Co to jest „data minimalnej trwałości” i „termin przydatności do spożycia” na opakowaniach żywności?

Na oryginalnych opakowaniach produktów spożywczych powinniśmy znaleźć m.in. dane dotyczące producenta, wagi i składu produktu, oraz najważniejsze dla naszego zdrowia informacje o bezpiecznym terminie spożycia i zalecanej temperaturze przechowywania.
Kupując artykuły spożywcze należy zwrócić uwagę na podaną na opakowaniu datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia. Termin trwałości dotyczy wyłącznie opakowanego produktu i po otwarciu czy uszkodzeniu opakowania przestaje być ważny.
Data minimalnej trwałości poprzedzona określeniem „najlepiej spożyć przed” wskazuje, do kiedy prawidłowo przechowywany i transportowany produkt spożywczy zachowuje odpowiednią jakość, walory smakowe i odpowiednią konsystencję. Po upłynięciu tego terminu wciąż można bezpiecznie skonsumować produkt, jednak pod warunkiem, że przestrzega się wskazówek dotyczących przechowywania, a opakowanie nie jest nieszczelne, wgniecione czy wybrzuszone.

Data minimalnej trwałości wraz z określeniem „najlepiej spożyć przed” jest umieszczana na wielu mrożonkach, produktach chłodzonych i suszonych (kasze, makaron, ryż), a także na konserwach i innych środkach spożywczych (np. czekolada, olej roślinny). Przed wyrzuceniem produktów, których data minimalnej trwałości upłynęła, warto sprawdzić, czy opakowanie nie jest naruszone i czy jedzenie wygląda, pachnie i smakuje tak jak powinno. Jeżeli opakowanie produktu zostało otwarte, należy zastosować się do znajdujących się na opakowaniu wskazówek, takich jak „Należy spożyć w ciągu 3 dni od otwarcia opakowania”.

Termin przydatności do spożycia, poprzedzony określeniem „należy spożyć do” wskazuje, do kiedy spożycie danego produktu jest bezpieczne dla zdrowia. Produkt po danym dniu nie nadaje się już do bezpiecznej konsumpcji. Jednocześnie należy pamiętać, że data ta dotyczy jedynie produktów zapakowanych fabrycznie. Określenie „należy spożyć do” jest umieszczane na nietrwałych produktach, takich jak świeże ryby, świeże mięso mielone itp.

Należy przestrzegać wskazówek dotyczących przechowywania produktów, takich jak „przechowywać w lodówce” lub „przechowywać w temperaturze 2-4°C”. W przeciwnym razie jedzenie szybciej się zepsuje i może spowodować zatrucie pokarmowe.

Termin przydatności do spożycia można przedłużyć, zamrażając jedzenie bezpośrednio po dokonaniu zakupu – należy jednak przestrzegać ogólnych zasad zamrażania żywności. Dobrze byłoby opisać opakowanie (zawartość i data zamrożenia). Kupiony zamrożony produkt opatrzony jest instrukcją na opakowaniu, np. „przechowywać w stanie zamrożonym do daty przydatności do spożycia”, „nie rozmrażać przed gotowaniem” lub „przed użyciem dokładnie rozmrozić i zużyć w ciągu 24 godzin”. Te instrukcje powinny być bezwzględnie przestrzegane. Dlatego po otwarciu produktu, na którym widnieje określenie „należy spożyć do”, należy koniecznie zastosować się do wskazówek dotyczących przechowywania i stosowania, takich jak „należy zużyć w ciągu trzech dni od otwarcia”. Taki produkt należy zjeść przed upływem terminu przydatności do spożycia. Szczególną ostrożność należy zachować przy wyborze, przechowywaniu i przygotowaniu produktu przeznaczonego dla dzieci, kobiet w ciąży, starszych lub chorych osób.

Spożycie produktów nieodpowiednio przechowywanych lub po upływie ich terminu przydatności do spożycia może spowodować poważne zatrucie pokarmowe!

Szczegółowe informacje dotyczące przechowywania potraw, owoców i warzyw oraz poszczególnych produktów w artykułach na stronie Przechowywanie żywności. 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *