Kompot dla zdrowia

Podaj świeży kompot do obiadu zamiast słodzonych napojów i kupionych soków! 
Do przygotowania kompotu używa się dojrzałe, dość jędrne owoce, bez śladów psucia i uszkodzeń mechanicznych. Kolor i smak gotowego napoju zależy od ich jakości. Świeże owoce i jagody są używane latem, a zimą suszone i mrożone. Aby zachować witaminy i smak owoców, gotuje się je pod przykryciem, krótko i na małym gazie. Kompot bez cukru jest zdrowym napojem dla każdego a zwłaszcza dla dzieci, seniorów i osób z nadwagą.
Kompot do obiadu przygotowuje się często z mieszanych owoców. Do jabłek szczególnie pasują gruszki, brzoskwinie, agrest, śliwki i suszone morele. Kompot malinowy często gotuje się z dodatkiem innych jagód: czarnych porzeczek, agrestu, jeżyn, truskawek lub z letnimi jabłkami. 
Kompot ze śliwek świetnie sprawdzi się przy obfitych posiłkach, poprawiając trawienie. Kompot z jabłek również poprawia trawienie, ma działanie wzmacniające a ugotowany z malinami doskonale gasi pragnienie w upalny dzień. Z kolei kompot z gruszek pomoże przy zaparciach, a kompot z rabarbaru pomoże przy wzdęciach. Kompot winogronowy dobrze gasi pragnienie po wysiłku fizycznym, a także pomaga usuwać z organizmu związki metali ciężkich. Kompot wiśniowo-truskawkowy pomaga w przeziębieniach.
Dla cukrzyków wskazany jest kompot z porzeczek, brzoskwiń, wiśni, mango, rokitnika, agrestu, gruszek, jabłek, śliwek, ananasów, truskawek. 
Alergicy mogą pić napój przygotowany z owoców, na które nie są uczuleni. Powinni też wykluczyć wykluczyć owoce alergizujące tj. cytrusy, truskawki i maliny. 
Podczas biegunki nie można pić napojów z owoców o działaniu przeczyszczającym, szczególnie. ze śliwek, rodzynek, moreli. 
W przypadku zatrucia przyda się kompot z suszonych owoców (suszone jabłka, rodzynki, suszone morele, suszone śliwki).
Podczas wymiotów można pić napój z suszonych owoców w małych ilościach, aby znormalizować przewód pokarmowy.
W przypadku zapalenia trzustki dozwolone są tylko niektóre rodzaje napojów: z owoców dzikiej róży, melonów, malin, truskawek, poziomek, jabłek odmian letnich, rodzynek i winogron,  jagód.
Pacjenci cierpiący na zapalenie żołądka muszą zrezygnować z picia kompotów ze świeżych owoców i jagód. Wskazane są napoje z suszonych owoców.  
Pacjenci z chorą wątrobą muszą odstawić napoje przygotowane z kwaśnych owoców i jagód.  
W przypadku infekcji wirusowych kompoty można spożywać tylko na zalecenie lekarza. Powinny to być lekkie napoje, takie jak suszone owoce z rumiankiem lub miętą.
Należy unikać spożywania napojów z owoców niedojrzałych!

Dobra rada: kompot najlepiej przechowywać w lodówce z zamkniętym szklanym słoiku a nie w garnku, w którym był gotowany. Należy go spożyć w ciągu 2 dni. 

Kompot jabłkowy – przepis podstawowy
Składniki na 5 porcji:
4 słodkie jabłka
4 plasterki cytryny
litr zimnej wody

Jabłka umyć, przekroić na pół, wyciąć gniazdo nasienne. Miąższ pokroić w kostkę, wsypać do garnka, zalać wodą, przykryć. Doprowadzić do wrzenia, gotować na małym gazie 3 minuty.  Odstawić przykryty garnek do ostudzenia. Przecedzony napój wlać do szklanek, dodać plasterki cytryny. 
Dobra rada: gotując kompot w zimnej porze roku, można dodać szczyptę cynamonu, wanilii i goździków, aby dodać aromatu i pikantnego smaku. Dla dzieci i chorych gotuje się go bez przypraw.

Kompot gruszkowy z cynamonem
Składniki na 4 porcje:
3 dojrzałe gruszki
3/4 l zimnej wody
ew. 1/4 łyżeczki cynamonu
Gruszki umyć, wyciąć rdzeń, pokroić w cienkie plastry. W garnku zalać wodą, przykryć i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć gaz, gotować przez 5 minut. Dodać cynamon, gotować przez kolejne 2 minut. Napój ostudzić pod przykryciem, przecedzić przed podaniem.
Dobra rada: kompot gruszkowy można dosłodzić sokiem z pomarańczy. W kompocie gruszkowym zachowane są właściwości antybakteryjne i bakteriobójcze gruszek. Napój działa silnie moczopędnie i odciąża układ krwionośny.

Rozgrzewający kompot z czarnych winogron i przypraw
Składniki na 5 porcji:
20 dag czarnych winogron
pączek goździka
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
litr zimnej wody
Umyć winogrona, wsypać do garnka, zalać litrem wody. Przykryć i doprowadzić do wrzenia. Dodać cynamon, goździki, zmniejszyć gaz i gotować 5 minut. Odstawić do ostudzenia, przecedzić. 
Dobra rada: kompot z czarnych winogron z jabłkami, napój będzie miał piękny jasny kolor. Natomiast ciemniejszego koloru doda garść aronii.

Kompot wieloowocowy 
Składniki na 5 porcji:
2 słodko-kwaśne jabłka
gruszka
kilka śliwek węgierek
garść owoców aronii
litr wody
Owoce wymyć. Owoce aronii wsypać do garnka, zalać litrem wody, przykryć i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć gaz, gotować kwadrans. Z jabłek i gruszek usunąć gniazda nasienne, pokroić na grubsze plasterki. Śliwki przekroić na pół, usunąć pestki. Owoce dodać do gotującej się wody z aronią, doprowadzić do wrzenia i gotować 3 minuty. Ostudzony i przecedzony napój przelać do szklanek.
Dobra rada: aronia da piękny kolor a śliwki węgierki gęstość. 

Kompot z jabłek, wiśni i mięty 
Składniki na 4 porcje:
2 jabłka
10 dag wiśni
łyżeczka suszonej mięty*
lub
1/2 łyżeczki cynamonu
3/4 l wrzącej wody

miód do smaku 
Owoce wymyć, jabłka pokroić w ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Pokroić w plasterki. Jabłka i wiśnie zalać w garnku wrzącą wodą, przykryć. Doprowadzić do wrzenia,  gotować 5 minut. Dodać miętę i cynamon, gotować minutę. Odstawić do zaparzenia. Ostudzony napój przecedzić,  ostudzić.  Przelać do szklanek, posłodzić miodem. 
*Kompot z miętą chłodzi w upał a z przyprawami korzennymi rozgrzewa w zimne dni. 

Kompot z truskawek bez gotowania
Składniki na 6 porcji:
1 kg truskawek ciemnych odmian
1,5 l wody
1/2 laski wanilii przekrojonej na pół
miód do smaku
Zagotować wodę w garnku. Truskawki wymyć, obrać, duże przekroić na pół. Do wrzątku wsypać truskawki, dodać laskę wanilii, przykryć i doprowadzić do wrzenia. Garnek zdjąć z ognia, wyjąć wanilię. Zostawić do ostudzenia pod przykryciem.
Truskawki po obróbce cieplnej nabierają goryczki. 
Dobra rada: ciemne truskawki dają napojom bogaty smak, 1-2 łyżki soku z cytryny ładniejszą barwę.

Kompot z moreli
Składniki na 5 porcji:
50 dag moreli
litr wrzącej wody 
Opłukać morele, przeciąć wzdłuż, usunąć pestki. Zagotować wodę w garnku, dodać morele, przykryć i doprowadzić do wrzenia. Gotować minutę. Garnek odstawić, napój studzić pod przykryciem. 
Dobra rada: morele powinny być twarde ale dojrzałe. Kompot z niedojrzałych moreli jest gorzki. 

Kompot ze świeżych jagód borówki brusznicy
Składniki na 4 porcje:
25 dag borówek
1 l wrzącej wody
cukier do smaku 
Jagody przebrać, opłukać. Wsypać do gotującej się wody w garnku, przykryć i doprowadzić do wrzenia. Garnek zdjąć z ognia i odstawić do ostudzenia.
Dobra rada: kompot z czarnych jagód wymaga posłodzenia.

Kompot z agrestu
Składniki na 5 porcji:
0,5 kg agrestu
litr zimnej wody
miód do smaku

ew. sok z cytryny
Agrest przebrać, opłukać, wsypać do garnka. Zalać wodą, przykryć i doprowadzić do wrzenia.  Gotować 3-5 minut, odstawić i ostudzić pod przykryciem. Przecedzić, posłodzić miodem. Sok z cytryny doskonale podkreśli smak napoju z agrestu. 
Dobra rada: cukier tłumi smak i aromat agrestu. 

Artykuły powiązane:
Kompot z suszu nie tylko na Wigilię.
Zdrowy kompot z truskawek na zimę.
Kompot z jabłek bez cukru na zimę. 
Spis przepisów na napoje zimne i rozgrzewające dla zdrowia znajduje się w zakładce Napoje. 

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Uwielbiam letnie kompoty aromatyczne i orzeźwiające. Chyba tylko my pijemy taki kompot, bo w innych krajach podawano nam gotowane owoce w syropie.

  2. Kompot to wspaniały niskokaloryczny napój gaszący pragnienie i taki zdrowy. Jabłka można łączyć z każdymi owocami, wychodzi wspaniały kompot dla rodziny.

  3. Rozumiem kompot dla chorego albo na święta jak ktoś lubi tradycje. Na co dzień piję soki i koktajle. Nawet babcie nie robią już kompocików dla wnuków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *