Jak prawidłowo prać w domu? Jak wkładać ubranie do pralki?

Rady jak wkładać odzież i materiały do pralki. Ile suchej odzieży można wrzucić do pralki?


Jak przygotować ubrania, bieliznę, pościel, firany do prania? Jak wkładać posortowane ubrania, delikatną bieliznę, pościel, ręczniki, firany i zasłony do bębna pralki?
Pranie_w_pralcePrzed praniem trzeba wyczyścić zaplamione miejsca i spróbować usunąć trudne plamy, ponieważ zwykły proszek do prania może nie być wystarczająco skuteczny.
Zawsze powinno się opróżnić kieszenie (elementy metalowe mogą zardzewieć, papier rozpuści się i resztki okleją materiał). Następnie dodatkowo je wyszczotkować, aby pozbyć się nitek, kłaczków i kurzu. Delikatne materiały (bielizna, koronki, firanki) prać w specjalnej torebce lub białej poszewce na poduszkę.

 1. Przed praniem ze spodni i spódnic wyjąć paski, z bluzek tasiemki, wypiąć broszki, szpilki i inne przyczepione ozdoby.
 2. Zasunąć zamki w spodniach i kurtkach. Wszystkie ubrania zapiąć na rzepy, aby zapobiec ich zniszczeniu w praniu.
 3. Powinno się przełożyć na lewą stronę ubrania z delikatnych materiałów (wełny, jedwabiu), kolorowe z bawełny (dżinsy i koszulki), materiały z wzorem (pościel) lub nadrukiem, ubrania z przyszytą aplikacją. Zapobiega to nie tylko ścieraniu materiału na widocznej powierzchni podczas prania. W wyniku tarcia po jakimś czasie powstają na wełnie supełki, ściera się farba z dżinsów i bluz, nadruk „schodzi”, a aplikacja się odrywa.
 4. W bluzkach i koszulach z delikatnych materiałów rozpiąć wszystkie guziki przed praniem, aby pod wpływem naprężeń tkaniny nie uległy rozerwaniu.
 5. W pościeli zapiąć wszystkie guziki i suwaki, aby nie dostały się do środka poszwy drobne rzeczy.
 6. Zasunięcie suwaków, związanie sznurków i pasków zapobiegnie zniszczeniom, splątaniu, rozrywaniu się i zwijaniu materiału podczas prania.
 7. Drobne elementy garderoby, odzież z przyszytymi szelkami, paskami, długimi ramiączkami trzeba włożyć do siatki do prania albo poszewki na małą poduszkę, aby się nie splątały lub rozerwały w czasie prania.
 8. Delikatne i lekkie części garderoby (bluzka z wiskozy, koronkowa bielizna) nie powinny być prane razem z grubymi i ciężkimi rzeczami (dżinsy, pościel, ręczniki), ponieważ mogą ulec uszkodzeniu w czasie prania.
 9. Biustonosze, pończochy, skarpetki powinny być prane ręcznie, ponieważ podczas prania w pralce często rozrywają się lub wyciągają, oderwane części biustonosza mogą uszkodzić pralkę. Jeśli nie ma możliwości wyprania ich w ręku, powinny być włożone do specjalnej siatki lub małej poszewki na poduszkę.
 10. Przed praniem firanek i zasłon usunąć z nich plastikowe i metalowe elementy.
 11. Uszkodzone tkaniny powinny zostać zszyte, aby nie uległy rozdarciu w czasie prania.

W bębnie pralki nie mogą być tylko duże i ciężkie materiały, gdyż efekt prania jest gorszy i materiały nie rozkładają się równomiernie podczas wirowania. Dlatego trzeba wymieszać duże i małe rzeczy, tylko wtedy ubranie w bębnie pralki może poruszać się swobodnie i pranie będzie bardziej skuteczne.

Nie należy składać ubrań i materiałów przed włożeniem do bębna pralki.

Przy wkładaniu tkanin do pralki należy sugerować się wymaganą temperaturą prania i prędkością wirowania. Grube i ciężkie materiały potrzebują bardzo szybkiego wirowania, podczas którego delikatne materiały mogą się porwać.

Ilość prania w bębnie pralki

 1. Nie powinno się zapełniać nadmiernie bębna pralki przed praniem, gdyż może to spowodować uwięzienie odzieży i jej uszkodzenie podczas wirowania oraz uszkodzenie bębna pralki. Do pralki producent dołącza zawsze instrukcję prania z podaną maksymalną wagą suchego wsadu dla danego programu prania.
 2. Aby zaoszczędzić wodę i energię podczas prania powinno się całkowicie wypełnić bęben (tzn. między warstwą włożonych materiałów a górną ścianką bębna pralki powinna się zmieścić pionowo włożona dłoń).
 3. W przypadku dżinsu, lnu, wełny, delikatnych i zadrukowanych materiałów zaleca się wypełnienie bębna pralki tylko do połowy, aby zminimalizować w czasie prania tarcie i nacisk na tkaninę. Powodują one filcowanie i kurczenie się wełny, starcie farby na dżinsach podczas prania (aby temu zapobiec należy zawsze przełożyć je na lewą stronę).
 4. W przypadku bardzo delikatnych tkanin (koronka, jedwab, wełna) zaleca się załadowanie max. 20%-30% pojemności bębna pralki.

Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *