Przechowywanie, czyszczenie domowego srebra

Srebrna biżuteria, sztućce ze srebra, świecznik, srebrne monety…


Jak wyczyścić srebro w domu? Jak przechowywać biżuterię ze srebra, srebrne sztućce i inne przedmioty? Czym wyczyścić srebrny łańcuszek i delikatną biżuterię, a czym wyczyścić srebrne sztućce, tacę, świecznik, monety ze srebra… Jak wyczyścić zaśniedziałe srebro? Rady czym wyczyścić srebro – domowe sposoby: sól, soda, garnek z aluminium; wrzątek, sól, soda oczyszczona, folia aluminiowa; kąpiel w osolonej wodzie z folią aluminiową; korek i sól; folia aluminiowa w zmywarce do naczyń; szare mydło, amoniak i kreda; soda, woda amoniakalna i wybielacz…
Srebrne sztućce, srebrna patera, srebrny świecznik są powodem do dumy każdej pani domu, szczególnie kiedy lśnią blaskiem jasnego, czystego srebra. Srebrna biżuteria, którą otrzymałyśmy jako pamiątkę po babci lub w prezencie urodzinowym, srebrne kolczyki, srebrny łańcuszek czy ulubiony srebrny pierścionek wymagają częstego czyszczenia, zwłaszcza, jeśli są przez nas chętnie noszone.
W radach o tym, jak czyścić srebro domowe, trzeba szczególną uwagę poświęcić czyszczeniu srebra zawierającego delikatne elementy. Ciemnieniu srebra można zapobiec przestrzegając prostych zasad przechowywania czy noszenia srebrnej biżuterii.

Jak przechowywać srebrną biżuterię?
Należy ograniczyć kontakt srebra z powietrzem, dlatego warto przełożyć srebrną biżuterię do foliowej torebki lub szczelnie owinąć folią aluminiową. Zarówno srebro jak i folia muszą być całkowicie suche, ponieważ pod wpływem wilgoci srebro bardzo szybko czernieje. Każdą ozdobę trzeba zapakować osobno, aby nie porysowała się. Do torebki z folii warto wrzucić kawałek miękkiej szkolnej kredy, która pochłonie wilgoć lub włożyć kawałek srebrnej folii. Tak opakowane kosztowności owinąć suchym lnianym lub bawełnianym materiałem i luźno ułożyć w zamkniętym pojemniku z dala od źródła ciepła. Układanie srebra na wacie powoduje jego szybkie niszczenie. Srebrna biżuteria nie powinna leżeć zgnieciona ani zakurzona. Splątany łańcuszek posmarować olejem jadalnym, rozplątać na pomocą igły do szycia. Dokładnie zmyć tłuszcz, wysuszyć i schować.

Jak przechowywać srebrne sztućce i domowe przedmioty?
Nie używa się ich na co dzień, dlatego warto przechowywać je opakowane w worek foliowy z kawałkiem kredy szkolnej w środku i w zamkniętym pudełku z dala od promieni słonecznych. Srebrne przedmioty w szufladzie powinny leżeć na niewybielanej flaneli, wtedy nie pokrywają się nalotem. Jeśli zostały zakupione w kasecie wyłożonej specjalnym materiale, to w niej powinny być przechowywane. Można je owinąć w specjalne ściereczki do czyszczenia srebra, jednak powinny być one co jakiś czas wymieniane (nie wolno ich prać). Aby srebrne sztućce nie czerniały nie powinno się ich używać do spożywania potraw z cebulą, jajek (szczególnie świeżych i gotowanych na miękko), oliwkami, słonych i kwaśnych potraw (zarówno kiszonek jak i zakwaszanych, nawet octem winnym). Zawarta w srebrze miedź łatwo śniedzieje, a śniedź jest trująca. Srebrne sztućce powinny być  po użyciu szybko umyte, opłukane i wysuszone.

Domowe sposoby czyszczenia srebra cz. 2


Jak czyścić srebrny łańcuszek i inną delikatną srebrną biżuterię?

Sposób 1.: wrzątek, sól, soda oczyszczona (kuchenna) i folia aluminiowa
Przygotować głęboki talerz, folię aluminiową, sól kuchenna, sodę, płyn do mycia naczyń, miękki bawełniany ręcznik lub ściereczkę z mikrofazy.
Do talerza wlać czystą gorącą wodę, wsypać 3 łyżeczki soli i 2 łyżeczki sody oczyszczonej, wymieszać łyżką. Na dno położyć folię aluminiową, na folię srebrny łańcuszek. Poruszać nim lekko w roztworze. Srebrny łańcuszek musi być stale w kontakcie z aluminium, które przyciąga rozpuszczane w roztworze zanieczyszczenia. Proces oczyszczania delikatnych elementów ze srebra trwa kilka minut. Mieszanka ma silne działanie, dlatego łańcuszek nie powinien leżeć w niej długo. Poza tym, po dłuższym czasie srebro pokrywa się nowym nalotem, który trudno zmyć.
Na koniec wypłukać srebrny łańcuszek w czystej wodzie. Aby uzyskał dawny blask, zanurzyć go w płynie do mycia naczyń, wypolerować ściereczką z mikrofibry. Detergent spłukać czystą wodą.

Jeśli chcemy przy okazji wyczyścić pozostałą srebrną biżuterię, srebrne kolczyki czy srebrny pierścionek, trzeba użyć wyłącznie nowych składników kąpieli (też aluminium) i kąpać nasze ozdoby krótko i pojedynczo.

Sposób 2.: szare mydło, woda amoniakalna
Do słoiczka wlać małą ilość czystego szarego mydła w płynie i kilkanaście kropel wody amoniakalnej rozpuszczonej w gorącej wodzie (roztwór amoniaku może mieć stężenie max. 5%). W tej kąpieli możemy zanurzyć srebrny łańcuszek, srebrną obrączkę czy srebrne kolczyki, które nie mają kamieni ani domieszki innych metali.

Sposób 3.:  woda, sól kuchenna jodowana, folia aluminiowa
Dno słoika lub plastikowego naczynia wyłożyć folię aluminiową, wsypać 5 dag soli kuchennej i wlać szklankę (250 ml) gorącej wody. Na folię położyć mocno poczerniałe srebrne kolczyki i trzymać je przez kilka minut. Wyjąć, wypłukać z soli w czystej wodzie, wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Jeśli srebrne kolczyki tylko poszarzały, do pół litra wody wystarczy dodać 3 pełne łyżki soli. W razie konieczności kąpiel powtórzyć używając nowych składników.

Jak wyczyścić srebro domowe? Srebrne sztućce, taca, świecznik, monety…


Czyszczenie srebra – kąpiel
w garnku aluminiowym
Do aluminiowego garnka o szerokim dnie wlać wodę, wsypać 3 łyżki soli lub sodki kuchennej i mocno podgrzać, prawie zagotować. Wyłączyć gaz, do garnka włożyć duże srebrne przedmioty tak, aby dotykały aluminium. Trzymać je w garnku tak długo, aż pojaśnieją.

Czyszczenie srebra – kąpiel we wrzątku z folią

Mocno poczerniałe srebrne sztućce czy srebrną tackę owinąć folią aluminiową i włożyć do czystej ciepłej wody. Wodę doprowadzić powoli do wrzenia, krótką chwilę gotować. Sztućce wyjąć, rozpakować. Powinny być oczyszczone z ciemnej powłoki, a folia powinna poczernieć.

Czyszczenie srebra – kąpiel w osolonej wodzie z folią
Do dużego słoika lub szklanej miski wrzucić kilka szerokich pasków folii aluminiowej, położyć na nie srebrne sztućce. Zalać gorącą wodą z solą (6 pełnych łyżek soli na litr wody). Można dodać łyżeczkę soku z cytryny. Sztućce powinny być przykryte całkowicie słonym roztworem i mieć stale kontakt z folią. Folia może oddać tylko ograniczoną liczbę elektronów, które łącząc się ze związkami siarki tworzącymi ciemną warstwę na powierzchni srebra rozpuszczają ją. Srebrne sztućce wyjąć po upływie kilku minut, aby ponownie nie utworzyła się na nich ciemna powierzchnia. Opłukać w czystej wodzie, wytrzeć do sucha miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem. W razie potrzeby powtórzyć kąpiel z nowymi składnikami.

Jak wyczyścić srebro korkiem i solą? 
Ciemne plamy na ostrzach noży posypać drobną solą i pocierać wilgotnym naturalnym korkiem.

Czyszczenie srebra z folią w zmywarce do naczyń
Opakowane w aluminiową folię srebrne sztućce włożyć do zmywarki do naczyń i wymyć z innymi naczyniami, jednak trzeba być ostrożnym, gdyż niektóre środki do zmywarki zawierają zbyt agresywne dla srebra  środki czyszczące. Sztućce można położyć w szufladce zmywarki wyłożonej złożoną na pół folią aluminiową. Srebrnych sztućców nie powinno się myć w zmywarce, jeśli nie mają kontaktu z folią, ponieważ ciemnieją. Bardzo stare, odziedziczone srebrne sztućce (szczególnie noże) trzeba myć ręcznie, ponieważ łatwo rdzewieją. Stalowe sztućce zawsze myć osobno.

Czyszczenie srebra szarym mydłem, amoniakiem i kredą
Zetrzeć na proszek miękką kredę szkolną. Założyć rękawiczki. Kredę zmieszać z niedużą ilością amoniaku i dodać tyle czystego szarego mydła w płynie, aby powstała rzadka papka. Nanieść ją miękką ściereczką na srebrny przedmiot i polerować. Metoda jest bardzo skuteczna, zwłaszcza kiedy czyści się stare i zaniedbane srebrne sztućce, srebrny świecznik, srebrna tacę, czy srebrne monety.

Jak wyczyścić srebro sodą kuchenną?
Srebrną tacę czy paterę można czyścić suchą lub tylko lekko wilgotną sodą kuchenną i miękką ściereczką. Na koniec dokładnie wypłukać czystą wodą.

Czyszczenie srebra wodą amoniakalną
Wyjątkowo mocno zabrudzone srebrne monety wrzucić do słoiczka i zalać wodą amoniakalną (10%). Można dodać trochę wybielacza np. Ajax (mieszanka silnie żrąca!). Czyszczenie srebra amoniakiem i Alaxem może być szkodliwe dla zdrowia, dlatego przed kontaktem z tymi substancjami koniecznie trzeba założyć rękawice, otworzyć okno i zachować ostrożność.

Czym wyczyścić zaśniedziałe srebro?
Przedmioty ze srebra pokryte śniedzią (np. patery, tace) moczyć przez kwadrans w 2 l gorącej wody z dodatkiem 4 łyżek octu i 3 łyżek sody oczyszczonej. Przedmioty muszą być całkowicie przykryte płynem. Wyjąć, wypłukać czystą zimną wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Szczególnie dokładnie trzeba wyczyścić zaśniedziałe srebro, które ma kontakt z żywnością, ponieważ śniedź jest trująca.

W artykule Czyszczenie srebra. Jak wyczyścić srebro w domu? można przeczytać inne porady dotyczące czyszczenia srebrnych przedmiotów i sposobów dbania o nie.

Podobne wpisy

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *