Czyścimy armaturę


Jak skutecznie czyścić armaturę domowymi środkami przyjaznymi dla domowników i środowiska?

Rady jak wyczyścić armaturę z metalu a jak czyścić armaturę ze sztucznego tworzywa

Bateria powinna być szczelna i sucha, aby nie tworzyły się na niej kamień czy pleśń. Nie powinno się czyścić armatury octem, który powoduje jej korozję, ani proszkiem do szorowania czy gęstym mleczkiem, które zostawiają na niej rysy.

Aby nie roznosić zarazków powinna być myta inną ściereczką niż toaleta.

Jak czyścić baterię z metalu?

  1. Tłuste palmy, ślady palców na bateriach usunie gąbka zmoczona w letniej wodzie z płynem do mycia naczyń.
  2. Plamy z wody na armaturze można wyczyścić trąc je suchą ściereczką i suchą białą mąką. Wygodne jest mleczko do czyszczenia, ale tylko kremowe.
  3. Kamień na kranie dobrze rozpuszcza ocet, lecz może uszkodzić ochronną powłokę metalu. Dlatego warto czyścić kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w niewielkiej ilości ciepłej wody. Kran owinąć czystą ściereczką lub papierowym ręcznikiem zmoczonym w gęstym wodnym roztworze kwasku cytrynowego i zostawić na kilka godzin, nawet na noc. Następnego dnia zmiękczony kamień łatwo jest zeskrobać starą szczoteczką do zębów.
  4. Rdzę na armaturze można usunąć pocierając ściereczką zwilżoną wodą amoniakalną (trzeba założyć rękawiczki, szeroko otworzyć drzwi i zachować ostrożność). Oczyszczone miejsce wypłukać dużą ilością czystej wody.

Jak nadać blask armaturze z metalu?

Umytą metalową armaturę można przetrzeć wewnętrzną częścią skórki pomarańczowej lub z cytryny. Spłukać dokładnie czystą wodą i wytrzeć do sucha. Skórka tych owoców może usunąć świeże zacieki, nada powierzchniom błysk i wybieli je trochę.

Matowe baterie odzyskają blask po przetarciu suchym popiołem z popielniczki i polerowaniu.

Armatura będzie błyszczała też po czyszczeniu spirytusem i wypolerowaniu suchą ściereczką. Spirytus powinien być używany sporadycznie do usunięcia matowej powłoki, gdyż może zniszczyć ochronną powłokę metalu.
Aby armatura odzyskała dawny blask można natrzeć ją po myciu politurą do woskowania lakieru samochodu, po której woda spływa nie zostawiając zacieków.

Do szybkiego czyszczenia baterii z metalu można użyć pasty do zębów lub pianki do golenia, ale tylko sporadycznie.

Armatura ze sztucznego tworzywa

Do czyszczenia baterii z tworzywa sztucznego powinno się używać tylko łagodnych środków czyszczących, np. płynu do mycia naczyń. Spirytus i ocet niszczą ją, staje się chropowata.
Większe zabrudzenia na sztucznym tworzywie czyścić delikatnym mleczkiem.

Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa. 
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Podobne wpisy

2 komentarze

    1. Złotą armaturę myje się wodą z kranu (można ją przegotować jeśli zawiera dużo wapnia) i delikatną ściereczką albo miękką irchą. Zabrudzenia usuwa się neutralnym mydłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *