Natka pietruszki w pielęgnacji skóry i włosów

 

Przepisy na domowe kosmetyki z natki pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum): 

  • wywar z natki pietruszki nawilżający suchą skórę;
  • maseczka z natki pietruszki i płatków owsianych dla tłustej cery;
  • tonik z natki pietruszki wybielający skórę, na piegi i na plamy starcze;
  • wywar z natki pietruszki na oczyszczenie skórę twarzy;
  • napar z natki pietruszki dla wiotczejącej i starzejącej się skóry;
  • napar z natki pietruszki na zmęczone i opuchnięte powieki;
  • maseczka z natki pietruszki wybielająca skórę;
  • parówka z natki pietruszki dla skóry tłustej i trądzikowej;
  • napar z liści pietruszki i maseczka z mielonej natki pietruszki na porost włosów;
  • nalewka z natki pietruszki na tłusty łupież głowy…

Wywar z natki pietruszki – nawilżenie suchej skóry
Łyżkę posiekanej świeżej natki pietruszki zalać 2 szklankami wody, gotować na małym ogniu przez kwadrans, ostudzić. Przecedzonym płynem pocierać wysuszoną skórę.

Wywar z natki pietruszki i płatki owsiane – maseczka dla tłustej cery
Rozdrobnione płatki owsiane (może być też mąka owsiana) zmieszać lub zmiksować z otrzymanym wywarem z natki pietruszki. Otrzymaną gładką papkę nakładać 2 razy w tygodniu na wymytą skórę. Po 15 minutach spłukać chłodną wodą. Maseczka oczyszcza tłustą cerę.

Tonik wybielający skórę – świeża natka pietruszki na piegi, plamy starcze
Łyżkę posiekanej świeżej natki pietruszki zalać 120 ml wrzącej wody, gotować przez kwadrans, ostudzić i przecedzić. Zmoczoną gazę lub płatki kosmetyczne przykładać codziennie do przebarwionej skóry na kwadrans.

Wywar z natki pietruszki – oczyszczenie skóry
5 dag świeżej natki pietruszki zalać 0,5 l wrzącej wody i gotować przez kwadrans. Odcedzić. Wywarem przetrzeć skórę twarzy 3 razy dziennie.

Napar z natki pietruszki dla wiotczejącej i starzejącej się skóry
Szklanką wrzącej wody zalać 5 łyżeczek pokrojonej natki pietruszki, zaparzać pod przykryciem przez 20 minut, przecedzić. Używać codziennie rano do mycia skóry twarzy, szyi i dekoltu. Napar wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę.

Napar z natki pietruszki na zmęczone i spuchnięte powieki
Miękką pieluchę lub bawełniany ręcznik namoczyć w naparze z pietruszki. Wilgotny położyć na zamkniętych powiekach.

Świeża natka pietruszki, maseczka wybielająca skórę
Z łyżeczką miodu wymieszać 5 łyżeczek posiekanej świeżej natki pietruszki, dodać kilka kroplami soku z cytryny. Maseczkę nakłada się na wymytą skórę na kwadrans, następnie spłukuje się letnią wodą. W okresie stosowania maseczki należy unikać słońca.

Parówka na twarz z natki pietruszki dla skóry tłustej i trądzikowej
Szklankę grubo posiekanej świeżej natki pietruszki, gałązkę świeżego rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis), szklankę grubo siekanej świeżej mięty, pokrojoną w plastry cytrynę zalać 2 l wody w dużym garnku, przykryć pokrywką i doprowadzić do wrzenia. Zdjąć z ognia i zaparzać przez 5 minut.
Garnek postawić na stole i zdjąć pokrywę. Pochylić się ostrożnie nad nim (zachować odległość min. 20 cm, aby nie poparzyć się parą), przykryć głowę i garnek dużym ręcznikiem. Parówka twarzy trwa 10 minut, następnie stosuje się delikatny peeling twarzy lub nakłada maseczkę. Parówkę na twarz wykonuje się raz lub dwa razy w tygodniu. Parówek nie stosuje się dla cery suchej. 

Włosy myte naparem z liści pietruszki nabierają blasku, natomiast maseczka z mielonej natki pietruszki nałożona na skórę głowy na 60 minut pobudza porost włosów.

Nalewka z natki pietruszki zwalcza tłusty łupież
3 pełne łyżeczki świeżej natki pietruszki zalać 200 ml czystej wódki. Odstawić w zamkniętej butelce na około 2 tygodnie, następnie wyjąć natkę. Nalewkę z natki pietruszki codziennie wcierać w skórę głowy.

Rady dotyczące naturalnych sposobów pielęgnacji ciała i włosów, przepisy na domowe preparaty znajdują się w zakładce Uroda.  

O terapeutycznych właściwościach natki pietruszki można przeczytać w artykule „Natka pietruszki. Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne i lecznicze”. 

Przepisy na zielone sosy z natki pietruszki do mięsa, ryby, warzyw, makaronu i ryżu zawarte są w artykule „Zielone sosy z natki pietruszki”.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *