Jak uniknąć urazów zimą?

Zimą trudno o utrzymanie równowagi nawet na prostej drodze. Najczęstszą przyczyną upadków są pośpiech i nieuwaga, a nawet ignorowanie odkrytego lodu na drodze. Niestety upadki kończą się nie tylko potłuczeniem, lecz również poważną kontuzją.
Najczęstsze skutki przewrócenia się to zwichnięcia, stłuczenia, zerwanie więzadeł, złamania stawów łokciowych i kolanowych, u dzieci złamanie obojczyka, u starszych ludzi złamanie kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Na co trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć kontuzji zimą?

Odpowiednie buty

 1. Buty powinny być stabilne, wygodne, dopasowane do długości i szerokości stóp.
 2. Na pokryte lodem śliskie chodniki i drogi najlepsza jest szorstka i rowkowana podeszwa butów, która nie powinna być bardzo sztywna. Dobrze sprawdza się również giętka butów z elastomerów termoplastycznych. Najlepsza jest płaska podeszwa butów lub but z niskim, szerokim i kwadratowym obcasem.
 3. Zimą trzeba całkowicie rezygnować z wysokich obcasów, butów na koturnach, ze szpilek, gdyż nosząc je najłatwiej o upadek i urazy stawu skokowego, złamanie kostki. Im niższy i grubszy obcas, szersza podeszwa butów, tym jest bezpieczniej.

Ścieranie śliskiej podeszwy butów papierem ściernym, smarowanie jej klejem z piaskiem czy przyklejanie plastrów lub tkaniny, dają tylko krótkotrwały efekt lepszej przyczepności na lodzie.

Utrzymanie równowagi

Powinno się patrzeć pod nogi, stawiać całą powierzchnię stopy na podłożu, a mięśnie ciała, szczególnie nóg powinny być rozluźnione.

Należy unikać chodzenia po oblodzonym chodniku, zwłaszcza z ciężką torbą np. z zakupami trzymanymi w jednej ręce. Równomierne rozłożenie ciężaru w obu rękach powoduje większą stabilność. Kiedy mamy zajętą jedną rękę, lub trzymamy ręce w kieszeniach, bardzo trudno jest utrzymać równowagę na śliskim podłożu. Łatwo o upadek.
Podobnie przeszkadzają długi płaszcz zimowy lub futro, obszerne kaptury, powiewające na wietrze zbyt długie szale, torby na ramię na długim pasku. Dlatego warto zakładać wygodną kurtkę zimową i spodnie. 

Seniorzy powinni zaopatrzyć się w stabilną laskę lub kij z ostrym końcem.

Podłoże

 1. Lepiej jest się trzymać wydeptanych ścieżek, pod cienką warstwą nieudeptanego śniegu może kryć się śliski lód.
 2. Najbardziej niebezpieczne są chodniki, przystanki autobusowe, schody przy wejściu do sklepów, stacji metra, domu. Tam zdarza się najwięcej upadków.
 3. Po pokrytym zamarzniętym śniegiem lub lodem chodniku trzeba chodzić, a właściwie przesuwać się jak na krótkich nartach – drobnym krokiem, na nogach lekko ugiętych w kolanach. Nigdy nie wolno biec, nawet jeśli mielibyśmy spóźnić się na autobus czy pociąg, gdyż grozi to nie tylko upadkiem, lecz nawet wpadnięciem pod środek transportu.
 4. Trzeba unikać chodzenia w miejscach o pochyłym podłożu, na których utrzymanie równowagi zimą graniczy z cudem. Lepiej ominąć wszystkie miejsca, w których łatwo o upadek, nawet jeśli trzeba wydłużyć drogę.

Śnieg, lód i sople

 1. Z drzew nadmiernie obciążonych śniegiem, mogą spadać połamane gałęzie. Lepiej lekko zboczyć z drogi prowadzącej pod drzewem, aby uniknąć uderzenia.
 2. Niebezpiecznie jest przy ścianach budynków i pod balkonami, z których mogą spaść na głowę sople lodu.
 3. Silny wiatr w połączeniu z marznącym śniegiem lub deszczem czasem powodują urazy oczu. Warto nosić ze sobą parasol, aby osłonić twarz lub przeczekać w bezpiecznym miejscu.
 4. Rzucanie kulkami z mokrego zbitego śniegu lub zawierającego kawałki lodu często prowadzi do bolesnych urazów oczu i twarzy.
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *