Nalewki ziołowe na ból mięśni
Domowe sposoby na ból
Przepisy na domowe nalewki na ból mięśni, bóle stawów, bóle reumatyczne: nalewka z gorczycy, nalewka pieprzowa, nalewka ziołowa, nalewka owocowa, nalewka sosnowa, nalewka rozmarynowa, nalewka z chrzanu
Wcieranie specjalnie przygotowanej nalewki alkoholowej w skórę w celu rozgrzania obolałego miejsca i pobudzenia krążenia, to dobry domowy sposób na bóle mięśni po treningu, bóle stawów, bóle reumatyczne. Nalewki warto przygotować na 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem intensywnych treningów, pracy fizycznej w wakacje, na zapas przy częstych bólach mięśni i stawów. Gotowe już i przefiltrowane nalewki ziołowe najlepiej przelać do butelki z ciemnego szkła, szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce lub zamkniętej szafce w kuchni.
Lecznicza nalewka z gorczycy
Składniki
0,5 l wódki
pełna łyżka mielonych na proszek ziaren gorczycy
Zmielone ziarna gorczycy zalać wódką, zamknąć szczelnie butelkę i odstawić na 5-7 dni. Przed każdym użyciem wstrząsnąć. Nalewkę z gorczycy wcierać w bolące stopy, mięśnie klatki piersiowej i karku, następnie położyć się i przykryć ciepłą kołdrą i kocem. Wcierać nie dłużej niż przez 3-4 tygodnie.
Zastosowanie domowej nalewki z gorczycy: ból mięśni, ból stawów, bóle reumatyczne.
Lecznicza nalewka pieprzowa
Składniki
0,5 l wódki
20 ziaren czarnego pierzu
Całe ziarna zalać wódką, zamknąć szczelnie butelkę i odstawić na 2 tygodnie.
Nalewkę pieprzową wcierać w bolące stopy, dłonie, mięśnie klatki piersiowej i karku, następnie położyć się i przykryć ciepłą kołdrą i kocem. Wcierać nie dłużej niż przez 2 tygodnie.
Zastosowanie domowej nalewki pieprzowej: ból mięśni, bóle stawów, bóle reumatyczne.
Domowa nalewka ziołowa
Składniki
po 2 dag arniki, szałwii i hyzopu
250 ml domowej nalewki z jabłek lub pigwy albo gruszek (40%)
Zioła zalać nalewką w słoiku, zakręcić i zostawić na 2 tygodnie w szafce kuchennej. Przecedzić dokładnie przez gęste sitko, dodać wyciśnięty z liści alkohol. Przechowywać w szafce w kuchni. Aby nie powstały bolące zakwasy, nalewkę ziołową wcierać codziennie po treningu w miejsca, gdzie leżą najbardziej eksploatowane mięśnie.
Lecznicza nalewka owocowa (40%) na zakwasy
Składniki
1 kg zdrowych słodkich odmian owoców (jabłek, pigwy lub gruszek)
litr czystej wódki żytniej (lub 0,5 l spirytusu i 0,5 l ciepłej przegotowanej wody)
Nalewkę przygotowuje się bez cukru. Owoce wymyć w ciepłej wodzie, odrzucić ogonki, pokroić. Cząstki razem z gniazdami nasiennymi przełożyć do dużego słoika. Owoce zalać alkoholem. Słoik zakręcić i wstawić do szafki w ciepłej kuchni na 6 tygodni. Po tym czasie nalewkę owocową dokładnie przecedzić przez sito z nałożoną gazą. Przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce, najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu.
Lecznicza nalewka sosnowa
Składniki
2 dag suchych igieł sosny (najlepiej kosodrzewiny, sosny górskiej)
100 ml alkoholu 70% (czystą wódkę żytnią zmieszać ze spirytusem)
Igły zalać w niskim słoiku alkoholem, słoik dokładnie zamknąć. Postawić w ciemnym i ciepłym miejscu, np. w szafce kuchennej na 3-4 tygodnie. Przecedzić. Nalewkę sosnową wcierać 3-4 razy dziennie.
Zastosowanie domowej nalewki sosnowej: ból mięśni.
Lecznicza nalewka rozmarynowa
Składniki
5 g suszonych igiełek rozmarynu
100 ml alkoholu 70% (czystą wódkę żytnią zmieszać ze spirytusem)
Rozmaryn w słoiczku zalać alkoholem. Zamknięty słoik odstawić na 3-4 tygodnie w ciepłe miejsce. Przecedzić, nalewkę z rozmarynu wlać do buteleczki z ciemnego szkła. Wcierać w razie potrzeby. W czasie kuracji unikać promieni słonecznych.
Domowa nalewka z rozmarynu jest skuteczna na ból mięśni, bóle stawów, zmiany skórne.
Lecznicza nalewka chrzanowa
Składniki
100 ml czystej mocnej wódki żytniej lub koniaku
świeży korzeń chrzanu (ok. 4 cm)
Oczyszczony korzeń zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, wsypać do czystego i suchego słoiczka, zalać alkoholem. Słoik szczelnie zakręcić i zostawić w szafce w kuchni na 3 tygodnie. Przecedzić przez sitko o drobnych oczkach (można nałożyć dodatkowo gazę), nalewkę z chrzanu przelać do szklanej buteleczki z ciemnego szkła. W bolące stawy wcierać 10-12 kropli nalewki. Powierzchnia skóry, w która wciera się nalewkę chrzanową nie powinna być większa niż powierzchnia dłoni.
Jeśli wystąpi bardzo silne pieczenie, skórę natychmiast wymyć czystą wodą. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi!
Zastosowanie domowej nalewki chrzanowej: ból mięśni, bóle stawów, bóle reumatyczne.
Powiązane artykuły:
Ból mięśni po treningu, czyli co stosować na zakwasy? Chłodzenie i nacieranie.
Opóźniona bolesność mięśni.
Dieta zmniejszy ból mięśni.
Domowe sposoby na zakwasy po treningu. Kąpiele.