Katar cz.2
Domowe sposoby na katar
Przepisy na napary z ziół, odwar, domowe krople do nosa i płukanie nosa
Herbaty ziołowe i odwary na katar
Kiedy katar rozwija się, pomocna będzie herbata ziołowa. Rozrzedzi tworzący się śluz i ułatwi mu wypłynięcie wraz z wirusami na zewnątrz.
Przeciwzapalnie działają zielona herbata, napar z imbiru, herbata rumiankowa, herbata z lipy, napar z szałwii, napar z tymianku lub kwiatów dzikiego bzu, który dodatkowo też rozrzedza wydzielinę i działa napotnie.
Herbata z rumianku na katar
Herbata z rumianku wzmacnia układ odpornościowy, działa przeciwbakteryjnie, kojąco i łagodzi procesy zapalne w drogach oddechowych.
Pomaga nie tylko na katar, także na kaszel i na ból gardła, wspomaga leczenie zapalenia zatok przynosowych i oskrzeli.
2 łyżeczki suszonych koszyczków rumianku zalać 200 ml wrzącej wody, przykryć i zostawić do naciągnięcia na 5-10 minut. Po tym czasie przecedzić. Pić kilka razy dziennie. Rumianek może wywołać reakcje alergiczne.
Napar z szałwii lekarskiej na katar
Łyżeczkę suszonych lub 2-3 łyżeczki świeżych liści szałwii zalać 250 ml wrzącej wody. Przykryć i zaparzać przez 5-10 minut. Przecedzić i wypić powoli ciepłą herbatę posłodzoną miodem. Pić 1-2 razy dziennie przez krótki czas. Herbaty z szałwii nie powinny pić osoby z hipotonią (za niskie ciśnienie), kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią.
Napar z kwiatów dzikiego bzu czarnego na katar
Pełną łyżkę suszonych kwiatów dzikiego bzu zalać 250 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 5 minut. Pić kilka porcji gorącego naparu codziennie. Herbata z kwiatów bzu czarnego działa silnie napotnie, dlatego trzeba pozostać w ciepłym pomieszczeniu, najlepiej w łóżku.
Napar z imbiru na katar (1)
Kawałek korzenia imbiru o długości 3-5 cm obrać ze skórki. Kremowy miąższ posiekać nożem, zalać litrem gorącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 5-10 minut. Po tym czasie przecedzić. Ciepły lub letni napar z imbiru można posłodzić miodem lub cukrem. Pić małymi łykami.
Napar z imbiru na katar (2)
Kawałek korzenia imbiru wielkości kciuka obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach lub posiekać nożem. Średnią soczystą cebulę pokroić w piórka, 3-4 ząbki czosnku zmiażdżyć nożem i pokroić. Składniki wsypać do garnka, dodać 3-4 goździki, zalać litrem wrzącej wody. Amatorzy ostrej kuchni mogą dodać chilli (porcję na czubku noża), jednak bardzo ostry napój może podrażnić delikatny żołądek. Gotować pod przykryciem przez 10 minut, następnie przecedzić i schłodzić. Lekko ciepły napar z imbiru przelać do szklanki, posłodzić miodem i wypić porcję. Resztę herbaty można przechowywać w lodówce, a przed wypiciem do odmierzonej porcji dodać trochę wrzątku. Imbiru nie powinno się długo gotować, ponieważ herbata z imbiru nabiera wtedy gorzkiego smaku. Kobiety w ciąży powinny unikać spożywania imbiru w każdej postaci.
Odwar z kory wierzby białej na katar
Odwar z kory wierzby białej łagodzi ból i działa przeciwzapalnie jak aspiryna, ponieważ zawiera naturalny kwas salicylowy.
Łyżeczkę rozdrobnionej kory wierzby białej (najlepiej zmielonej) zalać szklanką zimnej wody, doprowadzić do wrzenia. Po chwili odstawić i zaparzać pod przykryciem tylko przez 5 minut, przecedzić. Pić 3 filiżanki dziennie. Kory wierzby nie mogą używać osoby uczulone na kwas salicylowy, małe dzieci i kobiety w ciąży.
Domowe krople do nosa
Przygotowane w domu krople do nosa warto zastosować, jednak niektóre składniki mogą wywołać obrzęk u osób z nadwrażliwością na aloes, czosnek, cebulę. Jeśli po wprowadzeniu preparatu do nosa występuje silne pieczenie lub obrzęk, trzeba zrezygnować z ich stosowania. Zamiast wkraplania domowych kropli do nosa, można zanurzyć patyczek z watą i smarować błonę śluzową wewnątrz dziurek nosa lub włożyć do nich zmoczony gazik.
Sok z marchwi i oleju na katar, delikatny preparat
Wymieszać łyżkę świeżego soku z marchwi i łyżkę oleju słonecznikowego. Wkraplać po 3 krople soku z marchwi 4-5 razy dziennie. Dzieciom smarować błony śluzowe nosa sokiem za pomocą patyczków z wacikiem, kiedy są wysuszone i tworzą się strupy.
Czarna herbata i soda na katar, delikatny preparat
W łyżce świeżo zaparzonej czarnej herbaty rozpuścić odrobinę sody oczyszczonej (porcja na czubku noża). Wkraplać po 6 kropli kilka razy dziennie. Szczególnie skuteczne w początkowej fazie zapalenia błony śluzowej nosa.
Sok z cebuli i czosnku z miodem na katar
Łyżeczkę soku z czosnku i łyżeczkę soku z cebuli zmieszać z łyżką miodu. Przechowywać w zamkniętym pojemniku. 3 razy dziennie smarować błony śluzowe nosa za pomocą patyczków z wacikiem. Miód nawilża wysuszone śluzówki, sok z cebuli i czosnku zabija bakterie i wirusy. Jeśli sok jest zbyt ostry, można wąchać świeżo krojoną cebulę lub zmiażdżony czosnek.
Nalewka z rozmarynu na katar
Łyżkę pokruszonych suszonych igiełek rozmarynu zalać małą ilością oliwy lub oleju słonecznikowego i odstawić w zamkniętym pojemniku w szafce kuchennej na 24 godziny. Przecedzić. Wkraplać po 1-2 kropli do każdej dziurki 3-4 razy dziennie lub wkładać do dziurek zwilżone w nalewce gaziki.
Sok z cebuli i olej na katar
Wymieszać łyżkę soku z tartej cebuli i 2 łyżki oleju słonecznikowego. Zwilżyć wacik w mieszance i smarować nią błony śluzowe kilka razy dziennie.
Sok z cebuli na katar
Zwilżyć gaziki mieszanką łyżeczki soku cebuli i 2 łyżek ciepłej wody. Umieścić w otworach nosowych na 15 minut.
Świeży sok z aloesu na katar
2 kroplami soku z aloesu smarować 2-3 razy dziennie podrażnioną i wysuszoną śluzówkę każdego otworu nosowego i skórę wokół otworów. Sok z aloesu doskonale nawilża błony śluzowe. Sok z aloesu nie może dostać się do oczu! U osób wrażliwych może wywołać reakcje alergiczne. Preparatów z aloesu nie powinno się stosować u małych dzieci i kobiet w ciąży.
Płukanie nosa to dobry sposób na katar wirusowy, przewlekły i na katar sienny
Kiedy błony śluzowe nosa są suche warto je nawilżać, aby nie straciły swoich właściwości ochronnych. Najlepiej stosować sól fizjologiczną kupowaną w małych porcjach w aptece lub dłużej gotowaną i ostudzoną czystą wodą z kranu. Płukania nie powinno się przeprowadzać przy skaleczeniach wewnątrz nosa, stanach zapalnych otworów nosa, podczas krwawień z nosa. Woda powinna być letnia lub tylko lekko ciepła, ale nigdy gorąca ani zimna.
W szklance ciepłej wody dokładnie rozpuścić drobną sól kuchenną (porcja na czubku noża) i ostudzić. Wymieszać, przelać na dłoń. Jedną dziurkę w nosie zamknąć palcem, wciągnąć do nosa niewielką ilość wody drugą dziurką, wydmuchać. Tak samo przepłukać drugi otwór w nosie. Powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia.
Płukanie nosa przynosi ulgę nie tylko podczas kataru, przy kaszlu i przeziębieniu, lecz także w zapaleniu gardła i przewlekłym zapaleniu zatok, stanach zapalnych uszu, bólach głowy, dekoncentracji i niedotlenieniu, alergiach wziewnych. Częste codzienne płukanie nosa w celach profilaktycznych może prowadzić do krwawień.
Artykuły powiązane:
Katar cz. 1
Zapobieganie niebezpiecznym przemarznięciom i odmrożeniom cz. 1.
Zapobieganie niebezpiecznym przemarznięciom i odmrożeniom cz.2.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Domowe lecznicze napoje.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Kąpiele i inhalacje.
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Zmień nawyki!
Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą? Jesienne napoje wzmacniające.
Opryszczka wargowa. Domowe sposoby na „zimno”.
Domowe sposoby na kaszel.
Inne porady dotyczące dbania o zdrowie w kategorii Lecznicze przepisy.