Domowe przetwory na zimę z czarnych porzeczek bez cukru

Domowe przetwory bez cukru. Wkładamy czarne porzeczki bez cukru do słoików na zimę


Przepisy na domowe dietetyczne przetwory z czarnych porzeczek bez cukru na zimę: czarne porzeczki we własnym soku bez gotowania, czarne porzeczki duszone w soku z czerwonej porzeczki, dżem z czarnej porzeczki, przecier z czarnych porzeczek w soku z jabłek, sok z czarnej porzeczki bez gotowania, wzmacniająca nalewka z czarnej porzeczki

Zebrane owoce czarnej porzeczki, które są przeznaczone do włożenia do słoików na zimę, powinny być całkowicie dojrzałe. Porzeczki najlepiej zrywać w czasie suchej i słonecznej pogody, po opadnięciu rosy. Wtedy można je dłużej przechowywać. Wszystkie owoce zebrane w porze deszczu tracą na smaku, wyglądzie i trwałości, a szczególnie drobne i delikatne owoce jagodowe.
Przed przystąpieniem do robienia z nich przetworów na zimę, porzeczki kilkakrotnie wypłukać w chłodnej wodzie. Odrzucić owady, ślimaki, liście i inne zanieczyszczenia. Grona przełożyć na sito. Osuszone z wody owoce ostrożnie zdjąć z szypułek, aby nie tracić cennego soku. Odrzucić niedojrzałe, zasuszone czy spleśniałe. Domowe przetwory z  porzeczek bez cukru przygotowywane na gorąco nie wymagają dodawania środków konserwujących ani żelujących. Po przełożeniu gorących przetworów z porzeczek do słoików lub przelaniu soku do butelek (powinny być wcześniej wymyte i wygotowane), wytrzeć ich brzeg do sucha i mocno zakręcić czystą i suchą pokrywką. Słoiki postawić do góry dnem. Słoiki i butelki można okryć grubym materiałem, aby ich zawartość długo stygła. Po ostudzeniu przetworów na zimę warto sprawdzić, czy są szczelnie zamknięte. Jeśli chcemy je bardzo długo przechować, lub jeśli piwnica nie jest dostatecznie zimna, trzeba podgrzać je w naczyniu z wodą. Szczegółowe rady zawarte są w artykule „Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady.” 
Domowe przetwory przygotowane bez gotowania są szczególnie cennym źródłem witamin. Domowe przetwory z porzeczek bez cukru są polecane przez lekarzy cukrzykom. 

Przepisy na domowe przetwory z czarnych porzeczek bez cukru i bez żelfixu na zimę

Czarne porzeczki na zimę we własnym soku bez cukru, bez gotowania
Czarne porzeczki wsypać do słoików. Słoiki zamknąć, wstawić do garnka z chłodną wodą. Podgrzewać na małym ogniu. Porzeczki powoli puszczą sok. Kiedy objętość jagód zmniejszy się o połowę, przelać owoce z sokiem z dwóch słoików do jednego. Owoce powinny być całkowicie przykryte sokiem, inaczej są mniej trwałe. Słoiki z czarnymi porzeczkami we własnym soku szczelnie zamknąć, pogrzać ponownie w garnku z wodą i gotować (słoiki 0,5 l przez 20 minut, słoiki 1 l przez 30 minut). Po tym czasie wyjąć je z wody i postawić do góry dnem do ostudzenia.

Czarne porzeczki duszone w soku z czerwonych porzeczek na zimę
Składniki
2 kg oczyszczonych owoców czarnej porzeczki
0,4 l świeżego soku z czerwonych porzeczek
Sok z czerwonych porzeczek przygotować jak sok z czarnych porzeczek bez cukru (przepis niżej). Oczyszczone owoce umieścić w emaliowanym lub szklanym garnku, zalać sokiem z czerwonych porzeczek, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Duszone czarne porzeczki przelać do słoiczków, postawić do góry dnem.
Rada: Czarne porzeczki bez cukru można dusić w soku z malin, agrestu, pomarańczy. Sok musi być świeżo przygotowany.

Dżem z czarnej porzeczki bez cukru na zimę
Składniki
3 kg oczyszczonych owoców czarnej porzeczki
sok z dużej pomarańczy z pępkiem
kilka łyżek wody
Odstawić przynajmniej 2-3 szklanki porzeczek, resztę zmielić, przetrzeć przez sito, aby pozbyć się pestek. Wszystkie porzeczki przełożyć do rondla, dodać sok. Podgrzewać na niewielkim gazie mieszając. Jeśli masa jest zbyt gęsta, można dodać trochę wody. Ugotowany i gorący dżem z czarnej porzeczki bez cukru przełożyć do słoików (zostawić 3 cm wolnego miejsca), wytrzeć ich brzegi i mocno zakręcić. Postawić do góry dnem. Z czasem dżem sam gęstnieje, bez cukru żelującego. Po otwarciu słoik dżemu z czarnych porzeczek bez cukru powinien stać w lodówce. Dżem jest mocno kwaśny, ale wspaniale smakuje jako dodatek z miodem.  

Przecier z czarnych porzeczek bez cukru w soku z jabłek
Składniki
2 kg oczyszczonych owoców czarnej porzeczki
200 ml świeżego soku ze słodkich jabłek
Wycisnąć sok z jabłek. Do garnka z wrzącym sokiem wsypać porzeczki, wymieszać. Owoce zgnieść lekko drewnianą pałką. Garnek przykryć, podgrzewać na średnim ogniu nie dłużej niż przez 5 minut. Gorące przetrzeć przez sito. Sok z jabłek zagotować w rondlu, dodać przetarte porzeczki, na małym ogniu doprowadzić do temperatury 90°C. Przecieru z czarnej porzeczki nie gotować, natychmiast przełożyć do słoików, szczelnie zamknąć i postawić do góry dnem. Przecier utrwalić wstawiając słoiki do ciepłej wody. Słoiki 0,5 l powinny gotować się przez 15 minut od momentu zawrzenia wody. Słoiki zostawić w wodzie do ostudzenia. Przecier z czarnych porzeczek bez cukru w soku z jabłek można wykorzystać do deserów i ciast.

Przecier z czarnych porzeczek w soku z wiśni bez cukru
Składniki
0,5 l świeżego soku z wiśni
1 kg przecieru z czarnych porzeczek
Przygotować jak przecier z czarnej porzeczki w soku z jabłek.

Sok z czarnej porzeczki bez cukru na zimę, bez gotowania
Składniki
3 kg oczyszczonych owoców czarnej porzeczki
350 ml wody
Porzeczki zmielić w maszynce do mięsa lub blenderem. W emaliowanym lub szklanym garnku zalać masę wodą i pod przykryciem ogrzewać do 70°C. Temperaturę utrzymywać przez 20 minut, mieszając od czasu do czasu. Ostudzić, a po 3 godzinach wylać na sito. Sok z czarnej porzeczki podgrzać do temperatury 95°C, przelać do słoików. Dobrze zamknięte słoiki postawić do góry dnem, przykryć kocykiem, aby przetwory powoli stygły.
Rada: Pozostałą masę można zalać 2 szklankami wody, po 5 godzinach przecedzić. Płyn wypić lub dodać do innych przetworów z porzeczek.
Sok z czarnej porzeczki z dodatkiem miodu stosuje się przy silnym kaszlu, w zapobieganiu miażdżycy tętnic i obniżaniu ciśnienia krwi w przypadku nadciśnienia.

Nalewka z czarnej porzeczki bez cukru, wzmacniająca, poprawiająca trawienie
Składniki
60 dag świeżo zerwanych owoców czarnej porzeczki (waga po oczyszczeniu)
3/4 łyżki kminku
30  zdrowych zielonych liści czarnej porzeczki
1,5 l dobrej gatunkowo żytniej wódki (nie spirytusu)
Świeżo zerwane czarne porzeczki wypłukać kilka razy w zimnej wodzie, odrzucić zżółkłe liście, wypływające na powierzchnię wody owoce, ślimaki i owady. Porzeczki przełożyć na sito, aby ociekła z nich woda. Rozłożyć cienką warstwą na ręczniku. Podobnie postąpić z liśćmi. Kiedy porzeczki wyschną, delikatnie zdjąć je z szypułek, nie tracąc soku. Wybrać tylko dojrzałe owoce, zmiażdżyć je drewnianą pałką w szklanym lub emaliowanym naczyniu. Masę przełożyć do słoika, dodać osuszone porwane liście, lekko zmiażdżony kminek. Składniki zalać wódką, słoik szczelnie zamknąć, wstawić do szafki na miesiąc. Po tym czasie przefiltrować przez czystą gazę, rozlać do butelek. Nalewkę z czarnej porzeczki beza cukru przechowywać szczelnie zamkniętą w ciemnym miejscu. Nalewka ma lekki smak kminku.

Artykuły powiązane:

Czarna porzeczka. Wartości odżywcze i właściwości lecznicze. 
Czerwona porzeczka. Wartości odżywcze i właściwości lecznicze.
Domowe przetwory z porzeczek bez cukru cz.2. 
Przepisy na domowe przetwory z czerwonych porzeczek bez cukru.

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Zasady przygotowywania przetworów na zimę zawarte są w artykule Jak przygotować w domu smaczne i zdrowe przetwory na zimę? 

Rady jak zamrażać czerwone porzeczki i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości i wygląd można przeczytać w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

Dodaj do zakładek Link.

5 odpowiedzi na „Domowe przetwory na zimę z czarnych porzeczek bez cukru

 1. Elżbieta mówi:

  WitamMam pytanie związane z dżemem z czarnych porzeczek bez cukru. Czy te odlożone 2-3szkl. dodaje do tych przetartych? I czy to co wychodzi po przetarciu to mus?
  Pozdrawiam, Elżbieta

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Tak, zarówno przetarte jak i całe podgrzewa sie razem. Z przetartych owoców po ugotowaniu powstaje mus. Można zmienić proporcje, dać więcej całych porzeczek.

 2. Martyna mówi:

  Po jakim czasie dżem zgęstnieje?

 3. Ala mówi:

  Zrobiłam dżem z sokiem z pomarańczy, pachniało bosko w całej kuchni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *