Jak wyczyścić drzwi malowane, drzwi lakierowane i drzwi metalowe?

Rady jak wyczyścić drzwi drewniane malowane, drzwi lakierowane oraz drzwi metalowe

Drzwi malowane na biało wystarczy przemyć wodnym roztworem mydła lub płynu do mycia naczyń.
Utrwalone plamy na drzwiach np. po brudnych rękach schodzą po użyciu rozcieńczonego mleczka do czyszczenia. Tak wymyte miejsca na drzwiach należy dobrze spłukać ciepłą wodą, a powierzchnię wytrzeć do sucha.
Ciemne lakierowane drzwi można wyczyścić wodą destylowaną, jeśli woda z kranu jest wapienna i zostawia osad lub smugi.

Ślady długopisu i flamastra na drzwiach malowanych i drzwiach lakierowanych można usunąć gumką.

Jak wyczyścić drzwi kuchenne?

Zabrudzone tłuszczem kuchenne drzwi czyścić delikatną ściereczką zwilżoną wodą z odrobiną płynu do naczyń, a następnie drzwi wytrzeć do sucha.

Zaschłych plam na drzwiach kuchennych (np. sos) nie zdrapywać. Namoczyć je najpierw przykładając mokry ręcznik papierowy tak długo, aż substancja rozpuści się. Można je czyścić wodą z sodą oczyszczoną  czyli sodką kuchenną (1 łyżeczka sodki na 1 szklankę wody).

Pasta do zębów usuwa część plam.

Jak wyczyścić drzwi metalowe?

  1. Drzwi metalowe powinny być czyszczone co 3-6 miesięcy z użyciem detergentów z łagodnymi składnikami ściernymi. Powierzchnia powinna być szczotkowana i polerowana w kierunku szlifowania metalu.
  2. Ślady palców na drzwiach z metalu usunie wilgotna ściereczka (np. mikrofibra) nasączona łagodnym detergentem. Do czyszczenia powierzchni wystarczą miękkie szczotki nylonowe.
  3. Do polerowania metalowych drzwi można stosować środki zawierające chrom (np. do pielęgnacji samochodów).
  4. W przypadku silnego zabrudzenia i wczesnego nieznacznego porażenia rdzą metalowych drzwi, można za pomocą ściereczki nanieść na wybrane miejsca czyszczący płyn zawierający kwas fosforowy. Po krótkim czasie reakcji wystarczy spłukać drzwi czystą wodą.
  5. Ślady olejów i smarów na drzwiach z metalu można usuwać za pomocą środków czyszczących zawierających alkohol, rozpuszczalniki, aceton, które są bezpieczne dla stali nierdzewnej.
  6. Do czyszczenia i konserwacji drzwi ze stali nierdzewnej nie powinny być używane substancje zawierające kwas solny, chlorki, wybielacz.

Regularne czyszczenie i konserwacja powierzchni drzwi ze stali nierdzewnej pozwalają zachować ich estetyczny wygląd.

Porady dotyczące czyszczenia drzwi drewnianych, drzwi szklanych i szklanych elementów drzwi można przeczytać w artykule Jak wyczyścić drzwi cz.1.

Podobne wpisy

6 komentarzy

    1. Proszę najpierw spróbować wyczyścić ślad buta olejem, resztki usunąć płynem do mycia szyb. Wgłębienia i zadrapania niestety zostaną.

  1. Jak wyczyścić z dzwi metalowych pokrytych folia z farbą zacięte spowodowany rozpuszczalnikiem. Czy jest jakiś preparat który by to zakrył?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *