Przechowywanie żywności w domu. Warzywa (Lista D-G)

W jaki sposób wybierać świeże i zdrowe warzywa?

Jak długo można przechowywać w domu warzywa i grzyby, aby pozostałe świeże i wartościowe? Jak długo można przechowywać warzywa w domu, aby pozostałe świeże i wartościowe? Po czym poznać, że warzywa są świeże, dojrzałe i zdrowe: dynia olbrzymia, dynia hokkaido, dynia makaronowa, dynia piżmowa, endywia, fasola zwykła, fasola Kidney, fasola Mung, fasola szparagowa, groszek cukrowy, grzyby…

Jak przechowywać dynię olbrzymią?
Trzeba wybierać dojrzałe, czyli bardzo twarde dynie nie uginające się pod naciskiem. Dynia powinna mieć pozostawiony lekko podsuszony kawałek łodygi, który chroni ją przed działaniem bakterii. Bez łodyżki bardzo szybko się psuje. Powinna być – w zależności od odmiany – wybarwiona na intensywny i jednorodny kolor. Skórka i nasada łodygi dyni nie mogą być uszkodzone. Nawet nieduże skaleczenie powoduje, że dynia szybko się psuje. Im grubsza jest skórka, tym dłużej dynia była przechowywana. Jeśli miąższ jest gorzkawy, dynię trzeba wyrzucić, ponieważ może zawierać trujące gorzkie substancje. Po przekrojeniu dyni powierzchnię cięcia osłonić folią spożywczą. Tak można przechować dynię w lodówce lub w ciemnym i chłodnym miejscu nie dłużej niż przez 2 dni. Dynie można zamrozić na 4 miesiące. Najpierw trzeba zdjąć skórkę, wyjąć pestki, pokroić i włożyć do wrzącej wodzie na 3-4 minuty. Dynia jest dużo smaczniejsza w formie przetworów.

Jak przechowywać dynię hokkaido? 
Dynia hokkaido powinna mieć cienką lecz nieuszkodzoną skórkę i nieuszkodzoną nasadę łodygi. Ma gęsty ciemny miąższ, jest bardzo aromatyczna i można ją jeść razem ze skórką. Dynia hokkaido z twardą skórką nadaje się tylko do ozdoby.
Przekrojona dynia hokkaido zachowa świeżość w lodówce przez 2 dni. Pokrojoną obgotować we wrzącej wodzie przez 3-4 minuty, ostudzić i zamrozić na 4 miesiące.

Jak przechowywać dynię makaronową?
Dojrzała dynia makaronowa ma kremowo-żółtą skórkę, delikatny aromat. Powinna być twarda z nieuszkodzoną skórką. Dojrzała dynia makaronowa smakuje podobnie jak cukinia. Dynie makaronową przechowuje się tak jak dynię olbrzymią.

Jak przechowywać dynię piżmową?
Najbardziej aromatyczna jest długości 20-30 cm i przekroju 10-12 cm na dolnym końcu. Dynia piżmowa powinna mieć nieuszkodzoną skórkę i kawałek łodygi (wtedy nie wyschnie).
W chłodnym i ciemnym pomieszczeniu można ją przechować przez wiele tygodni. Po przekrojeniu dynię piżmową owiniętą w folię przechować w lodówce  najwyżej przez 2 dni. Dynię piżmową można zamrozić na 4 miesiące. Najpierw trzeba zdjąć skórkę, wyjąć pestki, pokroić i włożyć do wrzącej wodzie na 3-4 minuty.

Jak przechowywać endywię?
Serce endywii powinno być jasnożółte, zewnętrzne zielone liście muszą stanowić mniej niż 2/3 wszystkich liści.
Endywia owinięta w wilgotny papier lub folię z dziurkami poleży na dolnej półce w lodówce przez 5 dni.

Jak przechowywać fasolę zwykłą?
Świeża fasola jest bardzo delikatna, dlatego przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, czy jest twarda, nie ma brązowych plam lub śladów pleśni. Świeżą fasolę zwykłą w strąkach można przechować w lodówce zawiniętą w wilgotny ręcznik papierowy najwyżej przez 2-3 dni. Tak samo krótko przechowuje się luźno ułożoną w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu.
Ziarna można zasuszyć i przechować w szczelnie zamkniętym pojemniku w szafce przez rok. Suszona fasola nie powinna być wilgotna, pogryziona przez owady ani zamieszkała przez nie. Zbyt długo przechowywane ziarna fasoli zwykłej stają się w czasie gotowania twarde i niesmaczne.
Fasolkę zakonserwowaną trzeba spożyć jak najszybciej po otwarciu. Najsmaczniejsza jest spożywana świeża.

Jak przechowywać fasolę Kidney?
Suszone ziarna fasolii Kidney można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w suchym miejscu przez przynajmniej rok. Zbyt długo przechowywane stają się niesmaczne.
Fasolę Kidney zakonserwowaną trzeba spożyć w dniu otwarcia.

Jak przechowywać fasolę Mung?
Suszone i szczelnie opakowane ziarna fasolki mung można przechować w suchym i ciemnym miejscu przez około rok. Świeże kiełki fasoli mung zużyć najpóźniej następnego dnia.

Jak przechowywać fasolę szparagową?
Strąki fasolki szparagowej powinny być soczyste, bez włókna, w jednolitym jasnym kolorze, bez skaz i nie pomarszczone. Strąki grubsze od ołówka są suche i niesmaczne. Świeży strąk po wygięciu powinien pęknąć odsłaniając drobne ukształtowane nasiona.
Oczyszczoną z łodyg i liści fasolę szparagową opłukać, nie osuszoną umieścić w plastikowej torbie z otworami i przechować w lodówce. Fasolka szparagowa pozostanie świeża przez 7-10 dni. Fasolkę szparagową można zamrozić po blanszowaniu. Oczyszczone i wypłukane strąki fasoli wrzucić do wrzącej wody i gotować przez 3 minuty. Przełożyć na sito i ostudzić. Fasolkę szparagową zamrozić w worku foliowym. Zamrożona fasolka może być przechowywana do 12 miesięcy. Wysuszone ziarna fasolki szparagowej najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w chłodnym miejscu.

Jak przechowywać groszek cukrowy?
Świeży strąk groszku cukrowego powinien być gruby, twardy, w ciemnozielonej barwie i o lśniącej skórce. Podczas pocierania wydaje piszczący odgłos. Przebarwienie na szary i żółtawy kolor sugeruje brak świeżości. Z około 1 kg strąków można uzyskać 30 dag ziaren groszku cukrowego.
Świeże strąki wszystkich odmian grochu można przechować zaledwie przez 3-5 dni. Owinięte w wilgotny płócienny ręcznik poleżą w lodówce lub w ciemnym chłodnym pomieszczeniu. Ziarna pozostawione w strąkach dłużej zachowują świeżość. W normalnej temperaturze świeży groszek w ciągu zaledwie 2-3 dni traci swoje walory odżywcze i lecznicze. Groch nie powinien leżeć obok cebuli ani owoców cytrusowych, bo szybko więdnie. Strąki groszku cukrowego bez pergaminowej wyściółki są jadalne i można je zamrozić w całości po blanszowaniu (nie traci zielonego koloru). Samych ziaren przed mrożeniem nie blanszuje się, zachowują więcej cennych składników odżywczych niż konserwowane.

Jak przechowywać grzyby?
Grzyby są bardzo delikatne i wrażliwe, składają się właściwie z wody i białka, dlatego szybko się psują. Dlatego nie powinny być zgniecione, przebarwione, ani zbyt gąbczaste. Ogonki powinny być całe, twarde i jędrne.
Najlepiej czyścić je na sucho przez pocieranie suchym ręcznikiem, pędzlem i skrobiąc nożem. Tylko wyjątkowo zabrudzone grzyby można płukać pod bieżącą wodą. Grzyby nie powinny być myte w stojącej wodzie, ponieważ szybko nią nasiąkają i tracą aromat (wyjątkiem są pieczarki). Z grzybów nie nie zdejmuje się skóry (wyjątkiem są pieczarki, często sypane środkami przeciwgrzybicznymi).
Grzyby trzeba przechowywać luźno ułożone np. na stole w przewiewnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu. Nie powinny leżeć w plastikowych workach ani zamkniętych pojemnikach. Świeże grzyby można przechować w lodówce najwyżej przez jeden dzień. Po ugotowaniu najlepiej spożyć od razu lub jak najszybciej schłodzić do temperatury 2°C-4°C. Przechować w lodówce nie dłużej niż przez jeden dzień.
Grzyby można zasuszyć po oczyszczeniu. Przechowywane i suszone w przeciągu żółkną, powstają nich plamy, wreszcie wysychają. Przechowywane w wysokiej temperaturze i wilgotności stają się gąbczaste i lepkie. Suszone bezpośrednio na słońcu czernieją i wysychają. Świeże są bardziej aromatyczne niż zakonserwowane i najlepiej spożyć je od razu.
Grzyby można zamrozić na 6-8 miesięcy. Wcześniej oczyścić na sucho. Grzyby zamrażać pokrojone lub w całości, rozłożone cienką warstwą na płycie. Tylko kurki (dokładnie oczyszczone) powinno się przed zamrożeniem wrzucić na wrzącą wodę i blanszować przez minutę. Zamrożone zapakować do woreczków foliowych lub zamykanych opakowań. Kurki myje się w wodzie z dodatkiem 2 łyżek mąki, która łatwo wiąże brud. Rozmrożonych grzybów nie można już pokroić. Nie rozmrożone wrzuca się do dużej ilości wrzącej wody i gotuje. Powinno się je od razu spożyć. Nie powinno się podgrzewać wcześniej ugotowanych i smażonych grzybów, jeśli bezpośrednio po obróbce termicznej nie zostały natychmiast schłodzone.

(przechowywanie warzyw)

Rady jak przechowywać warzywa zawarte są w cyklu artykułów Przechowywanie żywności w domu. Warzywa.
Rady jak prawidłowo przechowywać w lodówce i w zamrażarce owoce, mięso, jaja, resztki potraw, produkty spożywcze znajdują się w zakładce Przechowywanie żywności.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *