Czyszczenie mebli. Jak usunąć plamę na drewnianych meblach?

Rady jak zmyć przebarwienia, ślady i plamy z mebli z drewna

 

Rady jak usunąć plamę z drewnianego blatu, ze stołu, z biurka, z ławy, z półki, z parapetu…
Plama z kawy, plama z herbaty, plama z soku, plama po słodkich napojach, plama z alkoholu, ślady palców, plama z tłuszczu, z parafiny i wosku, ślady po farbie, plama z kleju, ślady po taśmie, odchody much i pająków, ślady po mazaku i markerze, plama z atramentu, plamy po wodzie, ślady po gorącym naczyniu, plama z krwi i ślady pleśni na drewnianych meblach i na podłodze z drewna oraz przykre zapachy w szufladach, w szafie…
Czyszczących substancji nie wylewa się bezpośrednio na drewno (mogą je odbarwić), lecz za pomocą ściereczki nanosi nieduże ilości przygotowanej mikstury tylko na zabrudzone miejsce. Do usuwania plam na drewnie używa się jasnych miękkich ściereczek z naturalnych włókien, żeby nie podrapać drewnianej powierzchni. Drewniane meble czyści się zawsze pocierając ściereczką wzdłuż włókien drewna. Po usunięciu plam z drewna trzeba zmyć czyszczący środek czystą wodą i koniecznie wytrzeć do sucha.

Jak usunąć plamę po kawie, herbacie na drewnianych meblach?
Płyn do mycia naczyń rozcieńczyć niedużą ilością wody, bardzo mocno spienić. Pianę nałożyć na plamę na drewnie, poczekać, zetrzeć wilgotną ścierką.
Czym usunąć plamy po rozlanym soku, słodkim napoju, alkoholu na meblach z drewna?
Plamy z alkoholu usuwać jak najszybciej, ponieważ alkohol mocno wysusza drewno i niszczy politurę. Zebrać alkohol miękkim papierem (kuchennym, toaletowym), w suche drewno wetrzeć mocną letnią kawę z fusami (bez mleka i cukru). Zostawić do wyschnięcia. Następnie odkurzyć i polerować drewno miękką ściereczką z olejem lnianym (można go zmieszać z terpentyną w stosunku 1:1).

Jak usunąć plamy z tłuszczu i ślady palców z drewnianych mebli?

 • Tłuszcz usunąć z drewna jak najszybciej papierem toaletowym. Świeże plamy tłuszczu posypać grubą warstwą soli lub talku. Po dobie odkurzyć i długo polerować.
 • Ślady tłustych i brudnych palców na meblach pokrytych politurą czyścić miękką ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną. Nie trzeć energicznie. W osuszone miejsce wetrzeć olej lniany zmieszany z denaturatem w stosunku 1:1. Po wyschnięciu polerować czystą suchą ściereczką.
 • Trudną plamę z tłuszczu na drewnie usuwa się wodą amoniakalną (może lekko wybielić drewno).
 • Tłuste plamy na drewnie dębowym i orzechowym pocierać miękką bawełnianą szmatką zwilżoną jodyną lub mieszanką wody amoniakalnej z sokiem z cytryny.

W jaki sposób usunąć plamy z parafiny i wosku z drewna?

Parafinę na drewnianym meblu najpierw zdrapać delikatnie kawałkiem kartonu lub miękkiego drewna. Na mniej cennych meblach użyć rozgrzanego we wrzącej wodzie ostrza tępego noża o zaokrąglonym czubku.

 • Do nieobrobionego drewna przyłożyć bibułkę, rozgrzać suszarką do włosów. Resztki parafiny rozgrzeją się, wchłonie je bibułka.
 • Do wosku rozlanego na meblu z drewna przyłożyć bibułkę, na nią położyć suchą ściereczkę. Przyłożyć żelazko rozgrzane do temperatury prasowania wełny.
 • Resztki plamy z wosku na drewnianych meblach zmywać octem mocno rozcieńczonym ciepłą wodą, zmyć czystą wodą, wysuszyć miękką ściereczką. Po wyschnięciu przetrzeć drewniany mebel szmatką zwilżoną mieszanką oleju lnianego i terpentyny w stosunku 1:1. Wytrzeć, polerować.

Czym wyczyścić plamę po farbie na drewnianych meblach?

 • Pasta z sody oczyszczonej zmieszanej z octem lub sokiem z cytryny skutecznie usuwa farbę z drewna. Trzeba ją wetrzeć palcem lub małą gąbką w zaplamione miejsce. Resztki zmyć czystą wodą. Czasem procedurę trzeba powtarzać.
 • Resztki plamy z farby na meblach z drewna usuwać korektorem do atramentu.

Jak usunąć plamę po kleju i ślady po taśmie klejącej na meblach z drewna?
Resztki kleju na drewnie usuwa olej lniany i sojowy lub tłusty krem pielęgnujący.
Rozległe plamy po kleju na drewnianych meblach olejowanych myć przez kilka minut mydłem olejowym rozcieńczonym wodą.
Trudną plamę po taśmie klejącej i kleju na meblach z drewna konserwowanego olejem czyścić przez 1-3 minuty nierozcieńczonym mydłem olejowym i włókniną do szlifowania. Resztki brudu zetrzeć dokładnie wilgotną ściereczką.
Po wysuszeniu wetrzeć bardzo cienką warstwę oleju do pielęgnacji mebli olejowanych.

Czym usunąć plamę z atramentu z drewnianych mebli?

 • Na jeszcze mokrą plamę z atramentu na drewnie położyć chusteczki higieniczne. Kiedy wchłoną atrament, resztki plamy przecierać świeżym niegotowanym mlekiem. Jeśli nie ma mleka, plamę z atramentu zasypać sodką kuchenną. Kiedy sodka wchłonie atrament, odkurzyć lub zetrzeć. Pozostałości usunie sok z cytryny lub rabarbaru.
 • Na zaschnięte plamy z atramentu położyć chusteczkę zwilżoną chłodną wodą. Kiedy chusteczka wchłonie atrament, jego resztki na drewnie wybieli sok z cytryny lub denaturat. Denaturat koniecznie zmyć wodą z mydłem.
 • Suchą plamę z atramentu na jasnych drewnianych meblach z politurą naciera się wielokrotnie piwem i poleruje wełnianą szmatką z odrobiną pszczelego wosku.

Jak wyczyścić ślad mazaka niezmywalnego/markera permanentnego z drewna?

 • Mazak niezmywalny/marker permanentny zostawia na drewnie ślad trudny do usunięcia.
 • Ślady po markerze permanentnym na drewnie usuwa alkohol izopropylowy (konieczna próba w niewidocznym miejscu mebla). Ściereczką zwilżoną alkoholem delikatnie pocierać pobrudzone drewno. Alkohol zmyć czystą wodą.
 • Biała pasta do zębów (ale nie żel) wybieli ślady po markerze na meblach z drewna.
 • Plamy z mazaka na meblach olejowanych bardzo trudno usunąć. Ślady mazaków i markera trzeba zeszlifować drobnym papierem ściernym, powierzchnie odkurzyć i wetrzeć olej lniany. Po jakimś czasie miejsce ściemnieje pod wpływem promieni słonecznych i nie będzie się wyróżniało.

Jak usunąć plamy biologiczne na meblach malowanych farbą olejną?

Plamy z krwi na meblach malowanych farbą olejną zmyje ciepła woda z mydłem i wodą amoniakalną. Świeże plamy z krwi pocierać przekrojoną cebulą.


Jak usunąć odchody much, pająków i innych owadów na meblach z drewna?

 • Plamy po odchodach owadów na lakierowanych ciemnych meblach usuwa się fusami z kawy (bez mleka i cukru) lub rozcieńczonym octem.
 • Odchody much na jasnych meblach można zetrzeć ściereczka zmoczoną w białym winie lub przekrojoną cebulą.
 • Stare odchody much na meblach pokrytych politurą pocierać papką z 1 części skrobi ziemniaczanej i 2 części oleju/oliwy. Po wyschnięciu polerować miękką szmatką do połysku.

Czym wyczyścić jasne plamy po rozlanej wodzie na drewnianym blacie, parapecie, stole i meblach z drewna?

Plamy po wilgoci na drewnie można czyścić tylko po całkowitym wysuszeniu drewna.

 • Jasną plamę z wody na drewnianych meblach trzeć ściereczką zwilżoną naftą lub spirytusem mineralnym, następnie polerować wełnianą szmatką.
 • Plamy po wodzie na nieobrobionym drewnie usunie biała pasta do zębów (nie żel). Przy trudnych plamach sypie się jeszcze trochę sody oczyszczonej i trze, a następnie zmywa mydłem olejowym do mebli i poleruje miękką ściereczką. Pasta do zębów jest skuteczna, ale może zostawić smugi na polerowanym drewnie.
 • W trudne plamy z wody na meblach z drewna wcierać ruchami okrężnymi oliwę z solą (nie podgrzewać oliwy). Po kilku godzinach wytrzeć drewno i polerować.
 • Pomocny jest suchy popiół z papierosów wcierany za pomocą prawdziwego korka do wina. Można wcierać w poplamione drewno suchą sodkę kuchenną, również ruchami okrężnymi.
 • Białą plamę po rozlanej wodzie na meblach dębowych usunie olej lniany i sól. Plamę posypać solą, trzeć miękką ściereczką zwilżoną olejem lnianym (nie podgrzewać go). Czasem procedurę trzeba powtórzyć. Po wyczyszczeniu resztki oleju wytrzeć do sucha, drewno polerować woskiem. Zamiast soli można użyć popiołu z papierosów.
 • Plamy po wodzie na drewnianych meblach olejowanych łatwo można usunąć gazowaną wodą mineralną. Wylewa się ją na brzegi plamy, po krótkim czasie ściera do sucha. Poleruje ściereczką zmoczoną w oleju lnianym lub oliwie.

Czym usunąć stare ciemne plamy z wody na meblach z drewna?
Usunąć lakier w miejscu czarnej plamy papierem ściernym o ziarnistości P100, trąc z kierunkiem włókien w drewnie. Brzegi zetrzeć papierem P150. Drewno odkurzyć. Jeśli ciemny kolor pozostanie w drewnie, plamę wybielić wybielaczem z chlorem. Szybko zmyć gąbką zmoczoną w wodzie, uważając żeby wybielacz nie przedostał się na zdrowe drewno. Wytrzeć, oczyszczone miejsce zmoczyć octem, aby zapobiec silnemu wybieleniu drewna.

Jak usunąć białe ślady po gorącym kubku, garnku na drewnianym stole, blacie kuchennym?

 • Bezpośrednio na stare białe ślady po gorącym naczyniu, żelazku na drewnianym lakierowanym meblu położyć bawełnianą ściereczkę i prasować średnio nagrzanym żelazkiem przez kilka minut.
 • Na plamy po gorącym naczyniu na drewnie nałożyć gęstą papkę z soli i oliwy. Po około 4 godzinach usunąć ją, drewno wypolerować.
 • W jasne koła na drewnianym stole zostawione przez gorącą szklankę czy garnek wetrzeć wazelinę lub majonez, zostawić na noc. Majonez, jeśli wysycha, co jakiś czas uzupełniać. Następnego dnia dodać trochę popiołu z papierosów, szorować miejsce miękką ściereczką.
 • Białe ślady na drewnianym blacie usunie papka z białej pasty do zębów i sodki kuchennej lub z 2 części sody i 1 części wody. Papkę wcierać miękką ściereczką w drewno.
 • Podobne działanie ma tarcie drewna prawdziwym korkiem zanurzanym w mieszance oleju lnianego i popiołu z papierosów.

W jaki sposób usunąć pleśń na meblach z drewna?

 • Boraks ma działanie dezynfekujące i pielęgnujące drewno, zapobiega rozmnażaniu się szkodliwych insektów, grzybów i pleśni na meblach z drewna. Plamy pleśni trzeba zetrzeć wodą z boraksem (8 dag boraksu na litr wody).
 • Ślady pleśni na meblach pokrytych politurą usunie nafta precyzyjnie naniesiona patyczkiem do czyszczenia uszu. Naftę zostawić do wyschnięcia, następnie oczyszczone miejsce pocierać czystym prawdziwym korkiem do wina. Polerować miękką ściereczką, najlepiej wełnianą.

Jak usunąć ciemne ślady po przypaleniu na drewnianych meblach?

 • Żar papierosa, paląca się zapałka, rozgrzane żelazko zostawiają czarne ślady na drewnie. Na przypalone miejsce na drewnie nałożyć majonez, wetrzeć palcem. Zostawić na 40-60 minut, dokładać jeśli wysycha. Po tym czasie zetrzeć go dokładnie, drewno polerować miękką ściereczką. Procedurę powtórzyć.
 • Lekkie ślady po przypaleniu papierosem mogą być usunięte za pomocą oleju lnianego.
 • Jeśli powstał czarny ślad, zetrzeć spaloną powierzchnię papierem ściernym, a ubytki wypełnić kolorowym kitem.

Czym wyczyścić czarne ślady po podeszwach butów na drewnianej powierzchni?

 • Lekkie ślady po podeszwach butów, kołach samochodzików można wyczyścić szkolną gumką. Metoda jest skuteczna, jednak potrzeba czasu i cierpliwości.
 • Czarne smugi po obuwiu można wytrzeć lekko wilgotną (nie mokrą) bawełnianą ściereczką lub środkiem do zmywania makijażu (powinien być rozpuszczalny w wodzie).
 • Czarne ślady po butach na drewnie, drewnianej podłodze usuwa terpentyna.
 • Trudne czarne smugi po butach zetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym zgodnie z kierunkiem włókien, następnie wetrzeć olej lniany.

Jak pozbyć się przykrego zapachu w szufladzie, szafie?
Najpierw powinno się meble bardzo dobrze przewietrzyć. Jeśli meble będą stały na powietrzu, trzeba je zabezpieczyć przed deszczem i słońcem. Po 2- 3 dniach wietrzenia meble pokryć olejem do drewna. Wnętrza szuflad i starych szaf z czystego drewna najpierw przetrzeć wodą amoniakalną.
Zapach stęchlizny w szafie wchłonie niegotowane tłuste mleko. Miskę z mlekiem zamknąć w szafie, wymieniać kilka razy.  Podobne działanie ma ocet.
Aby zapobiec przykrym zapachom w nieużywanej i niewietrzonej starej szafie, rozstawić spodeczki z sodą oczyszczoną.

Rady jak pielęgnować i czyścić drewniane meble, sposoby maskowania zarysowań, usuwania wgnieceń w drewnie, przepis na temperę do drewna można przeczytać w artykule „Sposoby usuwania rys i zadrapań na meblach”. 

Rady jak czyścić stare drewniane meble znajdują się w artykule „Nietypowe wykorzystanie resztek alkoholu”.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *