Nie zapieraj się!

Proste rady jak zapobiegać zaparciom

Co to jest zaparcie? Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć i zwolnienia perystaltyki jelit? Jak zapobiegać zaparciom na co dzień? 
Zaparcie jest wtedy, gdy wypróżnienia następują rzadziej niż dwa razy w tygodniu, towarzysza im trudności a nawet ból, bo stolec jest twardy. Jeśli towarzyszą temu inne objawy, takie jak krew lub śluz w stolcu, przeciągający się ból żołądka lub jelit, należy skontaktować się z lekarzem. 
Zaparcia dotykają większość ludzi. Wiele kobiet doświadcza zaparć w ostatnich dniach miesiączki. Zatwardzenie występują częściej wraz z postępującym starzeniem się organizmu.

Rozróżnia się dwa rodzaje zaparć: spastyczne i atoniczne. Przy zaparciach spastycznych  dochodzi do wzdęć skurczów jelit  i ich stanów zapalnych.  Zaleca się dietę lekkostrawną z ograniczeniem błonnika w surowej postaci. W zaparciach atonicznych dochodzi do zwolnienia perystaltyki jelit, nadmiernego wchłaniania wody w jelicie grubym. Aby zapobiec zagęszczeniom masy kałowej, w tym przypadku stosuje się dietę bogatą w błonnik.

Najczęstsze przyczyny zaparć i zwolnienia perystaltyki jelit:

Aktywnosc_fiz


– zbyt mało błonnika w pokarmie,
 – za mało płynów w diecie,
 – za mało ruchu,
 – lęk i stres,
 – zmiany w nawykach żywieniowych,
 – niektóre leki, np. żelazo w tabletkach.


J
eśli zaparcia nie są leczone przez długi czas, to w jelitach może powstać stan zapalny. Zaparcia mogą spowodować poważne choroby odbytu.

Jak zapobiegać zaparciom?


Owoce_suszone1. Jeść więcej błonnika (surowe warzywa, śliwki, figi, morele, chleb z mąki pełnoziarnistej i zawierający ziarna, otręby pszenne, siemię lniane), pić jogurt i naturalną serwatkę. Błonnik nie tylko pozwala treści jelitowej uzyskać gładszą konsystencję, zapewnia również bardziej wyrównany poziom cukru we krwi, wpływa pozytywnie na stężenie lipidów we krwi i pomaga chronić przed rakiem jelita grubego. Błonnik ułatwia wypróżnienia tylko wtedy, gdy jest popijany dużą ilością wody, a jego nadmiar powoduje zatwardzenie treści w jelitach. Powinno się jeść więcej warzyw niż owoców.

2. Pić dużo płynów, szczególnie czystą wodę, regularnie przez cały dzień.
3. 
Ćwiczyć, masować brzuch, spacerować – wystarczy pół godziny dziennie. Ruch to zdrowie!
4. 
Starać się regularnie wypróżniać, lecz nigdy nie zmuszać do szybszego wypróżnienia!
5. 
Unikać pokarmów, powodujących zatwardzenie (biały chleb, wypieki, placki i naleśniki z białej mąki pszennej, biały ryż, duże ilości mleka i czekolady, kakao, kolorowe napoje gazowane, słodycze).
6. Stosować delikatne domowe środki pobudzające trawienie i pracę jelit, głównie zioła i przyprawy. Jeśli nie one pomogą, przyjąć leki przeczyszczające, lecz najpierw powinno się  skonsultować z lekarzem lub farmaceutą w aptece.

Artykuły powiązane:

 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *