Przechowywanie żywności w domu. Warzywa (Lista J-K)

W jaki sposób wybierać świeże i zdrowe warzywa?


Jak długo można przechowywać warzywa w domu, aby pozostałe świeże i wartościowe? Po czym poznać, że warzywa są świeże, dojrzałe i zdrowe: jarmuż, kabaczki, kalafior, kalarepa, kapusta biała, kapusta brukselka, kapusta czerwona, kapusta pekińska, kapusta szpiczasta, kapusta włoska, koperek, koper włoski czyli, fenkuł, karczochy, kukurydza…

Jak przechowywać jarmuż?
Świeże liście są twarde, chrupkie i zielone. Rośliny ze zwiędniętymi, suchymi lub żółtawo zabarwionymi czubkami są nieświeże i mało wartościowe.
Trzeba pamiętać o tym, że przy konwencjonalnej uprawie jarmużu stosuje się bardzo dużo pestycydów.
W całości jarmuż można długo przechować w lodówce. Z czasem traci ciemnozielony kolor. Odcięte (niemyte) liście trzeba koniecznie włożyć do szuflady lodówki i spożyć w ciągu 2-5 dni. Mokre liście szybko zaparzają się i żółkną. Jarmuż bardzo szybko traci dużo witaminy C, trzeba go spożyć jak najszybciej. Liście można zamrozić przed uprzednim obgotowaniem we wrzącej wodzie przez 3 minuty. Mrożone liście jarmużu zachowują wszystkie wartości odżywcze.

Jak przechowywać kabaczki?
Świeży kabaczek ma jasnozielony kolor, miękką, nieuszkodzoną skórę, soczysty i jędrny miąższ, niedojrzałe nasiona.
Kabaczki można przechować w lodówce w papierowej torebce przez 10-12 dni, później tracą smaku i odżywcze właściwości.

Jak przechowywać kalafiora?
Główka kalafiora powinna być twarda, gęsta, ciężka, otoczona miękkimi zielonymi liśćmi. Świeży kalafior jest aromatyczny, ma jędrne zielone liście i soczystą łodygę. Należy unikać kalafiorów z otwartymi różyczkami, żółto-brązowymi plamami, ze zwiędłymi liśćmi, żółknącymi lub brązowiejącymi końcówkami liści, oraz kalafiorów zupełnie bez liści. Starszy kalafior ma nieprzyjemny i ostry smak. Odmiana romanesco (zielona) ma więcej witaminy C niż biały kalafior.
Przechowywany w słonecznym pomieszczeniu żółknie. Świeży kalafior można przechować przez 2-5 dni w ciemnym, chłodnym i suchym pomieszczeniu lub przez tydzień w lodówce (wcześniej usunąć grube liście i łodygę). Jest wrażliwy na działanie etylenu, szybko więdnie i przebarwia się, dlatego powinien być osobno przechowywany. Różyczki kalafiora można zamrozić po uprzednim blanszowaniu. Przed obróbką termiczną nie rozmrażać.

Jak przechowywać kalarepę?
Powinno się wybierać kalarepki z niedużymi jabłkami, o średnicy do 7,5 cm, gdyż duże są zazwyczaj zdrewniałe, zbyt twarde i niesmaczne. Skórka powinna być gładka i błyszcząca, nie popękana, liście intensywnie zielone, jędrne i bez przebarwień. Lekko wydłużony kształt świadczy o tym, że kalarepa była gęsto sadzona, lecz nie straciła na smaku.
Po odcięciu liści kalarepę uprawianą w gruncie przez 3 tygodnie można przechować w lodówce lub chłodnym i ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 2-4°C. Kalarepa ze szklarni poleży w takich warunkach przez 5-7 dni. Powinno się najpierw usunąć liście, które można przechować w szufladzie lodówki najwyżej przez 2 dni, a jabłko owinąć w wilgotny płócienny ręcznik. Po przekrojeniu kalarepy należy powierzchnię cięcia przykryć folią spożywczą, aby kalarepa nie wyschła i szybko zużyć. Zamrożona kalarepa zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Po zamrożeniu można przechowywać ją nawet przez pół roku. Przed zamrożeniem pokrojoną kalarepę blanszować przez 3 minuty, aby podczas rozmrażania nie zmieniła koloru na szary i nie straciła swojej struktury.

Jak przechowywać kapustę białą? 
Świeżość kapusty można poznać po miejscu cięcia łodygi. Nie powinno być zbyt wysuszone i zabarwione na jasnoszary kolor. Głąb powinien być odcięty w odległości 1-3 cm od nasady liści. Liście zdrowej i świeżej kapusty lśnią, nie powinny być pogryzione ani zgniecione. Liście z żółknącymi lub brązowiejącymi końcami świadczą o tym, że kapusta jest zbyt stara. Głowa kapusty powinna być duża.
Biała kapusta przechowywana w jasnym pomieszczeniu zmienia kolor na jasnozielony, a zielona kapusta przechowywana w ciemności na biały kolor. 
Trzeba pamiętać o tym, że przy konwencjonalnej uprawie kapust stosuje się bardzo dużo pestycydów, dlatego przed spożyciem trzeba odrzucić głąb, zewnętrzne liście i nerwy.
Pokrojoną drobno kapustę można zamrozić, ukisić, zakonserwować z przyprawami w roślinnym oleju lub oliwie.

Jak przechowywać kapustę brukselkę?
Powinno się wybierać małe główki brukselki o wielkości orzecha włoskiego, twarde, zwarte, intensywnie zielone i zamknięte. Miejsce cięcia powinno być czyste i białe. Starsze mają rozchylone i żółknące liście, intensywny, ostry smak i zapach. Zbierana po przymrozkach ma lepszy smak.
Przechowywana w cieple szybko żółknie i więdnie, traci aromat i witaminy. Kapusta brukselka poleży w lodówce najwyżej przez 4-6 dni. Główki można zamrozić na 1-2 miesiące. Przed zamrożeniem brukselkę trzeba oczyścić, dokładnie opłukać chłodną wodą, odciąć głąb i blanszować przez 2-3 minuty. Przechowywana z owocami szybko więdnie.

Jak przechowywać kapustę czerwoną?
Należy wybierać twarde główki z matowo błyszczącymi czerwono-fioletowymi i ściśle przylegającymi liśćmi. Powinny być bardzo ciężkie, miejsce cięcia na łodydze świeże.
Cała główka poleży w lodówce przez 2 tygodnie. Większe ilości przechowuje się wraz z korzeniami powieszone pojedynczo w piwnicy. Łatwo gnije po zgnieceniu i w kontakcie z innymi warzywami i owocami, dlatego musi być przechowywana osobno i pojedynczo.

Jak przechowywać kapustę pekińską?
Główka powinna być zamknięta, liście jędrne, zwarte, bez ciemnych plam. Końcówki liści nie mogą być zwiędnięte.
Opakowana w folię z drobnymi otworami poleży w ciemnym chłodnym pomieszczeniu nawet przez 2 tygodnie, bez folii przez tydzień. Nie powinna być przechowywana z owocami, gdyż pod wpływem etylenu szybko psuje się. Po napoczęciu powinno się ją przechowywać wyłącznie w lodówce i zużyć w ciągu dwóch dni. Po krótkim blanszowaniu liści można ją zamrozić na 4 miesiące.

Jak przechowywać kapustę szpiczastą?
Liście kapusty szpiczastej powinny być zielone, jędrne bez plam i żółtych przebarwień, miejsce cięcia świeże.
Owinięta w wilgotny ręcznik kapusta szpiczasta poleży w lodówce przez 2-3 dni.

Jak przechowywać kapustę włoską?
Liście powinny być miękkie, ale jędrne i bez ciemnych palm i żółknących brzegów. Przy lekkim naciśnięciu główki słychać lekkie skrzypnięcia.
Gorzej przechowuje się niż biała kapusta. Wczesne odmiany można przechowywać w lodówce przez 5-7 dni, późniejsze przez 10-14 dni. Po krótkim blanszowaniu pokrojonych liści i zamrożeniu kapusta zachowuje wszystkie właściwości odżywcze.

Jak przechowywać koperek?
Koperek powinno się przechowywać wyłącznie w lodówce w lekko wilgotnej foliowej torebce z dziurkami lub zawinięty w wilgotny ręcznik kuchenny, daleko od chłodzącej płyty. Tak przechowywany koperek zachowa aromat i ładny wygląd przez kilka dni. Zamrożony koperek nie traci smaku.

Jak przechowywać koper włoski, fenkuł?
Trzeba wybierać mniejsze, twarde, białe lub bladozielone bulwy bez przebarwień i plam. Nawet lekko zgniecione, uszkodzone bardzo szybko się psują. Liście powinny być sztywne i ciemnozielone. Fenkuł z więdnącymi lub brązowymi zewnętrznymi liśćmi, zasuszonym miejscem cięcia był zbyt długo przechowywany – jest suchy i zdrewniały.
Po zakupie odciąć łodyżkę i liście, zawinąć je razem z bulwą w wilgotny ręcznik kuchenny lub włożyć do lekko wilgotnej foliowej torebki z dziurkami. Tak można przechowywać je w szufladzie lodówki przez 7-10 dni. Fenkuł bardzo szybko traci witaminy i aromat. Można go zamrozić pokrojony w plastry, zarówno świeży jak i blanszowany.

Jak przechowywać karczochy?
Najsmaczniejsze są w okresie maj-czerwiec oraz październik-listopad. Świeże są ciężkie, jędrne i twarde, bez suchych czy brązowych końców. Oliwkowo-zielone liście powinny tworzyć zamknięty pąk, tylko zewnętrzne liście mogą być lekko odchylone. Ściśnięte w dłoni delikatnie skrzypią. Koniecznie powinny mieć łodygę. Im świeższa łodyga, tym dłużej pąk pozostaje świeży.
Najlepiej spożyć je w dniu zakupu. Owinięte wilgotnym ręcznikiem poleżą przez tydzień w szufladzie lodówki.

Jak przechowywać kukurydzę?
Należy wybrać kolby pełne, całkowicie owinięte czystymi, zielonymi i świeżymi liśćmi. Powinny mieć nieduże zęby. Najbardziej wartościowa jest zerwana w fazie mlecznej.

(przechowywanie warzyw)

Rady jak przechowywać warzywa zawarte są w cyklu artykułów Przechowywanie żywności w domu. Warzywa.
Rady jak prawidłowo przechowywać w lodówce i w zamrażarce owoce, mięso, jaja, resztki potraw, produkty spożywcze znajdują się w zakładce Przechowywanie żywności.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Zamroziłam koperek w pudełku i zrobiła się z tego twarda i nieestetyczna bryła, chyba nie nadaje się do mrożenia

    1. Z opłukanego koperku trzeba dobrze strzepnąć wodę, rozłożyć gałązki na ręczniku kuchennym aby wyschły. Suchy pokroić i wymieszać z niejodowaną solą. Dopiero teraz można przełożyć go do pudełka, szczelnie zamknąć i zamrozić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *