Trujące rośliny ozdobne w domu, na balkonie i na tarasie

Ozdobne rośliny trujące dla kota, psa, królika, żółwia…

Wiele popularnych i lubianych roślin ozdobnych sprzedawanych w kwiaciarniach ma składniki silnie trujące dla zwierząt domowych. Szczególnie koty i króliki, lubiące skubać zielone roślinki, często ulegają zatruciom. Dlatego warto przemyśleć zakup ozdobnej rośliny doniczkowej lub balkonowej, a bukiety kwiatów stawiać w miejscach niedostępnych dla naszych pupili. W razie zatrucia trzeba podać zwierzęciu czystą wodę do picia (bez soli) i zadzwonić po poradę do weterynarza. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym i natychmiastowe leczenie.

Rośliny doniczkowe trujące dla zwierząt domowych

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) to pokojowa roślina ozdobna, jej owoce to żółte lub czerwone jagody, a zielone liście mają srebrzyste pasy. Liście są wyjątkowo trujące dla zwierząt, zawierają substancje drażniące błony śluzowe pyszczka i przewodu pokarmowego. Objawy zatrucia to ślinotok, trudności w połykaniu, biegunka i wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego i nerek, uszkodzenia przewodu pokarmowego, a nawet drgawki i zaburzenia rytmu serca. Jeśli zwierzątko skubało liście aglaonemy trzeba niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

Amarylis, amarylis belladonna (Amaryllis) jest bardzo toksyczną dla zwierząt ozdobną rośliną doniczkową i ogrodową. Szczególnie trująca jest cebula. Spożycie nawet niewielkiej ilości może spowodować wymioty, biegunkę, drżenie, drgawki, zaburzenia rytmu serca, duszność i nudności. Konieczny natychmiastowy kontakt z weterynarzem! Już sam kontakt z sokiem rośliny może wywołać alergiczne objawy na skórze nawet u człowieka.

Anturium, kitnia (Anthurium Schott) to grupa ozdobnych roślin doniczkowych o atrakcyjnych czerwonych lub białych kwiatach. Liście anturium są toksyczne dla zwierząt, zawierają nierozpuszczalne substancje drażniące i uszkadzające błonę śluzową. Objawy zatrucia to biegunka, wymioty, ślinotok, krwawienia z przewodu pokarmowego. Zwierzę powinno pić dużo czystej wody. Wskazany kontakt z weterynarzem. Kontakt z sokiem anturium może spowodować nawet u ludzi wysypkę na skórze, obrzęk błon śluzowych (warg, języka i gardła).

Bieluń, brugmansja,”trąby anielskie” (Brugmansia) mimo, że to jedna z najbardziej trujących roślin, jest chętnie uprawiany na balkonach, w ogrodach i parkach. Wszystkie części rośliny, szczególnie korzenie i ziarna są niebezpieczne dla zwierząt. Objawy zatrucia bieluniem to wymioty, biegunka, drgawki, drżenia, zaburzenia rytmu serca, rozszerzenie źrenic, a nawet zatrzymanie oddechu, krążenia i w konsekwencji śmierć. W przypadku gryzienia rośliny przez zwierzątko zaleca się niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. Rozszerzenie źrenic może wystąpić nawet u dzieci dotykających roślinę i pocierających później oczy rękami.

Cyklamen (Cyclamen persicum) jest popularną rośliną doniczkową, chętnie wręczaną jako prezent. W szczególności bulwa rośliny jest trująca dla zwierząt domowych, dlatego cyklamen powinien stać poza zasięgiem psa, kota czy inne małego zwierzątka domowego. Ogryzanie cyklamenu może powodować wymioty, biegunkę, kolkę i bolesne skurcze. Spożycie niewielkiej ilości bulwy może doprowadzić do niewydolności krążenia, porażenia układu oddechowego i śmierci. W przypadku podejrzenia zatrucia cyklamenem zwierzę trzeba szybko zabrać do weterynarza.

Figowiec benjamina (Fikus benjamina) uprawiany jest jako doniczkowa roślina ozdobna. Wszystkie gatunki drzewka są trujące dla zwierząt, które chętnie ogryzają jego liście. Mleczno-biały sok może spowodować wymioty, biegunkę i podrażnienie błony śluzowej. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z weterynarzem.

Figowiec sprężysty (Ficus elastica), popularny fikus to wiecznie zielone drzewko uprawiane w domach w donicy. Jak wszystkie gatunki fikusa jest trujący dla zwierząt. Ogryzanie fikusa przez domowe zwierzęta powoduje u nich wymioty, biegunkę i podrażnienie błony śluzowej.  W przypadku zatrucia trzeba szybko poradzić się weterynarza.

Hiacynt (Hyacinthus orientalis) – informacje są tutaj.

Lantana pospolita (Lantana camara) jest popularną rośliną ozdobną, uprawianą w donicach na balkonach. Wszystkie części rośliny, szczególnie owoce lantany mogą być trujące dla zwierząt. Powodują wymioty i biegunkę. Dla bezpieczeństwa pupila, który się nią raczył, zaleca się konsultację z weterynarzem.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa), często nazywana filodendronem, to bardzo duża ozdobna roślina doniczkowa. Wszystkie części rośliny, oprócz słodkich owoców, są dla zwierząt są trujące. Zawierają one substancje, które podrażniają błony śluzowe zwierząt i mogą im zaszkodzić. Możliwe objawy zatrucia obejmują trudności z połykaniem, zwiększone wydzielanie śliny, wymioty i biegunkę. Otrute zwierzę powinno pić dużo czystej wody. Ponadto wskazana jest konsultacja z weterynarzem.

Scindapsus pstry (Scindapsus pictus) to rodzina popularnych pnących się roślin pokojowych o pstrych liściach w kształcie serca. Roślina jest szkodliwa dla zwierząt. Po jej spożyciu występuje silne i bolesne podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego. Trująca jest nawet woda stojąca w podstawkach pod doniczką! W przypadku zatrucia konieczna jest wizyta u weterynarza. Sok rośliny może powodować podrażnienia skóry i bolesną wysypkę u człowieka.

Artykuły powiązane:
Trujące rośliny ozdobne w ogrodzie, parkach i na łąkach.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Kot ogryzł w nocy młode listki fikusa , ale na szczęście wszystko zwymiotował. Nie zaszkodził mu , nie wiem jak zabezpieczyć go przed pokusą

    1. Kot potrzebuje świeżej trawy. Jeszcze jest ciepło i można zrywać po kilka źdźbeł z trawnika nie uczęszczanego przez psy a na zimę wysiać dla niego w doniczce owies.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *