Jak uniknąć urazów zimą?
Zimą trudno o utrzymanie równowagi nawet na prostej drodze. Najczęstszą przyczyną upadków są pośpiech i nieuwaga, a nawet ignorowanie odkrytego lodu na drodze. Niestety upadki kończą się nie tylko potłuczeniem, lecz również poważną kontuzją.
Najczęstsze skutki przewrócenia się to zwichnięcia, stłuczenia, zerwanie więzadeł, złamania stawów łokciowych i kolanowych, u dzieci złamanie obojczyka, u starszych ludzi złamanie kręgosłupa i szyjki kości udowej.
Na co trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć kontuzji zimą?
Odpowiednie buty
- Buty powinny być stabilne, wygodne, dopasowane do długości i szerokości stóp.
- Na pokryte lodem śliskie chodniki i drogi najlepsza jest szorstka i rowkowana podeszwa butów, która nie powinna być bardzo sztywna. Dobrze sprawdza się również giętka butów z elastomerów termoplastycznych. Najlepsza jest płaska podeszwa butów lub but z niskim, szerokim i kwadratowym obcasem.
- Zimą trzeba całkowicie rezygnować z wysokich obcasów, butów na koturnach, ze szpilek, gdyż nosząc je najłatwiej o upadek i urazy stawu skokowego, złamanie kostki. Im niższy i grubszy obcas, szersza podeszwa butów, tym jest bezpieczniej.
Ścieranie śliskiej podeszwy butów papierem ściernym, smarowanie jej klejem z piaskiem czy przyklejanie plastrów lub tkaniny, dają tylko krótkotrwały efekt lepszej przyczepności na lodzie.
Utrzymanie równowagi
Powinno się patrzeć pod nogi, stawiać całą powierzchnię stopy na podłożu, a mięśnie ciała, szczególnie nóg powinny być rozluźnione.
Należy unikać chodzenia po oblodzonym chodniku, zwłaszcza z ciężką torbą np. z zakupami trzymanymi w jednej ręce. Równomierne rozłożenie ciężaru w obu rękach powoduje większą stabilność. Kiedy mamy zajętą jedną rękę, lub trzymamy ręce w kieszeniach, bardzo trudno jest utrzymać równowagę na śliskim podłożu. Łatwo o upadek.
Podobnie przeszkadzają długi płaszcz zimowy lub futro, obszerne kaptury, powiewające na wietrze zbyt długie szale, torby na ramię na długim pasku. Dlatego warto zakładać wygodną kurtkę zimową i spodnie.
Seniorzy powinni zaopatrzyć się w stabilną laskę lub kij z ostrym końcem.
Podłoże
- Lepiej jest się trzymać wydeptanych ścieżek, pod cienką warstwą nieudeptanego śniegu może kryć się śliski lód.
- Najbardziej niebezpieczne są chodniki, przystanki autobusowe, schody przy wejściu do sklepów, stacji metra, domu. Tam zdarza się najwięcej upadków.
- Po pokrytym zamarzniętym śniegiem lub lodem chodniku trzeba chodzić, a właściwie przesuwać się jak na krótkich nartach – drobnym krokiem, na nogach lekko ugiętych w kolanach. Nigdy nie wolno biec, nawet jeśli mielibyśmy spóźnić się na autobus czy pociąg, gdyż grozi to nie tylko upadkiem, lecz nawet wpadnięciem pod środek transportu.
- Trzeba unikać chodzenia w miejscach o pochyłym podłożu, na których utrzymanie równowagi zimą graniczy z cudem. Lepiej ominąć wszystkie miejsca, w których łatwo o upadek, nawet jeśli trzeba wydłużyć drogę.
Śnieg, lód i sople
- Z drzew nadmiernie obciążonych śniegiem, mogą spadać połamane gałęzie. Lepiej lekko zboczyć z drogi prowadzącej pod drzewem, aby uniknąć uderzenia.
- Niebezpiecznie jest przy ścianach budynków i pod balkonami, z których mogą spaść na głowę sople lodu.
- Silny wiatr w połączeniu z marznącym śniegiem lub deszczem czasem powodują urazy oczu. Warto nosić ze sobą parasol, aby osłonić twarz lub przeczekać w bezpiecznym miejscu.
- Rzucanie kulkami z mokrego zbitego śniegu lub zawierającego kawałki lodu często prowadzi do bolesnych urazów oczu i twarzy.