo naczynia żaroodpornego albo rękawa

  2. Dana mówi:

    Podobaja mi sie te swietne porady korzystam z nich, jednak wyjatkiem jest ta niezdrowa FOLIA, ktorej NIE wolno uzywac do tych celow i innych do przyrzadzania posilkow. Ja czasem przykrywam nia jakis pojemnik czy miske z zimnym produktem do przechowania w lodowce na krotki czas. Lepiej zakupic zeliwna brytwanke do pieczenia miesa, ktora sprawdza sie przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *