Jak podlewać rośliny doniczkowe cz. 2

Podlewanie roślin doniczkowych w różnych porach roku 

Jak podlewać kwiaty doniczkowe wiosną? Podlewanie roślin doniczkowych latem. Jak podlewać rośliny doniczkowe jesienią? Podlewanie roślin doniczkowych zimą. Które rośliny lubią lekkie przesuszenie zimą? Których roślin doniczkowych nie podlewa się zimą? Które rośliny nie tolerują niedoboru wilgoci? Co znaczy obfite podlewanie, umiarkowane podlewanie, rzadkie podlewanie roślin?
Dla roślin uprawianych w domu najczęściej zalecane jest obfite podlewanie wiosną i latem, a umiarkowane zimą.
Dotyczy to uprawianych w domu,  wymagających średnio wilgotnego środowiska roślin ozdobnych takich jak kroton, bluszcz, dieffenbachia, aglaonema, palma, cisus, paprocie nefrolepis, szeflera, hoja itp.
Szczególnie trudny dla rośliny jest okres przejściowy zimowo-wiosenny i jesienno-zimowy przy wyłączonym ogrzewaniu. W niskich temperaturach rośliny są szczególnie wrażliwe na nadmiar wilgoci!

Jak podlewać rośliny doniczkowe wiosną?

Wiosną rusza wegetacja roślin w doniczkach, zwiększają one masę liści, więc zwiększa się powierzchnia parowania. Dlatego podlewa się je częściej, ale umiarkowanie. Jednak niektórzy hodowcy kwiatów w domu czasami przesadzają z podlewaniem o tej porze roku.

Zwłaszcza rośliny pochodzące z terenów półpustynnych podlewa się z dużym umiarem – ziemia w doniczce może wyschnąć nawet do do 2/3 głębokości.
Dobra rada: kiedy pojawi się pierwszy młody listek po zimie, rośliny w domu ogrzewanym należy częściej i obficiej podlewać. Kiedy ogrzewanie zostanie wyłączone a wiosna jest chłodna i pochmurna to podlewanie trzeba znów  ograniczyć.

Podlewanie roślin doniczkowych latem

Latem, kiedy roślina silnie rośnie, kwitnie, potrzebne jest obfite podlewanie, 2-4 razy w tygodniu.
Najniebezpieczniejszy okres dla kwiatów w doniczkach to późne lato i jesień, przed sezonem grzewczym. Czas, w którym różnica temperatur dobowych jest największa. Jesień, szczególnie deszczowa i pochmurna, to okres przejściowy dla roślin. Wzrost roślin spowalnia, ale nie zatrzymuje się. W mieszkaniu jest już chłodno, ziemia wysycha znacznie dłużej niż w ciepłe letnie dni i wzrasta prawdopodobieństwo przelania roślin.

Jak podlewać rośliny doniczkowe jesienią?

Od początku jesieni podlewanie roślin doniczkowych jest stopniowo redukowane, ale nieznacznie się zwiększa wraz z rozpoczęciem ogrzewania domu.  Od połowy jesieni procesy życiowe roślin gwałtownie spadają. Okres przejściowy (jesień, wiosna) jest trudny dla roślin domowych. Błędy w podlewaniu w tym czasie mogą je zniszczyć. Przy niskiej temperaturze obficie podlewana roślina z wolniejszymi procesami metabolicznymi nie jest w stanie wchłonąć wody, jej korzenie gniją.

Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Zimą, w okresie spoczynku, wzrost roślin spowalnia lub zatrzymuje się. W tym czasie rośliny potrzebują mniej wody. Jeśli stoją w chłodnym pomieszczeniu to podlewane są rzadko, 3 razy w miesiącu, a nawet rzadziej. Natomiast rośliny w domu z centralnym ogrzewaniem, gdzie jest suche powietrze, wymagają więcej wody. Trzeba pamiętać o tym, że w doniczce glinianej, ceramicznej gleba wysycha szybciej niż w doniczce plastikowej i roślinę powinno się częściej podlewać.
Tylko kwiaty w doniczce pochodzące z lasów równikowych (anturium, difenbachia, kalatea, caladium czyli obraźnica, maranta, kroton, paprocie domowe, skrzydłokwiat, aglaonema, afelandra stercząca, kalatea czyli ostrzeszyn) podlewa się niewielką ilością wody już po wyschnięciu górnej warstwy gleby do głębokości 1-2 cm. Rośliny te nie tolerują nawet krótkotrwałego niedoboru wilgoci! 

Ale niektóre rośliny tropików dobrze znoszą lekkie przesuszenie zimą (begonia, gloksynia, alokazja, monstera, fikus benjamina, hoja, fitonia, heliotrop, mimoza, chamedora wyniosła, szeflera, kordylina, dracena, kaktus grudnik, niedośpian). Są podlewane gdy ziemia wyschnie w górnej warstwie całkowicie do głębokości 1/3-1/2 donicy. Tzn. na górze jest sucha, bliżej środka doniczki jest lekko wilgotna ale nie całkiem mokra. Zimą podlewanie lekko ogranicza się.
Podobnie podlewa się niektóre rośliny o skórzastych liściach (oleander, cytryna, figowiec,  bluszcz, azalia) i inne.

Rośliny pochodzące z miejsc o suchym klimacie tropikalnym (bromelie, pachypodium, kalanchoe, niecierpek, sansewieria, zamiokulkas zamiolistny, wilczomlecze tj. jatrofa, euphorbia, szparagowate np. bokarnea, rośliny obszaru z basenu Morza Śródziemnego (laur, waszyngtonia, granat, mirt) powinny być podlewane w zimnych porach roku tak, aby gleba mogła wyschnąć do głębokości 1/3 doniczki.
To samo dotyczy niektórych roślin z terenów wilgotnych subtropików (palmy, zaślaz czyli klonik, asparagus, zielistka, kliwia, fuksja, rododendron, reo meksykańskie, strelicja, alokazja pasiasta, kamelia, hibiskus, banan, bugenwilla, hoja, passiflora, jaśmin, bambus, juka).
Natomiast aloes, agawa, euforbia, eonium, kaktusy, rozchodniki, pachyphytum, litops, haworsja, eszeweria zimą podlewane są raz w miesiącu.

Wiele bromeliad gnije zimą, gdy są podlewane od góry, na rozetę liści. Ponieważ nie mają łodygi i trudno podlać ziemię od góry nie mocząc podstawy liści, lepiej je podlewać od dołu, na podstawkę.

Niektóre rośliny pozostawia się do przeschnięcia na kilka tygodni, miesięcy. Dotyczy to kaktusów i sukulentów. Także rośliny bulwiaste i cebulowe mają okres spoczynku. Należą do nich m.in. gloksynia, amarylis, kaladium czyli obraźnica. W ich przypadku ziemia w doniczce powinna całkowicie wyschnąć, dopiero kiedy wszystkie procesy życiowe rośliny są zahamowane. Temperatura pomieszczenia wynosi 15°C-18°C stopni.
W przypadku większości roślin okres uśpienia przypada na miesiące zimowe i powinien towarzyszyć mu spadek temperatury w pomieszczeniu (średnio w zakresie +7°C do +11°C). Odpoczynek i niska temperatura stymulują zawiązywanie się pąków kwiatowych (kaktus grudnik, kliwia).

Dobra rada: jeśli z jakiegoś powodu okres uśpienia nie miał miejsca i temperatura w zimie nieznacznie spadła, rośliny w doniczce nie można przestać podlewać.

Co znaczy obfite podlewanie, umiarkowane podlewanie, rzadkie podlewanie roślin?

Obfite podlewanie roślin doniczkowych
Niektóre rośliny (papirus, kolokazja) potrzebują bardzo dużej ilości wilgoci w podłożu. Rośliny podlewa się obficie i często, aby ziemia w doniczce była zawsze wilgotna a na podstawce stałą woda. Tylko zimą podlewanie zmniejsza się lekko.

Ziemia w doniczce z takimi roślinami jak anturium, skrzydłokwiat, difenbachia, kalatea, maranta powinna być stale wilgotna od wiosny do jesieni, ale bez stojącej wody. Zima rośliny te podlewa się niewielką ilością wody zaraz po wyschnięciu górnej warstwy ziemi w doniczce do głębokości 1-2 cm.
Ale niektóre rośliny tropików dobrze znoszą lekkie przesuszenie zimą, np.  begonia, gloksynia, alokazja, monstera, ficus, hoya, fitonia, heliotrop. Są podlewane gdy ziemia wyschnie w górnej warstwie całkowicie do głębokości 1/3 donicy. Tzn. na górze jest sucha, bliżej środka doniczki jest lekko wilgotna ale nie całkiem mokra.
Podobnie podlewa się niektóre rośliny o skórzastych liściach (cytryna, figowiec, oleander, bluszcz, azalia) i inne. Zimą podlewanie zmniejsza się nieznacznie.

Umiarkowane podlewanie roślin doniczkowych
Umiarkowanie podlewane są rośliny o ozdobnych liściach.
Rośliny pochodzące z basenu Morza Śródziemnego i wilgotnych subtropików są obficie podlewane w okresie wiosenno-letnim a umiarkowanie w okresie jesienno-zimowym (2-3 dni po wyschnięciu podłoża do 1/5 głębokości doniczki). Dotyczy to roślin o mięsistych lub silnie owłosionych łodygach i liściach (peperomia/pieprzówka, kolumna), roślin o grubych korzeniach i kłączach (palmy, draceny, aspidistra wyniosła), a także z korzeniami nadziemnymi zamierającymi w porze suchej (zielistka, maranta) oraz bulwiastych. 
W okresie spoczynku (październik-marzec) podlewane są znacznie rzadziej, dopiero po całkowitym wyschnięciu górnej warstwy ziemi do głębokości 1/2 doniczki. W przypadku niektórych roślin konieczne jest lekkie przesuszenie ich w okresie uśpienia, ponieważ stymuluje to tworzenie i dojrzewanie pąków kwiatowych (np. zygokaktus, kliwia).

Rzadkie podlewanie roślin doniczkowych
Ograniczone podlewanie ma miejsce wtedy, gdy roślinę podlewa się dopiero po wyschnięciu większej części gleby w doniczce. W górnej części doniczki ziemia może być już wysuszona na pył, ale w dolnej części doniczki jest nieco bardziej wilgotna.

Jeśli cała gleba w doniczce wyschnie, w takim stanie tylko kaktusy i sukulenty mogą to wytrzymać. W innych roślinach korzenie wysychają i obumierają.

Artykuły powiązane:
Podlewanie roślin doniczkowych cz.1

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *