Jak złagodzić skutki lekkiego oparzenia słonecznego? Pierwsza pomoc


Każde oparzenie promieniami UV, nawet lekkie, powoduje szkody w skórze. 
Bardzo niebezpieczne są oparzenia powstałe w dzieciństwie.

Promieniowanie ultrafioletowe zawarte w promieniach słonecznych wnikają w płytką i głęboką warstwę skóry, powodując nie tylko wczesne powstanie zmarszczek i starzenie się skóry, lecz także szybką zmianę koloru skóry oraz oparzenie.
Mimo to opalanie się w promieniach słonecznych jest zdrowsze niż opalanie się w solarium. Dorośli posiadający delikatną skórę (typ 1) o bardzo słabej własnej zdolności do ochrony powinni bardzo ostrożnie korzystać z kąpieli słonecznych i zrezygnować z wizyt w solarium.
Oparzenie słoneczne to reakcja zapalna skóry wywołana przez zbyt silne obciążenie jej działaniem promieniowania UVB i UVA. Przy lekkim oparzeniu występuje zaczerwienienie skóry powstałe przez poszerzenie naczyń krwionośnych, uczucie pieczenia, ból przy każdym ruchu i napięciu skóry i lekkie opuchnięcie skóry. Przy ciężkim oparzeniu m.in. powstają rozległe pęcherze.

Silna reakcja skóry występuje po 3-6 godzinach po kąpieli słonecznej. Po kilku dniach naskórek zaczyna się łuszczyć i odrywać się. Reakcja skóry trwa przez 5-8 dni. Każde oparzenie słoneczne, nawet lekkie, powoduje szkody w skórze.
Również częste opalanie się w solarium także niesie ze sobą duże ryzyko uszkodzenia skóry, mimo braku widocznych uszkodzeń skóry.

Jak złagodzić skutki oparzenia słonecznego? Pierwsza pomoc

W przypadku oparzenia słonecznego skóry należy szybko działać.

  1. Przede wszystkim trzeba dbać o skórę tak, aby zapobiec infekcji.
  2. Unikać kontaktu ze słońcem do czasu całkowitego wygojenia skóry. Chronić ją przed słońcem zakrywając ją całkowicie lekkim ubraniem lub bandażem. Nosić luźne, zwiewne ubranie, nie z tkanin syntetycznych lecz jedwabiu lub cienkiej bawełny, aby zapobiec otarciom skóry. Drobne nie rozdrapane pęcherze znikną same w ciągu kilku dni.
  3. Oparzona skórę trzeba chłodzić z umiarem – zimna woda i lód powodują szok termiczny i niszczą naskórek.
  4. Oparzenia słoneczne często prowadzą do odwodnienia organizmu, któremu towarzyszą bóle głowy. Dlatego trzeba pić dużo wody, aby schłodzić organizm, nawilżyć od środka odwodnioną skórę. Przebywać w chłodnym, cichym pomieszczeniu, by załagodzić dolegliwości. Do wody można dodać szczyptę soli kuchennej, aby uzupełnić braki „wypoconych” minerałów.
  5. Dobrze działają kremy z witaminą A i E, lecz nie powinny zawierać perfum ani alkoholu. Maść z witaminą A regeneruje naskórek. Po jej zastosowaniu nie powinno się wychodzić na silne słońce, gdyż może dojść do przebarwień skóry.
  6. Przy pierwszych gwałtownych reakcjach na skórze dorośli mogą przyjąć dawkę 1000 mg kwasu acetylosalicylowego (np. w postaci aspiryny czy polopiryny), oczywiście jeśli nie są uczuleni na salicylany.
  7. Niezależnie od tego, ile dobrych domowych sposobów zastosujemy, istnieje niewielka szansa na to, że skóra po oparzeniu nie zejdzie.
  8. W przypadku rozległego lub silnego oparzenia z dużymi pęcherzami, objawów udaru słonecznego lub termicznego trzeba szybko zwrócić się o pomoc lekarza.
    (c.d.n.)

Artykuły powiązane:

Zdrowe opalanie się cz.1.
Zdrowe opalanie się cz.2.
Jak złagodzić skutki lekkiego oparzenia słonecznego? Domowe sposoby cz. 1.
Jak złagodzić skutki lekkiego oparzenia słonecznego? Domowe sposoby cz. 2.
Pierwsza pomoc w przypadku silnego oparzenia słonecznego.
Piegi i plamy starcze. Zapobieganie powstawaniu przebarwień na skórze.
Piegi i plamy starcze. Przepisy na domowe maseczki.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *