Czyszczenie drewnianych mebli. Sposoby usuwania rys i zadrapań

Rady jak pielęgnować i czyścić meble z drewna

W jaki sposób czyścić drewniane meble pokryte lakierem, fornirem, politurą, meble woskowane, olejowane, meble rustykalne? Jak usuwać rysy i wgniecenia w drewnie. Przepis na temperę do drewna 
Jak czyścić meble pokryte fornirem? 
Meble fornirowane nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Kurz ściera się miękką ściereczką. Ślady palców i lekkie zabrudzenia na okleinie mebli usunie lekko wilgotna ircha.
Jak czyścić lakierowane meble z drewna? 
Do czyszczenia mebli pokrytych lakierem nie powinno się używać ściereczki z mikrofibry, ponieważ zostawia zadrapania. Kurz z mebli lakierowanych ściera się miękką wilgotną ściereczką z bawełny i zaraz wyciera do sucha. Brud usunie niewielka ilość wody z płynem do naczyń lub płatków mydlanych (pół szklanki płatków rozpuścić całkowicie w pół litra wody). Do czyszczenia nigdy nie powinno się używać rozpuszczalników, terpentyny, benzyny, ponieważ niszczą lakier. 
Aby ciemny lakier na drewnianym meblu miał piękny połysk, powierzchnię mebla przeciera się przekrojoną jasną cebulą.
Białe meble pokryte lakierem można czyścić papką z mielonej kredy i wody z dodatkiem odrobiny ultramaryny do firanek. Nie będą matowiały po wtarciu wosku pszczelego i wypolerowaniu miękką szmatką.

Jak czyścić meble rustykalne? 

Lekkie zabrudzenia na powierzchni mebli w stylu rustykalnym (niepoliturowanych) ściera się bardzo delikatnym papierem ściernym w kierunku ułożenia włókien drewna.
Brudne meble bez politury można wymyć ciepłą wodą z dodatkiem płatków mydlanych lub płynu do mycia naczyń i szorować gąbką lub szczotką do rąk. Wodę trzeba szybko wytrzeć, ponieważ szybko wsiąka w drewno.
Bardzo brudne meble z drewna bez politury czyścić twardą szczotką i miksturą przygotowaną z łyżki metanolu, łyżki terpentyny i 2 łyżek amoniaku. Należy przy tym chronić oczy, drogi oddechowe i skórę, szeroko otworzyć okno. Po usunięciu brudu drewno spłukać wodą i szybko wysuszyć.
Meble z sosny, świerku, jodły myje się trzy razy, za każdym razem natychmiast wyciera wilgoć suchą miękką ściereczką.
Meble z niepoliturowanego drewna dębowego czyści się wodą z solą (rozpuścić 5 dag soli w 0,5 l wody).
Aby nowe jasne meble rustykalne lekko pociemniały, miały złoty kolor i połysk, wystarczy wetrzeć w nie olej lniany. Po 4 dniach zebrać olej z powierzchni drewna, po tygodniu polerować flanelowym gałgankiem. W ciągu tych dni meble powinny stać w cieniu, nie powinny być używane, ani dotykane.
Podobny złotawy odcień uzyska się po wtarciu świeżych fusów po kawie lub wody amoniakalnej, a kasztanowy po natarciu wywarem z łupin orzecha włoskiego z sodą oczyszczoną (4 łyżeczki sodki kuchennej na litr przecedzonego wywaru). Wywar z łupin bardzo brudzi ręce i podłogę. Po pomalowaniu naturalnymi barwnikami i wysuszeniu drewna, wciera się niedużą ilość wosku i dokładnie poleruje.

Jak pielęgnować i czyścić drewniane meble politurowane?
Drogie meble i instrumenty pokryte politurą odkurza się miękką jedwabną szmatką, a czyści lnianą. Brudną powierzchnię można odświeżyć intensywnym ostudzonym naparem z otrąb pszennych. W naparze zwilżyć ściereczkę z czystego lnu, wyczyścić powierzchnię mebla i szybko wytrzeć do sucha jedwabną ściereczką. Następnie ruchem okrężnym wcierać miksturę z równych części spirytusu denaturowanego, oleju lnianego i oliwy, a po wyschnięciu polerować.

Jak czyścić drewniane meble olejowane?
Meble olejowane są trwałe, jeśli wcieramy w nie olej, który tworzy ochronną warstwę i jednocześnie pozwala drewnu oddychać. Olej lniany twardnieje po paru dniach i tworzy wytrzymałą warstwę ochronną. Olej sojowy, olej rzepakowy nie twardnieją do końca, lecz chronią pory drewna przed wniknięciem wilgoci i brudu. Natomiast oliwa i olej kokosowy nie twardnieją w ogóle, ale są używane do pielęgnacji i ochrony przed wysuszeniem.

Jak czyścić drewniane meble woskowane?
Meble woskowane są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci, dlatego po starciu kurzu wilgotną ściereczką trzeba je szybko wysuszyć.
Brud na drewnianych meblach woskowanych usuwa się wodą z płatkami mydlanymi, szybko ściera czystą wodą i dokładnie suszy. Uporczywy brud można wyczyścić białą bawełnianą ściereczką zmoczoną w lekko podgrzanym occie. Wysuszyć, wetrzeć wosk i polerować do połysku.
Zmatowiałą powierzchnię mebla z drewna pokrytego woskiem odświeży mieszanka sporządzona z 1 łyżki oliwy i 1 łyżki octu lub mieszanka przygotowana z 2 łyżek oleju lnianego i 1 łyżki denaturatu. Do polerowania zaleca się materiał z wełny.

Często używane drewniane uchwyty, oparcia krzeseł i foteli wycierają się, ramy obrazów tracą kolor. Warto je pomalować i odświeżyć przygotowaną w domu trwałą temperą do drewna.

Przepis na farbę do drewna z oleju lnianego, jajka, wody i pigmentu

Składniki (do pomalowania 1,5 m² powierzchni)
5 pełnych łyżek oleju lnianego
5 pełnych łyżek wody
jajko (potrzebne jest do połączenia oleju z wodą)
płaska łyżka pigmentu (np. umbra)
Olej i jajko wymieszać w naczyniu. Stale mieszając dodawać stopniowo wodę. Następnie do porcji dodać pigment mieszając, aby powstała jednorodna pasta. Do pasty dodać porcjami resztę mieszanki oleju i jajka. Temperę można przechować w lodówce do następnego dnia.

W zarysowaniach mebli i odciskach gromadzi się brud, który z biegiem czasu trudniej usunąć. Dlatego rysy powinny być szybko oczyszczone i wypełnione. Niewielkie odciski i wgniecenia nie są trudne do usunięcia.

Jak usunąć rysy i odciski na meblach z drewna?

 

Jak usunąć małe zarysowania na drewnianych meblach?

 • Małe zadrapania na drewnie w nieużywanych miejscach zatuszuje dobra pasta do butów dobrana w odpowiednim kolorze. Trzeba pamiętać o tym, że pasta brudzi ubranie i nie powinna być stosowana do krzeseł ani blatów stołów.
 • Niewielkie rysy na meblu i podłodze z drewna można pomalować farbą olejną naniesioną dokładnie cienkim pędzelkiem.
 • Małe zadrapania na drewnianych meblach potrzeć wazeliną dla jasnych mebli. Po dobie, kiedy wazelina stwardnieje, zdjąć jej nadmiar miękką ściereczką.

 

Jak usunąć małe zadrapania na ciemnych meblach z drewna?

 • W płytkie rysy w ciemnych drewnianych meblach wcierać wielokrotnie fusy z kawy.
 • Na nieduże zarysowania na ciemnych meblach z drewna nanieść jodynę, wcierać wielokrotnie.
 • Drobne zadrapania na ciemnych drewnianych meblach usuwa mieszanka czerwonego wytrawnego wina i oleju lnianego w stosunku 1:1.

Jak usunąć małe rysy na jasnych drewnianych meblach?

 • Lekkie zadrapanie na drewnie z orzecha potrzeć przeciętym świeżym orzechem laskowym (musi być tłusty).
 • Na porysowanych jasnych meblach sprawdza się orzech włoski, pekan, migdał. Sposób z orzechem niestety nie działa na ciemnych ani na lakierowanych meblach.
 • W lekkie rysy na jasnych meblach wetrzeć jodynę rozcieńczoną bezbarwnym alkoholem lub denaturatem w stosunku 1:1.
 • Płytkie zarysowania na jasnych meblach zatuszuje olej lniany zmieszany z sokiem z cytryny (stosunek 1:1).
 • Na rysy nałożyć wazelinę dla jasnych mebli, lekko wetrzeć, aby wypełniła ubytek. Kiedy wazelina dobrze stwardnieje, zdjąć jej nadmiar miękką ściereczką.
 • Zadrapania na jasnych drewnianych meblach usuwa mieszanka octu i oleju lnianego (stosunek 1:1).

Jak usunąć głębokie zarysowania na drewnianych meblach bez politury?

 • W głębokie zadrapania w drewnie włożyć wosk i kit do drewna o odpowiednim kolorze, polerować białą ściereczką. Masę nakładać miękkim drewienkiem.
 • Głębokie zarysowania w drewnie zatuszuje kredka świecowa lub kredka do brwi. Stosować tylko w miejscu nieużywanym, bo kredki brudzą ubranie.
 • Do głębokich rys w widocznych miejscach (na stole, kredensie, szafie, drzwiach) stosować sztyft do retuszowania.

W jaki sposób usunąć odciski na drewnianych meblach bez politury?

 • Miejsce z odciskiem zmoczyć wodą, aby drewno napuchło. Po całkowitym wysuszeniu zeszlifować papierem ściernym zgodnie z kierunkiem układania się włókien, odkurzyć i wetrzeć olej lniany.
 • Wilgotną ściereczkę z prawdziwego lnu przyłożyć do wgniecionego miejsca w drewnie, żelazko rozgrzać do temperatury prasowania wełny i ostrożnie „prasować” drewno przez ściereczkę. Drewno dobrze napuchnie. Po wysuszeniu zeszlifować zgodnie z kierunkiem przebiegu włókien, wetrzeć olej lniany.

Jak usunąć małe zadrapania na polerowanych, politurowanych meblach?

 • Najlepiej jest odświeżyć powierzchnię mebla przez polerowanie, wtedy małe zadrapania na politurze znikną. Jednak powierzchnia mebli polerowanych częściej niż raz w roku przyciąga kurz i brud.
 • Lekkie rysy na jasnych meblach woskowanych przetrzeć miękką szmatką zwilżoną naftą. Przygotować miksturę: 3 części terpentyny, 4 części płynnego wosku, 2 części denaturatu i wetrzeć ją patyczkiem do czyszczenia uszu tylko w rysy. Po wyschnięciu polerować suchą wełnianą lub bawełnianą szmatką do połysku.
 • Niewielkie rysy na drewnianych meblach pokrytych woskiem można zatuszować nanosząc cienkim pędzelkiem terpentynę.

Jak usunąć odciski na drewnianych meblach konserwowanych olejem?
Odcisk na meblu olejowanym
przetrzeć papierem ściernym, odkurzyć, nanieść kroplę letniej wody. Po około godzinie przetrzeć papierem ściernym w kierunku włókien drewna, odkurzyć i wetrzeć olej.

Jak usunąć rysy na meblach „na wysoki połysk”?
Szkolnym pędzelkiem odpowiedniej grubości nanieść precyzyjnie na samo zadrapanie bezbarwny lakier rozcieńczony spirytusem. Lakier powinien wyschnąć.

Rady jak usunąć plamy różnego pochodzenia na meblach z drewna można przeczytać w artykule „Jak usunąć plamę na drewnianych meblach?”

Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Czyszczenie drewnianych mebli. Sposoby usuwania rys i zadrapań

 1. Dominika mówi:

  Mam piękny stół z drewna olejowanego. Jak często trzeba go konserwować? Mam wrażenie że łatwiej sie brudzi i szybko wchłania wodę.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Trzeba zrobić test kropli wody: jeśli woda zaczyna szybko wsiąkać w olejowane drewno, szybciej niż w ciągu 6 sekund, stół powinno się natychmiast zakonserwować nową warstwą oleju.

 2. D. mówi:

  Czy jest jakiś inny domowy sposób na wyczyszczenie starego brudu z drewnianej ławy pokrytej woskiem niż woda z mydłem? Ma już swoje lata, wiem że powinnam ją zakonserwować na nowo ale na razie nie chcę przemoczyć drewna.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Stary brud zmywa się spirytusem. Resztki brudu i lakieru trzeba zetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym, dokładnie wyczyścić miejsce i wetrzeć wosk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *