Proste marynaty do mięsa pieczonego, grillowanego, smażonego


Marynaty do mięsa. Rady jak długo marynować mięso i jak uniknąć błędów podczas marynowania mięsa

 

Rady jak przygotować mięso do pieczenia, smażenia, grillowania. Przepisy kulinarne na marynaty do mięsa: marynata do kurczaka, marynata do piersi kurczaka, marynata do skrzydełek kurczaka, marynata do wieprzowiny, marynata do schabu, marynata do kotletów, marynata do szaszłyku, marynata do polędwiczek, marynata do karkówki wieprzowej, marynata do wołowiny, marynata do steków wołowych, marynata do gulaszu wołowego, marynata do piersi indyka…
Powinno się marynować wyłącznie wymyte pod bieżącą wodą świeże lub rozmrożone mięso. Może być pokrojone w porcje lub w dużym grubym kawałku.
Porcje na kotlety lepiej jest rozwałkować niż zbić tłuczkiem do mięsa, aby nie zniszczyć struktury tkanki mięsa.
Do marynowania mięsa można wykorzystać naczynia ze szkła, gliny, tworzywa sztucznego lub nierdzewnej stali. Nie używać aluminium, ponieważ reaguje ono z kwasami, które zawiera marynata.

Olej roślinny zapobiega wysychaniu mięsa i warzyw, uwydatnia aromat ziół i przypraw zawartych w marynacie, nadaje potrawie głębszy smak.

 1. Kwaśny składnik marynaty powoduje, że włókna mięsa w mniejszym stopniu twardnieją w wysokiej temperaturze. Do marynaty można użyć najwyżej 2 kwaśne składniki. Większa ilość popsuje smak zarówno marynaty jak i mięsa.
  Marynatę zakwasza się m. in. owocami cytrusowymi, jogurtem, kwaśnym mlekiem, wytrawnym winem, piwem, sokiem pomidorowym.
 2. Po wybraniu odpowiedniego oleju i kwaśnego składnika, dodaje się zioła, przyprawy, sosy dla wzmocnienia smaku i zapachu potrawy. Nie powinno się dodawać zbyt dużo słodkich składników do marynaty, ponieważ w wysokiej temperaturze szybko się spalają. Sól wyciąga wilgoć z mięsa, do marynaty można dodać najwyżej jej szczyptę. Lepiej poprószyć solą mięso po 20 minutach pieczenia lub skropić je posoloną wodą. Gorczyca i musztarda powinny być zawsze dodawane do tłustych kawałków mięsa.
 3. Mięso można także przyprawić „na sucho”, wystarczy lekko wmasować w nie niedużą ilość przypraw. Mięsa nigdy nie naciera się ani marynatą ani suchymi przyprawami.
 4. Kurczaka pieczonego w całości smaruje się marynatą także wewnątrz.
 5. Po przyprawieniu mięso zostawia się na kwadrans w ciepłej kuchni, a następnie marynuje się je w chłodzie w przykrytym naczyniu. Marynowanie poprawia jego smak i aromat, lecz nie spowoduje, że łykowate mięso stanie się bardziej miękkie.
 6. Nie ma powodu, aby marynować mięso zbyt długo. Małe i cienkie porcje mięsa wymagają mniej czasu, grube powinny marynować się trochę dłużej. Najczęściej wystarczy od 30 minut do 2 godzin.

Przed pieczeniem mięso wyjąć z lodówki i zostawić w temperaturze pokojowej, aby nie było zimne przed pieczeniem, grillowaniem czy smażeniem.
Koniecznie usunąć z mięsa marynatę, aby jej składniki nie spaliły się. Nie powinno się zmywać marynaty z mięsa, lecz usunąć jej nadmiar tępą stroną noża lub zetrzeć papierowym ręcznikiem.

Nigdy nie stosować surowej marynaty jako sosu do gotowej potrawy!
Ponieważ marynata miała kontakt z surowym mięsem, należy ją najpierw zagotować przez 3 minuty, aby zapobiec zatruciu.

 

Przepisy na marynaty do mięsa. Czas marynowania mięsa


Marynata do kurczaka, słodko-ostra

Zmieszać 2 łyżki płynnego miodu z 3 łyżkami musztardy, dodać sól i pieprz do smaku. Posmarować marynatą kurczaka, wstawić do lodówki. Kurczaka marynować przez 30-60 minut.

Tradycyjna marynata do kurczaka
Dużą szczyptę suszonego tymianku, sól, pieprz, 2-3 krojone ząbki czosnku dodać do 2-3 łyżek smalcu zmieszanego z 2 łyżkami soku z cytryny. Kurczaka posmarować marynatą, wstawić do lodówki. Kurczaka marynować przez godzinę. Przed pieczeniem do środka kurczaka włożyć duże kwaśne jabłko.

Marynata do kurczaka, ostra
Zmieszać 3 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki płynnego miodu, sól, pieprz, tymianek, zmiażdżony duży ząbek czosnku. Kurczaka posmarować marynatą, wstawić do lodówki. Kurczaka marynować przez godzinę.

Marynata do piersi kurczaka w całości, ziołowa
Wymieszać 4 łyżki soku z cytryny, 4 łyżki oleju lub oliwy, 3 posiekane ząbki czosnku,  szczyptę suszonej papryki chilli, 3 łyżki mieszanki ziół: rozmaryn, kminek, tymianek. Filety rozbić tłuczkiem do grubości 0,5 cm, przełożyć do miski, zalać marynatą, wymieszać, przykryć. Wstawić do lodówki na przynajmniej pół godziny.

Marynata do piersi kurczaka krojonej w kostkę 
Wymieszać 10 dag jogurtu, 2 duże pomidory krojone w kostkę, 2 zmiażdżone ząbki czosnku, niepełną łyżkę oleju roślinnego,  łyżeczkę płynnego miodu, płaską łyżeczkę soli. Dosypać czarny pieprz mielony do smaku. W misce umieścić pokrojoną w kostkę pierś kurczaka, zalać ją marynatą i dobrze wymieszać. Miskę przykryć i wstawić do lodówki na kilka godzin (najlepiej na noc).

Marynata do smażonych skrzydełek z kurczaka, pomidorowa 
W dużej misce wymieszać 2 łyżki miodu wielokwiatowego, 3 łyżki octu winnego, pół szklanki soku pomidorowego i 2-3 łyżki oliwy lub oleju. Dodać drobno posiekane 3 ząbki czosnku, do smaku bazylię, chilli i sól. Kilogram skrzydełek kurczaka wymyć, osuszyć, włożyć do marynaty. Dokładnie wymieszać, przykryć i wstawić na 3 godziny do lodówki.

Marynata do kurczaka, piersi indyka, polędwicy wieprzowej, wołowiny
Wymieszać pół litra jogurtu naturalnego, pół litra gazowanej wody mineralnej, sól, pieprz, suszone zioła (do smaku). Kilogram mięsa zalać marynatą na 2-4 godziny.

Marynata do schabu, kotletów
Pół kilograma oczyszczonego schabu posypać mielonym czarnym i czerwonym pieprzem, oprószyć solą, obłożyć pokrojonymi w piórka 5 cebulami, wstawić do lodówki. Schab marynować przez 5-6 godzin.

Marynata do schabu, musztardowo-piwna
Kilogram pokrojonego mięso grubo posmarować musztardą  i odstawić w przykrytym naczyniu na godzinę. Po tym czasie kotlety schabowe zalać 200 ml ciemnego piwa, posypać świeżo zmielonym czarnym pieprzem i wstawić do lodówki. Schab marynować przez 2 godziny. Zdjąć z kotletów musztardę, piec lub smażyć.

Marynata z winem do steków, kotletów, do szaszłyku
Wymieszać 250 ml wytrawnego białego wina z kilkoma łyżkami mineralnej wody gazowanej, dodać pokrojone w piórka 2-3 cebule, świeżo zmielony czarny pieprz, ew. suszone zioła do smaku.
Pół kilograma mięsa zalać marynatą na 3-5 godzin.

Marynata do schabu, polędwiczek (1,5 kg chudego mięsa wieprzowego)
Pokroić w krążki 6-8 cebul, posolić je i oprószyć pieprzem, dodać pokrojony pęczek kolendry.
Dno naczynia wysypać warstwą cebuli. Na nią położyć mięso pokrojone na porcje, przykryć resztą cebuli i zalać jogurtem. Lekko wymieszać. Kotlety schabowe lub polędwiczki w marynacie przykryć i zostawić w lodówce na noc do ochłodzenia.

Marynata miodowo-musztardowa do karkówki i wołowiny
Wymieszać 2 łyżeczki musztardy, 2 łyżki miodu, zmiażdżony ząbek czosnku, 2 łyżki oleju roślinnego, pieprz i sól do smaku. Mięso marynować przez godzinę.

Marynata do karkówki wieprzowej, ziołowa
Składniki (dla 1 kg karkówki): pół pęczka bazylii, pół pęczka kolendry, szczypta tymianku, szczypta rozmarynu, 25 dag cebuli, szczypta soli, szczypta czarnego pieprzu.
Tymianek, rozmaryn zmieszać z solą i pieprzem, rozgnieść łyżeczką w kubku lub rozbić w moździerzu. Karkówkę przełożyć do pojemnika, oprószyć przygotowaną mieszanką, wmasować ją lekko. Bazylię i kolendrę wypłukać w mocno ciepłej wodzie, osuszyć, porwać i obsypać nimi mięso. Na koniec obłożyć cebulą pokrojoną w cienkie krążki, przykryć. Karkówkę w marynacie odstawić na 4-5 godzin.

Marynata do steków wołowych, gulaszu wołowego
Składniki (dla 1,5 kg wołowiny): pół litra jogurtu naturalnego, strączek chili, gałązka świeżego rozmarynu lub pęczek majeranku, sól i pieprz.
Pokroić wołowinę w plastry o 1,5-2 cm, przełożyć do pojemnika. Chili posiekać bardzo drobno, oderwać igiełki rozmarynu. Wymieszać wszystkie suche przyprawy, obsypać nimi steki, lekko wmasować. Porcje mięsa zalać jogurtem, przykryć. Wołowinę marynować przez około 3-4 godzin.

Marynata z cytryną do wołowiny
Wymieszać 4 łyżki płynnego masła, 3 łyżki soku z cytryny i wmasować w mięso. Wołowinę marynować przez 1-2 godziny.

Marynata z keczupu i cydru do wołowiny
Wymieszać 100 ml cydru, łyżkę oleju roślinnego, pół szklanki łagodnego keczupu, łyżkę soku z cytryny, łyżkę cukru. Wołowinę w marynacie wstawić do lodówki na 10-12 godzin.

Marynata ostra do wołowiny
Wymieszać szczyptę mielonego pieprzu, słodkiej papryki, mielonej kolendry, siekany ząbek czosnku, pokrojoną drobno cebulę, 2 łyżki majonezu, 2 łyżki musztardy. Wołowinę marynować przez noc.

Marynata owocowa do steków wołowych
Miąższ dojrzałego kiwi rozgnieść widelcem lub pokroić w drobną kostkę, dodać dużą szczyptę soli, świeżo zmielony pieprz, ew. trochę suchego rozmarynu. Marynatą obłożyć 3 steki, włożyć do lodówki. Po max. 30 minutach wołowinę wytrzeć do sucha.
Rada: Mięso długo marynowane z dodatkiem kiwi jest niesmaczne.

 

Artykuły powiązane:

Temperatura i czas pieczenia kurczaka, indyka, gęsi, kaczki, przepiórki i podrobów. Czym przyprawić mięso drobiowe?

Temperatura i czas pieczenia mięsa cielęcego i wołowego.

Temperatura i czas pieczenia mięsa wieprzowego.  

Kuchenne S.O.S. Jak uratować pieczeń?

Przepisy na marynaty do mięsa i podrobów oraz sosy znajdują się na stronie Sałatki, surówki, sosy, marynaty.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Proste marynaty do mięsa pieczonego, grillowanego, smażonego

 1. Łukasz mówi:

  Dziękuję 🙂
  Jako laik czegoś właśnie takiego szukałem 🙂
  Kupa praktycznych rad podanych jak na talerzu 😉
  Pozdrawiam,
  Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *