Jak prać i jak prasować w domu? Przeczytaj informacje na etykietkach

 

Co oznaczają symbole na metkach wszytych w ubranie? 

Symbole na metkach odzieżowych są ważne, informują o tym jak prać ubranie, w jakiej temperaturze można je wyprać, jak wyczyścić plamy, jak wysuszyć odzież po wypraniu…

Spójrz na rysunki na etykietkach wszytych lub dołączonych do ubrania – informują one o sposobach pielęgnacji tkaniny, tzn. jej prawidłowego sposobu prania, czyszczenia, suszenia i prasowania, a podstawowe informacje dotyczące sposobu prania i prasowania zawarte są w symbolach w kształcie wanienki do prania, żelazka i kwadratu.

PRANIE ODZIEŻY – symbole prania ubrania na metkach
Pranie_delikatneW rysunku wanienki na metce odzieży podane są maksymalne temperatury prania tkaniny, a podkreślenie oznacza, że jest ona wyjątkowo delikatna – wrażliwa na naprężenia mechaniczne i zmiany temperatury. Taką tkaninę powinno się prać i płukać w wodzie o stałej temperaturze. Nie należy jej wyżymać, lecz odwirować na najniższych obrotach. Pranie_reczne1Podwójne podkreślenie to zalecenia prania w programie specjalnym (szczególnie dla wełny), tzn. w najniższej temperaturze bez wirowania. Wanienka z symbolem dłoni to zalecenie prania ręcznego w temperaturze nie wyższej niż 40ºC. Ubrania z rysunkiem przekreślonej wanienki należy oddać do czyszczenia do pralni, gdyż pranie w wodzie z detergentami może uszkodzić strukturę tkaniny.

PRASOWANIE UBRANIA – symbole prasowania odzieży na metkach
Pranie_etykietki3Symbol żelazka na metce informuje o dopuszczalnej temperaturze prasowania tkaniny. Ilość kropek w żelazku oznacza wysokość temperatury prasowania. Jeśli na metce w żelazku są trzy kropki, to tkaninę można prasować w bardzo wysokiej temperaturze z parą (200ºC), najlepiej przez bawełnianą chustkę lub po jej lewej stronie. Przy tak wysokiej temperaturze można prasować tylko mocne materiały – bawełnę i len.

Dwie kropki w żelazku to zalecenie, aby materiał prasować w średniej temperaturze (150ºC) po lewej stronie tkaniny lub przez chusteczkę. Można prasować z parą unikając silnego dociskania. W średniej temperaturze prasuje się materiały wiskozowe, poliestrowe, z wełny, z jedwabiu.

Jedna kropka w żelazku na metce oznacza najniższą temperaturę prasowania (110ºC) i wykluczenie prasowania z parą. W najniższej możliwej temperaturze prasuje się włókna sztuczne: octanowe, poliamidowe, poliakrylonitrylowe.

Przekreślone żelazko na metce informuje nas o tym, prasowanie nawet w najniższej temperaturze może zniszczyć tkaninę.

CZYSZCZENIE ODZIEŻY – symbole sposobu czyszczenia ubrań na metkach

Trójkątne i okrągłe symbole z literami w środku instruują o sposobach czyszczenia ubrania.

Etykietka_chlorPusty trójkąt na metce informuje o możliwości stosowania każdego wybielacza bez szkody dla tkaniny. Trójkąt z symbolem CL oznacza, że można stosować wybielacz z chlorem. Trójkąt z kreskami oznacza, że należy stosować delikatny wybielacz zawarty w proszku do prania, a ten zawierający chlor może uszkodzić tkaninę. Przekreślony trójkąt na metce to zalecenie niestosowania jakichkolwiek (nawet delikatnych) wybielaczy w praniu.

CZYSZCZENIE PROFESJONALNE UBRANIA – ważne symbole na metkach

Pranie_etykietki5bOkrąg na metce oznacza, że tkanina powinna być czyszczona chemicznie lub za pomocą pary, a literka w środku to konkretny środek chemiczny używany w pralniach.

Litera P w okręgu informuje, że materiał można czyścić środkami zawierającymi nadchlorek etylenu oraz wodny roztwór węglanu fluoru.
Litera F w okręgu widnieje na metce przy delikatnych tkaninach. Do ich czyszczenia stosuje się ciężką benzynę lub roztwór węglanu fluoru.
Litera W w okręgu oznacza, że materiał powinno się oddać do profesjonalnego czyszczenia na mokro.

Kreska poniżej koła oznacza, że materiał szczególnie wrażliwy na naprężenia mechaniczne, wilgoć i temperaturę, dlatego powinien być czyszczony ze szczególną ostrożnością. Czarne przekreślone koło na metce to ostrzeżenie przed stosowaniem jakichkolwiek środków w płynnej postaci. Pusty i przekreślony okrąg informuje o tym, że należy zrezygnować z jakiegokolwiek czyszczenia chemicznego.

SUSZENIE ODZIEŻY – symbole suszenia ubrania na metkach 

Etykietki_suszenieKwadrat na metce informuje o sposobie suszenia ubrań. Kwadrat z poziomą kreską to zalecenie suszenia w pozycji leżącej (np. na rozłożonej suszarce). Kwadrat w pionowymi kreskami informuje nas, że ubranie można suszyć w pozycji pionowej. Poprzeczne kreski w górnym rogu to ostrzeżenie przed suszeniem w słońcu. Możliwe są również kombinacje symboli.

Pranie_etykietki6Kwadrat zawierający okrąg oznacza, że tkaninę można suszyć w suszarce bębnowej. Im więcej kropek w kwadracie, tym wyższą temperaturę suszenia można zastosować.
Przekreślony kwadrat z okręgiem na metce informuje o tym, że materiału nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie ubrania mają ten ostrzegawczy znak. Tkaniny które nie nadają się do suszenia w suszarce to jedwab i wełna (czyli włókna zwierzęce), zbiegające się wyroby z dzianiny oraz syntetyczne włókna poliakrylonitrylowe.


Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *