Jak usunąć zapach papierosów i czym wywabić plamy z nikotyny?

Palenie szkodzi otoczeniu

Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrania bez prania? Jak usunąć zapach nikotyny z ubrania, obrusu, koca, narzuty? Jak usunąć zapach nikotyny na zasłonach i na meblach? Jak pozbyć się zapachu papierosów z dywanu? Jak usunąć zapach papierosów z tapicerki mebli? Czym usunąć zapach papierosów z tapety? Jak zneutralizować zapach nikotyny na oknach i drzwiach z drewna? Jak zneutralizować zapach nikotyny, dymu papierosowy w samochodzie?
Jak usunąć plamy z nikotyny? Czym usunąć żółte plamy z nikotyny na palcach, na skórze palacza? Jak usunąć żółte plamy po nikotynie, z tabaki na ubraniu, na obrusie? W jaki sposób usunąć plamy z nikotyny, plamy z tabaki na delikatnym materiale? Jak usunąć plamy z nikotyny na mocnym materiale? Czym usunąć plamy po nikotynie na naczyniach z ceramiki? Jak pozbyć się śladów po nikotynie na porcelanie? Czym usunąć plamy z nikotyny na szybie, na lustrze? Czym wyczyścić kaloryfer pożółkły od nikotyny? Jak wywabić plamy z tytoniu na ubraniu? Czym usunąć plamy z nikotyny na drewnianych ramach okiennych, na drzwiach z drewna? Czym usunąć plamy po nikotynie na plastikowych włącznikach światła, kontaktach? Jak usunąć ślady nikotyny na metalu, na lodówce, na klamce u drzwi? Czym wyczyścić płytki i kafelki z plam po nikotynie? Jak wyczyścić auto z żółtych plam po nikotynie? 

Dym z papierosów pozostawia uporczywy zapach, ponieważ wnika nie tylko w ubrania palącego i osób pozostających w jego towarzystwie, lecz także w tapicerkę, zasłony, meble, dywany, tapety a nawet ściany… Poza tym zostawia zażółcenia na różnych powierzchniach. Sam palacz najczęściej nie czuje tego przykrego zapachu. Smród, osady w mieszkaniu wieloletniego palacza są trudne do usunięcia i konwencjonalne czyszczenie może nie wystarczyć – potrzebne są profesjonalne maszyny lub generalny remont.

Gładkie powierzchnie – plastik, kafelki czy szkło można łatwo czyścić zwykłymi domowymi środkami czyszczącymi. Natomiast z laminatu, linoleum trudno jest usunąć zapach, który przeniknął przez spoiny, osadził się na ścianie lub pod wykładziną podłogową. Jedyne, co często pomaga, to usunięcie wykładziny. Dywany i chodniki trzeba oddać do profesjonalnego czyszczenia! 
Ścian pokrytych tynkiem czy tapetą nie da się wyczyścić z resztek po palonym tytoniu. Nawet świeżo pomalowana ściana szybko ponownie sama żółknie, ponieważ farba zwiąże składniki nikotyny (substancje smoliste) znajdujące się w tynku i „wyciągnie” je ze ściany na powierzchnię. Równie bezużyteczne okaże się ponowne tapetowanie, klej do tapet również wydobędzie nikotynę. Można wypróbować farbę do usuwania plam i zacieków. Skuteczniejsze są farby neutralizujące zapachy, specjalne farby antynikotynowe, gęste, na bazie żywicy syntetycznej, które zatrzymują resztki dymu papierosowego na powierzchni. Niestety pomalowana nimi ściana nie „oddycha”, zdolność do regulowania równowagi wilgoci w pomieszczeniu zostaje zahamowana i łatwo tworzy się pleśń.

Do usunięcia śladów po palaczach w mieszkaniu można wykorzystać urządzenia ozonujące (np. po pożarach), ale zabieg trwa nawet 2 doby. Innym sposobem na pozbycie się zapachu starego dymu oraz osadów jest gruntowny remont mieszkania: należy usunąć tynk ścienny i przeszlifować drewno, wymienić panele i drzwi. Jest to skomplikowane i bardzo kosztowne.

Przesiąknięte smrodem pomieszczenia można potraktować odświeżaczem do pomieszczeń w sprayu, zapalić świece zapachowe czy kadzidełka, firany i tapicerkę mebli spryskać odświeżaczem do tekstyliów. Jednak są to środki zawierające sztuczne substancje, szkodliwe dla alergików, astmatyków, dzieci, osób chorych i seniorów. Poza tym zapachy chemii są często zbyt silne dla osób wrażliwych i tylko na krótko zamaskują zapachu dymu, który głęboko wsiąknął w powierzchnie w domu. Mieszanka zapachu papierosów, tabaki czy cygar z zapachem perfum, odświeżacza powietrza często okazuje się nieprzyjemna dla nosa.

Najlepiej byłoby w ogóle nie palić w domu lecz na balkonie, albo ograniczyć się do jednego, zamykanego pomieszczenia. Podczas palenia papierosa i kwadrans po zakończeniu okno powinno być szeroko otwarte, wtedy dym i zapach rozprzestrzeniają się tylko w ograniczonym stopniu. Ponieważ dym z papierosów na trwale wnika w tapetę, farbę ścienną, meble, futryny pozostawiając żółtawą, brzydko pachnącą powłokę, ideałem byłaby palarnia kafelkowana i regularnie sprzątana.

Rady jak zniwelować zapach dymu papierosowego bez szkodliwych chemikaliów

Zadymione pomieszczenie najpierw dobrze przewietrzyć, odkurzyć podłogę, następnie przetrzeć meble wilgotną ściereczką.

Kawa jest bardzo skuteczna, pochłania zapach otoczenia. W pomieszczeniach (także w szufladach i szafach) rozstawia się kilka spodków ze świeżo zmieloną kawą i zostawia je na przynajmniej całą dobę.

Podobnie działa ocet, jednak ze względu na jego drażniący zapach i szkodliwość można go pozostawić tylko w zamkniętym i nieużywanym pomieszczeniu.
Mieszkanie palacza powinno być często wietrzone! Im cieplej i wilgotniej jest w pomieszczeniu, tym bardziej czuć przykry zapach.

Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrania bez prania?
Ubranie przesiąknięte zapachem nikotyny powiesić nad miską wypełnioną gorąca wodą z octem (w stosunku 2:1).
Garnitur, kieszenie kurtki, wnętrze torby
spryskać czystą wódką lub spirytusem salicylowym.
Sweter wełniany w jasnym kolorze posypać delikatnie talkiem dla niemowląt, włożyć do pokrowca i zamknąć. Po jakimś czasie wytrzepać.
Sweter wełniany posypać pokruszoną suszoną miętą, włożyć do torebki foliowej, szczelnie zamknąć. Po jakimś czasie wytrzepać.
Sweter wełniany posypać cienką warstwą sody oczyszczonej, włożyć do torebki foliowej, szczelnie zamknąć. Po jakimś czasie wytrzepać.

Jak usunąć zapach nikotyny z ubrania, obrusu, koca, narzuty?
Przesiąknięte zapachem papierosów ubranie lub inny materiał włożyć do miski z chłodną wodą z kilkoma łyżkami octu, moczyć kilka godzin. Przepłukać w chłodnej wodzie, wyprać jak zawsze.

Jak usunąć zapach nikotyny na zasłonach?
Zapach nikotyny znacznie zmniejszy się lub zniknie jeśli na parapecie rozstawi się spodki z octem.
Zasłony w pokoju palacza opryskuje się czystą wódką albo czystym spirytusem.

Jak pozbyć się zapachu papierosów z dywanu?
Aby usunąć zapach nikotyny z dywanu, chodnika na powierzchni rozsypać suchą sodę oczyszczoną, po godzinie sodę zebrać odkurzaczem.

Jak usunąć zapach papierosów z tapicerki mebli?
Przed czyszczeniem meble dokładnie odkurzyć. Przesiąkniętą dymem papierosowym tapicerkę ze skóry i z materiału obiciowego czyścić gąbką lub szczotką zwilżoną w mieszaninie wody i octu (3:1). Najpierw wykonać test koloru na niedużym i  niewidocznym obszarze materiału.
Brzydko pachnącą tapicerkę mebli w pokoju palacza spryskać czystą wódką lub spirytusem, najlepiej z dodatkiem olejku cytrynowego (wtedy konieczna jest próba koloru w niewidocznym miejscu).

Czym usunąć zapach papierosów w tapecie?
Tapety, w które wgryzł się dym z papierosów, trzeba zerwać ze ściany. W tym wypadku nic nie pomoże.

Jak zneutralizować zapach nikotyny na oknach i drzwiach z drewna?
Zapach nikotyny na drewnianych oknach i drzwiach usunie płyn do naczyń. Można dodać do niego sok z cytryny albo olejek cytrynowy.

Jak usunąć zapach nikotyny, dymu papierosowego w samochodzie?
Najpierw trzeba wyczyścić popielniczki, wsypać do nich suchą sodę kuchenną. Lekki zapach papierosów zneutralizuje jabłko. W samochodzie zostawić tackę aluminiową lub kawałek aluminiowej folii z pokrojonym jabłkiem (koniecznie ze skórką). Po 2-3 dniach sprzątnąć, bo jabłko szybko pleśnieje.

Dym z papierosów wraz z zanieczyszczeniami wgryza się w materiały porowate, takich jak farba ścienna, tynk, mur, drewno, dywany, tapicerka, tekstylia domowe… Aby skutecznie pozbyć się smrodu papierosów, tabaki, trzeba włożyć sporo wysiłku.

Jak usunąć plamy z nikotyny?

Czym usunąć żółte plamy z nikotyny na palcach, na skórze palacza?
Świeże plamy po nikotynie na skórze trzeć szczoteczką zanurzoną w soku z cytryny, albo occie, następnie skórę wymyć mydłem.
Uporczywe plamy z nikotyny, które przeniknęły w głąb skóry, pomoże usunąć oliwa. W skórę wetrzeć oliwę, trzeć pumeksem, zmyć wodą z mydłem. Resztki usunie sok z cytryny.

Jak usunąć żółte plamy z nikotyny, z tabaki na ubraniu, na obrusie?
Świeże plamy z nikotyny, tabaki usuwa się lekko przyciskając do materiału waciki nasączone olejkiem eukaliptusowym lub gliceryną. Resztki zetrzeć spirytusem lub czystą wódką. Na koniec materiał wyprać zgodnie ze wskazówkami producenta używając proszku do prania.

W jaki sposób usunąć plamy z nikotyny, plamy z tabaki na delikatnym materiale?
Na świeżą plamę z nikotyny na jasnym materiale nałożyć gęstą papkę z kwasku cytrynowego i wody.
Trudne plamy po nikotynie na białym i jasnym materiale usuwa się mieszanką gliceryny z wodą amoniakalną w stosunku 1:1. Najlepiej założyć rękawiczki i otworzyć okno. Resztki plamy wywabi czysty alkohol. Po tym zabiegu materiał trzeba wyprać zgodnie z instrukcją producenta.
Na plamę po nikotynie na kolorowym materiale nałożyć świeże żółtko jaja i zostawić na 1,5 godziny. Po tym czasie usunąć żółtko zalewając je spirytusem, etanolem lub gliceryną. Poczekać aż zmięknie, nie trzeć. Żółtko można spłukać pod bieżącą chłodną wodą. Materiał wyprać.
Stare plamy z nikotyny na materiale najpierw zalać sokiem z cytryny, poczekać 5-10 minut. W tym czasie przygotować mieszankę etanolu i spirytusu rektyfikowanego, zalać nią plamę. Na koniec spłukać czystym alkoholem i wyprać jak zwykle.

Jak usunąć plamy z nikotyny na mocnym materiale?
Plamy po nikotynie na mocnym materiale, na ubraniu roboczym usunie izopropanol. Resztki zetrzeć spirytusem.

Czym usunąć plamy po nikotynie na naczyniach z ceramiki?
Smugi i plamy po papierosach na ceramicznych naczyniach, wazonach, świecznikach usuwa się pianką do czyszczenia szkła.

Jak pozbyć się śladów po nikotynie na porcelanie?
Pożółkłą popielniczkę, spodek czy świecznik z porcelany czyści się naturalnym korkiem. Trzeba go najpierw zmoczyć w wodzie, zanurzyć w soli i trzeć poplamione miejsce.

Czym usunąć plamy z nikotyny na szybie, na lustrze?
Smugi po nikotynie na szybie, szkle, lustrze usunie spirytus rozcieńczony wodą w stosunku 1:1.
Plamy z nikotyny na szkle usuwa się pianką do golenia.

Czym wyczyścić kaloryfer pożółkły od nikotyny?
Kaloryfer żółty od nikotyny wymyć płynem do czyszczenia toalety (najlepiej jeśli zawiera chlor). Powierzchnię dokładnie spłukać wodą.

Jak wywabić plamy z tytoniu na ubraniu?
Materiał wymoczyć w zimnej wodzie. Plamy z tytoniu na delikatnym materiale zalać octem, który może je wybielić.
Na ślady tytoniu na mocnym materiale nałożyć detergent w płynie zmieszany z alkoholem metylowym. Po pół godzinie ubranie wyprać. Jeśli plamy są nadal widoczne, usunie je rozcieńczony perhydrol czyli nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu (koniecznie założyć rękawiczki).

Czym usunąć plamy z nikotyny na drewnianych ramach okiennych, na drzwiach z drewna?
Delikatne ślady po paleniu papierosów na malowanych drewnianych futrynach i ramach okna, na drewnianych drzwiach usunie szare mydło w płynie albo środek do czyszczenia łazienki.
Silne zażółcenia spowodowane nikotyną zmywa się gorącą wodą i delikatnym mleczkiem do czyszczenia. Aby nie zniszczyć farby używa się miękkiej gąbki, bawełnianej ściereczki.
Dobra rada: zażółcenia usuwa się na końcu, po wymyciu całych okien.

Czym usunąć plamy z nikotyny na plastikowych włącznikach światła, kontaktach?
Żółte plamy po papierosach na białym i jasnym plastiku zmywa pianka do golenia. Trudne plamy usuną środki do czyszczenia na bazie izopropanolu.

Jak usunąć ślady nikotyny na metalu, na lodówce, na klamce u drzwi?
Żółte plamy z nikotyny na malowanym metalu wyczyści się środkami do mycia szyb w samochodzie.

Czym wyczyścić płytki i kafelki z plam po nikotynie?
Świeże plamy z nikotyny na płytkach i kafelkach może usunąć biała pasta do zębów.
Pożółkłe od nikotyny płytki i kafelki najłatwiej jest doczyścić myjką parową, ale trzeba uważać, żeby nie zniszczyć ich delikatnej powierzchni.
Trudne plamy po papierosach na matowych płytkach usunie pianka do czyszczenia piekarnika. Powierzchnia niektórych rodzajów kafelków może zostać lekko zniszczona pianką.

Jak wyczyścić auto z żółtych plam po nikotynie?
Jeśli w samochodzie często pali się papierosy, siedzenia trzeba wyczyścić pianką do tapicerki, plastikowe części szarym mydłem. Żółte zacieki z nikotyny na plastikowych częściach usunie pianka do czyszczenia szkła. Trudne plamy doczyści izopropanol (próba w niewidocznym miejscu).

Rady jak usunąć plamy z nikotyny na firanie i jak prać zażółconą firanę można znaleźć w atykule Domowe sposoby usuwania plam na firanie.

Sposoby usuwania różnych plam na materiałach i innych powierzchniach zebrane są w artykułach w zakładce Plamy. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *