Zamrażanie owoców jagodowych na zimę

Zasady mrożenia owoców jagodowych na zimę


Rady jak mrozić agrest, czarne jagody, czarny bez, dziką różę, głóg, jarzębinę, jeżyny, maliny, porzeczki, poziomki, truskawki, winogrona, wiśnie, owoce rokitnika, owoce wiciokrzewu i inne owoce jagodowe na zimę, aby pozostały
całe, smaczne i nie straciły swojego koloru.
Przepisy na jagodowe owoce mrożone w cukrze na zimę, jagodowe owoce mrożone w soku własnym z cukrem na zimę, jagodowe owoce mrożone w syropie na zimę, puree z owoców jagodowych mrożonych z cukrem lub bez cukru, mrożony niskosłodzony sos z owoców jagodowych

Do zamrażania przeznacza się tylko świeże, zdrowe, w pełni dojrzałe, ale nie przejrzałe owoce bez uszkodzeń. Powinno się zamrażać owoce jak najszybciej po zebraniu. Zawsze trzeba je oczyścić z twardych, zielonych i suchych końców, delikatnie lecz dokładnie wypłukać i osuszyć rozłożone na papierowym ręczniku. Owoce jagodowe, które mają mocniejszą skórkę, mogą być zamrażane w całości, delikatne owoce lepiej zamrażać w postaci rozdrobnionej (puree), jako sok lub w całości w przygotowanym syropie.
Im krótszy jest czas zamrażania owoców, tym mniejsze są kryształki lodu powstałego podczas zamrażania owoców jagodowych i ich delikatna skórka nie pęka. Poza tym są mniejsze straty smaku, konsystencji, barwy oraz soku podczas rozmrażania owoców. Dlatego delikatne owoce powinno się zamrażać szybko, w najniższych temperaturach zamrażarki (poniżej -25°C), na tacy w pojedynczej warstwie przykryte folią, aby jagody nie sklejały się ze sobą. Po zamrożeniu po 1-2 dniach owoce przenieść do szczelnie zamykanych pojemników lub foliowych woreczków do zamrażania.
Miękkie owoce jak maliny, truskawki najlepiej jest przechowywać w zamrażarce w szczelnie zamkniętych pudełkach. Twardsze owoce jak np. porzeczka, żurawina można przechowywać w woreczkach do zamrażania, z których trzeba usunąć powietrze. Opakowanie konieczne szczelnie zamknąć, podpisać zawartość i wyraźnie napisać datę zamrożenia produktu. Temperatura nie niższa niż -18°C w zamrażarce jest uważana za najbardziej korzystna dla przechowywania mrożonych owoców jagodowych.  Powinno się wykorzystać je w ciągu 8-10 miesięcy.
Warto także zamrozić sok z owoców jagodowych na zimę w formie kostek lodu lub w małych pojemnikach o pojemności nie większej niż 0,5 l. Ma on większą wartość niż sok kupiony w sklepie. Jeśli jest sporo miejsca w zamrażarce zamrażać własne mieszanki owoców na kompot. Czas gotowania mrożonych owoców jagodowych jest 2-3 razy krótszy niż czas gotowania świeżych owoców.

Owoce mrożone w cukrze na zimę
Owoce mrożone mają często zaskakująco kwaśny smak, delikatne owoce jagodowe delikatne rozpadają się po rozmrożeniu. Dlatego zamraża się je z cukrem. Cukier pomaga zachować smak, kolor owoców jagodowych oraz ich kształt po rozmrożeniu. Cukier chroni przed stratami witaminy C podczas rozmrażania owoców. Przed zamrożeniem owoce jagodowe posypuje się drobno zmielonym cukrem w ilości około szklanki cukru na litr owoców i miesza się przez delikatne potrząsanie. Owoce w cukrze najlepiej zamrażać w niższej temperaturze, niż wynosi temperatura przechowywania, tj. -32°C do -40°C, aby zamroziły się równomiernie.

Owoce mrożone w soku własnym z cukrem (truskawki, maliny, jeżyny) na zimę
Owoce umieścić w płytkim pojemniku, zasypać cukrem (30 dag cukru na 1 kg owoców jagodowych) i umieścić w lodówce na 2-3 godziny, aby puściły sok. Następnie nie zamykając pojemnika, umieścić je w zamrażarce. Następnego dnia pojemnik szczelnie zamknąć, podpisać i umieścić w zamrażarce do przechowywania.

Owoce mrożone w syropie na zimę
Owoce jagodowe z twardszą skórką można zamrozić w syropie. Słodki syrop zapobiega rozpadaniu się owoców po rozmrożeniu. W litrze wrzącej wody rozpuszcza się 40 dag cukru i studzi. Do syropu można dodać sok z cytryny, który dodatkowo zapobiega ciemnieniu owoców. Chłodnym syropem zalewa się drobne owoce w płaskim naczyniu i wstawia do lodówki na 6-8 godzin na najzimniejszą półkę, dopiero po tym czasie do zamrażarki. Po 1-2 dniach pojemnik można zamknąć i podpisać.

Puree z owoców jagodowych mrożonych bez cukru
Szczególnie delikatne owoce jagodowe takie jak truskawki, maliny, czarne porzeczki, rokitnik, czarny bez można zmielić przed zamrożeniem. Najpierw je wypłukać, przebrać, osuszyć na papierowym ręczniku. Suche zmielić (można dodać niewiele soku z cytryny aby nie ciemniały), przełożyć do małych zamykanych pojemniczków i zamrozić. Puree z owoców jagodowych można zamrozić w pojemnikach na kostki lodu, a następnie kostki przełożyć do zamykanego pojemnika (oszczędzamy miejsce w zamrażarce).

Puree z owoców jagodowych mrożonych z cukrem 
Aby owoce zachowały kolor i nie były kwaśne, zmieloną masę ucierać z cukrem (10-20 dag cukru na 1 kg słodkich owoców, 30-40 dag cukru na 1 kg kwaśnych), aż cukier się rozpuści. Zmielone owoce utarte z cukrem przełożyć do plastikowych pojemników, szczelnie zamknąć, podpisać i włożyć do zamrażarki. Po zamrożeniu masa owocowa jest miękka, można z niej przygotować sos do naleśników, lodów, ciast z serem i deserów mlecznych.

Niskosłodzony sos z owoców jagodowych mrożonych z cukrem 
Z wielu owoców jagodowych – malin, truskawek, poziomek, porzeczek, jagód, jeżyn, agrestu – można przygotować niskosłodzony sos do zamrożenia na zimę. Po przebraniu i oczyszczeniu owoce wymyć w misce, osuszyć z wody na sicie i zmielić blenderem, szybko przetrzeć przez sito o drobnych oczkach. Dodać niewielką ilość cukru (2 łyżki drobnego cukru lub 4 łyżki cukru pudru na 0,5 l jagód), masę utrzeć. Kiedy cukier rozpuści się sos przelać do małych szczelnie zamykanych pojemników. W zimie porcje sosu wykorzystuje się do przygotowania lodów, potraw z serem, napojów mleczno-owocowych i innych deserów. W ten sposób przygotowane owoce jagodowe smakują jak świeże.

Jak mrozić agrest?
Do zamrażania wybrać dobrze dojrzałe średniej wielkości owoce agrestu w kolorze żółto-zielonym. Usunąć suche i zielone części, umyć i wysuszyć. Przygotowane owoce wsypać do płytkiego pojemnika (warstwa o grubości max. 2-3 cm), delikatnie potrząsnąć i umieścić w zamrażarce na 1-2 dni. Zamrożone owoce przesypać do foliowych woreczków do mrożenia i umieścić w zamrażarce.

Jak mrozić czarne jagody na zimę?
Ponieważ po zebraniu nieuszkodzone czarne jagody mogą być przechowywane krótko w lodówce, warto je zamrozić. Jagód borówki czernicy nie myje się przed zamrożeniem, tylko czyści z liści, odrzuca pomarszczone i zniszczone. Następnie jagody wysypuje się w jednej warstwie na tacę wyłożoną papierowym ręcznikiem i umieszcza w zamrażarce na minimum godzinę. Zamrożone jagody przesypać do pojemnika i przechowywać w zamrażarce przez 8-9 miesięcy. Jagody borówki brusznicy warto zamrozić w chłodnym syropie z cukru, aby nie straciły kształtu i smaku.

Jak mrozić czarny bez?
Owoce czarnego bzu ostrożnie zdjąć grzebieniem, odrzucić pomarszczone, niedojrzałe, rozgniecione owoce. Zdrowe i dojrzałe wysypać bez mycia na tacę w jednej warstwie i zamrozić. Następnego dnia przełożyć do pojemnika i przechowywać w zamrażarce. Można zamrozić także całe kiście czarnego bzu. Mrożone owoce czarnego bzu po zagotowaniu wykorzystuje się do barwienia i aromatyzowania kompotów i soków.

Jak mrozić dziką różę?
Owoce dzikiej róży mogą być zamrożone w zamrażarce w formie puree lub wywaru. Szybko zamrożone i przechowywane w temperaturze poniżej -15°C zawierają więcej witaminy C niż suszone. Przed mrożeniem dojrzałe owoce umyć, usunąć końce, przeciąć owoce na pół i usunąć pestki. Kilka razy umyć, aby całkowicie usunąć kłujące włoski.
Owoce dzikiej róży zamrożone w formie puree
Oczyszczone owoce dzikiej róży zmielić, przełożyć do foliowych woreczków do mrożenia, szczelnie zamknąć, podpisać i umieścić w zamrażarce.
Mrożony wywar z dzikiej róży
Oczyszczone owoce dzikiej róży gotować w emaliowanym lub szklanym garnku pod przykryciem przez 20 minut. Odcedzić wywar przez drobne sito, przetrzeć owoce, zmieszać z wywarem i ponownie przecedzić i przetrzeć. Wywar z przetartymi owocami dzikiej róży  wlać do foremek na lód, zamrozić. Po 1-2 dniach kostki przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika.

Jak mrozić głóg?
Głóg mrozi się na tacy przykrytej folia lub od razu w woreczkach ułożony w cienkich warstwach. Nawet zamrożony w bardzo niskich temperaturach głóg nie traci swoich właściwości leczniczych, dlatego można go wykorzystać do przygotowania zdrowotnych napojów w czasie zimy.

Jak mrozić jarzębinę?
Owoce jarzębiny powinno się wypłukać, wysuszyć na papierowym ręczniku. Oberwane jagody zamrażać na tacy w pojedynczej warstwie. Można zamrażać kiście jarzębiny.

Jak mrozić jeżyny?
Wybrać zdrowe, nieuszkodzone i dojrzałe owoce, opłukać i wysuszyć na papierowym ręczniku. Jeżyny wsypać do pojemnika, zasypać cukrem, lekko potrząsnąć. Pojemnik szczelnie zamknąć ipodpisać.

Jak mrozić maliny na zimę?
Jeśli w malinach są larwy chrząszczy, można się ich pozbyć mocząc maliny przez kwadrans w zimnej słonej wodzie (w litrze wody rozpuścić łyżkę soli). Zebrać larwy, które wypłyną na powierzchnię, maliny ostrożnie opłukać zimną wodą. Maliny osuszyć rozkładając je na papierowym ręczniku. Suche maliny zamrażać rozkładając pojedynczą warstwę owoców na tacy, nie powinny stykać się. Po 1-2 dniach przełożyć do pojemników. Maliny zamrożone w całości można przechowywać do 12 miesięcy, puree z malin przez 10 miesięcy.

Jak mrozić porzeczki?
Dobrze umyte porzeczki zdjąć z szypułek (można zamrażać także całe grona), wysuszyć na stole. Osuszone zamrażać luźno rozłożone w jednej warstwie na tacy, aby po zamrożeniu zachowały naturalny kolor i smak. Zamrożone porzeczki przesypać po 1-2 dniach do foliowych woreczków do mrożenia, szczelnie zamknąć. Okres przechowywania w zamrażarce wynosi 12 miesięcy. Delikatne porzeczki najlepiej zamrozić w formie puree lub soku w małych pojemnikach.

Jak mrozić poziomki na zimę?
Poziomki zamraża się tak jak truskawki.

Jak mrozić owoce rokitnika?
Do zamrożenia wybrać czyste jagody rokitnika nie pobrudzone spadzią. Powinny mieć przynajmniej 5 mm długości. Owoce rokitnika najlepiej zamrozić w formie puree lub przecieru. Owoce rokitnika zmielić, przetrzeć przez sito, aby pozbyć się pestek, utrzeć z cukrem. Puree z owoców rokitnika zamrażać w małych porcjach w foliowych woreczkach do mrożenia lub w pojemniku na kostki lodu (po 1-2 dniach przenieść do zamykanych pojemników).

Jak mrozić truskawki na zimę?
Wybrać zdrowe, dojrzałe, twardsze truskawki. Owoce wymyć, osuszyć z wody na sicie. Zdjąć ogonki. Truskawki najlepiej zmielić z cukrem (4-5 płaskich łyżek cukru na 1 kg truskawek), bo zamrożone bez cukru są wyjątkowo kwaśne. Truskawki zmielone z cukrem przełożyć do foliowej torebki do zamrażania, szczelnie zamknąć, podpisać i umieścić w zamrażarce. 

Jak mrozić owoce wiciokrzewu?
Duże, zdrowe i dojrzałe jagody umyć w letniej bieżącej wodzie, wysuszyć na rozłożonym ręczniku. Owoce wysypać na tacę w warstwie o grubości 2-2,5 cm i zamrozić. Po 2 dniach zamrożone owoce wiciokrzewu przesypać do foliowej torebki do zamrażania.

Jak mrozić winogrona na zimę?
Do mrożenia wybiera się ciemne odmiany winogron. Owoce winorośli można zamrażać w pojemnikach ułożone cienką warstwą, lub całe kiście w torebkach.

Jak mrozić wiśnie?
Wybrać zdrowe i dojrzałe wiśnie. Przed zamrożeniem wymyć, osuszyć na papierowym ręczniku, usunąć ogonki, ewentualnie ostrożnie wydrylować. Zamrażać ułożone w cienkiej warstwie, zamrożone przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika lub foliowej torebki do zamrażania. Można zamrażać także suszone wiśnie.

Jak rozmrażać owoce jagodowe?
Stopniowe rozmrażanie pozwoli lepiej chronić witaminy i inne składniki odżywcze. Takie rozmrażanie owoców trwa od 10 do 18 godzin. Zamrożone owoce jagodowe najlepiej rozmrażać w lodówce (owoce zamrażane bez cukru można polać miodem). Nie powinno się ich ogrzewać, rozmrażać w temperaturze pokojowej ani zasypywać cukrem. Do przygotowania kompotu, ciast i deserów owoców jagodowych nie trzeba rozmrażać.

Rady jak przechowywać owoce, warzywa, produkty spożywcze i resztki potraw znajdują się w zakładce Szkoła gotowania. Przechowywanie żywności.

Dodaj do zakładek permalink.

2 odpowiedzi na „Zamrażanie owoców jagodowych na zimę

  1. Kinia mówi:

    Witam. Dziś dostałam maliny ale już niestety zasypane cukrem, jest tego dużo i część chciałabym zamrozić. Czy mogę takie maliny w cukrze przesyłać do pojemniczka i zamrozic?

    • Mama Dobra Rada mówi:

      Oczywiście, że tak. Maliny można zamrozić w porcjach całe i zalane własnym sokiem lub zmielone (można je nawet przetrzeć przez sitko) w formie do robienia kostek lodu. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *