Plamy po wosku, plamy po parafinie, plamy po stearynie

Jak usunąć plamy po świecy

Rady jak usunąć plamy po świecy, plamy z wosku, plamy po parafinie lub po stearynie na meblach, na dywanie, na ubraniu, na obrusie, na skórze, na szkle, na świeczniku. Jak usunąć plamy po kolorowej świecy? Jak usunąć wosk z włosów?
W okresie adwentu lub zabaw karnawałowych, w czasie romantycznej kolacji czy randki chętnie zapalamy dekoracyjne świece czy skromniejsze świeczki, aby stworzyć wyjątkowy nastrój. Niestety często zdarza się, że roztopiona świeca zostawia tłuste zabrudzenia, których nie można łatwo usunąć. Rozpuszczalniki zawierające związki chemiczne mogą zniszczyć czyszczoną powierzchnię, rozpuścić lakier, usunąć ich kolor… Oto kilka porad, w jaki sposób postępować z tłustymi plamami pozostawionymi przez składniki świec – parafinę, wosk, stearynę.
Plamy po roztopionej świecy na ceramice
Pochlapany woskiem przedmiot, np. talerz, włożyć do miski z gorącą wodą. Wosk, parafina szybko zmiękną i zaczną się odrywać. Resztki zmyć płynem do naczyń. Powstałe smugi usunie ciepły ocet lub spirytus.
Plamy po roztopionej świecy na drewnianych meblach i na podłodze
Nie zdrapywać parafiny ani wosku ostrym narzędziem z mebli, aby ich nie porysować. Wosk na meblach z drewna oziębić kostką lodu w plastikowym woreczku lub schłodzić zimnym powietrzem suszarki. Twardy wosk łatwiej usunąć. Resztę wosku podważyć tępym nożem, drewnianą lub plastikową łopatką, pomóc sobie wykałaczką.

 1. Plamy po usuniętym wosku na drewnie usunąć tamponem nasączonym oliwą lub olejem słonecznikowym.
 2. Resztki po kolorowej świecy usunąć ciepłym octem spirytusowym.
 3. Wosk dobrze rozpuszcza terpentyna, lecz może przy okazji usunąć warstwę farby i lakieru.

Plamy z parafiny, plamy z wosku na dywanie, na wykładzinie, na tapicerce

Uważać, aby nie rozdeptać gorącego wosku! Rozlany wosk powinien jak najszybciej stwardnieć. Najlepiej przyłożyć do niego kostki lodu z czystej wody w foliowym woreczku lub schłodzić zimnym powietrzem suszarki.

 1. Twardy wosk pokruszyć i delikatnie skrobać, aby nie wetrzeć go we włókna. Wyczesać szczotką i odkurzyć. Na pozostałe resztki nałożyć czystą ściereczkę lub gąbkę i nalać na nią gorącą wodę. Szybko zebrać roztopione resztki wosku. Następnie dywan przetrzeć tamponem zwilżonym w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń lub w spirytusie.

Plamy z parafiny i plamy z wosku na plastiku
Wosk oziębić, następnie zeskrobać drewnianą łopatką lub tępą stroną noża. Resztki zmyć ciepłym octem z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Plamy po świecy na płytkach i na kaflach
Zastygły wosk zeskrobać drewnianą lub plastikową łopatką. Resztki zmyć gąbką zmoczoną w gorącej wodzie. Smugi usunie ciepły ocet spirytusowy.

Plamy z parafiny i plamy z wosku na tapecie
Nie ogrzewać gorącym żelazkiem ani suszarką, aby wosk nie wsiąkł głęboko w tapetę. Wosk można łatwo zetrzeć ostrą stroną gąbki do mycia naczyń.

Plamy po świecy na ubraniu, na obrusie
Zdarza się, że świeca pobrudzi obrus, ulubiony sweter, kurtkę czy spodnie. Plamy można usunąć, jednak trzeba przestrzegać pewnych reguł. Nigdy nie powinno się zdrapywać ciepłego wosku czy parafiny, aby nie wetrzeć ich we włókna materiału czy w skórę. Nigdy nie prasować kolorowego wosku, nawet przez bibułkę, ponieważ zostaną tłuste plamy, które trzeba usuwać benzyną ekstrakcyjną, benzyną lakową White spirit. Poplamione ubranie, obrus w foliowej torebce włożyć do zamrażarki, aby wosk stwardniał. Wosk połamać i ostrożnie odrywać od materiału podważając paznokciem lub łyżką. Nie trzeć! Jeśli nie ma miejsca w zamrażarce, na plamę wosku położyć kostki lodu z czystej wody (najlepiej w foliowym woreczku).

 1. Bez problemu można sprać plamę po wosku w temperaturze 60°C i wyższej. Jeśli materiał musi być prany w niskiej temperaturze, trzeba sięgnąć po inne sposoby.
 2. Plamy po pokruszonym wosku z mocnych materiałów można usunąć przykładając tampon nasączony olejkiem terpentynowym lub spirytusem mineralnym (konieczna próba koloru).
 3. Resztki świecy na wełnie i jedwabiu, których nie można zeskrobać, zetrzeć tamponem nasączonym czystą wodą kolońską lub spirytusem.
 4. Plamy po wosku na sztucznych materiałach można sprać szarym mydłem (najlepiej mydłem w płynie).
 5. Tłuste plamy po wosku usunie mydło żółciowe/mydło galasowe.
 6. Octem spirytusowym, spirytusem lub benzyną lakową White spirit (konieczna próba koloru) można usunąć plamy po kolorowej świecy.

Plamy po parafinie i plamy z wosku na skórzanej tapicerce
Nigdy nie zdrapywać ciepłego wosku ze skóry, ani nie zmywać go ciepłą wodą. Wosk szybko schłodzić przykładając kostki lodu w czystej bawełnianej ściereczce lub schłodzić zimnym powietrzem suszarki. Połamać go i delikatnie zdjąć. Nie używać ostrych narzędzi, aby nie zniszczyć skóry.

 1. Powstałą na skórze tłustą plamę posypać białą glinką porcelanową, skrobią (nie mąką) kukurydzianą lub ziemniaczaną, talkiem, startą na pył białą kredą. Jeśli przezroczysty wosk mocno wsiąkł w skórę, rozgrzać go ciepłym powietrzem suszarki i delikatnie zdjąć nie skrobiąc. Proszek wetrzeć delikatnie palcami i schłodzić. Po 1-6 godzinach odkurzyć. Czynność powtarzać, aż plama zniknie lub mocno zblaknie. Oczyszczoną skórę zapastować.
 2. Usunięcie resztek plamy po kolorowej świecy na skórze powierzyć specjaliście.
 3. Do czyszczenia skóry nie używać alkoholu ani benzyny, ponieważ niszczą ją.

Plamy po świecy na skórzanym ubraniu
Nigdy nie zdrapywać ciepłych resztek po świecy ze skóry, ani nie zmywać ciepłą wodą.
Ubranie wsunąć do foliowego worka i włożyć do lodówki lub zamrażarki. Zaschniętą parafinę, stearynę lub wosk połamać i delikatnie zdjąć ze skóry.

 1. Jeśli przezroczysty wosk mocno wsiąkł w skórę, rozgrzać go ciepłym powietrzem suszarki, posypać białą glinką porcelanową, skrobią (nie mąką) kukurydzianą lub ziemniaczaną, talkiem, startą na pył białą kredą. Wetrzeć delikatnie palcami i schłodzić. Po 1-6 godzinach odkurzyć. Czynność powtarzać, aż plama zniknie lub mocno zblaknie. Oczyszczoną skórę zapastować.
 2. Plam po świecy kolorowej nie można całkowicie usunąć ze skóry domowymi sposobami.
 3. Do czyszczenia skóry nie używać alkoholu ani benzyny, ponieważ niszczą ją. Nieduże tłuste plamy delikatnie zmywać benzyną do napełniania zapalniczek. Nie trzeć mocno, lecz wielokrotnie powtarzać nakładanie jej na plamę.

Plamy po świecy na szkle
Odczekać, aż wosk ostygnie i zeskrobać go tępą żyletką lub skrobakiem do płyt ceramicznych. Resztki zmyć gorącą wodą. Smugi zmyje ciepły ocet spirytusowy z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Plamy ze stearyny i plamy z wosku na świeczniku

 1. Świecznik z tworzywa sztucznego włożyć do lodówki, aby wosk stwardniał i łatwo się kruszył. Wosk usunąć tępą stroną noża. Resztki usunie gorąca woda.
 2. Metalowy lub szklany świecznik można włożyć go miski z gorącą wodą lub do lekko rozgrzanego piekarnika.
 3. Resztki świecy ze świecznika wyciągniemy wbijając w nią korkociąg.
 4. Przed włożeniem świeczki do świecznika otwór warto posmarować wazeliną, wysypać piaskiem, aby łatwiej usunąć resztki stearyny.

Wosk, stearyna i parafina we włosach

 1. Na krótkich włosach wosku nie rozgrzewać, lecz poczekać, aż stwardnieje. Pobrudzone woskiem włosy potrzeć suchym ręcznikiem frotte, aby wosk wykruszył się. Zwilżyć włosy olejkiem dla niemowląt, olejkiem do masażu, oliwą lub olejem spożywczym. Resztki wosku z włosów wybrać palcami. Podobnie postępować z woskiem w sierści zwierząt.
 2. Jeśli włosy są długie i gęste, pobrudzone woskiem pasemka włosów owinąć białym papierowym ręcznikiem lub gazetą i ogrzać prostownicą do włosów. Wosk usunąć palcami, rzadkim grzebieniem, a następnie wetrzeć olejek, pasemka włosów wymyć szamponem, spłukać wodą z dodatkiem octu.

Rady jak usunąć plamy po wosku, plamy po stearynie, plamy po parafinie można znaleźć także w artykułach:

Jak usunąć plamy na skórzanych butach? 
Jak usunąć plamy na firankach?
Jak czyścić płytę nagrobną? Granit i lastryko.
Czyszczenie mebli. Jak usunąć plamę na drewnianych meblach? 

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *