Domowe sposoby na kaszel. Napoje i syropy dla dzieci

Rady jak złagodzić kaszel u dzieci

 

Przepisy na napoje mleczne łagodzące kaszel i domowe syropy na kaszel dla dzieci 
Przygotowując w domu syrop na kaszel dla dzieci trzeba pamiętać, że każdy składnik może wywołać u dzieci uczulenie. Domowe sposoby łagodzące kaszel są szczególnie skuteczne, jeśli leczniczy napój i syrop dla dzieci zostaną podane już po pierwszych oznakach infekcji. Można je przygotować o każdej porze roku, lecz trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach pełnią tylko rolę pomocniczą w leczeniu. Infekcje rozwijają się u młodszych dzieci bardzo szybko, dlatego jeśli występuje nawet słaby kaszel, dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza.

Przepisy na napoje mleczne łagodzące kaszel u dzieci

Napój z mleka, miodu i chrzanu na kaszel
Kawałek korzenia chrzanu wymyć, zestrugać skórkę i zetrzeć go na tarce o bardzo drobnych oczkach. Wycisnąć sok. Do szklanki ciepłego mleka o temperaturze 38°C-40°C dodać łyżkę miodu o delikatnym smaku i łyżkę świeżo wyciśniętego soku chrzanu, wymieszać.
Podawać dziecku 3-4 razy dziennie po łyżeczce. Podczas kuracji zaleca się nie wychodzić z domu przez przez 2-3 dni.
Napój waniliowy na kaszel
Do szklanki przegotowanego mleka o temperaturze 38°C-40°C dodać 2 łyżki miodu i 1/4 łyżeczki wyskrobanych ze strąka ziaren wanilii. Dobrze wymieszać i pozostawić pod przykryciem na 20 minut.
Podawać dziecku łyżeczkę napoju 3-4 razy dziennie. Starsze dziecko może dostać łyżkę.
Napój z mleka i młodych pączków sosny lub jodły
0,5 l mleka zagotować w garnku, wsypać do niego łyżkę pokrojonych pączków, garnek szybko zdjąć z gazu. Zaparzać pod przykryciem przez godzinę.
Podawać 3 łyżki lekko podgrzanego napoju co 1-1,5 godziny. Pojedyncze porcje podgrzewać w kąpieli wodnej. Napój podawać kiedy dziecko zmarzło i zaczyna pokasływać.

Napój z jęczmienia na kaszel
2 dag jęczmienia zalać szklanką wody i gotować przez 20-30 minut. Podawać łyżkę odwaru 6 razy dziennie. Można posłodzić niedużą ilością miodu, dodać kroplę oliwy. Napój ułatwia odkrztuszanie.

Przepisy na domowe syropy na kaszel dla dzieci

 

Syrop z rzodkwi, syrop  na kaszel
2 bulwy czarnej rzodkwi dokładnie wymyć w ciepłej wodzie i wyszorować. W każdej wyciąć w miejscu, z którego wyrastają liście otwór w kształcie szerokiego klina. Wypełnić go płynnym miodem o delikatnym smaku lub cukrem pudrem. Rzodkiew postawić pionowo na talerzu w ciepłym miejscu na 4 godziny. Rzodkiew można wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 40°C-50°C. Wtedy uzyska się więcej syropu.
Z soku z rzodkwi, miodu lub cukru powstaje syrop, który można podawać dziecku co 2 godziny po 1-1,5 łyżeczki. Po wypiciu syropu do rzodkwi można jeszcze raz wlać miód lub wsypać cukier. Syrop z rzodkwi jest szczególnie skuteczny na początku choroby.

Syrop z igieł sosny, syrop na kaszel suchy 
Do małego rondelka wsypać 5 łyżeczek zmiażdżonych igieł sosnowych, zalać 2 szklankami wrzącej wody i zaparzać po przykryciem przez 3 godziny. Następnie podgrzać i gotować przez 3 minuty. Przecedzić, dodać 3 łyżki cukru i gotować mieszając, aż syrop zgęstnieje.
Ostudzony syrop podawać dziecku 5 razy dziennie po łyżeczce. Syrop z igieł sosny ma działanie wykrztuśnie.

Syrop z czosnku, syrop na kaszel
Z wody i cukru ugotować gęsty syrop. Po ostudzeniu, dodać kilka kropli świeżo wyciśniętego soku z czosnku.
Podawać dziecku po pół łyżeczki syropu z czosnku rano na pusty żołądek i między posiłkami.

Przepisy na syropy z cebuli dla dzieci w artykule Cebula.
Porady, domowe sposoby na infekcje można znaleźć w kategorii Lecznicze przepisy.

 

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. U mojej córki infekcje zawsze ciągną się, bo jest lekkim alergikiem. Kupuję tylko syropy przepisane przez lekarza, nigdy nie kombinuję sama w aptece. Ale na „wykończenie” i wzmocnienie zawsze podaję mleko z czosnkiem albo wanilią, domowy syropek z buraka i chrzan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *