Jak wyczyścić żelazko?

Domowe sposoby na skuteczne czyszczenie przypalonego żelazka  

Jak wyczyścić żelazko i jak usunąć kamień z żelazka. Czym czyścić brudne żelazko ze stopą stalową, żelazko ze stopą teflonową, żelazko ze stopą ceramiczną? Jak wyczyścić przypalone żelazko i nie zniszczyć żelazka?
Nowoczesne żelazka z systemem samoczyszczenia (Self Clean) usuwają kamień zgromadzony w zbiorniku dzięki uderzeniom pary. Jednak wiele typów żelazek wymaga czyszczenia odkładającego się osadu lub kamienia.

Jak usunąć kamień z żelazka?

 1. Aby usunąć osady wapnia i kamień w żelazku trzeba najpierw odłączyć go od prądu i opróżnić pojemnik na wodę. Do szklanki ciepłej wody dodać 4 łyżki kwasku cytrynowego, dobrze wymieszać, wlać do zbiornika. Podłączyć żelazko do prądu, nastawić maksymalną temperaturę prasowania. Żelazko wyłączyć i po kwadransie włączyć z funkcją parowania. Przeprasować rozgrzanym żelazkiem stare ściereczki. Czasem para jest bardzo brudna. Po wyłączeniu, kiedy żelazko ostygnie, wylać resztę wody. Jeśli wciąż tkwi w nim kamień, powtórzyć zabieg odkamieniania żelazka kwaskiem cytrynowym (częste używanie octu niszczy zarówno metal jak i plastik). Na koniec wlać wodę destylowaną, rozgrzać do maksymalnej temperatury i przepłukać dysze czystą wodą.
 2. Jeśli otwory na parę w żelazku są zapchane osadami wapnia lub kamieniem, rozgrzać żelazko, wyłączyć z prądu i do otworów włożyć waciki nasączone octem. Żelazko odstawić, a kiedy ostygnie wyjąć waciki np. wykałaczką.
 3. Do żelazka używać tylko destylowaną wodę lub krótko przegotowaną ostudzoną wodę z kranu. Czasem producent pozwala na wlewanie wody z kranu do pojemnika, jeśli żelazko posiada system antywapienny (Anti-Calc).
 4. Woda destylowana wiąże CO2 z powietrza, dlatego na powierzchni żelazka powstaje rdza, i w efekcie czerwono-brązowa para wodna, która brudzi bieliznę. Dlatego lepiej jest mieszać wodę destylowaną z ostudzoną przegotowaną wodą z kranu. Drobne rdzawe plamki usunie mieszanka drobnej soli i odrobiny masła pozostawiona na żelazku. Po jakimś czasie wytrzeć ją okrężnymi ruchami, resztki tłuszczu usunąć ciepłą wodą z płynem do naczyń. Wytrzeć suchą ściereczką.
 5. Do pojemnika z wodą nie dodawać perfum ani olejków eterycznych, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury mogą poplamić materiał.

Czym wyczyścić żelazko? Brudne żelazko

Czyszczenie żelazka i wymianę wody w pojemniku rozpocząć od odłączenia żelazka od prądu. Najłatwiej schodzi świeży brud, dlatego nie powinno się odkładać czyszczenia. Żelazko najlepiej lekko podgrzać, wyłączyć z prądu i najpierw próbować wyczyścić powierzchnię wilgotną ściereczką z mikrofazy lub frotte. Brud zmyć płynem do mycia naczyń z dodatkiem octu lub alkoholu, spłukać czystą wodą. Wytrzeć suchą ściereczką nie zostawiającą nitek i kłaczków, które przypalają się po rozgrzaniu żelazka. Najlepiej nadaje się wilgotna ściereczka z mikrofazy lub stara zmięta gazeta (świeża może zostawić farbę).

 1. Świeże zabrudzenia spryskać alkoholem i zetrzeć ze stygnącego żelazka ściereczką z mikrofazy, starym ręcznikiem frotte lub zmiętą starą gazetą.
 2. Świeży brud na żelazku z delikatną powłoką stopy usunie sok z cytryny. Ciepłe żelazko przycisnąć do ściereczki zwilżonej wodą lub sokiem z cytryny i prasować wykonując ruchy okrężne.

Po dłuższym czasie użytkowania żelazka powierzchnia stopy nie jest już gładka jak w nowym żelazku. Wtedy pomoże folia aluminiowa lub ocet.

 1. Jeśli żelazko nie jest już śliskie, przeprasować gorącym żelazkiem (ze stopą stalową) pogniecioną folię aluminiową. Folia dobrze usunie resztki zabrudzeń i wygładzi powierzchnię stopy.
 2. Letnie żelazko (można położyć dłoń) postawić na 15 minut na ściereczce nasączonej octem. Brud zdjąć gąbką, zmyć wodą. Polerować czystą ściereczką bez kłaczków.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

 1. Żelazko świeżo przypalone sztucznymi włóknami (np. resztki naklejek, poliester) można usunąć długo prasując stary ręcznik frotte.
 2. Nawet mocno przypalone żelazko można wyczyścić świecą. Wystarczy pocierać lekko rozgrzaną stopę żelazka kawałkiem białej świecy owiniętym w płócienną ściereczkę. Resztki tłuszczu ze świecy zebrać prasując złożony papierowy ręcznik kuchenny lub starą zmiętą gazetę.

Stalowa stopa żelazka ma dobry poślizg, nadaje się do delikatnych tkanin, ale łatwo ją zarysować i dość trudno czyścić. Łatwo ją doczyścić solą, ale najpierw trzeba opróżnić zbiorniczek z wody!

 1. Świeżo przypalone żelazko ze stali wyczyści drobnoziarnista sól kuchenna rozsypana na wilgotnej (nie mokrej!) ściereczce. Ściereczkę prasować ciepłym żelazkiem okrężnymi ruchami, przyciskając żelazko do podłoża.
 2. Można też na równej drewnianej desce (np. do krojenia chleba) położyć czysty papier do ksero, wysypać suchą drobną sól kuchenną i prasować w różnych kierunkach przyciskając przypalone żelazko do kartki. W razie potrzeby powtórzyć.

Stopa żelazka pokryta teflonem ma dobry poślizg, a prasowany materiał nie błyszczy i nie przywiera. Wprawdzie jest łatwa do wyczyszczenia, jednak bardzo łatwo ją zarysować.

 1. Powierzchnię teflonową żelazka wyczyści i wygładzi przeprasowanie lekko zgniecionej folii aluminiowej.
 2. Lekko rozgrzaną powierzchnię teflonową żelazka można czyścić tamponem z waty zanurzonym w occie.
 3. Do czyszczenia teflonowej powierzchni nie powinno się stosować sody oczyszczonej ani soli.

Powłoka ceramiczna na stopie żelazka powinna być czyszczona delikatnymi metodami.

 1. Stopy żelazka pokrytej powłoką ceramiczną niskiej jakości nie można czyścić solą.
 2. Lekko przypalone żelazko ceramiczne czyścić szmatką z frotte nasączoną sokiem z cytryny lub octem.
 3. Silnie przypalone żelazko z powłoką ceramiczną rozgrzać i „prasować” nim nieheblowaną deskę lub kawałek kory. Resztę brudu usunąć płynem do mycia naczyń z dodatkiem octu.

Trudne przypalone resztki można usuwać skrobakiem do płyt indukcyjnych, a w ostateczności użyć preparat do czyszczenia piekarnika. Spryskać ściereczkę pianą o grubości 1 cm, pozostawić na niej letnie żelazko na noc. Następnego dnia polerować, całkowicie zmyć płynem do naczyń i wodą. Preparatu do czyszczenia piekarnika nie stosować do aluminiowego żelazka, ponieważ aluminium zabarwi się na czarno.

Jak nie czyścić przypalonego żelazka?

 1. Nigdy nie czyścić mocno rozgrzanego żelazka ani podłączonego do prądu.
 2. Czyszczenie żelazka trzeba przeprowadzić ostrożnie, ponieważ łatwo zniszczyć powłokę stopy żelazka. Przypalonych resztek tkaniny nie powinno się skrobać ostrym nożem, ani trzeć metalową szczotką czy druciakiem. Zwłaszcza powierzchnie teflonowe, aluminiowe i niektóre ceramiczne są bardzo wrażliwe na tarcie.
 3. Źle dobrany środek do czyszczenia lub metoda mogą doprowadzić do zniszczenia powierzchni stopy żelazka lub materiałów nim prasowanych.
 4. Do czyszczenia przypalonego żelazka nie stosować środków pielęgnacji do metalu, ponieważ mogą go zniszczyć.
 5. Do czyszczenia żelazka nie nadają się mleczka (zwłaszcza te z wybielaczem).
 6. Pasta do zębów, czasem polecana do czyszczenia aluminiowych żelazek starego typu, zostawia brzydkie ślady na prasowanej odzieży.

Podobne wpisy

14 komentarzy

 1. Potwierdzam rewelacyjną metodę czyszczenia przepalonej powłoki teflonowej sztucznym tworzywem przez pocieranie szmatką spryskaną sokiem z cytryny. Pocieranie przepalonej powierzchni daje znakomite rezultaty!

 2. Żelazko z powłoką ceramiczną przypalone sztucznym tworzywem (poli- amid, ester etc.) Szybko wyłączyć i przestudzić żelazko. Letnią stopę przecierać delikatnie nowym zmywakiem ostrą stroną. Robimy to na sucho. Drobinki które wpadną nam w otwory parowe usuwamy patyczkiem. Miłego szybkiego prasowania.

 3. Żelazko z powłoką ceramiczną przypalone – jak mi się wydawało – sztucznym tworzywem (poli- amid, ester etc.) Ocet tylko zmienił zapach w okolicy żelazka. Spśikałem szmatkę położoną na folii środkiem do czyszczenia piekarników firmy W. (produkuje też worki do odkurzaczy) i zostawiłem na niej żelazko na godzinę. Efekt piorunujący.
  Dzięki za tę stronę, bo uniknąłem wielu głupot typu soda etc.

 4. wlasnie przed chwila moj maz przypalil mi zelazko ze stopa teflonowa).Poczeklam chwile i przystapilam do czyszczenia.Polalam szmatke sikiem cytrynowym i pocieralam stope zelazka.Oczyscilo sie idealnie,polecam.Idealny sposob.Zelazko idealnie czyste.

 5. Doczyściłam żelazko z powłoką teflonową- pogniecioną folią aluminiową oraz białą świeczką owiniętą w szmatkę bawełnianą. Wygląda jak nowe. Dziękuję za doradę.

 6. Teflonowe zanieczyszczone poliestrem – sposób z folią aluminiową rewelacja, błyskawicznie usunięte wielkie placki.

  1. Jeśli zbiornik jest zintegrowany z żelazkiem, to będzie to pracochłonna procedura. Zanieczyszczenia pływające na powierzchni wody można spróbować wyjąć drewnianą wykałaczką. W wielu przypadkach to jest niemożliwe, trzeba wielokrotnie powtórzyć czyszczenie zbiornika z dodatkiem kwasku cytrynowego tak, jak przy odkamienianiu, tylko nad zlewem. I dobrze przeczyścić dysze z resztek. Jak mucha tam weszła?! Pozdrawiam

 7. na ceramiczne powloki polecam plyn W5 (…) do czyszczenia plyt kuchennych ceramicznych. najgorszy brud schodzi bez problemu. plyte zelazla najlepiej lekko podgrzac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *