Jak zapobiegać powstaniu pleśni w domu? Ściany

Pleśń na ścianie. Zapobieganie


Dlaczego w domu tworzą się grzyby pleśniowe i grzyby domowe?
Zarodniki pleśni są wszędzie w powietrzu, a grzyby pleśniowe wyrosną z nich tam, gdzie znajdą dobre warunki do rozwoju: wysoki poziom wilgotności, odpowiednią temperaturę i pożywienie. Natomiast zarodniki grzyba domowego, mniej szkodliwego dla zdrowia, lecz przerastającego mury i drewno, wnoszone są do domu np. wraz z ziemią na podeszwach butów lub łapach i sierści psa czy drewnem do kominka. Grzyb domowy może zrujnować cały budynek, w którym do budowy, wykończenia użyte zostało drewno.
Powstała w mieszkaniu pleśń może wywołać poważne kłopoty ze zdrowiem, ponieważ z wdychanym powietrzem dostaje się ona do płuc, oskrzeli i zatok powodując ból głowy, choroby dróg oddechowych, alergię.

Często grzyby pleśniowe widoczne są w formie mokrych, kolorowych (najczęściej czarnych lub szarych) plam na ścianach, tynku, tapetach, meblach, materacach, skórze, płycie gipsowej, sztucznych materiałach, gumowych uszczelkach, silikonie, drewnie i materiałach drewnopochodnych, kartonie, książkach. Równie często pleśń czai się niewidoczna pod tapetą, wykładziną, w podłodze. Czasem grzybnia jest bezbarwna, można ją zlokalizować po ziemistym zapachu lub po napęczniałej powierzchni różnych przedmiotów.

Wyziębione i jeszcze wilgotne ściany zbudowanego domu są doskonałym podłożem do rozwoju grzybów. Na rozwój grzyba narażone są również te budynki, które mają wady konstrukcyjne, braki w prawidłowej izolacji cieplnej zewnętrznych ścian, w których są ubytki tynku.

Rozwojowi grzybów pleśniowych sprzyja zła eksploatacja pomieszczeń w domu: nadmierne wytwarzanie pary wodnej (szczególnie w łazience i kuchni), zła wentylacja pomieszczeń i brak przewiewu, oszczędności w ogrzewaniu pomieszczenia, zbyt szczelne okna i drzwi.

Pleśń, której zarodniki zawsze mogą dostać się do domu i mieszkania, tworzy się dopiero wtedy, gdy znajdzie wilgoć, ciepło i odpowiednie warunki do rozwoju. Wprawdzie można zniszczyć grzyb pleśniowy, ale jego zarodniki zawsze przetrwają tworząc stale zagrożenie dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest zapobieganie pojawieniu się pleśni.

W mieszkaniu, w którym mieszka 3 osobowa rodzina powstaje ok. 6-10 l wilgoci w ciągu doby. Wilgoć tworzą m.in. pot, wydychane powietrze, para po kąpieli/prysznicu, gotowaniu czy suszeniu prania. W ciepłym powietrzu przegrzanych pomieszczeń powstaje z niej więcej pary wodnej niż w chłodniejszym.

Jak zapobiegać powstaniu pleśni na ścianie? Podstawowe porady

 

 1. Jesienią i wiosną, kiedy w pomieszczeniach jest chłodno, istnieje wyższe ryzyko rozwoju pleśni na ścianie. Chłodne pomieszczenia powinno się częściej wietrzyć. Przy szeroko otwartych oknach przez kilka minut ucieknie tylko nieznaczna ilość ciepła z pomieszczenia. Już po kilku minutach po zamknięciu okna temperatura wraca do normy. Trzeba pamiętać o tym, że stosowanie tynku, płyt gipsowych czy farb nasączonych środkami przeciw osadzaniu się wilgoci nie zastąpi wietrzenia.
 2. Częściej można spotkać grzyby na ścianach z gipsem (ma neutralne pH), tynkiem zawierającym sztuczne składniki lub na których położona jest farba emulsyjna. Należy preferować alkaliczne tynki zawierające wapń i farby mineralne na ścianach, ponieważ nie rozwijają się na nich grzyby. Najlepiej stosować farby krzemianowe do wnętrz i zrezygnować z nakładania na ścianę wielowarstwowych tapet przeznaczonych do malowania (typu raufaza) czy obijania ścian tkaninami.
 3. Ściany muszą oddychać! Ścian i sufitów, a przede wszystkim zimnych ścian zewnętrznych nie powinno się pokrywać materiałami (tapetami, kafelkami czy płytami ze sztucznego tworzywa, panelami, płytami gipsowo-kartonowymi), ponieważ wtedy ściany stają się szybko wilgotne.
 4. Szafy i kanapy trzeba ustawiać w odległości kilku(nastu) centymetrów od wyziębionej ściany zewnętrznej, aby zapewnić przepływ powietrza. Nie powinno się ustawiać mebli w kątach pokoju, a półki zawieszać na ścianę montując jednocześnie dystansowniki.
 5. Lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza w pokoju.
 6. Ważne jest regularne odkurzanie wszystkich pomieszczeń, również za meblami i w kątach.
 7. Powinno się zawsze zamykać drzwi między pomieszczeniami mocno i słabo ogrzewanymi.
 8. Nie powinno się składać w mieszkaniu drewna do palenia w piecu lub kominku, ponieważ może zawierać zarodniki grzybów.
 9. Kwiatki podlewa się z umiarem, wymienia ziemię pokrytą grzybami.

Artykuły powiązane:

Jak zapobiegać powstaniu pleśni w domu? Temperatura, wilgotność powietrza i wentylacja.
Jak uniknąć pleśni w kuchni?
Jak szybko zrobić porządek w łazience i jak zapobiec tworzeniu się pleśni?

Dodaj do zakładek Link.

7 odpowiedzi na „Jak zapobiegać powstaniu pleśni w domu? Ściany

 1. Natalia komentarz:

  Bardzo trudny temat… Walczyłam z tym swego czasu i to nieskutecznie. Problem ciągle wraca 🙁

 2. Ja komentarz:

  Najskuteczniejszy jest domestos lub inny środek zawierający chlor. Pleśnie i grzyby to żywe organizmy, tylko chemia jest na nie skuteczna.

 3. wzrr0y komentarz:

  Nie pomoże ani ogrzewanie ani wietrzenie jeśli pod dachem albo w kominie tworzy się lód. Kiedy topnieje ścieka różnymi szczelinami w ścianie. Dobry kominiarz zawsze znajdzie przyczynę

 4. Mariola Marzec komentarz:

  Mieszkam w domu z lat 60-tych, stosuję wszystkie porady i ciągle nie mogę pozbyć się wykwitów pleśni w kuchni w rogach ścian. Jak się jej pozbyć?

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Pleśń na ścianie usunie mieszanka 200 ml wody i 5 ml olejku herbacianego. Ale grzybnia może rozwijać się w ścianie. Przyczyną może być przemarzanie ścian zewnętrznych, brak docieplenia muru albo przecieki spowodowane nieszczelnością rur, korozją lub poceniem się ich. Trzeba sprawdzić też kierunek przepływu powietrza przy kratkach wentylacyjnych. Jeśli pleśń wychodzi mimo prawidłowej eksploatacji pomieszczeń, to trzeba skontaktować się z administracją budynku.

 5. pqdg123 komentarz:

  Teraz tak budują bloki że przed oddaniem mieszkań jest grzyb na ścianie. Tanio, szybko i byle jak

 6. mariusz_395 komentarz:

  Oto 3 glowne przykazania … sciany musza oddychac … na ogrzewaniu nie oszczedza sie … mieszkanie trzeba wietrzyc … i tyle w temacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.