Podlewanie ogrodu warzywnego

Jak często podlewać warzywa w ogrodzie?

Kiedy podlewać warzywa w ogrodzie? Jak podlewać warzywa w upał i kiedy jest susza? Ile wody potrzebują warzywa? Które warzywa podlewa się obficie? Jak często podlewać warzywa: arbuzy, bakłażany, bób, brokuły, brukiew, buraki, cebula, chrzan, cukinie, cykoria sałatowa, czosnek, dynia, fasola, fasolka szparagowa, groch, jarmuż…
Warzywa w okresie wzrostu, a zwłaszcza podczas tworzenia części jadalnych, wymagają optymalnej ilości wilgoci i składników odżywczych w glebie. Przesuszone sadzonki po posadzeniu na grządce nie przyjmują się dobrze, rośliny są karłowe. Zaniedbanie podlewania warzyw powoduje, że rośliny przedwcześnie starzeją się, liście stają się blade i szorstkie.

Warzywa, które dostają za mało wody, przedwcześnie zrzucają kwiaty i zawiązki owoców, co znacznie zmniejsza plony. Jeśli rośliny są często podlewane małą ilością wody, górna warstwa gleby zbija się, pęka i drobne korzonki zostają uszkodzone lub zniszczone, większe korzenie twardnieją i przestają rozwijać się. Nadmiar wilgoci prowadzi również do śmierci drobnych korzeni włosowatych, a ponieważ woda wypiera tlen z gleby, rośliny nie oddychają i stają się mniej odporne na choroby.
Podlewanie warzyw zimną wodą powoduje słaby wzrost wielu warzyw, przyczynia się do większego rozprzestrzeniania się chorób grzybowych, w wyniku czego zbiory są znacznie ograniczone. Wiele roślin zraszanych wodą, atakują choroby grzybicze, dlatego należy je podlewać zawsze u nasady, pod liście.

W okresie tworzenia się części jadalnych warzyw rośnie zapotrzebowanie na wilgoć w glebie. Przerwy w podlewaniu warzyw znacznie obniżają plon. Bez wystarczającej ilości wilgoci, wzrost plonów jest opóźniony, a przy gorącej i suchej pogodzie może ich w ogóle nie być.

Jak często podlewać warzywa aby dały wysoki plon?

Jak podlewać arbuzy?
Arbuzy podlewa się wodą o temperaturze nie niższej niż 18°C, krople wody nie powinny spadać na liście, zwłaszcza młode. Po podlaniu (i po deszczu) powinno się wzruszać glebę, aby napowietrzyć korzenie. System korzeniowy arbuza znajduje sie płytko pod powierzchnią gleby, dlatego powinno się to robić bardzo ostrożnie. Podlewanie arbuzów zimną wodą, nadmierne lub niedostateczne podlewanie powoduje schnięcie liści na krawędziach.
Jak często podlewać arbuzy?
W czasie upałów arbuzy podlewa się obficiej, ale nie częściej niż raz w tygodniu. W czasie kwitnienia arbuzy podlewa się 2 razy w tygodniu. Natomiast podczas formowania się owoców rzadko, a podczas dojrzewania arbuzów w ogóle.

Jak podlewać bakłażany?
Bakłażany podlewa się co 7-10 dni wylewając na 1 m² grządki 15 l – 30 l odstanej wody. W czasie suszy podlewa się je co 3 dni. Wodę najlepiej wylać w bruzdy wzdłuż rzędu roślin.
Kiedy podlewać bakłażany?
Bakłażany nawadnia się rano do godzin przedpołudniowych, w upalną pogodę wczesnym rankiem, tylko wyjątkowo wieczorem. Kiedy temperatura spadnie poniżej 15°C, należy całkowicie zrezygnować z podlewania bakłażanów – w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko uszkodzenia roślin przez szarą pleśń.

Jak często podlewać bób? Kiedy podlewać bób?
Przy normalnej pogodzie, tzn. jeśli regularnie pada deszcz, nie panuje susza i upał, od wschodów do czasu kwitnienia bobu nie podlewa się. Natomiast konieczne jest regularne podlewanie bobu podczas kwitnienia i zawiązywania strąków. Bób podlewa się wczesnym rankiem lub na kilka godzin przed zachodem słońca, aby wilgoć na liściach wyschła przed nocą.
Ile wody potrzebuje bób?
Gleba powinna być zwilżona do głębokości 30-40 cm, co oznacza, że wylewa się około 10 l wody na 1 m².
Dobra rada: zbyt obfite podlewanie warzyw motylkowych prowadzi do wytworzenia dużej masy liści i niewielkich plonów. Tylko na glebach lekkich i luźnych bób podlewa się dwa razy w tygodniu.

Ile wody potrzebują brokuły?
Brokuły mają płytki system korzeniowy, dość szybko dojrzewają, dlatego potrzebują dużo wilgoci. Po podlaniu gleba na grządce powinna być mokra do głębokości 40 cm. Rosnące brokuły podlewa się, w zależności od aury, co 2 -7 dni w ilości 12-15 l wody na 1 m². Podczas suchej pogody brokuły należy zraszać, ponieważ nawet niewielkie wysuszenie gleby będzie miało negatywny wpływ na jakość plonu, a dalsze nawadnianie nie będzie w stanie tego zrekompensować. Z braku wilgoci brokuł tworzy małą rozetę liści i małą główkę.
Jak często trzeba podlewać brokuły?
W czasie upałów i kiedy jest susza brokuły podlewa się nawet 2 razy dziennie, a wieczorem warto spryskać liście wodą. Im więcej podlewania, zwłaszcza w upał, tym więcej liści powstaje i tym większa jest głowa.
Dobra rada: po podlaniu glebę trzeba płytko spulchnić, aby powietrze dotarło do korzeni.

Jak często powinno się podlewać brukiew?
Przy normalnej pogodzie w ciągu sezonu wegetacyjnego brukiew podlewa się 3-5 razy wylewając porcjami około 10 l wody na 1 m² grządki. Po 1-2 dniach glebę na grządce trzeba koniecznie wzruszyć.
Dobra rada: przy braku dostatecznej wilgoci korzeń brukwi twardnieje, staje się gorzki, szybko pojawiają się pędy kwiatowe.

Jak często podlewać buraki? Ile wody potrzebują buraki?
Podczas normalnej pogody przez cały sezon uprawy buraków wystarczy podlać co 7-10 dni, ale obficie, wylewając 12-15 l wody na 1 m² grządki. Glebę trzeba zmoczyć do głębokości 30-35 cm.
Kiedy podlewać buraki?
Buraki nawadnia się wczesnym rankiem lub wieczorem, najlepiej wlewając wodę małymi porcjami w rowki wzdłuż roślin. Następnego dnia trzeba wzruszyć glebę.
Brak odpowiedniego podlewania buraków sygnalizuje brązowo-fioletowy kolor liści, które kurczą się. Zaniedbane buraki mają łykowaty, niesmaczny korzeń.
Dobra rada: kiedy panuje susza buraki podlewa się co najmniej 4 razy w tygodniu.

Jak podlewać cebulę?
W ciągu pierwszych dwóch miesięcy po posadzeniu cebula wymaga stałej wilgoci w glebie, ponieważ ma płytki system korzeniowy. Brak wilgoci prowadzi do ustania wzrostu cebuli, która nawet przy wznowieniu nawadniania praktycznie nie rośnie. Ponadto staje się ostra i gorzka w smaku, smakuje podobnie jak dziko rosnące odmiany cebuli. Kiedy główki cebuli jeszcze się nie uformowały, grządkę można podlewać z konewki. Kiedy zaczną formować się, wykopuje się rowek wzdłuż rządków cebuli i tam wlewa się wodę, ponieważ łatwo wypłukać wodą płytko ukorzenione cebulki. Cebulę powinno się podlewać wieczorem (o godzinie 19-20) lub wcześnie rano wodą o temperaturze 14°C – 18°C.
Jak często podlewać cebulę? Kiedy podlewać cebulę?
Nie warto być nadgorliwym, cebulę podlewa się często, ale małą ilością odstanej wody. W deszczową pogodę wystarczy jej wilgoci w glebie. Nadmiar wilgoci niekorzystnie wpływa na wzrost główki cebuli, powoduje rozwój chorób grzybiczych i zgnilizny. W suche i gorące dni cebulę podlewa się co 5-6 dni. Intensywne nawodnienie cebuli jest wymagane przez około dwa miesiące, gdy rośnie szczypior i rozwija się główka.
Dobra rada: brak wilgoci sygnalizują żółte końcówki szczypioru.
Ile wody potrzebuje cebula?
Kiedy na grządce rośnie młody szczypior (maj), wylewa się 10–12 l wody na 1 m² grządki z cebulą. Ale jeśli wiosna jest sucha i gorąca podczas gdy formuje się system korzeniowy cebuli i rośnie szczypior, wylewa się nawet do 30 l wody na 1 m² grządki, aby gleba była wilgotna na głębokość 15-20 cm. W czerwcu, kiedy rosną główki używa się około 8–10 l wody na podlanie 1 m² grządki.
Na początku lipca, kiedy główki są prawie całkowicie uformowane, podlewanie ogranicza się do 5–6 l wody na 1 m² grządki. Miesiąc przed zbiorem cebuli, kiedy szczypior zaczyna kłaść się i żółknąć, wstrzymuje się podlewanie. Uformowane główki nie rosną już, ale gromadzą sacharozę i inne korzystne substancje. Jeśli w tym okresie opady deszczu przedłużają się, nie można długo czekać ze zbiorem, ponieważ cebule mogą gnić na grządce.

Jak podlewać chrzan?
Chrzan podlewa się podczas suchej pogody w ilości 3-4 l wody na 1 m². Chrzan trzeba koniecznie odchwaszczać, glebę wokół korzeni regularnie rozluźniać. Po raz pierwszy wzrusza się ją tydzień po posadzeniu na głębokość 3-4 cm, po pojawieniu się pędów zwiększa się głębokość spulchniania do 6–8 cm, później do 10–12 cm.

Jak podlewać cukinie? Jak często podlewać cukinie?
Regularne podlewanie, głębokie spulchnianie gleby i nawożenie zapewniają obfite plony cukinii. Brak wilgoci zmniejsza poziom zawartości cukru w cukiniach.
Młode krzaczki podlewa się obficie, aby gleba była mokra do głębokości 20–30 cm, starsze na głębokość 40 cm. Przed owocowaniem cukinia jest podlewana co 5-7 dni (kiedy jest susza co 2-3 dni), rośliny owocujące co 2-3 dni. Cukinię najlepiej podlewać rano odstaną wodą. Cukinii nie można podlewać zimną wodą ani zraszać jej liści.
W czasie tworzenia się młodych cukinii krzew podlewa się 2-3 l wody, kiedy cukinie dojrzewają zwiększa się ilość dwukrotnie. Następnego dnia trzeba ostrożnie wzruszyć ziemię wokół krzaczka – cukinia ma płytko położone korzenie.
Dobra rada: młode cukinie są bardzo podatne na gnicie, psujące się trzeba natychmiast usuwać.

Jak podlewać cykorię sałatową? Kiedy podlewać cykorię?
W pierwszym roku życia tworzy dużą rozetę liści i długi korzeń. Cykorie sałatową najlepiej podlewać rano, unikając lania wody na liście. Gleba nie powinna być zalana wodą, ale wilgotna na głębokość 25-30 cm.
W czasie suszy łatwo wypuszcza pędy kwiatowe, ale gdy gleba jest zbyt mokra i powietrze jest wilgotne, roślina łatwo jest atakowana przez mączniaka prawdziwego i zgniliznę.

Jak podlewać czosnek? Ile wody potrzebuje czosnek?
Czosnek najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnej glebie. Jeśli korzenie czosnku rosną w suchej glebie to wzrost główki jest zahamowany, czosnek dojrzewa przedwcześnie. W zbyt wilgotnej glebie czosnek nie dojrzewa, zaczyna gnić.
Zazwyczaj sezon nawadniania rozpoczyna się w kwietniu-maju lub nieco później, kiedy zaczyna się wzrost głów. W czosnku zimowym wzrost cebul występuje – w maju, wiosną – w lipcu.
Wiosną czosnek potrzebuje najwięcej wody. Po bezśnieżnej zimie lub kiedy wiosna jest bardzo ciepła lub wietrzna czosnek warto podlewać już od kwietnia. Zazwyczaj wystarcza podlanie raz na 10 dni po 8-10 l wody na 1 m² grządki. Czosnku nie powinno się podlewać bardzo zimną wodą – jej optymalna temperatura to 16°C–18°C. Nie należy podlewać czosnku, jeśli temperatura w ciągu dnia spada poniżej 15°C lub gdy pada deszcz, aby uniknąć gnicia.
Kiedy tworzą się główki czosnku, gleba powinna być stale wilgotna do głębokości 30 cm. Trzeba ja często wzruszać. W letnie dni czosnek podlewa się raz na 7-10 dni, a w deszczową pogodę co 2 tygodnie w ilości 10–12 l na 1 m².
Czosnek sadzony zimą od lipca do sierpnia jest podlewany rzadziej, raz na 10-14 dni w ilości 5–6 l na 1 m². W deszczową pogodę nie powinno się go podlewać. Natomiast czosnek sadzony wiosną wciąż rośnie, dlatego w pełni lata jest podlewany tak samo jak w czerwcu, czyli raz w tygodniu.
W czasie suszy i w upał czosnek podlewa się co 3-4 dni wieczorem lub wczesnym rankiem. W chłodniejszą pogodę można podlewać go o każdej porze dnia. Po podlaniu wzrusza się glebę na grządce do głębokości 2 cm.
Kiedy przestać podlewać czosnek?
Czosnek przeznaczony do przechowywania nie podlewa się na cały miesiąc przed zbiorem. Tylko jeśli jest bardzo gorąco, podlewa się go wyjątkowo raz na 10-14 dni w ilości 5–6 l na 1 m².
Czosnek przeznaczony do konsumpcji przestaje się podlewać na tydzień przed zbiorem.

Jak podlewać dynię? Jak często podlewać dynię?
Młode sadzonki podlewane są w miarę wysychania gleby, dobrze ukorzenione dynie co 3-4 dni (w czasie upału i podczas suszy częściej). Przed owocowaniem dynia jest podlewana raz w tygodniu w ilości 7-8 l wody pod każdą roślinę. Rośliny owocujące podlewa się co 4-5 dni wylewając 10 l na 1 m². Na około miesiąc przed zbiorami zaprzestaje sie podlewania. Brak odpowiedniej ilości wilgoci w uprawie dyni powoduje, że miąższ jest suchy i bez smaku.
Kiedy podlewać dynię?
Dynię podlewa się rano lub wieczorem, tylko u nasady, omijając szyjkę i liście, ostrożnie, aby nie odsłonić systemu korzeniowego.

Jak podlewać fasolę pnącą?
Gleba, w której rośnie fasola pnąca nie powinna wyschnąć, nawadnia się ją na głębokość 3-4 cm. Fasolę pnącą trzeba podlewać do momentu, kiedy pojawi się piąty liść. Podlewanie wznawia się przed kwitnieniem, inaczej kwiaty opadną.
Dobra rada: nadmierna wilgoć w glebie opóźnia wzrost fasoli, powoduje gnicie korzeni.

Jak podlewać fasolę szparagową?
Fasolka szparagowa nie lubi nadmiaru wilgoci, ani tworzenia się twardej skorupy na powierzchni gleby. Powinna być podlewana regularnie ale umiarkowanie, najlepiej wodą deszczową lub odstaną i ogrzaną w słońcu. Duża ilość wilgoci doprowadzi do obfitego tworzenia się liści, ale słabego kwitnienia i owocowania.
Podczas wzrostu podlewana jest raz na 7-10 dni, kwitnącą podlewa sie 2 razy częściej. Następnego dnia po podlaniu glebę trzeba ostrożnie wzruszyć.
Kiedy zaczyna tworzyć strąki, podlewa się ją obficie.
Dobra rada: lepiej rośnie i owocuje podlana 2-3 razy rozcieńczoną gnojówką z dowolnych chwastów (1:10) lub wodą z popiołem.

Jak podlewać groch?
Groch uwielbia wilgoć, gleba na grządce powinna być stale wilgotna. Przy normalnej pogodzie podlewa się go raz w tygodniu wylewając 5-6 l wody na 1 m² grządki. Ziemię po podlewaniu warzyw motylkowych zawsze należy poluzować. Podczas kwitnienia i kiedy pojawiają się strączki, a także w upał i kiedy jest susza groszek trzeba podlewać 2 razy w tygodniu w ilości 10-15 l wody na 1 m². Ponieważ jest odporny na zimno, można podlewać go prosto z węża, ale tylko u nasady, nie mocząc liści, kwiatów ani strąków.
Dobra rada: groszek niedostatecznie podlewany nie jest słodki i jest częściej atakowany przez robaki.

Jak podlewać jarmuż?
Jarmuż trzeba regularnie podlewać, gleba na grządce powinna być stale wilgotna i lekko wzruszona. Młode rośliny podlewa się wodą z konewki a starsze wlewając w uformowane na grządce rowki. Dojrzały jarmuż ma dobrze rozwinięty system korzeniowy, dlatego każdą roślinę podlewa się oddzielnie. Ponieważ tworzy liście o dużej powierzchni, oprócz podlewania korzeni nawadnia się roślinę opryskując liście wodą podgrzaną w słońcu.

Artykuły powiązane:

Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 2
Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 3
Podlewanie ogrodu latem. Rady jak uniknąć błędów. 


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *