Pierogi idealne

Jakie są składniki ciasta do pierogów? Jak zrobić ciasto na pierogi idealne? Jak długo ugniatać ciasto na pierogi? Dlaczego ciasto na pierogi musi odpocząć? Wałkowanie ciasta i lepienie pierogów. Dlaczego pierogi mrozi się przed gotowaniem? Mrożenie pierogów domowych. Jak gotować mrożone pierogi? Czy pierogi miesza się podczas gotowania? Jak długo gotuje się pierogi? Błędy popełniane podczas robienia pierogów…
Pierogi to jedno z ulubionych dań. Sekret ich sukcesu tkwi nie tylko w łatwości przygotowania, ale także w ich bogatym, niepowtarzalnym smaku. Pierogi idealne to odpowiednie składniki, starannie przygotowane ciasto, smaczny, soczysty farsz i odpowiedni sposób gotowania. 
Niezbędny sprzęt do zrobienia pierogów w domu to miarka, waga, sito do przesiewania mąki, miska emaliowana lub ze stali nierdzewnej, wałek do ciasta, blat do wałkowania ciasta. Do wykrojenia kół z ciasta wystarczy zwykła szklanka.

Jakie są składniki na ciasto do pierogów?
Do przygotowania idealnego ciasta na pierogi klasyczne potrzebne będą proste składniki: mąka, jaja, woda, sól.
Mąkę na ciasto dobieramy według własnego gustu: może być pszenna, orkiszowa, pełnoziarnista, gryczana, a nawet żytnia. Do ciasta na pierogi tradycyjnie stosuje się mąkę pszenną typu 450, 500 lub 650. Zapewnia ona niezbędną elastyczność i wytrzymałość ciasta.
Dodanie jajek do ciasta nadaje mu elastyczność i ładny kolor. Zwykle wystarczy jedno duże jajo na każde 50 dag mąki. Jajko można zastąpić olejem.
Aby poprawić smak, do ciasta dodaje się odrobinę soli. Ważne jest, aby nie przesadzić, aby ciasto nie stało się zbyt słone.

Czy można zrobić pierogi bezglutenowe?
Tak, jednak do użytku domowego należy szukać specjalnych mieszanek bezglutenowych. I trzeba pamiętać o tym, że ciasto bezglutenowe chłonie więcej wody.

Jak zrobić ciasto na pierogi?

Ciasto na pierogi klasyczne robione jest na wodzie. Zaczyna się od przesiania mąki, bez względu na to, jaką mąkę wybierzemy. Pomaga to pozbyć się grudek i zanieczyszczeń, ale przede wszystkim dotlenia mąkę, dzięki czemu ciasto na pierogi jest puszyste i łatwiejsze w obróbce. Jest to ważne przy mieszaniu mąki z wodą – mąka natychmiast nasyca się wodą, a ciasto łatwiej się wyrabia.

Przesianą mąkę w misce najpierw miesza się z solą, robi w środku wgłębienie i wbija do niego jajko. Ciągle mieszając dodaje się zimną wodę cienkim strumieniem. Dodaje się wodę lodowato zimną, aby ciasto było miękkie i elastyczne. W zależności od wielkości jajka, stopnia wilgoci w mące, potrzeba trochę więcej lub trochę mniej wody. Ilość wody i mąki reguluje się bardzo ostrożnie w trakcie ugniatania. Jeśli ciasto jest zbyt miękkie i mokre, dosypuje się odrobinę mąki i ponownie zagniata. Do suchego ciasta dodaje się wodę kropla po kropli, za każdym razem dokładnie wyrabiając ciasto.

Jak długo ugniata się ciasto na pierogi?
Ciasto najpierw wyrabia się w misce, następnie przenosi na blat. Zagniata się ciasto od krawędzi do środka. Ciasto powinno stać się gładkie, elastyczne i nie kleić się do dłoni. Jakość ciasta zależy od czasu ugniatania. Ciasto ugniata się na blacie przez co najmniej 10-15 minut.

Dobra rada: aby ciasto lepiej się wyrabiało blat posypuje się niewielką ilością mąki użytej do ciasta. Wtedy ciasto mniej przykleja się do blatu.

Dlaczego ciasto na pierogi musi odpocząć?
Z ciasta formuje się kulę, przykrywa ręcznikiem i odstawia na przynajmniej pół godziny w ciepłym miejscu (ale nie w słońcu czy bezpośrednio przy kaloryferze, bo wtedy ciasto wyschnie). Czas ten jest niezbędny, aby mąka całkowicie wchłonęła wilgoć i gluten napęczniał. Ciasto nieznacznie zwiększa swoją objętość, staje się gęstsze, miękkie i elastyczne. Nie rozwałkuje się cienko ciasta, które nie odpoczęło, ponieważ będzie zbyt suche lub zbyt lepkie. 

Dobra rada: gotowe ciasto jest gładkie, elastyczne, nie lepi się do dłoni.

Wałkowanie ciasta na pierogi 
Ciasto dzieli się na kilka części. Każdą trzeba rozwałkować na powierzchni posmarowanej olejem, kilkakrotnie obracając ciasto na drugą stronę. Ciasto kurczy się i nie jest łatwo go rozwałkować. Powinno mieć grubość około 2 – 2,5 mm. Cieńsze ciasto rozerwie się podczas lepienia, grubsze będzie miało niedogotowane brzegi. Gdy ciasto i farsz będą już gotowe, można przystąpić do lepienia pierogów.
Dobra rada: ponieważ rozwałkowane ciasto zaczyna wysychać już po 10 minutach lepiej rozwałkować mały kawałek, wyciąć koła i ulepić z nich pierogi.

Lepienie pierogów
Koła wycina się wygodnie szklanką. Ciasto od spodu pozostaje lekko wilgotne i lepkie, dlatego farsz kładzie się na tę stronę ciasta, która leżała na stole. Pierogi lepi się tylko suchymi rękami. Nie rozciąga się kawałków ciasta. Na środek każdego nakłada się niewielką ilość nadzienia (w czasie gotowania wytworzą się w nim soki z farszu) i zlepia palcami brzegi, nadając pierogowi kształt półksiężyca. Brzegi powinny być nieznacznie grubsze (co najmniej 3 mm), można je dodatkowo docisnąć widelcem, aby nie otworzyły się podczas gotowania. Nie ma potrzeby smarowania brzegów ciasta jajkiem czy masłem, chyba że jest z mąki bezglutenowej. Jeśli brzegi ciasta nie kleją się, wystarczy przesunąć po nich palcem zmoczonym w wodzie. Brzegi dużych pierogów do pieczenia można posmarować żółtkiem. 
Dobra rada: wycinając koła trzeba starać się wykorzystać całe ciasto. Resztki ciasta można rozwałkować ponownie, ale będzie twardsze. Dlatego z resztek robi się jeden większy pieróg.

Dlaczego mrozi się pierogi przed gotowaniem?
Świeże pierogi są delikatne, trzeba gotować je w niewielkich porcjach w bardzo dużej ilości wody. Ciasto mrożonych pierogów staje się gęstsze i mocniejsze, do gotowania wystarczy mniejsza ilość wody. 

Mrożenie
Świeże pierogi układa się luźno na tacy albo blasze lekko oprószonej mąką i wkłada do zamrażarki na 2-3 godziny. Dopiero po wstępnym zamrożeniu dzieli się je na porcje, wkłada do torebek foliowych. W temperaturze -18°C można je przechować do 6 miesięcy.

Dobra rada: pierogi należy jak najszybciej zamrozić, w przeciwnym razie soczyste nadzienie wsiąknie w ciasto i je rozklei. Nie powinno się zamrażać pierogów kilka razy, inaczej ciasto popęka.

Jak gotować mrożone pierogi?
Pierogi warto trochę rozmrozić przed gotowaniem, aby nie było zbyt dużej różnicy temperatur po włożeniu ich do gotującej się wody – wtedy mogą pęknąć. Dlatego wyjmuje się je z zamrażarki zaraz po nastawieniu wody w garnku i pozostawia na 5-10 minut w temperaturze pokojowej. Najlepiej rozłożyć je na macie silikonowej czy folii. Pierogi należy gotować w dużej ilości wody, w za małym garnku mogą się sklejać i rozrywać. Dlatego pierogi gotuje się w garnku trzykrotnie większym niż porcja pierogów.
Dobra rada: nie rozrywa się sklejonych pierogów, ponieważ wtedy się je uszkodzi!

Temperatura wody do gotowania pierogów
Pierogi należy wrzucać pojedynczo do osolonej, gorącej wody, prawie wrzącej. Wrzucone do zimnej wody skleją się i rozerwą podczas gotowania. Gotowanie pierogów na dużym ogniu w silnie wrzącej wodzie powoduje ich rozgotowanie, rozerwanie ciasta i wypłynięcie farszu.

Czy pierogi miesza się podczas gotowania? 
Nie ma potrzeby ciągłego mieszania pierogów podczas gotowania.
Około minuty po włożeniu ich do wody trzeba je ostrożnie wymieszać, żeby nie przywarły do dna garnka i nie skleiły się. Kiedy wypłyną na powierzchnię zdejmuje się pokrywkę, zmniejsza gaz.

Jak długo gotuje się pierogi?
Czas gotowania pierogów liczy się od tego momentu wypłynięcia ich na powierzchnię wody. Pierogi mrożone gotuje się około 6 minut. Jeśli były wcześniej krótko gotowane, wystarczą im 2-3 minuty gotowania/parzenia. Zbyt długo gotowane mają rozgotowane ciasto, często rozerwane.
Po tym czasie wyjmuje się je łyżką cedzakową na sito lub durszlak aby odcedzić nadmiar wody.

Błędy popełniane podczas robienia pierogów

Dlaczego ciasto na pierogi jest zwarte i twarde?
Do ciasta dodano wodę o temperaturze pokojowej a nie zimną.

Dlaczego ciasto na pierogi nie można rozwałkować, ciasto nie jest jest elastyczne?
W cieście jest za dużo mąki lub za dużo wody.

Dlaczego ciasta na pierogi nie można cienko rozwałkować?
Ciasto, które nie odpoczęło jest zbyt suche lub zbyt lepkie. 

Dlaczego ciasta na pierogi nie można rozwałkować, bo przykleja się do blatu i wałka?
Blat jest suchy, trzeba posypać go mąką lub natrzeć olejem.

Dlaczego trudno jest zlepić pierogi?
Nałożono za dużo farszu.

Dlaczego pierogi pękają podczas gotowania?
Przyczyną mogą być niewłaściwe proporcje składników ciasta. 
W pierogach jest za dużo farszu. Ciasto zostało nadmiernie rozciągnięte.
Zostały włożone do wrzątku zaraz po ulepieniu.

Dlaczego ciasto pierogów jest rozgotowane, pierogi rozklejają się? 
Czas gotowania pierogów był za długi. 
Pierogi wrzucono do zimnej wody.
Po ugotowaniu nie wyjęto pierogów z wody.

Dlaczego z pierogów spływa śmietana, masło a sos jest wodnisty?
Przyczyną jest nakładanie pierogów na talerz bezpośrednio z garnka, bez odsączenia ich na sicie.

Dlaczego nadzienie w pierogach jest suche i bez smaku?
Nie dodano do niego bulionu, roztopionego masła albo zimnej wody.
W pierogu jest szczelina przez którą wyciekł bulion.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *