Jak wyczyścić drzwi z drewna i szkła


Jak wyczyścić drzwi drewniane, drzwi szklane i szklane elementy drzwi?

Wewnętrzne drewniane drzwi i drzwi szklane powinno się czyścić na sucho antystatyczną ściereczką, aby zapobiec gromadzeniu się ładunków elektrycznych, które przyciągają kurz. Do czyszczenia drzwi najlepsze są czyste, wcześniej już prane ściereczki z delikatnych materiałów (bawełna, mikrofibra), a nie nowe ściereczki ani płukane z użyciem płynu. Przed myciem drzwi można sprawdzić, czy zawiasy są wystarczająco nasmarowane.
Lepiej nie oklejać drzwi np. naklejkami, gdyż kleje i rozpuszczalniki niszczą powierzchnię nawet metalowych drzwi.

Ościeżnice trzeba regularnie odkurzać. Szczególnie na górnej części drzwi i na ramie osadza się dużo kurzu, a te miejsca są często opuszczane podczas czyszczenia. Górna część ramy drzwi i górna część drzwi powinny być czyszczone inną ściereczką, gdyż tam gromadzi się najwięcej kurzu. W codziennej pielęgnacji drewnianych drzwi nigdy nie stosować proszków do czyszczenia, środków zawierających rozpuszczalniki ani płynów do czyszczenia szkła. Bardzo szkodliwe są benzyna, środki odplamiające.

Klamki, bez względu na materiał z którego są wykonane, wymagają szczególnej uwagi ze względu na higienę. Klamki w drzwiach do łazienki i do WC powinny być czyszczone częściej, a tam gdzie są małe dzieci nawet codziennie. Wystarczy mycie ciepłą wodą z octem.

Jak wyczyścić drzwi drewniane?

 1. Drzwi drewniane powinno się czyścić wyłącznie wilgotną (nie mokrą!) miękką ściereczką, najlepiej w kierunku pionowym, a pozostałą wilgoć natychmiast wytrzeć do sucha.
 2. Nie stosować agresywnych środków czyszczących, twardych gąbek ani innych drapiących materiałów.
 3. Co 3 miesiące przemyć powierzchnię drzwi drewnianych wilgotną zamszową ściereczką do mycia szyb, zanurzoną w letniej wodzie.
 4. Zabrudzenia na drzwiach zmyć delikatnym płynem do mycia naczyń lub mydłem rozcieńczonym letnią wodą. Przed czyszczeniem drzwi przetestować działanie środka czyszczącego w niewidocznym miejscu. Należy pamiętać, że część przebarwień powstaje na drzwiach pod wpływem promieni słonecznych.
 5. Do regularnego czyszczenia drzwi dębowych całkowicie wystarczy delikatne przetarcie ich środkiem myjącym. Wilgotne drewno wytrzeć miękką suchą szmatką. Do gruntownego czyszczenia i pielęgnacji drzwi dębowych użyć 1-2 razy w roku podgrzane jasne piwo. Po wypolerowaniu błyszczą jak nowe.
 6. Podczas otwierania lub zamykania drzwi, zaleca się, aby zawsze używać klamki. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych odcisków palców i smug na nich.

Jak wyczyścić drzwi szklane i szklane części drzwi?

 1. Szklane drzwi powinny być czyszczone jak okna. Najpierw przeciera się je ściereczką nasączoną płynem do czyszczenia szyb, a następnie czyści w kierunku pionowym (można ruchem falistym). Płyn najlepiej zbierze wycieraczka z gąbką do mycia szyb. Gumową część wycieraczki należy po każdym przeciągnięciu po szkle wytrzeć do sucha.
 2. Części szklane drzwi wyczyścić detergentem do mycia szkła, najlepiej spryskując małe powierzchnie. Trudne do usunięcia plamy zmyć spirytusem lub przemysłowym alkoholem.
 3. Do mycia szybek w drzwiach nie stosować dużej ilości wody. Woda nie powinna przenikać do szczelin w drewnie, aby drewno jej nie wchłonęło.

(c.d.n.)

Porady, jak usunąć zabrudzenia na szkle i szybie znajdują się w artykułach Jak usunąć plamy z ram i szyb okien? Sprawdzone domowe sposoby cz.1 oraz Sprawdzone domowe sposoby cz.2.

O sposobach czyszczenia drzwi malowanych i lakierowanych oraz metalowych można czytać w artykule Jak wyczyścić drzwi cz. 2.

Podobne wpisy

8 komentarzy

 1. Mam w drzwiach szybki z matowego szkła, zawsze po myciu zostają na nich smugi. Ktoś mi poradził żeby plamy czyścić oliwką, ale to sie nie sprawdza. Jest jakiś sposób żeby je szybko wymyć bez kupowania specjalistycznych wynalazków?

  1. Matową stronę szyby dobrze myje się wodą z płynem do naczyń a brud usunie twarda gąbka. Taką szybkę trzeba szybko wytrzeć do sucha, najlepiej papierowym ręcznikiem albo ściereczką z mikrofibry, wtedy nie zostają smugi. Oliwka może rozpuścić tłuste plamy, ale trudno ją zmyć. Na ślady tłuszczu najlepszy będzie ocet z wodą.

  1. Wosk trzeba delikatnie rozgrzać np. suszarką do włosów i zdjąć tępą strona noża. Resztki wosku na drzwiach drewnianych usunie ocet lekko rozcieńczony wodą.

 2. Proszę o radę jak doczyścić drewniane drzwi z żółtych plam. W domu mieszkał wcześniej nałogowy palacz i przypuszczamy że to jest brud z nikotyny. Drzwi są bardzo ładne i nie chcę ich zniszczyć.

 3. Wstawiliśmy nowe drzwi sosnowe do sypialni. Niestety okazały się bardzo jasne i nie dokońca pasują kolorem do reszty. Wiem że sosna zmienia kolor ale nie chce tak długo czekać i nie chce ich malować. Czy są jakieś naturalne sposoby żeby szybciej ściemniały? Wiem, że pytanie nie na temat, ale bardzo mi zależy, żeby po remoncie było tak jak sobie wymarzyłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *