Mole spożywcze

Domowe szkodniki. Mole spożywcze w kuchni

 

Rady jak zapobiec zagnieżdżeniu się moli. Domowe sposoby na mole spożywcze

Mole_spozywcze_w_domu

Łatwo je przynieść z zakupami ze sklepu czy targu. Mole spożywcze rozmnażają się głównie w suchych składnikach spożywczych gromadzonych w kuchni i spiżarni (muesli, kasze, mąki, płatki zbożowe, otręby, ryż, makaron, orzechy, migdały, suszone owoce, ziarna słonecznika czy dyni, czekolada, herbata, przyprawy itp.) oraz w suchej karmie dla zwierząt domowych.
Przepoczwarzające się larwy moli można znaleźć także za meblami kuchennymi, w szczelinach, pod brzegiem pokrywek zamkniętych słoików z zapasami, w składowanym papierze i kartonie (nawet w opakowaniach na jaja). Aby całkowicie zwalczyć mole spożywcze w kuchni trzeba się napracować, dlatego lepiej zapobiegać pojawieniu się moli w naszym domu.

Jak zapobiec zagnieżdżeniu się moli spożywczych w kuchni?

  • Podczas robienia zakupów warto dokładnie obejrzeć opakowanie (zawierające mole ma często wygryzione dziurki) i kupować produkty w przezroczystym opakowaniu, które nie ukryje „dodatkowej” zawartości.
  • Nie warto robić dużych zapasów karmy dla zwierząt ani innych suchych środków spożywczych.

Domowe sposoby na mole spożywcze

  • Zakupione ziarna, płatki, orzechy i migdały przed przełożeniem do zamkniętych pojemników wysypać cienką warstwą na blachę i włożyć do rozgrzanego do temperatury 100°C piekarnika na kilkanaście minut. W ten sposób zastaną zabite niewidoczne w pożywieniu jaja.
  • Suchą żywność zamknąć szczelnie w przeznaczonych do przechowywania żywności pojemnikach (najlepiej przesypać do wyparzonych wrzątkiem i wysuszonych słoików).
  • Zawartość szafek kuchennych przeglądać co jakiś czas, półki myć wodą z szarym mydłem i dodatkiem octu.
  • Mole spożywcze nie rozmnażają się w niskich temperaturach i na zewnątrz pomieszczeń. Dlatego mąkę, płatki zbożowe, ryż i kaszę można przesypać do czystych, suchych słoików i szczelnie zamknięte wstawić do lodówki.

Jak zwalczyć mole spożywcze?

Aby pozbyć się moli spożywczych warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Półki szafek w kuchni opróżnić z zapasów, wymyć ciepłym octem, wysuszyć zostawiając otwarte drzwiczki mebli. Szczeliny i zagłębienia dodatkowo opryskać ciepłym octem, lub jeśli meble nie są lakierowane, ogrzać gorącym powietrzem z suszarki do włosów.
Szukając miejsca do przepoczwarzenia się, larwy moli spożywczych często chowają się na tylnej ścianie mebli lub pełzną po ścianie. Zza mebli łatwo je usunąć za pomocą długiej linijki owiniętej taśmą klejącą lepką stroną na zewnątrz.

Pożywienie zawierające larwy i oprzędy po prostu wyrzucić.

Suche środki spożywcze, które mogą zawierać jaja (np. sąsiadujące z zanieczyszczonymi produktami) szczelnie owinąć folią, włożyć na kilka dni do zamrażarki, wyłożyć na blachę i rozmrozić w piekarniku w temperaturze około 80°C. Przełożyć do wcześniej wyparzonych i osuszonych szczelnie zamykanych pojemników. Przed obróbką cieplną dokładnie wypłukać. Orzechy, migdały, nasiona słonecznika czy dyni, płatki zbożowe można podprażyć w piekarniku w temperaturze 100°C-150°C (mieszać od czasu do czasu, aby się nie przypaliły).

Artykuły powiązane:
Sprzątamy kuchnię. Jak utrzymać porządek i czystość w kuchni?
Jak zapobiec pojawieniu się moli ubraniowych i jak je wytępić?

Dodaj do zakładek permalink.

2 odpowiedzi na „Mole spożywcze

  1. RichardNRW mówi:

    Witam!no coz ja tez mialem przykra niespodzianke latal sobie to jeden to drugi molik po kuchni i nikt z nas w domu nie zwrocil uwagi ze ma to zwiazek z raz po raz pelzajacymi pod sufitem larwami,gdyz myslelismy ze larwy ze pojawily sie z pojemnika na smieci gdzie czyscilismy lesne grzyby.Zainteresowalem sie i polaczylem to zjawisko po przeczytaniu artykulu opatrzonego tytulem „Uwarzaj co przynosisz w produktach z Biedronki”skojarzylem to z wieksza iloscia zakupow robionych w tymze supermarkecie podczas urlopu w Polsce i fakt znalazlem larwy w makaronach,Lasane,oraz w bulkach ktore to suszylismy do ponownego urzycia….wyglada to obrzydliwie,nadmienie ze nie chce obwiniac w/w Discountu gdyz larwy mola byly rownierz na produktach z ALDI Süd wiec nie ma 100%-owej pewnosci skad pochodzi zainfekowany Produkt…zaczolem walke nie wiem z jakim efektem leczwiem ze bedzie mnie to troche kosztowac gdyz wiele produktow musialem wyzucic z uwagi na niepewnosc czy oby niema na nich jaj szkodnika…..dziadostwo akurat przed Swietami.Pozdrawiam wszystkich. Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *