Domowe sposoby na kleszcze i na pchły u zwierząt

Jak skutecznie chronić psa i kota przed kleszczami i pchłami?


Przepisy na domowe sposoby na kleszcze i na pchły u zwierząt domowych. Naturalne preparaty dla psa i dla kota odstraszające kleszcze i pchły oraz naturalne sposoby łagodzenia objawów ukąszeń i alergii: olej kokosowy, drożdże piwne, herbata z czystka, ziemia okrzemkowa, ocet i zioła, olejek z czarnuszki siewnej, olejek z drzewa herbacianego…

Koty mają naturalną wysoką odporność na choroby, które roznoszą kleszcze, natomiast psy są na nie podatne. Ponieważ szczepienie nie daje całkowitej ochrony przed chorobami przenoszonymi przez pasożyty, warto dodatkowo zabezpieczyć pupila środkami odstraszającymi kleszcze w formie kropli czy obroży. Niestety większość oferowanych na rynku repelentów nie ma ochronnego działania, a niektóre są szkodliwe dla zdrowia zwierząt. Jeśli pies czy kot ma skłonność do alergii na gotowe leki i preparaty przeciw pasożytom trzeba skonsultować się z weterynarzem i zabezpieczyć go domowymi sposobami. Ważne jest, aby stężenia przygotowanych środków na kleszcze i inne pasożyty nie były za duże. Nawet domowe preparaty ochronne nie mogą dostać się na błony śluzowe, do oczu, nosa, uszu i pyska pupila

Sprawdzone sposoby ochrony zwierząt domowych przed pasożytami na skórze. Domowe sposoby na kleszcze i na pchły

Sprawdzonym i skutecznym środkiem zabezpieczającym przed ukąszeniem przez kleszcza jest olej kokosowy (czyli tłuszcz kokosowy), a właściwie zawarty w nim kwas laurynowy. Niewielką ilość płynnego oleju kokosowego wciera się w łapy, brzuch, kark i uszy psa przed spacerem (dla średniego psa wystarczy łyżeczka). Kotu nanosi się na sierść kilka kropel tłuszczu kokosowego 2 razy w tygodniu, ale tylko na kark i między uszy, aby nie zlizał go czyszcząc sierść. Olej kokosowy nie wywołuje uczuleń, najlepiej chroni psy i koty z krótką sierścią. Poza tym olej kokosowy podawany wewnętrznie jest wyjątkowo skuteczny w ochronie przed pasożytami w jelitach. W zależności od wagi psa dodaje się codziennie 1-3 łyżeczki tłuszczu kokosowego do pokarmu razem z drobno tartą marchewką i drobno mielonymi pestkami dyni (podaje się 1 łyżeczkę oleju kokosowego na 10 kg masy ciała psa). Dawkę oleju kokosowego dla kota powinien ustalić weterynarz (po zważeniu).
Bardzo dobrą ochroną dla kota przeciwko kleszczom jest wcieranie oleju kokosowego i dodawanie 1-2 tabletek drożdży piwnych do karmy.

Herbata z czystka wtarta w sierść psa chroni go przed atakiem kleszczy na spacerze. Pełną łyżeczkę suszonego ziela czystka zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać  pod przykryciem przez 10 minut, przecedzić i schłodzić. Dwa razy dziennie spryskać sierść psa naparem z czystka. Ziele można zaparzać nawet 2 razy i nie traci swojej ochronnej mocy.

Ochronne działanie przed kleszczami mają wcierany co kilka dni w sierść i skórę psa puder dla dzieci lub diatomit (ziemia okrzemkowa). Diatomit może podrażnić oczy i skórę, dlatego najpóźniej po 5 godzinach psa trzeba wykąpać. Puder dla dzieci zmieszany z suchą sproszkowaną miętą pieprzową lub tymiankiem używany jest do tępienia pcheł.

Po spacerze sierść psa na karku warto spryskać mieszanką 2 łyżek olejku dla niemowląt i łyżki octu spirytusowego. Mieszanka nie pachnie przyjemnie, ale powoduje, że kleszcze spadają z sierści. Skuteczna jest także mieszanka octu jabłkowego i ziół. Do litrowego słoika wsypać 5 łyżek ziół z mieszanki „Septosan” (można kupić w aptece w formie sypanej), wlać 0,5 l octu jabłkowego i wymieszać. Wstawić do szafki na 2-3 tygodnie do naciągnięcia. Od czasu do czasu wstrząsnąć. Po przecedzeniu przechowywać w lodówce. Ziołowy ocet wcierać w sierść pupila. Nie tylko odstrasza pchły i kleszcze, ale zabija większość pasożytów skóry i grzyby.

Po konsultacji z weterynarzem psom można podawać niewielkie ilości czosnku i czosnku niedźwiedziego (systematycznie spożywany jest dla psa bardzo niebezpieczny; podobnie cebula). Dodać do karmy odrobinę granulatu z czosnku (na czubku noża), lub przygotować napar z czosnku. 2 średniej wielkości ząbki czosnku obrać ze skórki, odciąć piętkę, zmiażdżyć praską. Przełożyć do słoiczka, zalać 3 łyżkami wrzącej wody. Szczelnie zamknąć, po ostudzeniu wstawić do lodówki (postoi w niej przez kilka tygodni). Dodawać codziennie do karmy nie więcej niż 1-2 krople naparu. Napar z czosnku jest skuteczny dopiero po kilku tygodniach podawania, chroni psa także przed pchłami oraz robakami w układzie pokarmowym.

Domowe środki w walce z pchłami spełniają tylko pomocniczą, raczej odstraszającą rolę, nie wytępią złożonych w sierści jaj!

Płyn do mycia naczyń pomaga usuwać pchły, ale nie powinno się go stosować regularnie. Wyjątkowo, jeśli nie mamy pod ręką szamponu na pchły, możemy przygotować ziołową kąpiel z delikatnym płynem do naczyń. Na szklankę silnego naparu z mięty pieprzowej lub tymianku w temperaturze pokojowej daje się 2-3 łyżki płynu, dokładnie miesza. Płynem spryskuje się sierść, wciera pianę. Pupila trzeba koniecznie wykąpać po tym zabiegu, przypilnować, aby nie lizał spryskanej sierści. Płyn do naczyń ma tylko lekkie działanie na pchły i nie wystarczy do całkowitego ich wytępienia.

Natomiast zioła (mięta pieprzowa, tymianek, kwiaty wrotyczu) znacznie ograniczają atak wielu pasożytów skóry. Na wsi są często wkładane do  budy psa.

Niektórzy stosują słoną wodę z płynem do naczyń do tępienia pcheł u swojego psa, ale taka mieszanka wyjątkowo wysusza nie tylko pchły, lecz także skórę drażniąc ją mocno. Nie polecamy!

Do wody lub karmy dla psa można  dolać dziennie nie więcej niż 5-8 kropli olejku z czarnuszki siewnej. Psa i wychodzącego kota dokładnie wyczesywać grzebieniem przeciw pchłom (najlepiej poza mieszkaniem), następnie sprawdzić skórę. Grzebień psa wysmarować olejkiem z czarnuszki siewnej, którego zapachu kleszcze i pchły nie znoszą.

Zwierzętom wychodzącym z domu nie pozwalać na wchodzenie na łóżko, fotel, krzesła. Na meblach, w dywanie kleszcze mogą przetrwać bez pożywienia nawet przez 2 tygodnie. Legowisko psa i kota spryskiwać mieszanką na pchły i na kleszcze, która składa się z 3 łyżek octu spirytusowego i 2 szklanek wody (można dodać łyżeczkę soku z cytryny). Prać zawsze w temperaturze 90°C, która zabija jaja i larwy pasożytów.

Niektórzy właściciele zwierząt zakładają psom obroże z naturalnych, nieoszlifowanych bursztynów. Jednak działanie na kleszcze i inne pasożyty zapachu bursztynu i ładunków elektrostatycznych powstałych przy ocieraniu się o sierść nie jest potwierdzone naukowo.

Olejek z drzewa herbacianego ma działanie łagodzące zmiany uczuleniowe na skórze psów po ukąszeniach przez kleszcze. Poza tym zapobiega wypadaniu sierści. Olejek z drzewa herbacianego przed nałożeniem na skórę trzeba koniecznie rozcieńczyć wodą! Olejek z drzewa herbacianego jest trujący dla kotów, podobnie jak inne olejki eteryczne! 

Przepis na preparat łagodzący podrażnienia skóry psa, swędzenie po pogryzieniu przez kleszcze i przez pchły
Kropelkę olejku z drzewa herbacianego wmieszać z łyżką oliwy (zastąpią ją olej lniany, olej kokosowy lub olej z pestek winogron) i nanieść na podrażnioną skórę psa. Preparat stosować kilka razy w tygodniu. 

Z olejkami eterycznymi trzeba zachować ostrożność, nie tylko dlatego, że zwierzęta nie lubią ich zapachu. Olejki często wywołują reakcje alergiczne u zwierząt. Niektóre z naturalnych repelentów  silnie trujące dla kotów (np. czosnek, cebula, olejek z czarnuszki siewnej), szczególnie olejki eteryczne (np. skuteczne u ludzi olejki lawendowy, z drzewa herbacianego, citronella, rycynowy), podobnie jak stosowane do nasączania obroży środki chemiczne (deltametryna, permetryna)! W przypadku kotów najlepiej jest powstrzymać się od wewnętrznego i zewnętrznego stosowania olejków eterycznych i niektórych oferowanych przez handel środków na pchły i na kleszcze. Chemiczne preparaty zwalczające kleszcze i pchły dedykowane dla psów mogą być dla kotów zabójcze. 

Informacje o bezpiecznych dla dzieci i dorosłych sposobach ochrony przed kleszczami znajdują się w artykule „Jak uchronić się przed ukąszeniem przez kleszcza?”

Podobne wpisy

14 komentarzy

  1. wszelkie środki na pchły dostępne w sklepach czy zakupywane u weterynarza mogą mieć szkodliwe rakotwórcze działanie, Mój kot mając włączony do gniazdka środek przeciwkomarom z permetryną żyje, podobnie po spryskaniu podłogi czy legowiska środkiem z permetryną. wdycha także aromaterapie z drzewa herbacianego czy lawendy, i nic mu nie jest. Te olejki jako środki p/insektom są dużo bardziej naturalne i nie są tak szkodliwe. Można stosować tak naprawdę wszystko tylko z umiarem. z a ciekawostek dodam, że kot żyje, pchły także, ani permetryna ani olejek z czarnuszki czy olejki eteryczne im nie straszne. Ten wpis jest nieco chaotyczny i proponuje środki jak płyn do naczyń, czy bursztyn o których w żadnych innych źródłach nie spotkałam.

  2. przeciw kleszczom dla psa olejek eukaliptusowy – nacieramy same końce sierści (u psów długowłosych) bardzo skuteczne – kilka kropli rozmasować w dłoniach i przeciągnąć po sierści, żaden kleszcz nie siądzie na takiego pachnącego psa 🙂

    1. Nie każdy pies toleruje tak silny zapach. Lepiej rozpuścić olejek w oleju słonecznikowym, kokosowym albo w oliwie (najwyżej 3-5 kropli olejku na 2 łyżki oleju), wymieszać i wetrzeć tylko w końcówki długiej sierści na brzuchu (omijając genitalia) i na łapach psa. Po spacerze dodatkowo wytrzeć wilgotnym ręcznikiem pachnącą sierść. Niestety olejek eukaliptusowy często uczula.

    1. Tak, najlepiej w skórę odsłoniętych części ciała (nogi!). Poza tym olejek kokosowy chroni przed komarami i silnymi promieniami słońca.

  3. Dla psa i kota najbezpieczniejszym sposobem na kleszcze jest olej kokosowy wtarty w kark oraz herbatka z czystka do spryskiwania sierści

  4. Uważam, że 8 kropli czarnuszki do wody psa, to stanowczo za dużo. Spróbujcie sami wypić. Czarnuszka zastępuje pieprz

  5. Trzeba zapamiętać, że olejek z czarnuszki i olejek z drzewa herbacianego są trujące dla kotów. Inne olejki również. Nie wolno smarować nimi ani sierści ani grzebienia

  6. Świetny artykuł, faktycznie olejek z drzewa herbacianego jest niezwykle fajnym olejkiem lekkim i oddziałuje na wiele schorzeń. Zdecydowanie polecam dla niezdecydowanych

  7. nie mogę się zgodzić z propozycją stosowania płynu do naczyń jako składnika domowej roboty szamponu przeciw pchłom. Znam przypadek psa, który w ten sposób „potraktowany” wylądował u weta w ciężkim stanie alergii skórnej. Pamiętajmy, że jak bez chemii to bez chemii.

  8. Ocet jabłkowy rozpuszcza pancerz kleszczy, wcieram go czasem w sierść mojej suni.Kleszcze łatwiej wyczesać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *