Jak usunąć plamy ze smoły, ziemi, żywicy, soku roślin i pyłku kwiatów?


W jaki sposób wywabić plamy ze smoły, plamy z żywicy, plamy z węgla, plamy z soku i pyłku kwiatów, plamy ze smaru, z ziemi oraz plamy po przypaleniu ogniem?
W ciepłe dni aktywnie spędzamy czas wśród natury – pracując lub grillując w ogrodzie, wyjeżdżając rowerem na łąki, do lasu, chodząc po górach. Często wracamy z niechcianymi plamami, których trzeba się szybko pozbyć. Do wywabienia tych plam wystarczą często środki, które mamy już w domu.

Jak usunąć ślady po ogniu?

 1. Miejsce zażółcone przez ogień, lecz nie zwęglone na materiale skropić sokiem z cebuli i zostawić na jakiś czas. Wyprać.
 2. Białą tkaninę zwilżyć zimną wodą, a następnie plamę zasypać solą. Materiał położyć na słońcu.

W jaki sposób usunąć pyłek kwiatów na ubraniu?

Plamy po pyłku kwiatów trzeba usuwać ostrożnie, aby nie wetrzeć go we włókna tkanin. Najpierw spróbować zdmuchnąć lub strzepnąć go (opukując wewnętrzną stronę tkaniny). Szczególnie uciążliwe są plamy z pyłku lilii, dlatego aby zapobiec ich powstaniu warto spryskać pręciki lakierem do włosów lub je po prostu ostrożnie wyciąć nożyczkami. Kwiaty, które stoją w chłodnym miejscu nie pylą mocno.

 1. Na niebarwiącą wełnianą ściereczkę nanieść glicerynę, lekko przykładać ją w kierunku od zewnątrz do środka plamy. Nie trzeć! Pozostałości usuwać pianką
  do układania suchych kwiatów (ikebany).
 2. Plamy po pyłku roślin na mocnym materiale ostrożnie usuwać spirytusem, wypłukać w ciepłej wodzie, wyprać. Resztki plamy usuwać spirytusem.

Jak usunąć pyłek kwiatów na skórze ciała?

Plamy po pyłku kwiatów na skórze usunie sok z cytryny, szare mydło, zmywacz do paznokci.

Czym usunąć plamy po pyłku kwiatów na obrusie, tapecie, ścianie? 

 1. Kwiaty stojące w wazonie w domu często mocno pylą i brudzą obrusy, ściany i tapety. Pobrudzony pyłkiem kwiatów obrus odkurzyć starając się nie roznieść pyłku, do pozostałego zabrudzenia przyłożyć tampon z waty nasączony spirytusem. Nie trzeć! Spłukać ciepłą wodą, wyprać.
 2. Do plam po pyłku kwiatów na ścianie i tapecie przykładać miękisz białego chleba (tostu). Resztki usunie miękka biała gumka do wycierania ołówka (musi być idealnie czysta).

Czym usunąć smar do łańcucha roweru z ubrania?

 1. Materiał pobrudzony smarem do rowerów posmarować masłem. Rozpuszczony smar zdrapać, wetrzeć mydło żółciowe/mydło galasowe lub pastę BHP. Po jakimś czasie wypłukać, wyprać w najwyższej dopuszczalnej przez producenta temperaturze.
 2. Smar na mocnych tkaninach usuwa benzyna ekstrakcyjna (konieczna próba).

W jaki sposób wywabić plamy po smole na ubraniu i tapicerce?

 1. Plamy po smole na białych i kolorowych tkaninach pokryć żółtkiem jajka i zostawić na kilka godzin. Wypłukać z ciepłej wodzie, wyprać.
 2. Smołę na ubraniu zmiękczy też masło bez soli naniesione na kilka(naście) godzin lub kilka kropli gliceryny. Miękką smołę usunąć tępą stroną noża, resztki zmyje  i odbarwi gorąca woda.
 3. Resztki smoły na mocnym materiale łatwo usunąć zalewając je wrzącą wodą nad umywalką.
 4. Żółtą plamę po usunięciu smoły z jasnego materiału i oczyszczeniu go może wybielić woda utleniona.
 5. Plamy po smole na mocnym materiale wywabi się przez oklepywanie do tamponem z benzyną ekstrakcyjną lub ropą (konieczna próba w niewidocznym miejscu).
 6. Plamę ze smoły na tkaninie tapicerki, której nie można prać trzeba zmiękczyć przykładając wacik z gliceryną. Resztki smoły usunie płyn do zapalniczek.

Czym usunąć smołę z dywanu?

Na plamę ze smoły na dywanie nałożyć wacik z gliceryną, zostawić go na przynajmniej godzinę. Wytrzeć miękką gąbką zmoczoną w zimnej wodzie. Na koniec zabrudzone miejsce doczyści szampon do dywanów.

Jak wywabić plamy z soku niewiadomego pochodzenia?

 1. Nie rozpoczynać usuwania plam z soku roślin ciepłą wodą, ani detergentem. Pomoże długie moczenie w zimnej wodzie.
 2. Do materiału poplamionego sokiem rośliny przyłożyć na jakiś czas przekrojonego ziemniaka, aby zadziałała skrobia. Wyprać.
 3. Plamy z soku roślin na silnym materiale usunie spirytus.
 4. Do wywabienia trudnych plam po sokach roślinnych na białych i jasnych materiałach często wystarczy woda utleniona.

Jak usunąć plamy z węgla z grilla?

Pył węgla strzepnąć z materiału uderzając od lewej, czystej strony materiału. Nie trzeć! Resztki plamy po węglu z grilla najlepiej zasypać wilgotną skrobią kartoflaną. Wyprać.

Czym wywabić plamy z ziemi na ubraniu?

 1. Świeżą plamę z ziemi wypłukać ciepłą wodą, w plamę dobrze wetrzeć mydło żółciowe/mydło galasowe, zostawić na noc. Wyprać w dobrym detergencie.
 2. Suchą ziemię dokładnie wyczesać, w materiał wetrzeć mydło galasowe, wyprać.
 3. Małe plamy z ziemi można usunąć ciepłym sokiem cytryny lub kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w ciepłej wodzie.
 4. Trudne plamy z ziemi czyścić etanolem.

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Zarówno prasowanie przez bibułę jak i rozpuszczanie żywicy rozpuszczalnikiem czy zmywaczem do paznokci jest szkodliwe dla tkanin. Świeżej żywicy nie powinno się usuwać przez tarcie czy zdrapywanie.

 1. Pobrudzone ubranie włożyć do plastikowej torby, a następnie do lodówki lub zamrażarki na kilka godzin. Kiedy żywica zaschnie, pokruszyć ją i zdrapać.
 2. Resztki żywicy na białej tkaninie skropić spirytusem i pocierać białą bawełnianą ściereczką.
 3. Resztki żywicy na mocnej tkaninie (np. ubranie robocze) skropić benzyną lakową White spirit lub rozcieńczalnikiem lakowym, pocierać białą bawełnianą ściereczką. Koniecznie wcześniej zrobić próbę koloru w niewidocznym miejscu i zachować ostrożność.
 4. Resztki żywicy na kolorowej mocnej tkaninie (np. dżins) skropić octem i pocierać białą bawełnianą ściereczką.
 5. Resztki żywicy doskonale usuwa denaturat.
 6. Zaschniętą żywicę rozmiękczy masło, które trzeba zostawić na pobrudzonym miejscu na około 1-2 godziny.
 7. Zmiękczoną żywicę oklepać wacikiem zmoczonym w wodzie amoniakalnej z solą w stosunku 3:1 lub spirytusem. Spirytus można zmieszać z szarym mydłem w płynie. Wyprać. Uwaga: amoniak i spirytus mogą zniszczyć kolor tkaniny.
 8. Plamę z żywicy na sztucznym materiale nasączyć mieszanką łyżki terpentyny i łyżki spirytusu. Materiał wyprać w letniej wodzie.
 9. Plam po żywicy na jedwabiu nie usuwać samodzielnie!

Czym usunąć żywicę z metalu, karoserii, z mebli?

Żywicę na metalu, karoserii samochodu, meblach ogrodowych i innych przedmiotach bardzo dobrze rozpuszczają olej roślinny, masło lub tłusty krem. Zostawić je na przynajmniej 5 godzin na żywicy. Miękką żywicę zdjąć miękką gąbką, zmyć.

W jaki sposób usunąć żywicę ze skóry?

Świeżą żywicę na skórze usuwać taśmą klejącą. Pozostałości żywicy na rękach rozpuści masło, margaryna, zmywacz do paznokci. Mydło nie zmyje żywicy z rąk.

Jak usunąć żywicę we włosach, sierści kota i psa?

Oklejone żywicą włosy lub sierść zwierzęcia nasmarować masłem, margaryną, olejem spożywczym lub tłustym kremem. Kiedy żywica zmięknie zdjąć ją ostrożnie z włosów, wyczesać z sierści. Włosy wymyć szamponem, sierść wytrzeć wilgotną ściereczką.

Artykuły powiązane:
Jak usuwać plamy z błota, piasku, trawy, pyłku i soku mlecza i orzechów?
Buty ze skóry cz.4. Plamy A-P.
Buty ze skóry cz.5. Plamy S-Ż.

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Podobne wpisy

4 komentarze

 1. Osobiście polecam używać po prostu dobrych środków piorących. Ja akurat używam kapsułek piorących i jeszcze się nie zdarzyło, żeby plamy się nie sprały, ale pilnuję bardzo, żeby jak najszybciej trafiły do pralki i nie czekam, aż zaschną. Zwykły proszek niestety często się zlepiał i nie rozpuszczał co w konsekwencji prowadziło do tego, że wyciągałam brudne pranie z bębna.

 2. może komuś się przyda ta informacja. plamy z mlecza na butach typu conwerse (gumowy przód) usunęłam zmywaczem do lakieru hybrydowego

 3. Przydał mi się pomysł z mąką kaftoflaną na plamy z węgla, szkoda że zostały małe dziurki wypalone w spodniach 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *