Zapobieganie obrzękom stóp i nóg
Proste rady jak zapobiegać obrzękom stóp, kostek i łydek
Zapobieganie obrzękom to nie tylko noszenie wygodnego obuwia i luźnych skarpet. Ważne jest nieobciążanie układu krążenia i stawów podczas wysiłku, a także podczas długiego siedzenia. Dieta, ruch i kąpiele wspierają prawidłową pracę naczyń krwionośnych.
Skłonność do obrzęków stóp i obrzęków nóg mają osoby z nadwagą, o małych stopach, cierpiące na płaskostopie, noszące obcisłe buty lub buty na wysokim obcasie, przyjmujące niektóre leki, kobiety w ciąży, starsze osoby.
Jednak stale opuchnięte stopy i łydki, zaczerwieniona lub blada i zimna skóra mogą być symptomem poważnej choroby. Wtedy warto skonsultować objawy z lekarzem i nosić specjalne pończochy lub rajstopy przeciw żylakom.
Jeśli stopy puchną tylko w upał lub po wysiłku, można pomóc sobie samemu domowymi sposobami.
Przede wszystkim zrezygnować z noszenia na co dzień butów na wysokim obcasie zamieniając je na buty na płaskiej podeszwie lub na niewielkim obcasie (3-5 cm). Nosić wygodne buty z dostatecznie szeroką przednią częścią, aby wszystkie palce mogły być naturalnie ułożone.
Jak zapobiec obrzękom stóp i łydek?
- Stopy muszą odpocząć od butów. W pracy, w szkole, w domu zmienić je na wygodne i lekkie, a w czasie podróży najlepiej je zdjąć lub chociaż poluzować sznurówki czy zapięcia.
- Nie nosić ciasnych skarpet i skarpet ze ściągaczem, które utrudniają swobodny przepływ krwi i zwiększają opuchliznę. Wybrać luźniejsze bawełniane skarpety bez ściągacza.
- Wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminy A, C i E, selen, cynk, miedź i rutynę, która przyczynia się do wzmocnienia małych naczyń krwionośnych.
- Siedząc często prostować i podnosić nogi do pozycji poziomej, np. zakładając je na inne krzesło lub na biurko.
- Niekorzystne jest długie siedzenie, zwłaszcza ze zwisającymi, skrzyżowanymi, podkurczonymi lub założonymi na siebie nogami. Stopy powinny być oparte na podnóżku lub grubej książce.
- Nie siedzieć i nie stać długo w jednej pozycji, gdyż wtedy obciąża się nie tylko układ krwionośny lecz także stawy.
- Osoby wykonujące siedzącą pracę lub długo podróżujące powinny wykorzystywać każdą okazję, aby wstać i przejść się co jakiś czas.
- Wykonując pracę fizyczną, nawet w domu, nie wolno przeciążać stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. Zasada dotyczy nie tylko gorących dni.
- Odpoczywać leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami opartymi na poduszce na wysokości przynajmniej 15 cm powyżej poziomu serca. Przy okazji podkurczać palce i prostować. Nie powinno się jednak długo leżeć ani spać z poduszką pod nogami.
- Wieczorem masować skórę stóp i łydek wodą z prysznica w kierunku od stóp do kolan – najpierw letnią wodą, następnie chłodną (nigdy zimną). Skóra powinna sama wyschnąć.
- Zrezygnować z gorących pryszniców i kąpieli rozszerzających żyły.
- Przynajmniej raz dziennie energiczne wejść po schodach.
- Bardzo zdrowe jest pływanie i brodzenie w wodzie (najlepiej morskiej) z unoszeniem nóg jak czapla. Jeśli nie ma możliwości wyjazdu nad morze czy jezioro, można wykonywać ćwiczenia w letniej lub lekko chłodnej wodzie w wannie.
Jeśli nie ma lekarskich przeciwwskazań wykorzystać wolny czas na uprawianie fitnessu lub prostej gimnastyki, jazdy na rowerze, na rolkach czy łyżwach. Bardzo korzystny jest trucht lub marsz w tempie 3-5 km/h, a dla starszych osób spacer i proste ćwiczenia.
Gimnastyka stóp, masaż, kąpiele, okłady i kompresy poprawiają krążenie i łagodzą obrzęki stóp i łydek.
Artykuły powiązane:
Opuchnięte nogi. Gimnastyka i masaż.
Łagodzenie obrzęków stóp i łydek domowymi sposobami. Kąpiele i okłady.
Mam siedząca pracę i mi nogi często puchną. Lekarz mi wyjaśnił, że mięśnie łydki muszą często pracować i pompować krew do góry. I muszę nosić szersze buty. Dziękuję zaporady