Plan generalnych porządków w mieszkaniu. Pokój dziecka

W jaki sposób szybko posprzątać pokój dzieci i usunąć plamy na dywanie, meblach i ścianach?


Plan
sprzątania pokoju dziecka. Rady jak usunąć ślady po ołówku i kredkach świecowych, plamy z tuszu długopisów, plastelinę, modelinę, świeże kleksy atramentu i stare plamy z atramentu na biurku, na tapecie, na tapicerce mebli, na dywanie…
Nie jest łatwo utrzymać porządek w pokoju dzieci, dlatego trzeba w nim sprzątać systematycznie, a generalne porządki robić najlepiej wg stałego planu.

Plan porządków w pokoju dla dziecka

Najpierw powinno się przygotować pokój do sprzątania, aby swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Porozrzucane zabawki i inne przedmioty zebrać z podłogi, spod szafek, łóżek czy stołu i odłożyć na miejsce. Kolejny etap  to posegregowanie zabawek – czyste do szuflad, pudełek i skrzyń, brudne do czyszczenia, mycia i prania.

Teraz można odkurzyć podłogę odkurzaczem a następnie sufit i ściany, również za szafkami i łóżkamiKurz z gniazdek bardzo dobrze usuwa się odkurzaczem (po odkurzeniu do gniazdek włożyć zaślepki). Włączniki światła przetrzeć lekko wilgotną ściereczką.

Ważne jest usunięcie kurzu z kaloryferów i rurek doprowadzających ciepło, wymycie pojemników na wodę. Kurz zza kaloryfera można „wydmuchać” za pomocą suszarki do włosów, z zakamarków wyjąć go zagiętym pędzlem kątowym do malowania.
Podłogę przetrzeć na mokro wilgotną ścierką lub mopem.
Dywan i dywaniki wytrzepać, później usunąć plamy (klik).

Tapicerkę mebli odkurzyć, następnie wywabić plamy (klik).

Po zdjęciu firanek, zasłonek przetrzeć wilgotną ściereczką karnisze, wymyć ramy okienne (klik) i parapet zewnętrzny. Na końcu wymyć szyby (klik) w oknach, wymyć parapet wewnętrzny.
Wyprać firanki (klik) i zawiesić świeże lub przetrzeć na mokro żaluzje, odkurzyć rolety lub oddać je do czyszczenia. 

Przewietrzyć kołdry i poduszki na balkonie lub tarasie, zmienić i wyprać pościel (klik), wyczyścić materac z plam (klik),

Wilgotną ściereczką odkurza się ścianki i wierzch szafek, półki z zabawkami. Z książek kurz usunie się odkurzaczem. Trzeba także wymyć biurko, opróżnić i odkurzyć szuflady. 

Wymyć ościeżnicę i drzwi (klik), dokładnie wymyć klamki i wszystkie uchwyty. Przy okazji naoliwić zawiasy i zamki w drzwiach.

Lekko wilgotną ściereczką lub odkurzaczem odkurzyć lampki, abażur i żyrandol. Przetrzeć ramy wiszących na ścianach zdjęć i obrazów.

Na koniec opróżnić i wymyć kosz na papierki, wymyć i wyszorować klatki dla zwierząt, wymienić stare miski. 

Przy okazji generalnych porządków można przejrzeć ubrania i zabawki, a nieużywane oddać potrzebującym.

W jaki sposób skutecznie usunąć plamy na dywanie, meblach i ścianie?


Jak wywabić plamy z atramentu na drewnianym biurku?

Trzeba szybko działać. Do plam z atramentu przyłożyć wilgotną ściereczkę lub papier toaletowy. Następnie zabrudzenie mocno i długo trzeć kawałkiem cytryny.
Atrament wywabi też sok rabarbaru.

Czym usunąć plamy z atramentu na dywanie?
Świeżą plamę atramentu na dywanie posypać grubą warstwą skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej lub mlekiem w proszku. Po 20 minutach proszek usunąć odkurzaczem lub miękką szczotką, ponownie posypać. Czasem czynność trzeba często powtarzać.

Plamy z atramentu na tapecie

  • Świeże kleksy atramentu na tapecie można usunąć korektorem do pióra (sklep papierniczy).
  • Stare plamy z atramentu na tapecie usuwać kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w letniej wodzie. Trzeć delikatnie, aby nie zniszczyć tapety. Powstałe rozjaśnienie zatuszować szkolną farbką do malowania.

Jak wywabić ślady po kredkach świecowych?
Świeże ślady po kredkach świecowych na drewnianych meblach i tapecie można usunąć miękiszem białego chleba, a resztki ściereczką z białą pastą do zębów.

Jak zmyć ślady po ołówku?

  • Plamy po ołówku na tapicerce mebli spróbować najpierw usunąć gumką. Uporczywe resztki usunie piana z mydła galasowego lub woda amoniakalna (konieczna próba koloru).
  • Ślady ołówka na tapecie i meblach można łatwo usunąć gumką do wycierania ołówków.
  • Ślady po graficie ołówka na gładkich powierzchniach (na okładkach, stole, podłodze) można zmyć woda z mydłem lub zetrzeć spirytusem.

Jak usunąć plamy z plasteliny, z modeliny?
Plastelinę, modelinę na dywanie trzeba zdrapać paznokciem lub tępą stroną noża. Resztki plam usunie płyn do zapalniczek. Trzeba zrobić próbę koloru w niewidocznym miejscu i uważać, żeby nie przemoczyć dywanu benzyną.

Czym usunąć tusz długopisu na…
Najłatwiej usunąć tusz długopisu w kolorze niebieskim. W przypadku kolorowego tuszu poniższe porady nie zawsze są skuteczne.

Jak zmyć tusz długopisu na drewnianych meblach?
Ślady długopisu na stole, na krześle, na szafie można zetrzeć octem lub białą pastą do zębów. Trzeć miękką gąbką, na koniec spłukać letnią wodą.

Jak usunąć tusz długopisu na tapicerce?
Ślady długopisu na tapicerce mebli, na kanapie zmiękczyć sokiem z cytryny lub octem przykładając wilgotną ściereczkę. Po jakimś czasie zetrzeć czystą wodą.

Jak wywabić tusz długopisu na dywanie?

  • Świeże plamy po długopisie na dywanie zebrać przykładając ściereczkę zwilżoną mlekiem. Miejsce osuszyć bezbarwnym papierem toaletowym.
  • Świeże ślady po tuszu długopisu posypać drobną solą, po krótkim czasie przyłożyć tampon zwilżony octem.

Rady dotyczące robienia porządków można znaleźć w cyklu artykułów Plan generalnych porządków w mieszkaniu. 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *