Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Kąpiele i inhalacje


Jeśli zmarzłeś, rozgrzej się! Domowe sposoby na przeziębienie, na grypę: kąpiele i inhalacje 


Przepisy na kąpiel stóp, kąpiel dłoni, kąpiel całego ciała, inhalacje: kąpiel stóp z nasionami gorczycy; kąpiel stóp z olejkiem cynamonowym; kąpiel dłoni na przeziębienie; kąpiel ciała z szałwią na przeziębienie; kąpiel ciała z solą na przeziębienie; inhalacja na przeziębienie: mięta, rumianek, szałwia… 

W stopach i dłoniach znajdują się receptory wielu narządów wewnętrznych, ich zmarznięcie powoduje nie tylko obkurczenie naczyń krwionośnych i utratę ciepła, lecz także słabe ukrwienie błon śluzowych w górnych drogach oddechowych. Ich osłabienie skutkuje niewystarczającą pracą układu odpornościowego. Dlatego po powrocie do domu warto zanurzyć zimne stopy lub zimne dłonie w ciepłej kąpieli.

Kąpiele stóp i dłoni na przeziębienie i na grypę

 

Kąpiel stóp na przeziębienie i na grypę, kąpiel z nasionami gorczycy
Jeśli zmarzły lub przemokły nam stopy,
warto wymoczyć je przez 20 minut w ciepłej wodzie o temperaturze wyższej tylko o kilka stopni od temperatury ciała z dodatkiem 2 łyżek suchych zmielonych nasion gorczycy. Temperatura kąpieli stóp nie może spaść poniżej 37ºC, dlatego co kilka minut warto dolewać trochę wrzącej wody. Pod koniec kąpieli można podwyższyć temperaturę wody do max. 40ºC.

Kąpiel stóp na przeziębienie i na grypę, kąpiel z olejkiem cynamonowym
Do kąpieli zimnych stóp alternatywnie można zastosować trzy krople olejku cynamonowego i łyżeczkę miodu na 3,5 l wody. Natychmiast po zabiegu wytrzeć nogi do sucha, założyć wełniane skarpetki i wskoczyć do łóżka pod ciepłą kołdrę. Delikatny masaż również poprawi krążenie krwi w zimnych stopach.

Kąpiel dłoni na przeziębienie
Jeśli wróciliśmy z lodowato zimnymi dłońmi, trzeba zimne dłonie i przedramiona szybko włożyć pod strumień wody o temperaturze 38ºC-39ºC (odczuwamy przyjemne ciepło). W ciągu 10 minut temperatura wody powinna wzrastać stopniowo do 42ºC (odczuwamy gorąco) i w takiej temperaturze powinnyśmy rozgrzewać się przez kolejne 5-7 minut. Wytrzeć ręce do sucha i założyć sweter wełniany z długim rękawem. Stopniowe ogrzewanie organizmu zapobiegnie chorobom układu oddechowego, również kłopotom ze stawami.

Kąpiel ciała z szałwią na przeziębienie
W szczególnie zimne dni warto wziąć przed snem 15-minutową kąpiel
w wodzie o temperaturze 38ºC z dodatkiem wywaru z szałwii (30-50 dag liści zalać 2-3 litrami wrzątku, podgrzewać na małym ogniu przez 20 minut i przecedzić). Po kąpieli wytrzeć się ręcznikiem i założyć ciepłą pidżamę.

Kąpiel ciała z solą na przeziębienie
Innym sposobem na rozgrzanie ciała jest
30-minutowa ciepła kąpiel w wodzie o temperaturze 38ºC-39ºC z rozpuszczoną grubą solą do kąpieli (1-2 kg soli). Aby woda nie wystygła, należy co jakiś czas dolewać gorącą wodę. Nie należy wycierać ciała ręcznikiem, wystarczy założyć długi szlafrok i położyć się w ciepłym łóżku na 1,5 godziny.

Dobra rada: zioła i olejki mogą jednak wywołać podrażnienia, jeśli skóra jest wrażliwa lub występują na niej zadrapania. 

Inhalacje na przeziębienie i na grypę

Brak nakrycia głowy w zimny i wietrzny dzień może być przyczyną nie tylko przeziębienia, lecz również zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli lub nerwów. Warto po powrocie do domu zastosować inhalację połączoną z łaźnią parową dla głowy i tułowia. Rozgrzeje skórę, mięśnie twarzy i błony śluzowe nosa i gardła.

Inhalacja na przeziębienie, na przemarznięcie
Wziąć po 2 łyżki liści mięty pieprzowej i kwiatów rumianku lub liści szałwii i krwawnika, zioła zalać wrzącą wodą (4,5 l) i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut w emaliowanym garnku.
Rozebrać się od pasa w górę, usiąść i naprzeciwko siebie postawić na krześle garnek z ziołami. Lekko pochylić się do przodu, tułów i głowę oraz krzesło z garnkiem przykryć prześcieradłem i kocem. Zachować ostrożność i nie przybliżyć się zbyt do naparu, aby nie poparzyć się gorącą parą. Wdychać parę przez 15 minut. Wymyć twarz ciepłą, a następnie letnią wodą i położyć się w ciepłym w łóżku z czapką na głowie. Czapka powinna być na tyle luźna, aby nie uciskała naczyń krwionośnych i nerwów czaszki.

Artykuły powiązane:
Zapobieganie niebezpiecznym przemarznięciom i odmrożeniom cz. 1.
Zapobieganie niebezpiecznym przemarznięciom i odmrożeniom cz.2.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Domowe lecznicze napoje.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Kąpiele i inhalacje.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Zmień nawyki!
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Jesienne napoje wzmacniające.
Opryszczka wargowa. Domowe sposoby na „zimno”.
Domowe sposoby na katar.
Domowe sposoby na kaszel.

Inne porady dotyczące domowej kuracji  w kategorii Lecznicze przepisy. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *