Sałatki z białej kapusty na zimę bez octu

Biała kapusta do słoików na zimę


Wkładamy do słoików delikatne i ostre sałatki z kapusty bez octu na zimę. Przepisy kulinarne:
– sałatka z kapusty, pomidorów, słodkiej papryki i marchwi bez octu z olejem,
– słodka sałatka z kapusty, słodkiej papryki i marchwi bez octu z olejem,
– sałatka z kapusty, słodkiej papryki i marchwi z olejem bez octu,
– sałatka z kapusty, słodkiej papryki, jabłek bez octu i bez oleju,
– ostra sałatka z kapusty, pomidorów, słodkiej papryki i czosnku bez octu i bez oleju.

Sałatkę z kapusty na zimę przygotowuje się w październiku, po przymrozkach, kiedy kapusta jest słodsza. Kapusta bez octu zachowuje swoje walory smakowe, a dodanie utrwalających ją przypraw powoduje, że  sałatka na zimę nie psuje się.
Sałatka z kapusty, pomidorów, marchwi, słodkiej papryki na zimę bez octu
Składniki
2 kg poszatkowanej kapusty białej 
5-6 dużych twardych pomidorów
5-6 strąków słodkiej czerwonej papryki
4 duże marchewki
2 grube pory
250 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego (szklanka)
sól do smaku

Pomidory i paprykę dokładnie wymyć, wyciąć zielone części. Paprykę pokroić w cienkie plastry, pomidory zmielić. Marchewki wyszorować, obrać i wypłukać, zetrzeć na tarce. Pory oczyścić, odciąć piętkę korzeniową i zieloną część. Białą część wypłukać, pokroić w cienkie krążki. Pomidory, paprykę i por przełożyć do dużego garnka, wlać olej i doprowadzić do wrzenia. Mieszać. Dusić na małym ogniu przez około 5 minut, a następnie dodać poszatkowaną kapustę i gotować mieszając przez kolejne 10 minut. Gotującą się sałatkę szybko przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zakręcić. Słoiki postawić do góry dnem do ostygnięcia.

Słodka sałatka z kapusty, papryki i marchwi na zimę bez octu
Składniki:
2 kg poszatkowanej kapusty białej 
2 kg słodkiej papryki czerwonej i pomarańczowej
2 kg marchwi
1 kg cebuli
3 szklanki oleju roślinnego
4 łyżki soli
2 pełne łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
Warzywa dokładnie wymyć, oczyścić. Marchew oskrobać i wypłukać, zetrzeć na grubej tarce. Paprykę pokroić w wąskie, krótkie paski. Paprykę, marchew i kapustę wymieszać łyżką w dużej misce z pozostałą częścią soli, przykryć i pozostawić na 12 godzin. Cebulę pokroić w drobną kostkę, wymieszać w miseczce z łyżeczką soli, przykryć i pozostawić na 12 godzin. Po tym czasie odlać sok z warzyw. Do warzyw dodać olej, pieprz i dobrze wymieszać. Składniki przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Wstawić do rondla z letnią wodą, podgrzewać na średnim ogniu. Kiedy woda zacznie falować, zmniejszyć gaz, słoiki wciąż podgrzewać (litrowe przez 15-20 minut). Po tym czasie wyjąć z wody i postawić do góry dnem. Przed podaniem sałatkę doprawić sokiem z cytryny i siekaną cebulką ze szczypiorem.

Sałatka z kapusty, słodkiej papryki i marchwi – sałatka na zimę bez octu
Składniki
1,5 kg poszatkowanej kapusty białej 
80 dag słodkiej papryki czerwonej 
80 dag marchwi
0,5 kg pora (tylko biała część)
1, 5 szklanki oleju jadalnego
2 łyżki soli kamiennej bez jodu
łyżeczka mielonego pieprzu
Przygotować jak słodką sałatkę (przepis wyżej).

Sałatka z kapusty, papryki, jabłek na zimę bez octu i bez oleju
Składniki:
2 kg poszatkowanej kapusty białej 
1 kg kwaśnych jabłek (najlepiej będzie kwaśny różnorodność)
1 kg słodkiej papryki czerwonej, pomarańczowej 
1 kg twardych i mięsistych pomidorów
0,5 kg marchwi
2-3 pory
natka selera korzeniowego do smaku
2,5-3 łyżki soli kamiennej niejodowanej
ziarna czarnego pieprzu lub ziela angielskiego
liście laurowe
Poszatkowaną kapustę wsypać do miski, posolić, wymieszać łyżką. Miskę przykryć i odstawić w chłodnym miejscu na 2-3 godziny, aby puściła sok. W tym czasie przygotować słoiki i składniki sałatki. Warzywa dokładnie wymyć w ciepłej wodzie, odłożyć do osuszenia.
Marchew wyszorować, oskrobać i opłukać. Gotować przez 5 minut, aż przestanie być chrupka, ale nie miękka. Ostudzić i pokroić w słupki. Cebulę pokroić w niegrube pół-plasterki. Jabłka obrać, odrzucić gniazda nasienne, pokroić w plasterki. Paprykę oczyścić z twardych, zielonych części i z pestek, miąższ pokroić w paski. Pomidory oczyścić z twardych części, pokroić w ósemki, białą część pora pokroić w cienkie krążki. W misce wymieszać łyżką kapustę, marchew, por, paprykę i jabłka.
Na dno każdego słoika wsypać kilka ziaren pieprzu lub ziela angielskiego, po 1-2 liście laurowe, położyć pokrojonego pomidora. Włożyć wymieszane warzywa, przygnieść je łyżką. Brzegi słoików wytrzeć do sucha. Szczelnie zakręcone słoiki wstawić do rondla z letnią wodą (woda powinna sięgać do połowy wysokości słoika), podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować, zmniejszyć gaz i wciąż gotować (słoiki litrowe przez 30-35 minut). Po tym czasie słoiki wyjąć z wody, postawić dnem do góry do ostudzenia. Następnego dnia wynieść do zimnej piwnicy.

Ostra sałatka z kapusty, pomidorów, słodkiej papryki i czosnku na zimę bez octu, bez oleju
Składniki
5 kg pomidorów
2,5 kg poszatkowanej kapusty białej 
0,5-1 kg czerwonej papryki słodkiej 
25 dag czosnku
pęczek natki selera korzeniowego
czarny pieprz
sól do smaku
Warzywa i koperek dokładnie wymyć, osuszyć z wody. Pomidory pokroić na ćwiartki, gotować przez 35 minut. Paprykę pokroić w paski, włożyć do osobnego garnka, dodać kilka łyżek wody, gotować przez 10 minut. Dodać kapustę, drobno posiekaną natkę selera, wsypać sól, pieprz i gotować przez 10 minut. Połączyć składniki, zagotować mieszając. Dodać czosnek pokrojony w grube plasterki, gotować go nie dłużej niż przez 3 minuty. Wrzącą sałatkę nałożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zakręcić. Słoiki postawić do góry dnem, okryć kocykiem do ostygnięcia.
Rada: Zamiast natki selera można pokroić 2-3 pęczki koperku lub dodać kilka liści laurowych.

Rady jak kisić kapustę na zimę można przeczytać w artykule Kiszenie kapusty w domu cz.1., a przepisy na kiszoną kapustę zebrane są w artykule Kiszenie kapusty w domu cz. 2.

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, bez octu i bez soli znajduje się na stronie Przetwory. 

Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *