Usuwanie plam na wełnie cz. 2

Czyścimy wełnianą odzież z plam 


Rady jak usunąć plamy z alkoholu, plamy z lodów, plamy z majonezu, plamy z soku, ślady szminki, plamy z perfum i z dezodorantu, plamy z potu, plamy z sadzy, plamy ze smoły, plamy z sosu, plamy z tłuszczu, resztki wosku, plamy z ziemi i błota, odchody much na wełnianym sweterku, na płaszczu z wełny, na kocu z wełny, na wełnianej pościeli… 

Żywą wełnę czyści się wyłącznie delikatnym detergentem w płynie*, np. płynem do prania wełny, delikatnym szamponem do włosów bez dodatków (najlepiej dla dzieci), dobrej jakości płynem do mycia naczyń lub rozcieńczoną pastą do prania. Płyn lekko wetrzeć palcami we włókna. Wełniany materiał z dodatkiem innych włókien można czyścić trochę silniejszymi preparatami. Po oczyszczeniu wełnę wyprać zgodnie z instrukcją producenta, zaschłe resztki detergentów niszczą wełnę.
Jak usunąć plamy po alkoholu na ubraniu z wełny?
Plama na wełnie z likieru 

Plamy po likierze na wełnie spłukać chłodną wodą. Wyprać.
Plamy z piwa na wełnianym ubraniu
Zalany piwem wełniany materiał zanurzyć na chwilę w gazowanej wodzie mineralnej, wyprać.
Plama z wina czerwonego na wełnie
Wełnianą odzież zalaną czerwonym winem moczyć w zimnej wodzie, plamę skropić sokiem z cytryny lub octem. Wyprać. Czasem plama nie schodzi.

Jak wywabić plamy po kosmetykach na odzieży z wełny?
Materiał z wełny pobrudzony podkładem pod makijaż czyścić tamponem zwilżonym alkoholem lub tonikiem do twarzy.
Plamy po perfumach na ubraniu z wełny
Plamy z perfum na wełnie usuwać alkoholem. Wyprać.
Plamy z dezodorantu na wełnie
W plamę z dezodorantu wetrzeć palcami mydło galasowe/żółciowe w płynie, zostawić na pół godziny. Po tym czasie mydło wypłukać czystą letnią wodą. Przed zastosowaniem mydła galasowego zrobić próbę koloru w niewidocznym miejscu.  
Plamy na wełnie po szmince do ust
Pomadkę do ust na wełnianym materiale usunie przyłożony tampon nasączony czystym alkoholem lub spirytusem. Wyprać.

Plamy po lodach na wełnianym ubraniu
Stare plamy po lodach na wełnie trzeba zalać delikatnym detergentem*, pozostawić na 12 godzin (np.na noc), wypłukać chłodną wodą (plam po lodach nigdy nie usuwać ciepłą wodą), wyprać.

Plama z majonezu na wełnie
Majonez ostrożnie usunąć łyżeczką z wełnianego materiału. Poplamione miejsce posmarować delikatnym detergentem w płynie*, spłukać letnią wodą. Wyprać.

Marchew, sok marchewkowy na ubraniu z wełny
Wełniany materiał zalany sokiem z marchewki lub pobrudzony gotowaną marchewką moczyć w zimnej wodzie. Plamę skropić sokiem z cytryny lub octem. Wyprać. Często trzeba użyć odplamiacza aby całkowicie usunąć z wełny żółte plamy po soku marchewkowym.

Stara, uporczywa plama na wełnie
Wiele uporczywych plam na wełnie usunie chłodna woda z dodatkiem łyżeczki skrobi ziemniaczanej i łyżki octu.

Plamy po odchodach much na wełnianej odzieży
Plamy po muchach na wełnie przetrzeć miękką gąbką zwilżoną wodą z octem lub woda amoniakalną. Na stare plamy wycisnąć sok z cebuli, wypłukać chłodną wodą. Sok z cebuli, szczególnie młodej, może zostawić plamę na wełnianym materiale.

Mokra plama na wełnie, resztki jedzenia na wełnie
Z materiału ostrożnie zebrać resztki łyżeczką, nie wcierając ich we włókna. Świeże plamy na wełnie po jedzeniu  trzeba jak najszybciej posypać skrobią ziemniaczaną, talkiem lub tlenkiem magnezu (paloną magnezją). Po kilku minutach usunąć z brudem miękką szczoteczką. Wyprać. Zabrudzenia potrawami i środkami spożywczymi są trudne do usunięcia.

Plama potu na wełnianej odzieży
Plamę z potu na wełnie trudno usunąć w domu. Wełnę poplamioną potem oddać do chemicznego czyszczenia.

Pyłki kwiatów na wełnie
Pyłki kwiatów strzepnąć, zdmuchnąć z wełnianego materiału, lekko oklepać tamponem z gliceryną i wyprać.

Sadza na wełnie
Sadzę na wełnie odkurzyć odkurzaczem, przyłożyć tampon z terpentyną. Wyprać.

Smoła na wełnie
Smołę jest trudno usunąć domowymi sposobami z wełnianego materiału. Smołę zebrać ostrożnie z wełny, nie wcierać we włókna. Do tak oczyszczonego miejsca przykładać tampon nasączony terpentyną. Wyprać.

Plama z soku owocowego na wełnie
Sok jak najszybciej spłukać zimna wodą z wełny, wyprać.

Plamy z sosu pomidorowego, keczupu na wełnie
Sos, keczup zebrać ostrożnie z wełny, obficie posypać skrobią ziemniaczaną. Po kilku godzinach, kiedy całkowicie wchłonie tłuszcz strzepnąć i delikatnie wyczesać. Plamę z sosu zalać płynnym środkiem do prania wełny, delikatnym szamponem do włosów bez dodatków (np. dla dzieci) lub mydłem żółciowym/mydłem galasowym w płynie, po krótkim czasie wyprać.

Sperma na wełnie
Przy usuwaniu spermy z wełny postępować jak w przypadku plamy z krwi.

Plamy tłuszczu na wełnianej odzieży

 • Świeży tłuszcz zebrać ostrożnie z materiału z wełny, posypać obficie skrobią ziemniaczaną. Po kilku godzinach, kiedy wchłonie tłuszcz strzepnąć, lekko wyszczotkować delikatną szczotką. Wyprać.
 • Stare plamy tłuszczu na odzieży z wełny zwilżyć mydłem żółciowym/mydłem galasowym w płynie lub płynem do mycia naczyń, po krótkim czasie wyprać.

Plama z trawy na ubraniu z wełny
Wełniany materiał poplamiony sokiem trawy moczyć w zimnej wodzie, plamę skropić sokiem z cytryny lub octem. Wyprać. Zabrudzenie trawą trudno usunąć z wełny.

Plama na wełnie po warzywach i soku z warzyw 
Bezpośrednio na plamę z gotowanych warzyw lub soku z warzyw na wełnianym materiale wylać sok z cytryny lub ocet spirytusowy. Wypłukać w zimnej wodzie, wełniany materiał delikatnie wyprać.

Jak usunąć wosk i parafinę z wełnianej odzieży?

 • Nie usuwać płynnego wosku z wełny. Zaschnięty na wełnie wosk połamać, ostrożnie zeskrobać, aby nie wetrzeć go we włókna. Nie prasować, nawet przez bibułę, szczególnie kolorowego wosku. Wyprać.
 • Resztki wosku usunąć z wełny przykładając tampon nasączony terpentyną lub czystą wodą kolońską.

Plamy z ziemi na odzieży z wełny
Ziemię, piasek na wełnie po zaschnięciu można bez problemu strzepnąć z wełny, wyczesać szczotką o delikatnym włosiu.
Resztki plamy na odzieży z wełny, której nie powinno sie prać, czyści się na sucho. Na plamę można nanieść  szampon do mycia włosów na sucho lub płyn do mycia szyb o najprostszym składzie. Po krótkim czasie działania pianę usuwa się bawełnianą ściereczką.

Plamy z błota na wełnie
Plamy z błota są trudne do usunięcia, ponieważ zawierają metale z ziemi, gnijące resztki roślin i owadów i substancje niewiadomego pochodzenia. Nie powinny wyschnąć, dlatego trzeba szybko działać. Drogą i elegancką odzież najlepiej od razu zanieść do czyszczenia chemicznego, zwłaszcza jeśli nie powinno się jej prać.
Plam na mokrym materiale z wełny nie wolno trzeć ani drapać.
Na plamy z błota na wełnie
najlepsze jest moczenie jej w occie albo w chłodnym kwaśnym mleku.
Na trudne plamy z błota na wełnie stosuje się mydło żółciowe w płynie i odplamiacz w sprayu. Jednak te mogą zniszczyć delikatną wełnę, zostawić brzydkie plamy na kolorowej wełnie, zwłaszcza kiedy długo miały z nią kontakt. Dlatego najpierw przeprowadza się próbę w niewidocznym miejscu.
Na uporczywe plamy na wełnie dobry jest też spirytus mydlany sporządzany w aptece.

Informacje o usuwaniu plam na wełnie znajdują się też w artykule Usuwanie plam na wełnie cz. 1.

Artykuły powiązane:
Jak prasować i dbać o wełnianą odzież?
Jak prać i suszyć ubrania z wełny? 
Jak zapobiec pojawieniu się moli ubraniowych i jak je wytępić?

Dodaj do zakładek Link.

26 odpowiedzi na „Usuwanie plam na wełnie cz. 2

 1. Ida komentarz:

  A jak pozbyć się starych plam po antyperspirancie z wełnianych swetrów?

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Stare, zaschnięte już plamy po dezodorancie na wełnie usuwa się mydłem żółciowym. Ale najpierw trzeba sprawdzić w niewidocznym miejscu, jak wełna i farba znoszą jego działanie. Zaschniętej plamy nie skrobie się, lecz zwilża wodą, żeby ją zmiękczyć, pociera delikatnie mydłem i pozostawia je na około 30 minut. Po tym czasie wełniane ubranie pierze się zgodnie z zaleceniem producenta.
   Jeśli producent podał, że ubranie może być czyszczone wyłącznie chemicznie, to poplamioną odzież trzeba zanieść do pralni.

 2. Asia komentarz:

  Dzień dobry, dziecko zrzuciło czapkę na spacerze na ziemię- plamy brązowe (bloto+ziemia) niestety nie udało się ich usunąć jak wyschły, pranie w środku do wełny również nie pomogło. Plamy są koloru brązowego. Czapka delikatna z wełny merino – jasna, błękitna. Proszę o rade

 3. Mania komentarz:

  Hej, kupiłam z drugiej ręki sweter z wełna z alpaki który śmierdzi świeżą rybą:( wypralam go ręcznie w delikatnym płynie i wietrzyłbym cały dzień na balkonie. Niestety zapach nadal pozostał. Czy zamoczenie go w wodzie z octem powinno pomoc czy powinnam spróbować czegoś innego ? Z góry dzięki za rady 🙂

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Ponieważ ocet mocno wysusza wełnę wyprany kolorowy sweter lepiej wypłukać w wodzie z sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym albo olejkiem cytrynowym (doskonale usuwa zapach ryby) a po wysuszeniu długo wietrzyć. Jeśli sweter jest biały to lepszy będzie ocet, nie zabarwi wełny.

   • Klara komentarz:

    Jasny, wełniany sweter ubrudziłam kroplą rozpuszczonego masła. By ratować sweter starłam nadmiar, plamę polałam płynem do naczyń i wyprałam w płynie przeznaczonym do wełny. Niestety po wypraniu okazało się, że płyn do naczyń zostawił po sobie ślad (użyłam płyn w kolorze zielonym) teraz plama jest jeszcze większa. Czy jest jakiś sposób na uratowanie swetra?

    • Mama Dobra Rada komentarz:

     Niestety zielone płyny do naczyń często pozostawiaja plamy albo niszczą kolor ubrania. Jeśli to jest nadal plama z tłuszczu to pomoże spirytus albo czysta wódka.

     • Klara komentarz:

      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Spróbuję plamę polać wódką.

 4. Asia komentarz:

  Dzień dobry,

  Kupiłam w secondhandzie kaszmirowy sweterek w kolorze miętowym. Dopiero w domu zorientowałam się, że kolor swetra jest bardzo przygaszony w stosunku do koloru od wewnętrznej strony. Na rękawach widać żółte przebarwienia. Czy da się jeszcze przywrócić pierwotny kolor ubrania i usunąć te żółte przebarwienia?

 5. Dorota komentarz:

  Małe tłuste plamki na klapie wełnianego garnituru – co zrobić?

 6. Gość komentarz:

  Dzień dobry. Przypadkowo poplamiłam sosem pomidorowym mój ulubiony sweter (90% wełna, 10% kaszmir kolor błękitny). Plamę oczyściłam i uprałam. Jednak po praniu pokazała się pomarańczowa plama. Na poplamione miejsce lekko naniosłam pianę z mydła odplamiającego. Sweter dokładnie wypłukałam, ale gdy wysechł widoczne jest delikatne przebarwienie. Czy istnieje jeszcze jakiś sposób, żeby uratować ten sweter??

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Jeśli w sosie były zioła albo inne dodatki to będzie trudno. Można spróbować jeszcze z mydłem żółciowym albo pianką do golenia, ale koniecznie trzeba sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie zniszczy koloru.

  • Ewa komentarz:

   A czym można usunąć plamkę z pasty do zębów na swetrze 100% kaszmir?

   • Mama Dobra Rada komentarz:

    Pasta pewnie już jest sucha, można ją wykruszyć. Skropić octem, odczekać i resztki zebrać czystą, białą szmatką. Pozostałość spłukać zimną wodą.

 7. Zenislawa komentarz:

  Dzień dobry. Udało mi się kupić w ciucholandzie, kaszmirowy sweterek w jasnoróżowym kolorze. Niestety, są na nim takie szare plamy jakby ktoś go przeciągnął po brudnej z kurzu podłodze. Czy jest jakiś sposób na usunięcie tych plam? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

 8. Ania komentarz:

  Kupiłam w sklepie plaszcz, który składa się w 80% z poliestru i 20% z wełny. Z tyłu ma plamkę, wygląda jakby ktoś przejechał ciemnoróżową szminką lub flamastrem. Umówiłam się, że jeżeli plama nie zejdzie to będę mogła oddać płaszcz z powrotem do sklepu. Sprzedawczyni zastrzegła, że ubranie ma być z metką dlatego nie mogę podać go do pralni, jedynie wyczyścić miejscowo. Obawiam się, że zrobię tylko większą plamę niż jest teraz. Jak mogę ją wywabić?

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Można spróbować dobrym płynem do czyszczenia szyb. Najpierw psiknąć na materiał w niewidocznym miejscu, odczekać. Jeśli nie ma zmian na materiale przyłożyć nasączony wacik do brzegu plamy. Trudno pomóc, kiedy nie wiem z czego ta plama. Jeśli plamka jest mała, to może ją po prostu zostawić?

 9. Jola komentarz:

  Wczoraj ktoś wylał mi na ciemno zielone spodnie czerwone wino. 80% poliester i 20% welna. Namoczyłam w zimnej wodzie na kilka godzin i wybrałam w pralce na program wełna w arielu. Plama nie zeszła. Co robić?

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Ponieważ oba składniki materiału są delikatne, nie powinno się sięgać po chemiczne środki do czyszczenia ani po wybielacze, żeby nie zniszczyć koloru. Spodnie zostały wyprane, więc sporo domowych sposobów odpada. Trzeba czyścić, póki materiał jest mokry. Spróbowałabym pianką do golenia, albo czystym płynem do mycia szyb bez barwników i olejków (najpierw próba w niewidocznym miejscu).

 10. E komentarz:

  A jak wywabić plamę po papryce i sosie paprykowo pomidorowym? Próbowałam delikatnym wybielaczem do ubranek dziecięcych niestety została żółta plama. Co mogę z nią zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.