Zapobieganie niebezpiecznym przemarznięciom i odmrożeniom cz.2


Hipotermia, czyli nadmierne wychłodzenie organizmu, to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej 36°C. Różnie reagujemy na zimno – niektórzy z nas marzną już w temperaturze +5°C, inni nie potrzebują rękawiczek w temperaturze -10°C.

Jak się uchronić przed wychłodzeniem i odmrożeniami w wietrzne, wilgotne i mroźne dni?

 

  1. Na mrozie nie pić zimnych ani bardzo gorących napojów.
  2. Nie pić alkoholu w zimne i wietrzne dni. Naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem alkoholu, powodując duże straty ciepła przez organizm. Tylko na początku działania alkoholu możemy mieć wrażenie ocieplenia ciała. Nie pić kawy na mrozie.
  3. Nie palić papierosów na zimnie i mrozie, aby nie powodować dodatkowego skurczenia się naczyń krwionośnych i upośledzenia krążenia zwłaszcza w kończynach. Po zapaleniu jednego papierosa zwężenie naczyń krwionośnych w kończynach trwa przez kilka godzin.
  4. Na mrozie nie powinno się dotykać metalu językiem ani gołymi rękami. Również kontakt skóry z benzyną na mrozie może doprowadzić do odmrożeń.
  5. Nie powinno się wykonywać intensywnej pracy ani intensywnego czy szybkościowego treningu na zimnie, ponieważ osłabiony wysiłkiem organizm szybciej ulega hipotermii.


Hipotermia jest niebezpieczna – nie bądź bierny!

O czasu do czasu trzeba wchodzić do ciepłego pomieszczenia – sklepu, kawiarni, aby rozgrzać się. Chronić się przed wyziębiającym wiatrem, który jest bardzo niebezpieczny. Po wejściu do ciepłego pomieszczenia silnie przemarznięta osoba ma zawroty głowy, dlatego lepiej jest usiąść, aby nie stracić przytomności.

W przypadku kilkugodzinnego przebywania na zimnym powietrzu, dorośli powinni co 30 minut wchodzić do ciepłego pomieszczenia, aby nie wychłodzić ciała. Koniecznie trzeba mieć przy sobie termos z ciepłą herbatą lub zupą, czekoladę. W przypadku przemarznięcia koniecznie zjeść obfity ciepły posiłek.
Dzieci nie powinny pozostać na mrozie dłużej niż przez 15-20 minut, po tym czasie koniecznie muszą wrócić w ciepłe miejsce.

Zmarzniętą skórę twarzy rozgrzać wykonując grymasy, marszcząc nos, pocierając ciepłą suchą dłonią (nigdy rękawiczkami ani śniegiem). Zmarznięte dłonie ogrzać pod pachami lub między udami, ponieważ najlepszy jest kontakt z ciepłą suchą skórą.

Czekając na przystanku na środek transportu chodzić, tupać, podskakiwać, wymachiwać rękami.

Trzeba kryć się przed wiatrem, który powoduje szybkie przemarznięcie i odmrożenia. Unikać odkrytych miejsc. Jeśli wieje silny wiatr, zmieniać pozycje, tzn. część odcinka przejść lub przebiec pod wiatr, następnie z wiatrem. Wtedy organizm nie wychłodzi się mocno. Wiatr o prędkości 10 km/h obniża temperaturę ciała o 2°C-5°C.

Aby uniknąć hipotermii starać się nie zmoknąć, a przemoczone lub przepocone ubranie jak najszybciej zmienić na suche, wypić ciepłą herbatę lub rosół.

W przypadku awarii samochodu poza terenem zabudowanym wezwać pomoc i koniecznie pozostać wewnątrz pojazdu.

Artykuły powiązane:
Zapobieganie niebezpiecznym przemarznięciom i odmrożeniom cz.1
Bieganie w zimie.
Pierwsza pomoc w przypadku odmrożenia.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *