Jak zapobiegać powstaniu pleśni w domu? Ściany

Dlaczego w domach tworzą się grzyby pleśniowe i domowe?

Zarodniki pleśni są wszędzie w powietrzu, a grzyby pleśniowe wyrosną z nich tam, gdzie znajdą dobre warunki do rozwoju: wysoki poziom wilgotności, odpowiednią temperaturę i pożywienie. Natomiast zarodniki grzyba domowego, mniej szkodliwego dla zdrowia, lecz przerastającego mury i drewno, wnoszone są do domu np. wraz z ziemią na podeszwach butów lub łapach i sierści psa czy drewnem do kominka. Grzyb domowy może zrujnować cały budynek, w którym do budowy, wykończenia użyte zostało drewno.
Powstała w mieszkaniu pleśń może wywołać poważne kłopoty ze zdrowiem, ponieważ z wdychanym powietrzem dostaje się ona do płuc, oskrzeli i zatok powodując ból głowy, choroby dróg oddechowych, alergię.

Często grzyby pleśniowe widoczne są w formie mokrych, kolorowych (najczęściej czarnych lub szarych) plam na ścianach, tynku, tapetach, meblach, materacach, skórze, płycie gipsowej, sztucznych materiałach, gumowych uszczelkach, silikonie, drewnie i materiałach drewnopochodnych, kartonie, książkach. Równie często pleśń czai się niewidoczna pod tapetą, wykładziną, w podłodze. Czasem grzybnia jest bezbarwna, można ją zlokalizować po ziemistym zapachu lub po napęczniałej powierzchni różnych przedmiotów.

Wyziębione i jeszcze wilgotne ściany zbudowanego domu są doskonałym podłożem do rozwoju grzybów. Na rozwój grzyba narażone są również te budynki, które mają wady konstrukcyjne, braki w prawidłowej izolacji cieplnej zewnętrznych ścian, w których są ubytki tynku.

Rozwojowi grzybów pleśniowych sprzyja zła eksploatacja pomieszczeń w domu: nadmierne wytwarzanie pary wodnej (szczególnie w łazience i kuchni), zła wentylacja pomieszczeń i brak przewiewu, oszczędności w ogrzewaniu pomieszczenia, zbyt szczelne okna i drzwi.

Pleśń, której zarodniki zawsze mogą dostać się do domu i mieszkania, tworzy się dopiero wtedy, gdy znajdzie wilgoć, ciepło i odpowiednie warunki do rozwoju. Wprawdzie można zniszczyć grzyb pleśniowy, ale jego zarodniki zawsze przetrwają tworząc stale zagrożenie dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest zapobieganie pojawieniu się pleśni.

W mieszkaniu, w którym mieszka 3 osobowa rodzina powstaje ok. 6-10 l wilgoci  w ciągu doby. Wilgoć tworzą m.in. pot, wydychane powietrze, para po kąpieli/prysznicu, gotowaniu czy suszeniu prania. W ciepłym powietrzu przegrzanych pomieszczeń powstaje z niej więcej pary wodnej niż w chłodniejszym.

Jak zapobiegać powstaniu pleśni na ścianie? Podstawowe porady

 

 1. Jesienią i wiosną, kiedy w pomieszczeniach jest chłodno, istnieje wyższe ryzyko rozwoju pleśni. Chłodne pomieszczenia powinno się częściej wietrzyć. Przy szeroko otwartych oknach przez kilka minut ucieknie tylko nieznaczna ilość ciepła z pomieszczenia. Już po kilku minutach po zamknięciu okna temperatura wraca do normy. Trzeba pamiętać o tym, że stosowanie tynku, płyt gipsowych czy farb nasączonych środkami przeciw osadzaniu się wilgoci nie zastąpi wietrzenia.
 2. Grzyb łatwo rozwija się na ścianach z gipsem (ma neutralne pH), tynkiem zawierającym sztuczne składniki lub na których położona jest farba emulsyjna. Należy preferować alkaliczne tynki zawierające wapń i farby mineralne na ścianach, ponieważ nie rozwijają się na nich grzyby. Najlepiej stosować farby krzemianowe do wnętrz i zrezygnować z nakładania na ścianę wielowarstwowych tapet przeznaczonych do malowania (typu raufaza) czy obijania ścian tkaninami.
 3. Ściany muszą oddychać. Ścian i sufitów, a przede wszystkim zimnych ścian zewnętrznych nie powinno się pokrywać materiałami (tapetami, kafelkami czy płytami ze sztucznego tworzywa, panelami, płytami gipsowo-kartonowymi), ponieważ wtedy ściany stają się szybko wilgotne.
 4. Szafy i kanapy trzeba ustawiać w odległości kilku(nastu) centymetrów od wyziębionej ściany zewnętrznej, aby zapewnić przepływ powietrza. Nie powinno się ustawiać mebli w kątach pokoju, a półki zawieszać na ścianę montując jednocześnie dystansowniki.
 5. Lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.
 6. Ważne jest regularne odkurzanie wszystkich pomieszczeń, również za meblami i w kątach.
 7. Zawsze zamykać drzwi między pomieszczeniami mocno i słabo ogrzewanymi.
 8. Nie powinno się składać w mieszkaniu drewna do palenia w piecu lub kominku, ponieważ może zawierać zarodniki grzybów.
 9. Kwiatki trzeba podlewać z umiarem, wymienić ziemię pokrytą grzybami.

Artykuły powiązane:

Jak zapobiegać powstaniu pleśni w domu? Temperatura, wilgotność powietrza i wentylacja.
Jak uniknąć pleśni w kuchni?
Jak szybko zrobić porządek w łazience i jak zapobiec tworzeniu się pleśni?

 

Dodaj do zakładek permalink.

Jedna odpowiedź na „Jak zapobiegać powstaniu pleśni w domu? Ściany

 1. mariusz_395 mówi:

  Oto 3 glowne przykazania … sciany musza oddychac … na ogrzewaniu nie oszczedza sie … mieszkanie trzeba wietrzyc … i tyle w temacie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *