Domowe przetwory z czerwonych porzeczek bez cukru na zimę


Wkładamy do słoików czerwone porzeczki bez cukru na zimę

 

Przepisy na domowe przetwory z czerwonych porzeczek na zimę:
– sok z czerwonej porzeczki bez cukru na zimę,
– sok z malin i czerwonych porzeczek bez cukru na zimę z cynamonem,
– maliny w soku z czerwonych porzeczek bez cukru na zimę,
– czerwone porzeczki w soku własnym, bez gotowania,
 kompot z czerwonej porzeczki z owocami bez cukru,
– przecier z czerwonych porzeczek, wiśni i jabłek bez cukru.

Sok z czerwonej porzeczki na zimę
Składniki
2,5 kg świeżych porzeczek
3 szklanki przegotowanej wody
Porzeczki kilkakrotnie wypłukać w chłodnej wodzie, przebrać, przełożyć na sito, aby dobrze ociekły z wody. Zdjąć suche owoce z szypułek za pomocą widelca. Jagody zgnieść drewnianą pałką, zalać w rondlu wodą i podgrzewać pod przykryciem na małym gazie do temperatury 60°C. Odstawić do przestudzenia. Przecedzić.
Sok z porzeczek podgrzewać powoli na małym gazie, temperaturę 85°C utrzymywać przez 20 minut (jeśli sok wolimy zagotować, to wystarczy tylko kilka minut wrzenia). Sok z czerwonej porzeczki przelać do słoików lub butelek z zamknięciem twist. Wstawić do garnka z ciepłą wodą, pojemniki 0,3 l podgrzewać we wrzątku przez 15 minut, a litrowe przez 25 minut. Przetwory na zimę przechowywać w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.

Sok z malin i czerwonych porzeczek na zimę z cynamonem
Składniki:
2 litry soku z czerwonych porzeczek
2 litry soku malinowego
mały kawałek kory cynamonu
Owoce porzeczek zmielić, całkowicie zalać w emaliowanym garnku chłodną przegotowaną wodą i odstawić na kilka godzin. Co jakiś czas mieszać. Porzeczki oddzielić od soku na sicie. Podobnie postąpić z malinami. Uzyskany sok z czerwonej porzeczki i sok z malin połączyć w garnku, wrzucić korę cynamonu, doprowadzić do wrzenia. Nie gotować, ale natychmiast przelać do słoików, słoiki zamknąć i postawić do góry dnem do ostudzenia. Przetwory z porzeczek na zimę przenieść do zimnej piwnicy.
Rada: Sok z czerwonej porzeczki i malin nie tylko zawiera dużo witamin, lecz także obniża gorączkę w czasie przeziębienia.

Maliny w soku z czerwonych porzeczek na zimę
Składniki
1 kg malin
200 g soku z czerwonych porzeczek
Przygotować sok z czerwonych porzeczek (przepis wyżej). Maliny wsypać do emaliowanego garnka, zalać sokiem z porzeczek i odstawić na 3 godziny. Po tym czasie garnek postawić na gaz, podgrzewać do zawrzenia. Nie gotować, szybko przelać do słoików. Postępować jak z sokiem z malin i porzeczek na zimę.

Czerwone porzeczki w soku własnym, bez gotowania
Porzeczki bez szypułek wsypać do wysokości 3/4 przygotowanych słoików, zalać całkowicie wrzącą czystą wodą. Brzegi słoików starannie wytrzeć, słoiki zamknąć szczelnie suchymi przykrywkami i wstawić je do garnka z ciepłą wodą i podgrzewać na średnim ogniu. Kiedy woda zagotuje się, zmniejszyć gaz. Słoiki o pojemności 0,3 l powinny gotować się przez 15 minut, a litrowe przez 25 minut. Objętość porzeczek w słoikach znacznie się zmniejszy. Słoiki z porzeczkami na zimę powinny stać w ciemnej i zimnej piwnicy.
Rada: Czerwone porzeczki można zalać w słoikach wrzącym sokiem z malin. Dalej postępować jak wyżej.

Kompot z czerwonej porzeczki z wiśniami, agrestem i czarną porzeczką
Składniki
2 kg czerwonych porzeczek
1 kg wiśni
0,5 kg agrestu
0,5 kg czarnych porzeczek
6 l wody
Owoce wymyć kilkakrotnie, oczyścić, przełożyć na sita, osuszyć. Porzeczki zdjąć ostrożnie z szypułek. Zagotować wodę w dużym emaliowanym garnku, powoli wsypywać wiśnie i agrest. Garnek przykryć i podgrzewać kompot na średnim gazie. Kiedy woda zagotuje się ponownie, wsypać porzeczki i nadal podgrzewać do zagotowania. Gotować tak długo, aż wszystkie owoce będą całkowicie miękkie. Gorący kompot (jego temperatura nie może spaść poniżej 90°C) przelać do słoików. Brzegi słoików szybko wytrzeć, szczelnie je zamknąć suchymi pokrywkami i postawić do góry dnem. Po ostudzeniu przetwory na zimę wynieść do piwnicy. Kompot z porzeczek, wiśni i agrestu ma oryginalny i bogaty smak.

Przecier z czerwonych porzeczek, wiśni i jabłek
Składniki
2 kg czerwonych porzeczek
4 duże słodkie jabłka (letnie odmiany)
pomarańcza
2 szklanki słodkich wiśni
Wycisnąć sok z pomarańczy. Jabłka obrać, zetrzeć na tarce, przełożyć do rondla, zalać sokiem (bez miąższu), dodać wydrylowane wiśnie i podgrzewać pod przykryciem. Od czasu do czasu zamieszać drewnianą łyżką. Uduszone do miękkości owoce zestawić z ognia. Do innego rondla wsypać oczyszczone porzeczki, zgnieść lekko drewnianą pałką. Garnek przykryć, podgrzewać na średnim ogniu nie dłużej niż przez 5 minut. Mieszać. Jabłka, wiśnie i porzeczki przetrzeć przez sito. Przełożyć do rondla. Mieszając, doprowadzić na małym ogniu do wrzenia. Nie gotować. Natychmiast przełożyć do słoików, szczelnie zamknąć i postawić do góry dnem. Przecier owocowy utrwalić wstawiając słoiki do ciepłej wody. Słoiki 0,3 l powinny gotować się przez 15 minut od momentu zawrzenia wody. Słoiki zostawić w wodzie do ostudzenia. Dodane wiśnie i jabłka do przecieru z czerwonych porzeczek łagodzą jego kwaśny smak.

Artykuły powiązane:

Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 
Czerwona porzeczka. Wartości odżywcze i właściwości lecznicze.
Czarna porzeczka. Wartości odżywcze i właściwości lecznicze.
Domowe przetwory z porzeczek bez cukru cz.1. 
Przepisy na domowe przetwory z czarnych porzeczek bez cukru.

Rady jak mrozić porzeczki i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości, kolor i kształt można znaleźć w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *