Usuwanie plam na wełnie cz. 1

Jak wyczyścić plamy na odzieży z wełny?

Rady jak usunąć plamy z wełny. Plamy z atramentu, plamy z czekolady i cukru, plamy z jajek, plamy z herbaty, plamy z kawy i kawy z mlekiem, plamy z kakao, plamy z krwi, plamy z soku i słodkich napojów, plamy z owoców, plamy z farby na kocu z wełny, na wełnianej pościeli, na wełnianej odzieży: na wełnianym sweterku, na płaszczu z wełny, wełnianym kocu, pościeli z wełny…
Niektóre części garderoby z wełny można czyścić i prać w domu. Gotowe środki do usuwania plam składają się często z rozpuszczalników na bazie benzyny, terpentyny, alkoholu. Wiele z nich zawiera środki powierzchniowo czynne, chlor lub ozon. Dlatego często wywołują podrażnienia skóry, dróg oddechowych i reakcje alergiczne. Poza tym niszczą delikatne włókna wełny. Dlatego warto najpierw sięgnąć po bezpieczne domowe środki wywabiania plam z wełny.

Jak usuwać plamy na wełnianej odzieży? Główne zasady

Trzeba pamiętać o tym, że materiału z wełny (nawet bardzo brudnego) nie powinno się moczyć. Plamy można spłukiwać tylko zimną wodą, zabrudzonych miejsc nie powinno się trzeć, aby nie zniszczyć delikatnych włókien. Poplamione miejsce trzeba wstępnie oczyścić ostrożnie zdejmując miękką masę tępą stroną noża lub przykładając do mokrego miejsca czystą suchą ściereczkę z bawełny.
Żywą wełnę czyści się wyłącznie delikatnym detergentem w płynie*: płynem do prania wełny, delikatnym szamponem do włosów bez dodatków (najlepiej dla dzieci), dobrej jakości płynem do mycia naczyń lub rozcieńczoną pastą do prania. Płyn lekko wetrzeć palcami w wełnę.
Wełniany materiał z dodatkiem innych włókien można czyścić trochę silniejszymi preparatami. Po oczyszczeniu wełnę wyprać zgodnie z instrukcją producenta.
Niewypłukane i zaschłe resztki detergentów niszczą wełnę.


Zaplamionego materiału z wełny nie wolno prasować, gdyż wtedy utrwali się plamę.

W jaki sposób wywabić plamy z atramentu na ubraniu z wełny?

 1. Pobrudzony atramentem wełniany materiał moczyć w zimnym mleku, wypłukać pod bieżącą zimną wodą. Pozostałości atramentu na wełnie skropić etanolem (alkoholem etylowym).  Wyprać.
 2. Plamy na wełnie z atramentu wypłukać zimną wodą, skropić czystą wodą kolońską lub terpentyną. Wyprać.

Jak usunąć plamę po farbie rozpuszczalnej w wodzie na wełnie?

 1. Świeżą farbę ostrożnie zebrać z wełny, resztki spłukać chłodną wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Wyprać.
 2. Zaschniętą farbę na wełnie delikatnie pokruszyć, strzepnąć. Resztki plam po farbie spłukać chłodną wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Wyprać.

Jak usunąć plamę po jajku na ubraniu z wełny?

Jajko, białko jaja na wełnie
Plamy po białku jajka na wełnie usuwać jak w przypadku plamy z krwi.
Jajko, żółtko na wełnianym materiale
Ostrożnie zebrać resztki żółtka jajka z wełny, plamę posypać dużą ilością soli, po wyschnięciu wyszczotkować. Resztki zebrać przykładając tampon zmoczony w zimnej wodzie. Wyprać.

Jak wywabić plamę po napojach z wełny?

Plama po coca-coli na wełnianej odzieży

 1. Świeżo rozlaną colę spłukać z wełny chłodną gazowana wodą mineralną. Wyprać.
 2. Starą plamę na wełnie po coca-coli zmoczyć delikatnym płynnym detergentem* (patrz wyżej), po 15 minutach wyprać.

Plama z herbaty na wełnie

 1. Wełniany materiał oblany herbatą wypłukać w chłodnej wodzie. Wyprać.
 2. Uporczywe plamy z herbaty na wełnie sprać mydłem żółciowym/mydłem galasowym, najlepiej w płynie.

Plama z kawy bez mleka na wełnianej odzieży
Świeżą kawę spłukać z wełny lekko ciepłą wodą.
Plamę z kawy na wełnie oklepać gazą zmoczoną w wodzie amoniakalnej (założyć rękawiczki). Lekko potrzeć.
Zaschłe plamy po kawie na materiale z wełny rozpuści gliceryna podgrzana do temperatury 35°C. Po kwadransie spłukać ciepłą wodą i wysuszyć. Glicerynę możną z powodzeniem stosować na jasnych materacach z wełny.

Plama z kawy z mlekiem na wełnie
Wełniany materiał oblany kawą z mlekiem wypłukać w zimnej wodzie (ciepła utrwali plamę).
Uporczywe plamy po kawie z mlekiem sprać mydłem żółciowym/mydłem galasowym, najlepiej w płynie. Wyprać.

Plama z kakao na wełnianym materiale

 1. Plamy z kakao na wełnie czyścić łagodnym szamponem, spłukać letnią wodą. Wyprać.
 2. Uporczywą plamę na wełnie po kakao sprać mydłem żółciowym/mydłem galasowym, najlepiej w płynie.

Jak wywabić plamę z krwi na ubraniu z wełny?

 1. Krew na materiale usuwać wyłącznie zimną wodą, ciepła utrwala plamę. Do wełny zabrudzonej świeżą krwią jak najszybciej przyłożyć tampon, aby wchłonął płyn, miejsce posypać białą mąką pszenną lub solą. Po wchłonięciu krwi mąkę lub sól strzepnąć lub delikatnie wyczesać, spłukać zimną wodą. Sól nie może pozostać długo na wełnie, ponieważ może utrwalić plamę.
 2. Aspiryna nie usuwa plam z krwi na wełnianym materiale.
 3. Na uporczywe plamy z krwi na wełnie wylać detergent do prania wełny lub delikatny szampon do włosów bez dodatków. Nie trzeć. Wyprać.
 4. Wełny nie powinno się długo moczyć, lecz w przypadku zaschniętej plamy z krwi może to być konieczne. Zabrudzony kawałek materiału z wełny włożyć do zimnej wody nawet na godzinę. Dobrze wypłukać, wyprać w chłodnej wodzie z detergentem do prania wełny. Delikatnie wycisnąć wodę, dalej czyścić  jw.

Jak usunąć plamy po owocach na wełnianej odzieży?

Plamy z banana na wełnie
Zebrać resztki, poplamiony materiał z wełny wypłukać w letniej wodzie, wetrzeć sok z cytryny lub płyn do prania wełny i pozostawić przez godzinę. Wyprać.

Plama na wełnie z jeżyn
Wełniany materiał pobrudzoną sokiem z jeżyn moczyć w zimnej wodzie, plamę skropić sokiem z cytryny lub octem. Wyprać. Aby usunąć plamę z jeżyn na wełnie często trzeba użyć odplamiaczy.

Plama z konfitury owocowej, dżemu na wełnie
Ostrożnie zebrać łyżeczka resztki konfitury z wełny, resztki spłukać letnią wodą. Uporczywą plamę po owocach lub konfiturze skropić sokiem z cytryny lub octem spirytusowym, wyprać.

Jak usunąć plamy po słodyczach na odzieży wełnianej?

Cukier na materiale z wełny
Cukier na wełnie rozpuścić w letniej wodzie, wypłukać w chłodniej. Wyprać.

Plama z czekolady na ubraniu z wełny

 1. Zebrać resztki czekolady z wełny nie wcierając jej we włókna.
 2. Plamę z czekolady na wełnie sprać delikatnym detergentem w płynie* (patrz wyżej) i letnia wodą. Cały materiał wyprać.
 3. W plamę po czekoladzie wetrzeć glicerynę. Odczekać kwadrans, następnie glicerynę z czekolada spłukać czystą letnią wodą. Materiał wyprać.
 4. Uporczywe plamy na wełnie po czekoladzie sprać mydłem żółciowym/mydłem galasowym, najlepiej w płynie.

Informacje jak usuwać inne plamy na wełnie znajdują się tutaj: Usuwanie plam na wełnie cz. 2.

Artykuły powiązane:
Jak prasować i dbać o wełnianą odzież? 
Jak prać i suszyć ubrania z wełny? 

Jak zapobiec pojawieniu się moli ubraniowych i jak je wytępić?

Podobne wpisy

14 komentarzy

 1. W praniu odzieży kolorowej wełnianej ( użyte były chusteczki przeciw zafarbowaniu) puścił kolor z szala kaszmirowego( bordo) i zafarbował wszystkie swetry ( popiel i szare) na różowo. Jak usunąć plamy. Wypralam odzież ponownie w płynie do wełny ale plamy nie zeszły. Zastosować szare mydło? Soda dobrze radzi sobie z plamami ale obawiam się,że zostawi białe ślady.

  1. Chusteczki wyłapujące farbę w czasie prania są mało skuteczne, najlepiej jest sortować pranie wg kolorów. Trzeba zanieść swetry i szal do pralni. Nie wiadomo jaka to była farba, może jedynym wyjściem będzie farbowanie swetrów.

 2. Witam, jak usunac zielone plamy po plynie do plukania .alpaka została wyprawa w pralce z pachnacym zielonym plynie

  1. Do pielęgnacji wełny (każdego rodzaju!) nie używa się płynu do płukania. Stosuje się tylko bardzo delikatne środki. Rady jak prać wyroby z wełny są tu http://mama-dobra-rada.pl/jak-prac-welne-suszenie-welny/
   Drobne wyroby z wełny alpaki można wyprać w domu, ale duże ubrania oddaje sie do czyszczenia chemicznego. Pewnie płyn nie wypłukał się dokładnie, a może był zbyt agresywny. Wełna alpaki jest delikatna, nie ma naturalnej warstwy ochronnej z wosku jak wełna innych zwierząt, dlatego łatwo ją zniszczyć detergentami. Jeśli plamy nie wypłuczą się, odzież trzeba zanieść do profesjonalnej pralni.

 3. Witam, ja na jasnym wełnianym swetrze niestety użyłam wybielacza żeby usunąć plamę i zostały okropne rude plamy, czy jest możliwe to jakoś usunąć?? Ewentualnie całość zafarbować na inny kolor??

  1. Kał usunąć delikatnie nie wcierając go we włókna, spłukać dokładnie bieżącą, chłodną wodą. Poplamione miejsce zaprać ręcznie, najlepiej mydłem żółciowym. Cały materiał wypłukać i wyprać zgodnie z zasadami prania wełny. Jeśli po plamie z kału zostanie przebarwienie, może je wybielić słońce.

 4. Nasza firma zgadza się z poradami, cieszy nas bardzo, że odnaleźliśmy dobre porady zwłaszcza iż należy uważać na niektóre poradniki, wiele porad można zastosować przy praniu dywanów wełnianych. Pragniemy jedynie zaznaczyć, że należy bardzo uważać przy czyszczeniu dywanów gotowymi środkami chemicznymi i alkoholem ponieważ niezbędny jest tutaj test kolorów.

  1. tak, ja raz probowalam wyczyscic szara wykladzine jakims detergentem i niestety zostala duza zolto-brazowa plama trzeba uwazac, teraz bede probowac oczyscic zolty plaszcz z brazowych plamek zobaczymy jak to sie skonczy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *