Przechowywanie żywności w domu. Warzywa (Lista M-P)

W jaki sposób wybierać świeże i zdrowe warzywa?


Jak długo można przechowywać warzywa w domu, aby pozostałe świeże i wartościowe? Po czym poznać, że warzywa są świeże, dojrzałe i zdrowe: marchew, ogórki, papryka, pasternak, patisony, pieczarki, pietruszka, pomidory, por…


Jak przechowywać marchew?

Świeże korzenie powinny być średniej wielkości, twarde, chrupkie, nie wiotkie i mieć równą i gładką, równomiernie pomarańczową skórkę bez plam i zielonych przebarwień na końcu. Świeża marchew w pęczkach ma soczystozieloną sztywną nać. Najsmaczniejsza marchew ma ostry koniec.
Marchew nabiera gorzkiego smaku, kiedy jest przechowywana razem z dojrzałymi owocami wytwarzającymi etylen (szczególnie jabłkami, gruszkami), pomidorami lub ziemniakami. Powinna leżeć wyłącznie w szufladzie lodówki lub lekko chłodnej wilgotnej piwnicy w temperaturze 2-4°C. Przed więdnięciem zabezpieczy ją odcięcie natki, a przed wysychaniem wilgotny papier lub wilgotny ręcznik kuchenny. Nie powinno się jej myć, ponieważ szybko powstają na niej plamy, ani owijać w folię, ponieważ wtedy gnije. Młoda marchewka w pęczkach po usunięciu natki pozostanie świeża w chłodzie i ciemności nawet przez 10 dni, letnia marchew po umyciu najwyżej przez 3 tygodnie, a jesienne odmiany przez kilka miesięcy. Marchew można zamrozić na 8-10 miesięcy. Wcześniej trzeba ją wyszorować, obrać, pokroić i blanszować przez 3 minuty. Marchew można zakonserwować w słoiku na zimę.

Jak przechowywać ogórki?
Świeże ogórki są twarde i mają niepomarszczoną skórkę,  aromatyczne, soczyste i mają niedojrzałe nasiona. Do kiszenia powinno się wybierać świeże ogórki z niewytartymi „kolcami”.
Świeże ogórki najlepiej przechowają się owinięte w wilgotny ręcznik w ciemniej i chłodnej piwnicy w temperaturze około 12°C, z dala od owoców i warzyw (szczególnie pomidorów), aby nie zmiękły i nie straciły aromatu. Ogórek jest bardzo wrażliwy na działanie etylenu. Źle znosi niską temperaturę panującą w lodówce, w dolnej szufladzie ogórki poleżą przez tydzień. Przekrojonego ogórka trzeba spożyć w ciągu 1-2 dni. Ogórków raczej nie zamraża się, ponieważ tracą na wyglądzie. Amatorzy świeżego zapachu ogórka w zimie mogą je zetrzeć na tarce i zamrażać w małych porcjach.

Jak przechowywać paprykę?
Świeża papryka ma gładką lśniącą skórkę, jest mięsista, soczysta i aromatyczna. Ponieważ jest silnie opryskiwana pestycydami, dlatego powinna by przed spożyciem dokładnie myta. Czerwona papryka ma więcej witaminy C i karotenu, zielona jest bogata w krzem.
Słodka i ostra papryka jest bardzo wrażliwa na zimno i nie powinna być przechowana w lodówce. W ciemnym, chłodnym miejscu w temperaturze 10°C można przechować paprykę nawet przez miesiąc. Przykryta wilgotnym kuchennym ręcznikiem jest bardziej trwała. W lodówce jest zbyt zimno dla papryki, w dolnej szufladzie poleży najwyżej przez 5-7 dni, a w pokojowej temperaturze zaczyna więdnąć po 2-3 dniach. Zielona papryka może dojrzewać zmieniając barwę na czerwoną. Świeża czerwona papryka przechowuje się lepiej niż zielona. Ostrą papryczkę chili suszy się przez 4-6 tygodnie. Zarówno słodka jak i ostra papryka po oczyszczeniu i pokrojeniu nadaje się do mrożenia i domowych przetworów. Paprykę chili można włożyć z ziołami do oleju.

Jak przechowywać pasternak?
Korzenie świeżego pasternaku łatwo się łamią, mają napiętą skórkę. Należy wybierać nie grube, sztywne korzenie o białym lub kremowym zabarwieniu i długości do 20 cm. Duże i grube  często łykowate i służą jako karma dla zwierząt. Pasternak zbierany przed przymrozkami smakuje jak marchew z ziemniakami. Pasternak zbierany po przymrozkach ma korzenny i słodkawy aromat, smak przypominający seler, lubczyk i orzechy. Nie jest łatwo odróżnić korzeni pasternaku od pietruszki, są one jednak większe (20 cm – 30 cm) i grubsze i nie mają nasady liści.
Korzenie pasternaku łatwo wysychają podczas przechowywania. Niemyte poleżą w suchym pomieszczeniu o temperaturze 2°C przez kilka miesięcy. Owinięty w lekko wilgotny ręcznik papierowy pasternak można przechować w szufladzie w lodówce przez 2-3 tygodnie. Pasternak można zamrozić na rok po uprzednim blanszowaniu przez 3-5 minut.

Jak przechowywać patison?
Należy wybierać patisony z nieuszkodzona skórką i nasadą łodygi, inaczej popsują się szybko. Duże patisony mają gorszy smak niż mniejsze i trzeba je przed spożyciem ubrać ze skórki.
Patisony można przechować w chłodnym pomieszczeniu tylko przez kilka dni.

Jak przechowywać pieczarki?
Należy wybierać całkowicie białe, małe pieczarki z zamkniętymi kapeluszami i krótkimi trzonkami. Długo przechowywane pieczarki mają kremowy kolor, otwarte kapelusze i wydłużone trzonki. Poza tym są włókniste, przebarwiają się podczas gotowania. Duże pieczarki mogą zawierać duże stężenia nawozów i pestycydów.
Pieczarki można przechować w otwartym pojemniku w lodówce przez 2 dni. Oczyszczone i pokrojone zamraża się w małych porcjach.

Jak przechowywać pietruszkę?
Korzenie świeżej pietruszki są sztywne, kremowo-białe, mają napiętą skórkę i nie zaschniętą nasadę liści.
Korzenie pietruszki bez natki można długo przechowywać w szufladzie lodówki. W ciemnej, wilgotnej i chłodnej piwnicy poleżą w piasku przez wiele miesięcy. Natkę przechowuje się w lekko wilgotnym woreczku foliowym w lodówce z daleka od chłodzącej płyty. Natka nie powinna być zmoczona wodą ani leżeć zgnieciona. Świeżą natkę pietruszki można zasuszyć lub zamrozić po pokrojeniu i zmieszaniu z solą. 

Jak przechowywać pomidory?
Świeże i dojrzałe pomidory mają jasny czysty kolor (w odcieniach od ciemnoczerwonego do malinowoczerwonego lub żółty), gładką skórkę, odpowiedni dla gatunku kształt i przyjemny aromat. Nie powinny mieć uszkodzonej skórki. Fragment zielonej gałązki powinien być aromatyczny, soczysty i ciemnozielony.
Pomidory przechowywać z daleka od innych warzyw i owoców, najlepiej w ciemnym i przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej ok. 12°C-15°C. Pomidory na gałązce rozwiną swój aromat w temperaturze 16°C-18°C. Pomidory nigdy nie powinny leżeć razem z ogórkami szklarniowymi. W chłodzie twardnieją, w słońcu tracą aromat. Tylko bardzo dojrzałe pomidory można przechować w szufladzie lodówki przez kilka dni. Nie do końca dojrzałe szybko dojrzewają przechowywane w papierowej torbie z owocami wytwarzającymi etylen (np. jabłkami) lub owinięte w gazetę i położone w ciepłym miejscu. Przechowywane dłużej niż 4-5 dni szybko tracą swoje odżywcze właściwości. Dojrzałe w takich warunkach szybko się psują. Można je zamrozić, lecz nie surowe. Przed mrożeniem pomidory powinno się wymyć, usunąć twarde części, pokroić, przyprawić solą, cukrem i pieprzem, gotować przez 10 minut. Po ostudzeniu zamrozić w porcjach. Pasteryzowane pod koniec lata zachowują wiele cennych składników i są zdrowsze niż świeże kupowane zimą. Pomidory można po pokrojeniu suszyć, najlepiej w słońcu przez kilka dni lub przez kilkanaście godzin w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami (w temperaturze 60°C-65°C).

Jak przechowywać pora?
Por zimowy ma krótką sztywną białą część, ostry smak. Por sałatkowy (letni) ma długą jasną część, delikatniejszy smak. Oba gatunki powinny mieć sztywne zielone liście bez plam, białe i nie zżółkłe korzenie. Tworząca się wśród liści łodyga ze zgrubieniem świadczą o tym, że por jest z poprzedniego sezonu.
Por powinien być przechowywany w chłodniej piwnicy lub w lodówce z dala od owoców i warzyw wytwarzających etylen. W chłodnym i suchym pomieszczeniu cały por owinięty płótnem lub papierem zachowa świeżość przez 7-10 dni, przekrojony tylko jeden dzień. Części pora można wymyć, pokroić, posolić i przechować w zamkniętym pojemniku w lodówce przez 2 dni. Powinien być przechowywany z dala od delikatnych owoców i produktów mlecznych (szczególnie masła), ponieważ jego silny zapach może zmienić ich smak. Por można po rozdrobnieniu zamrozić, a po rozmrożeniu wykorzystać do przyrządzania tylko gotowanych potraw.

(przechowywanie warzyw)

Rady jak przechowywać warzywa zawarte są w cyklu artykułów Przechowywanie żywności w domu. Warzywa.
Rady jak prawidłowo przechowywać w lodówce i w zamrażarce owoce, mięso, jaja, resztki potraw, produkty spożywcze znajdują się w zakładce Przechowywanie żywności.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *