Zapobieganie obrzękom stóp i nóg

Proste rady jak zapobiegać obrzękom stóp, kostek i łydek


Zapobieganie obrzękom to nie tylko noszenie wygodnego obuwia i luźnych skarpet. Ważne jest nieobciążanie układu krążenia i stawów podczas wysiłku, a także podczas długiego siedzenia. Dieta, ruch i kąpiele wspierają prawidłową pracę naczyń krwionośnych. 

Skłonność do obrzęków stóp i obrzęków nóg mają osoby z nadwagą, o małych stopach, cierpiące na płaskostopie, noszące obcisłe buty lub buty na wysokim obcasie, przyjmujące niektóre leki, kobiety w ciąży, starsze osoby.
Jednak stale opuchnięte stopy i łydki, zaczerwieniona lub blada i zimna skóra mogą być symptomem poważnej choroby. Wtedy warto skonsultować objawy z lekarzem i nosić specjalne pończochy lub rajstopy przeciw żylakom.

Jeśli stopy puchną tylko w upał lub po wysiłku, można pomóc sobie samemu domowymi sposobami.

Przede wszystkim zrezygnować z noszenia na co dzień butów na wysokim obcasie zamieniając je na buty na płaskiej podeszwie lub na niewielkim obcasie (3-5 cm). Nosić wygodne buty z dostatecznie szeroką przednią częścią, aby wszystkie palce mogły być naturalnie ułożone.

Jak zapobiec obrzękom stóp i łydek?

  1. Stopy muszą odpocząć od butów. W pracy, w szkole, w domu zmienić je na wygodne i lekkie, a w czasie podróży najlepiej je zdjąć lub chociaż poluzować sznurówki czy zapięcia.
  2. Nie nosić ciasnych skarpet i skarpet ze ściągaczem, które utrudniają swobodny przepływ krwi i zwiększają opuchliznę. Wybrać luźniejsze bawełniane skarpety bez ściągacza.
  3. Wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminy A, C i E, selen, cynk, miedź i rutynę, która przyczynia się do wzmocnienia małych naczyń krwionośnych.
  4. Siedząc często prostować i podnosić nogi do pozycji poziomej, np. zakładając je na inne krzesło lub na biurko.
  5. Niekorzystne jest długie siedzenie, zwłaszcza ze zwisającymi, skrzyżowanymi, podkurczonymi lub założonymi na siebie nogami. Stopy powinny być oparte na podnóżku lub grubej książce.
  6. Nie siedzieć i nie stać długo w jednej pozycji, gdyż wtedy obciąża się nie tylko układ krwionośny lecz także stawy.
  7. Osoby wykonujące siedzącą pracę lub długo podróżujące powinny wykorzystywać każdą okazję, aby wstać i przejść się co jakiś czas.
  8. Wykonując pracę fizyczną, nawet w domu, nie wolno przeciążać stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. Zasada dotyczy nie tylko gorących dni.
  9. Odpoczywać leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami opartymi na poduszce na wysokości przynajmniej 15 cm powyżej poziomu serca. Przy okazji podkurczać palce i prostować. Nie powinno się jednak długo leżeć ani spać z poduszką pod nogami.
  10. Wieczorem masować skórę stóp i łydek wodą z prysznica w kierunku od stóp do kolan – najpierw letnią wodą, następnie chłodną (nigdy zimną). Skóra powinna sama wyschnąć.
  11. Zrezygnować z gorących pryszniców i kąpieli rozszerzających żyły.
  12. Przynajmniej raz dziennie energiczne wejść po schodach.
  13. Bardzo zdrowe jest pływanie i brodzenie w wodzie (najlepiej morskiej) z unoszeniem nóg jak czapla. Jeśli nie ma możliwości wyjazdu nad morze czy jezioro, można wykonywać ćwiczenia w letniej lub lekko chłodnej wodzie w wannie.

Jeśli nie ma lekarskich przeciwwskazań wykorzystać wolny czas na uprawianie fitnessu lub prostej gimnastyki, jazdy na rowerze, na rolkach czy łyżwach. Bardzo korzystny jest trucht lub marsz w tempie 3-5 km/h, a dla starszych osób spacer i proste ćwiczenia.

Gimnastyka stóp, masaż, kąpiele, okłady i kompresy poprawiają krążenie i łagodzą obrzęki stóp i łydek.

Artykuły powiązane:
Opuchnięte nogi. Gimnastyka i masaż.
Łagodzenie obrzęków stóp i łydek domowymi sposobami. Kąpiele i okłady.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Mam siedząca pracę i mi nogi często puchną. Lekarz mi wyjaśnił, że mięśnie łydki muszą często pracować i pompować krew do góry. I muszę nosić szersze buty. Dziękuję zaporady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *