Czereśnie. Wartości odżywcze i właściwości lecznicze

Jakie wartości odżywcze i zdrowotne właściwości mają czereśnie? 

Wartości odżywcze czereśni. Właściwości lecznicze czereśni. Przeciwwskazania do spożywania czereśni. Terapeutyczne przepisy: czereśnie i sok z czereśni na stres; suszone czereśnie na poprawę apetytu, na wzmocnienie w czasie infekcji; liście czereśni na artretyzm; ogonki czereśni na nadwagę, na obrzęki, na infekcję dróg moczowych; maseczka z czereśni na trądzik…

Wartości odżywcze czereśni
Świeże czereśnie mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie zarówno dzieci jak i dorosłych.
Czereśnie zawierają prowitaminę A, dużo witamin B1, B2, B3 i B5, witaminy C, E, K, P; dostarczają sporo fosforu, żelaza, wapnia, poza tym potas, sód, magnez, jod a nawet fluor. Ciemne odmiany czereśni zawierają najwięcej substancji wspierających mechanizmy obronne organizmu niż żółte.
Czereśnie są niskokaloryczne, składają się w prawie 90% z wody. Wprawdzie 10 dag świeżych czereśni dostarcza około 50 kcal, jednak czereśnie zawierają dużo węglowodanów (szczególnie żółte odmiany), głównie glukozy. Na raz nie powinno się jeść więcej niż 30 dag czereśni, a w ciągu dnia maksymalnie kilogram.
Czereśnie należą do tych nielicznych owoców, które nie podrażniają delikatnego żołądka dzieci. Zaleca się wprowadzać do diety dziecka najpierw jasne owoce czereśni, w formie kompotu lub przecieru.

Aby pozbyć się pestycydów czereśnie trzeba dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie przez godzinę wymoczyć w wodzie z dodatkiem sodki kuchennej.
Z czereśni przygotowuje się przetwory, jednak najwięcej wartości zachowają czereśnie mrożone i prawidłowo suszone (suszy się jasne czereśnie).

Właściwości terapeutyczne, lecznicze czereśni


Czereśnie mają działanie moczopędne
, dlatego są zalecane przy niektórych chorobach układu moczowego i obrzękach.
Pektyny (rozpuszczalny błonnik) zawarty w czereśniach oczyszczają organizm z metali ciężkich, szkodliwych produktów przemiany materii, są przydatne zarówno przy zaparciach jak i przy biegunce. Zawarte w nich kwasy hamują rozwój bakterii w jelitach. Czereśnie stymulują aktywność jelit, dlatego stosuje się je w leczeniu zapalenia jelita grubego i przy osłabionej perystaltyce jelit.
Ze względu na niską zawartość kwasów organicznych czereśnie po spożyciu nie powodują zgagi.
Czereśnie mają właściwości przeciwbólowe, zaleca się włączenie ich do diety w przypadku zapalenia stawów, reumatyzmu oraz przy bólach mięśni u osób aktywnych fizycznie.

Czereśnie mają dobry wpływ na gospodarkę hormonalną zarówno kobiet jak i mężczyzn. Powinny je spożywać zarówno kobiety w ciąży, stosujące tabletki antykoncepcyjne, cierpiące na nieregularne miesiączki jak i w okresie menopauzy.

Dieta bogata w czereśnie pomoże zmniejszyć ryzyko impotencji (szczególnie dotyczy to palących papierosy), ponieważ ma wpływ na produkcję hormonów płciowych u mężczyzn.
Seniorzy powinni spożywać codziennie nieduże ilości czereśni aby zapobiec gęstnieniu krwi oraz tworzeniu się skrzepów krwi.

Sok z czereśni i kompot z czereśni pije się na poprawę apetytu i trawienia.
Poza tym niesłodzony kompot z czereśni stosuje się jako delikatny środek wykrztuśny przy zapaleniu oskrzeli i tchawicy, a także przeciwgorączkowy i wzmacniający w przeziębieniu, chorobach zakaźnych i zapalnych.
Z czereśni przygotowuje się maseczki: jasne czereśnie kładzie się na suchą i wrażliwą skórę, natomiast ciemne odmiany są najlepsze dla cery normalnej i mieszanej.

W medycynie ludowej stosuje się także ogonki, liście i kwiaty czereśni zbierane z dziko rosnących drzew lub w małym przydomowym sadzie, gdzie nie stosuje się oprysków chemicznych.
Wywar z ogonków czereśni używa się jako środek moczopędny w leczeniu kamicy nerkowej i nadwagi. Napary i wywary z liści czereśni mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, stosuje się je w leczeniu chorób stawów i reumatyzmu. Obniżają ciśnienie krwi.

Kleik ze świeżych kwiatów i liści czereśni stosowany jest na rany, czyraki, ropnie jako środek przeciwzapalny, gojący rany.

Czereśnie. Terapeutyczne przepisy i przeciwwskazania do spożywania czereśni

Stosowanie domowych przepisów w czasie choroby i rekonwalescencji należy skonsultować z lekarzem. Nie wolno na własną rękę zwiększać proporcji i częstotliwości zażywania nawet roślinnych środków.

Sok z czereśni na zaparcia, słabe trawienie
Pić pół szklanki świeżego soku z czereśni kilka razy dziennie.

Czereśnie i sok z czereśni na stres
Codziennie spożywać szklankę czereśni lub pić kilka łyżek nierozcieńczonego soku z czereśni.

Sok z czereśni, bóle reumatyczne
Przez cały sezon codziennie pić 1/3 szklanki świeżo wyciśniętego soku z czereśni dla złagodzenia bólu.

Napar z suszonych owoców czereśni na poprawę apetytu, na wzmocnienie 
Do termosu wsypać 4-5 łyżki suszonych owoców czereśni jasnych odmian, zalać litrem wrzącej wody, zaparzać przez 5 godzin, przecedzić. Pić po pół szklanki naparu 3-4 razy dziennie przed posiłkiem, aby poprawić apetyt, a także jako środek wykrztuśny, przeciwgorączkowy, wzmacniający na przeziębienia.

Maseczka z czereśni na trądzik
Wymieszać 2 łyżki soku z czereśni z 2 łyżkami oleju brzoskwiniowego i łyżeczką łagodnego miodu. Mieszankę stawić do lodówki na kilka dni. Skórę dokładnie oczyścić, nałożyć maseczkę na kwadrans.

Oczyszczająca maseczka na twarz
Przetrzeć przez sitko świeże czereśnie i truskawki. Wymieszać w proporcji 1:1; maseczkę nałożyć na twarz, po kwadransie spłukać. Maseczka usuwa złuszczający się naskórek.

Wywar z liści czereśni na artretyzm
10 g świeżych liści czereśni zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i krótko gotować. Cały wywar pije się w kilku porcjach w ciągu dnia.

Napar z liści czereśni, zapalenie stawów
Szklanką wrzątku zalać 3 łyżki stołowe świeżych pociętych liści czereśni, zaparzać pod przykryciem przez 5 minut. Przecedzić, pić 3 razy po 1/3 szklanki naparu.

Ogonki czereśni mają właściwości moczopędne i oczyszczające organizm. Zawierają m.in. sole potasowe (wpływają na poprawne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, pracę mięśni) i flawonoidy (działają moczopędnie i rozkurczająco). Prawidłowo suszone ogonki czereśni zachowują swoje właściwości przez 2 lata.

Suszone ogonki czereśni i wiśni są sprzedawane we Francji, stosowane pomocniczo w leczeniu zapalenia dróg moczowych i zapalenia pęcherza moczowego, przy nadciśnieniu, w oczyszczaniu organizmu, w kuracjach odchudzających. Stwierdzono, że korzystnie wpływają na procesy trawienne i przy wzdęciach.
Napój z ogonków czereśni można przechować w chłodnym miejscu nie dłużej niż dobę.
Dobra rada: po 3 tygodniach picia naparu powinno się zrobić przerwę, aby nie obciążać nerek. Nie pić bez konsultacji z lekarzem przy niedociśnieniu, w kamicy nerkowej, w czasie ciąży i laktacji!

Orzeźwiająca herbata z ogonków czereśni pomocna przy leczeniu cukrzycy typu 2
Litrem wrzącej wody zalać 5 dag suszonych ogonków, zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Przecedzić, wypić w ciągu dnia w 3-4 porcjach po posiłku.

Wywar z ogonków czereśni z zieloną herbatą na nadwagę i uczucie ciężkich nóg
Łyżkę stołową suszonych ogonków czereśni zalać litrem zimnej wody na 12 godzin. Wodę z ogonkami doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu przez 10 minut. Odstawić pod przykryciem. Po 5 minutach wsypać 2 łyżeczki zielonej herbaty, zaparzać przez kwadrans i przefiltrować. Porcję wywaru z ogonków czereśni z zieloną herbatą pije się po każdym posiłku (rano, w południe i po południu).

Wywar z ogonków czereśni, infekcja dróg moczowych
Składniki
2 łyżki ogonków czereśni
25 dag wydrylowanych czereśni
jabłko
litr wody
Napełnić garnek wodą, wsypać suszone ogonki czereśni. Wodę doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu przez 3 minuty. Następnie dodać wydrylowane czereśnie i pokrojone jabłko. Zaparzać przez 10 minut, przecedzić. Wywar wypić w dawkach w ciągu dnia.

Moczopędny wywar z ogonków czereśni na zapalenie pęcherza
2 łyżki suszonych ogonków czereśni zalać 400 ml wrzącej wody, gotować na małym ogniu nie dłużej niż kwadrans. Zdjąć z ognia i po 10 minutach przecedzić. Pić po pół szklanki wywaru z ogonków czereśni 3-4 razy dziennie.

Uwagi i przeciwwskazania do spożywania czereśni

  • Spożycie czereśni z innymi produktami (za wyjątkiem fermentowanych produktów mlecznych) lub jako deser zaraz po posiłku może spowodować zwiększoną fermentację i wzdęcia. Dotyczy to nie tylko tłustych i mięsnych potraw. Lepiej jeść czereśnie na pół godziny przed głównym posiłkiem. Z tych samych powodów czereśni nie powinno się popijać wodą ani mlekiem.
  • Zarówno świeże jak i suszone czereśnie mają właściwości przeczyszczające, dlatego nie zaleca się spożywania czereśni przez pacjentów cierpiących na niedrożność jelit.
  • Osoby o wrażliwym żołądku powinny spożywać kompoty z czereśni.
  • Ciemne czereśnie są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i dzieci do trzech lat, ponieważ mogą powodować alergie.
  • Diabetycy mogą spożywać czereśnie po konsultacji z lekarzem. Słodkie czereśnie zawierają dużo węglowodanów, które znacząco wpływają na poziom glukozy we krwi.
  • Tylko w niewielkich ilościach można spożywać czereśnie przy zapaleniu błony śluzowej żołądka (nadkwasocie), wrzodzie żołądka i wrzodzie dwunastnicy.
  • Naparów i wywarów z liści czereśni nie powinny pić osoby cierpiące na niedociśnienie.

W artykule „Przetwory z czereśni bez cukru na zimę” znajdują się przepisy na dietetyczne przetwory z czereśni bez cukru, bez słodzików i kwasku cytrynowego na zimę: kompot z czereśni, sok z czereśni, czereśnie w soku…

Rady jak mrozić czereśnie znajdują się w artykule „Mrożenie owoców jagodowych na zimę”.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Mamy dwie duże czereśnie na działce i pomyślałam sobie że ususzę ogonki na herbatę „ogonkową”. Jaki ma smak? Nie lubię trawiastego smaku zielonej herbaty i mam obawy że nie wytrzymam tej kuracji.

    1. Napar i wywar z ogonków czereśni ma owocowo-kwaśny, orzeźwiający smak. Można je też zaparzać z miętą, czarną herbatą, albo bez dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *